Co zrobić, aby Jet lag nie zepsuł nam wakacji

Jet lag dopada każdego!
Spis treści

Co prawda nie każdy z nas tak bardzo odczuwa jego skutki, ale wielu z nas mogą one popsuć początek wakacji lub niejedno ważne spotkanie służbowe. Co to takiego?

„Zespół nagłej zmiany strefy czasowej” czyli tak popularne teraz określenie Jet lag to nic innego jak reakcja naszego organizmu na gwałtowną zmianę strefy czasowej, w której przebywamy. To dobrze znane zjawisko, które sprawia kłopoty wielu osobom odbywającym podróże na długich trasach podczas pierwszych dni ich pobytu w nowym kraju. Podczas gdy na zewnątrz słońce już w pełni, organizmowi wydaje się, że nadal jest w domu, gdzie panuje głęboka noc lub wczesny poranek.

Zobacz: Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Przyczyny zjawiska

Człowiek funkcjonuje w rytmie 24 godzinnym, podczas snu częstotliwość bicia serca i oddechu spowalnia się, spada ciśnienie krwi, mięśnie się rozluźniają, a wydolność psychiczna i psychomotoryczna znacznie się zmniejsza. A co się
dzieje, gdy nagle zmieniamy strefę czasową? Przesuwa się faza w ludzkim rytmie dnia i nocy oraz rozregulowuje się przebieg wielu najróżniejszych funkcji organizmu, które podlegają 24 godzinnemu rytmowi.

Trudno dojść do siebie

Objawy choroby – bo właściwie Jet lag można nazwać chorobą - nasilają się wraz z ilością przekroczonych stref czasowych tj. im dalej się leci i im więcej stref czasowych przekroczy, tym są silniejsze i tym schodzi się
organizmowi by „doszedł do siebie”.

Najczęstszymi następstwami Jet lag są:

- zmęczenie i zmniejszona szybkość reakcji;
- zaburzenia snu lub senność
- trudności z pamięcią
- trudności z koncentracją
- uczucie wyczerpania
- zaburzenia apetytu
- bóle głowy, migreny
- nudności.Skutki Jet lag są większe w przypadku lotu na wschód niż w przypadku lotu na zachód. Przyczyną tej różnicy jest fakt, że "wewnętrzny zegar" człowieka ma tendencję do rytmu, który przekracza 24 godziny. Kiedy więc leci się ze wschodu na zachód (na przykład z Polski do USA), dzień jest dłuższy – a to bardziej wychodzi naprzeciw rytmowi biologicznemu.

W teorii mówi się, że organizm przyzwyczaja się do nowych warunków (nowej strefy czasowej) tyle dni (dób) ile godzin różnicy jest pomiędzy strefą czasową z której zaczynamy podróż, a strefą czasową, w której podróż się kończy. Jeśli więc różnica czasu pomiędzy Warszawą a Pekinem wynosi 6 godzin, to zgodnie z tą teorią 6 dni potrzebne będzie na aklimatyzację na miejscu. Oczywiście nie wszyscy w jednakowym stopniu reagują na zmianę stref czasowych i dla jednych może to być krócej, a inni będą dłużej odczuwać dolegliwości.

Jak się ustrzec Jet lag?

- Podczas lotu przestaw swój zegarek na czas obowiązujący w kraju docelowym, abyś mógł się przyzwyczaić do nowego rytmu czasu.
- Zadbaj o sen i wypoczynek: W czasie podróży staraj się zasnąć. Warto zabrać ze sobą zagłówek podróżny i maskę na oczy. Można też w trakcie lotu zażywać krótkodziałające leki nasenne – łatwiej zasnąć w trudnych warunkach. Można zażyć leki z melatoniną, np. Tonasen – ale w jakich dawkach? – zapytaj lekarza lub farmaceutę.
- Jedz produkty bogate w węglowodany – pomogą ci zasnąć (ziemniaki, makaron, ryż, jogurt, kakao, ciepłe mleko).
- Zrezygnuj z alkoholu jako środka "na zmęczenie", ponieważ działa on silniej na pokładzie samolotu niż na ziemi, odwadnia organizm, a ponadto opóźnia przestawienie organizmu na nową strefę.
- Po przylocie spróbuj dostosować się do rytmu dnia docelowego miejsca, tzn. spożywaj posiłki w godzinach przyjętych w danym kraju i połóż się spać dopiero wieczorem.
- Postaraj się dobrze wyspać podczas pierwszej nocy po przylocie.
- W miarę możliwości unikaj męczących aktywności podczas dwóch pierwszych dni po wylądowaniu, aby organizm miał czas przyzwyczaić się do nowego rytmu czasu.
- Spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu – światło dzienne sprawia, że organizm szybciej dostosowuje się do nowego otoczenia.

Podróż w kierunku zachodnim

Spróbuj nie zasypiać podczas lotu, ruszaj się i pij dużo bezalkoholowych napojów, aby zwalczyć naturalną potrzebę snu, spożywaj posiłki bogate w białko (żółty ser, ryby, mięso, jajka, mleczne produkty) – pomogą one nie zasnąć. Po przylocie nie poddawaj się ogarniającemu uczuciu zmęczenia, połóż się spać dopiero wówczas, kiedy w kraju docelowym zajdzie słońce.

Pomocne leki w podróży

Wśród dostępnych bez recepty preparatów warto szukać środków nasennych zawierających substancje ziołowe, takie jak: waleriana, chmiel czy kozłek lekarski, które wpływają kojąco na nasz układ nerwowy i uspokajają organizm.
Skuteczna jest także melatonina - syntetyczny hormon, którego działanie pomaga w uregulowaniu godzin snu i czuwania. Pomocny w walce z zaburzeniami snu jest Tonasen (producentem jest firma MedicPlast, a promotorem i dystrybutorem Polfa Tarchomin S.A.), syntetyczny odpowiednik naturalnego hormonu melatoniny. Stosuje się go w zaburzeniach snu związanych m.in. ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową. Tonasen może być jednak stosowany przez wszystkich, którzy mają problemy ze snem.Lek występuje w formie niepowlekanych tabletek dostępnych w opakowaniach po 30 sztuk (dawka: 5 mg x 30 tabletek).

Tonasen: melatoninum 5mg; 1 tabletka zawiera 5mg melatoniny. Wskazania do stosowania: Tonasen jest wskazany jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową oraz ułatwiający regulację rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych. Przeciwwskazania: Przeciwwskazaniami do stosowania leku Tonasen są: ciąża i okres karmienia, nadwrażliwość na składniki produktu, spożycie alkoholu.

Podmiot odpowiedzialny: Medicplast Polska Sp. z o.o., ul. Wólczyńska 232, 01-919 Warszawa

Promotorem leku jest Polfa Tarchomin S.A. ,  ul. Aleksandra Fleminga 2, 03-176 Warszawa, Tel. (0-22) 510 80 01, 510 80 02. Szczegółowe informacje o leku: (0-22) 510 80 98. www.polfa-tarchomin.com.pl

Artykuł sponsorowany.

„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu"

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Przeczytaj artykuł
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Dieta przy niedoczynności tarczycy – co jeść? Jadłospis

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama