Najzdrowsze miejsce w internecie

Co pyli w lutym?

Luty to przecież środek zimy – pory, w której natura jest uśpiona, a drzewa nie mają jeszcze liści. Czy jest jednak coś, co pyli w lutym? Czy nawet w tym zimowym miesiącu alergicy narażeni są na wystąpienie kataru siennego spowodowanego pyleniem niektórych roślin?
Kobieta cierpi z powodu alergii wziewnej zimą
Źródło:123RF
Spis treści

Pylenie roślin zimą

Z pyleniem roślin i wywoływanymi przez nie alergiami kojarzymy przede wszystkim okres wiosenno-letni, kiedy wszystko dokoła kwitnie, a unoszące się w powietrzu pyłki kwiatów wywołują dokuczliwe dolegliwości, takie jak:

 • katar sienny,
 • łzawienie,
 • zaczerwienienia na skórze,
 • podrażnienia skóry lub śluzówki nosa,
 • nieżyt nosa,
 • kaszel,
 • duszności.

Okazuje się jednak, że pylenie niektórych roślin zaczyna się dużo wcześniej. Są takie, które uaktywniają się już w lutym, czyli w środku zimy. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy i występujące dolegliwości (wymienione powyżej) przypisuje przeziębieniu, a nie uczuleniu.

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Nie jest to łatwe, ponieważ objawy są bardzo podobne. Alergia z reguły utrzymuje się dłużej, ma charakter przewlekły i przechodzi dopiero wówczas, kiedy osoba uczulona traci kontakt z alergenem wywołującym zespół objawów. Dlatego, kiedy stosowanie leków na przeziębienie nie pomaga, warto sięgnąć po leki odczulające, nawet jeśli dolegliwości występują w okresie zimowym.

Olcha

Według kalendarza alegricznego, luty to miesiąc, w których pylenie olchy osiąga wręcz swoje apogeum, a objawy alergii u osób uczulonych na olchę są wówczas najbardziej uciążliwe. W drugiej połowie lutego stężenie jej pyłków w powietrzu jest zdecydowanie najwyższe na terenie całej Polski. Na początku miesiąca dolegliwości związane z alergią na pyłki olchy mogą odczuwać tylko osoby silnie na nią uczulone.

Stężenie jest wtedy jeszcze bardzo niewielkie, ale rośnie z czasem.Choć aktywność alergenna olchy najwyższa jest pod koniec lutego, warto pamiętać, że roślina ta pyli aż do połowy kwietnia i nawet wtedy objawy mogą być nadal odczuwalne.

Dolegliwości wywoływane przez pyłki olchy to:

 • katar sienny,
 • łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
 • swędzenie nosa,
 • ograniczona drożność nosa.

U dzieci z silnymi skłonnościami alergicznymi pyłki olchy mogą nawet wywoływać astmę pyłkową objawiającą się kaszlem i dusznościami.

Leszczyna

Luty to także miesiąc, w którym zaczyna pylić leszczyna. Z reguły najwyższe stężenie pyłków leszczyny w powietrzu ma miejsce po połowie lutego, jednak wiele zależy od warunków atmosferycznych i temperatury. W ostatnich latach, kiedy zimy są coraz cieplejsze, zdarza się, że leszczyny zaczynają pylić już nawet pod koniec stycznia.  Ich pylenie przeważnie kończy się w marcu, bywa jednak, że przeciąga się aż do pierwszej połowy kwietnia.

Leszczyna to krzew często sadzony w ogrodach i na działkach, ze względu na ceniony smak rodzonych przez nią orzechów laskowych. Czasem rośnie również dziko w lasach liściastych i mieszanych. Dlatego też najczęściej spotykana jest na terenach pozamiejskich, a jej pyłki mogą powodować dokuczliwe dolegliwości u osób uczulonych mieszkających na wsi lub spędzających czas wolny poza miastem w okresie zimowo-wiosennym.

Czytaj:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na katar - cieknący, zatokowy, alergiczny
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - jakie są jej objawy? Tabela reakcji
Osoba uczulona na owoce
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Podobne artykuły
Badanie poziomu IGE całkowitego
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
nawilżacz powietrza
Ranking nawilżaczy powietrza 2020
Kobietę dopadł katar sienny w czasie wrześniowego spaceru po łące
Co pyli we wrześniu?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj