Nowy sklep

już ON-LINE

Twój nastrój zależy od alergii

Nie opuszcza Cię niepokój, stres, zmęczenie? Uważaj tak może objawiać się alergia

Napięcie, podenerwowanie i niepokój to uczucia towarzyszące każdemu człowiekowi. U niektórych ludzi stan taki może być długotrwały i nasilony. Często towarzyszą temu symptomy somatyczne, takie jak wzmożone pocenie i przyspieszone bicie serca. Okazuje się, że istnieją pokarmy i napoje, które są w stanie wpływać na nasz nastrój.

Pewien naukowiec z Uniwersytetu w Georgetown twierdzi, że alergie pokarmowe odpowiedzialne są za ok. 60% rozpoznanych przypadków zespołu chronicznego zmęczenia, trafiających do jego kliniki. Uważa, że za wywołanie tego zespołu odpowiedzialna jest pszenica, mleko oraz kukurydza.

Zmęczenie – okresowe zmniejszenie zdolności koncentracji i obniżenie procesów myślowych spowodowane brakiem rezerw energetycznych. Prowadzi do zespołu chronicznego zmęczenia skutkującego uczuciem niepokoju, zaburzeniem snu, a w skrajnych przypadkach depresją i stanami lękowymi.


Gdy w testach alergicznych zostanie potwierdzona alergia pokarmowa, nakazuje się wykluczenie z diety pokarmu podejrzanego o wywoływanie objawów na ok. 3 tygodnie. Po ustaniu objawów zespołu chronicznego zmęczenia przeprowadza się test prowokacyjny. Test ten ma na celu potwierdzenia wcześniejszych przypuszczeń co do przyczyn schorzenia, które uzyskujemy w przypadku nawrotu dolegliwości.


Z życia wzięte…

Potwierdzeniem teorii profesora był przypadek osiemnastoletniej dziewczyny cierpiącej na ciężką depresję, leczoną lekami przeciwdepresyjnymi. Okazało się, że pacjentka ma objawy uczulenia na pszenicę. W okresie 3 tygodni od wdrożenia diety eliminacyjnej, objawy depresji zaczęły ustępować, a dziewczyna nie wymagała już leczenia psychiatrycznego.


Te najnowsze odkrycia związku pomiędzy dietą, nietolerancją pokarmową i alergią pokarmową a zaburzeniami w sferze psychicznej mogą zakończyć cierpienie wielu milionów ludzi cierpiących na tego typu schorzenia.

ek

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)