ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Leptospiroza - objawy, diagnostyka i leczenie choroby Weila

Leptospiroza (choroba Weila) może dotknąć tych osób, które mają bezpośredni kontakt z moczem, mięsem czy krwią zarażonych zwierząt – czyli np. rzeźników lub weterynarzy, jak również osób pracujących w oczyszczalni ścieków, czy nawet hydraulików. Ale czy ta niebezpieczna zoonoza stanowi zagrożenie dla zwykłych ludzi, dla każdego z nas? Jakie są objawy leptospirozy, jak zdiagnozować i leczyć chorobę Weila?
Spis treści

Reklama

Leptospiroza

Leptospiroza, występująca m.in. pod postacią choroby Weila, to zakaźna choroba odzwierzęca wywoływana przez bakterie z rodzaju Leptospira. Przenosicielami zarazka są głównie szczury i inne dzikie zwierzęta, ale mogą nimi być także zakażone psy, koty, świnie, bydło i inne zwierzęta domowe. Źródłem zakażenia jest przede wszystkim mocz zainfekowanych zwierząt, a patogeny dostają się do organizmu zazwyczaj poprzez uszkodzoną tkankę (skórę, błonę śluzową). Najbardziej narażeni na zakażenie się wspomniani już rzeźnicy, weterynarze, hydraulicy, pracownicy kanalizacji i oczyszczalni ścieków, ale również górnicy, rolnicy, czy osoby korzystające z zanieczyszczonych zbiorników wodnych.

Choroba przenosi się ze zwierząt na ludzi, ale nie ma możliwości bezpośredniej transmisji z człowieka na człowieka. 

Krętki Leptospira są wrażliwe na suche środowisko i wszelkie środki dezynfekcyjne, za to idealnie funkcjonują w wodzie, czy w wilgotnym podłożu. Nie straszne są im niskie temperatury, a nawet zamrażanie.

Reklama

Choroba Weila

Choroba Weila jest najczęściej występującą postacią leptospirozy w Polsce. Jej nosicielami są głównie szczury. Zespół Weila objawia się przede wszystkim uszkodzeniem wątroby i nerek, a w jego przebiegu pojawia się często żółtaczka. Symptomy uszkodzenia nerek to zwykle krwinkomocz oraz białkomocz. W niektórych przypadkach można zaobserwować krwawienie z nosa, wybroczyny skórne, czy krwioplucie co oznacza zapalenie naczyń. Rzadziej występują powikłania w postaci zapalenia płuc, czy zapalenia mięśnia sercowego.

Reklama

Leptospiroza – objawy

Choroba może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Zdarzają się jednak i ciężkie przypadki, mogące zakończyć się zgonem. W kilka, kilkanaście dni od zakażenia pojawić się mogą objawy zwiastunowe choroby przypominające zwykłą grypę:

  • gorączka i dreszcze,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów.

Następnie gorączka spada, co jest oznaką wejścia w drugie stadium choroby. Może mieć ono dwojaki przebieg, bez żółtaczki lub z żółtaczką. W pierwszym przypadku choroba przebiega nieco lżej i objawia się głównie silnymi bólami głowy, bólami mięśniowo-kostnymi, nudnościami, wymiotami, dojść też może do powiększenia wątroby, rzadziej śledziony oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Najgroźniejszą postacią leptospirozy jest postać przebiegająca z żółtaczką (nazywana czasem zespołem Weila). Oprócz żółtaczki w przebiegu tej postaci choroby dojść może do rozwoju zaburzeń czynności nerek i wątroby, krwotoków wewnętrznych, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet zapaści krążeniowej i zgonu.

Reklama

Leptospiroza – diagnostyka

Diagnostyka leptospirozy opiera się w pierwszej kolejności na wywiadzie lekarskim oraz obserwacji pacjenta. Lekarz zleca również badania biochemiczne krwi oraz badanie ogólne moczu. Przy zakażeniu krętkami Leptospira w wynikach badań krwi można zaobserwować OB powyżej normy, powiększone stężenie białych krwinek, wzrost stężenia mocznika, kreatyniny, wzrost aktywności AspAT i AlAT. Z kolei w moczu może pojawić się białko, czerwone krwinki i wałeczki w osadzie. Ostatecznego rozpoznania dokonuje się na podstawie badań bakteriologicznych oraz testów serologicznych obejmujących oznaczanie przeciwciał w klasie IgM.

Reklama

Przyczyny powstawania leptospirozy

Do zakażenia człowieka leptospirozą dochodzi zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt z moczem, mięsem lub krwią zarażonych zwierząt. Dlatego też na tę chorobę szczególnie narażeni są weterynarze i pracownicy rzeźni. Bakterie mogą wnikać do organizmu człowieka przez otarcia i rany na skórze, ewentualnie poprzez nieuszkodzone błony śluzowe, ale nigdy przez zdrową, nienaruszoną skórę. Możliwe są też zakażenia przez kontakt ze skażoną moczem chorych zwierząt wodą, glebą lub spożycie skażonej żywności.

Reklama

Leptospiroza – leczenie i profilaktyka

Jedynym skutecznym sposobem leczenia leptospirozy jest odpowiednio dobrana antybiotykoterapia, lekami z grup penicylin, tetracyklin, chloramfenikolem lub cefalosporynami. Leczenie choroby Weila odbywa się zazwyczaj w szpitalu, na oddziale chorób zakaźnych.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia tą potencjalnie groźną chorobą, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny, a więc myć ręce przed każdym posiłkiem oraz po zabawie ze zwierzętami. W przypadku występowania na skórze otarć czy ran należy je dobrze zabezpieczyć przed kontaktem ze zwierzętami, ich moczem, mięsem czy krwią. Nie bez znaczenia pozostaje też zwalczenie gryzoni, zwłaszcza szczurów, które stanowią główny rezerwuar dla bakterii wywołujących leptospirozę. W celu zapobiegania zakażeniom u osób przemieszczających się na obszarach wysokiego ryzyka, profilaktycznie może być stosowana doksycyklina.

Reklama

Leptospiroza - puszki

Poza tym, że człowiek może zarazić się leptospirozą bezpośrednio od zwierząt lub przez kontakt z patogenami obecnymi np. w wodzie, to znane są również przypadki zainfekowania krętkami Leptospira poprzez picie napojów bezpośrednio z puszki. Część z nich zakończyła się śmiercią.

To wszystko przez obecność na puszkach moczu zakażonych leptospirozą szczurów. Należy więc zachować szczególną ostrożność przy spożywaniu piwa bądź innych napojów z puszek. Przed otwarciem puszki, najlepiej ją dokładnie umyć i przelać płyn do innego naczynia.

Czytaj również
Marta  Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Podobne artykuły
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!