Co pyli w lutym?

Luty to przecież środek zimy – pory, w której natura jest uśpiona, a drzewa nie mają jeszcze liści. Czy jest jednak coś, co pyli w lutym? Czy nawet w tym zimowym miesiącu alergicy narażeni są na wystąpienie kataru siennego spowodowanego pyleniem niektórych roślin?
Kobieta cierpi z powodu alergii wziewnej zimą
Źródło:123RF
Spis treści

Pylenie roślin zimą

Z pyleniem roślin i wywoływanymi przez nie alergiami kojarzymy przede wszystkim okres wiosenno-letni, kiedy wszystko dokoła kwitnie, a unoszące się w powietrzu pyłki kwiatów wywołują dokuczliwe dolegliwości, takie jak:

 • katar sienny,
 • łzawienie,
 • zaczerwienienia na skórze,
 • podrażnienia skóry lub śluzówki nosa,
 • nieżyt nosa,
 • kaszel,
 • duszności.

Okazuje się jednak, że pylenie niektórych roślin zaczyna się dużo wcześniej. Są takie, które uaktywniają się już w lutym, czyli w środku zimy. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy i występujące dolegliwości (wymienione powyżej) przypisuje przeziębieniu, a nie uczuleniu.

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Nie jest to łatwe, ponieważ objawy są bardzo podobne. Alergia z reguły utrzymuje się dłużej, ma charakter przewlekły i przechodzi dopiero wówczas, kiedy osoba uczulona traci kontakt z alergenem wywołującym zespół objawów. Dlatego, kiedy stosowanie leków na przeziębienie nie pomaga, warto sięgnąć po leki odczulające, nawet jeśli dolegliwości występują w okresie zimowym.

Olcha

Według kalendarza alegricznego, luty to miesiąc, w których pylenie olchy osiąga wręcz swoje apogeum, a objawy alergii u osób uczulonych na olchę są wówczas najbardziej uciążliwe. W drugiej połowie lutego stężenie jej pyłków w powietrzu jest zdecydowanie najwyższe na terenie całej Polski. Na początku miesiąca dolegliwości związane z alergią na pyłki olchy mogą odczuwać tylko osoby silnie na nią uczulone.

Stężenie jest wtedy jeszcze bardzo niewielkie, ale rośnie z czasem.Choć aktywność alergenna olchy najwyższa jest pod koniec lutego, warto pamiętać, że roślina ta pyli aż do połowy kwietnia i nawet wtedy objawy mogą być nadal odczuwalne.

Dolegliwości wywoływane przez pyłki olchy to:

 • katar sienny,
 • łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
 • swędzenie nosa,
 • ograniczona drożność nosa.

U dzieci z silnymi skłonnościami alergicznymi pyłki olchy mogą nawet wywoływać astmę pyłkową objawiającą się kaszlem i dusznościami.

Leszczyna

Luty to także miesiąc, w którym zaczyna pylić leszczyna. Z reguły najwyższe stężenie pyłków leszczyny w powietrzu ma miejsce po połowie lutego, jednak wiele zależy od warunków atmosferycznych i temperatury. W ostatnich latach, kiedy zimy są coraz cieplejsze, zdarza się, że leszczyny zaczynają pylić już nawet pod koniec stycznia.  Ich pylenie przeważnie kończy się w marcu, bywa jednak, że przeciąga się aż do pierwszej połowy kwietnia.

Leszczyna to krzew często sadzony w ogrodach i na działkach, ze względu na ceniony smak rodzonych przez nią orzechów laskowych. Czasem rośnie również dziko w lasach liściastych i mieszanych. Dlatego też najczęściej spotykana jest na terenach pozamiejskich, a jej pyłki mogą powodować dokuczliwe dolegliwości u osób uczulonych mieszkających na wsi lub spędzających czas wolny poza miastem w okresie zimowo-wiosennym.

Czytaj:

Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak walczyć z roztoczami kurzu? Skuteczne rozwiązanie dla alergików
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Podobne artykuły
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Kiedy pyli sosna?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama