Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Drzemka to idealny sposób na regenerację. Ile powinna trwać?

Drzemka po obiedzie lub w ciągu dnia to zbawienna dla organizmu chwila odpoczynku. Regeneruje nie tylko ciało, ale także umysł, poprawiając samopoczucie. Przeczytaj, jakie korzyści przynosi drzemka w zabieganym i zapracowanym dniu.
Drzemka po południu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Drzemka w dzień to moment ogromnej regeneracji dla organizmu. Odpoczywa nie tylko ciało, ale i umysł. Ten krótki wypoczynek nie powinien przekraczać 20 minut, aby organizm nie zdążył wejść w fazę głębokiego snu.
 • Po zjedzeniu posiłku warto poczekać do pół godziny i dopiero po tym czasie zrobić regenerującą drzemkę. Pozycja leżąca utrudnia przesuwanie się pokarmu i powoduje jego zaleganie w żołądku. Drzemanie bezpośrednio po posiłku naraża na także na zgagę i odkładanie tkanki tłuszczowej.
 • Południowa drzemka dziecka to czas wzmożonej regeneracji organizmu. Ilość snu zależy od wieku malucha. Dziecko w zasadzie nie należy zmuszać do drzemki, ponieważ przymuszanie wyrządza więcej szkody niż korzyści z dziennego odpoczynku.
Spis treści

Reklama

Ile powinna trwać drzemka?

Codzienne obowiązki, nadmiar pracy do wykonania i duży stres wywołują zmęczenie i złe samopoczucie. Często dochodzą do tego nieprzespane noce. Niezależnie od trybu dnia i mnogości zadań do zrobienia każdy powinien znaleźć chwilę na relaks i przysłowiowe „złapanie oddechu”.

Drzemka w dzień przynosi wiele korzyści organizmowi. Błędem jest stwierdzenie, że to strata czasu. Szybka drzemka to także sen, ale odmienny i krótszy od klasycznego nocnego wypoczynku.

Czas drzemki może trwać nawet kilka minut, aby zregenerować organizm na dalszą część dnia. Ile trwa idealna drzemka? Organizm najpełniej regeneruje się podczas krótkiego 20 minutowego snu w dzień. Dlaczego akurat 20 minut?

Drzemka jest skuteczna, jeśli kończy się przed wejściem w fazę głębokiego snu. Ta faza rozpoczyna się średnio po 30 minutach od położenia, a zatem senny wypoczynek w trakcie dnia powinien być krótszy.

Idealny czas drzemki to 20 minut, ale niekiedy trwa krócej. Wiele zależy od indywidualnych cech danej osoby. Specjaliści podkreślają, iż nie powinien być krótszy niż 10 minut.

Reklama

Drzemka po obiedzie

Senność po jedzeniu dotyka wiele osób. Niektórzy zadają sobie pytanie czy drzemka po jedzeniu jest zdrowa i dlaczego w trakcie dnia ogarnia senność?

Po zjedzonym posiłku krew jest dostarczana do jelit. Powoduje to obniżenie jej poziomu w ośrodkowym układzie nerwowym. To główny powód senności po posiłku, który nie powinien nikogo niepokoić.

Problem pojawia się, jeśli odczucie senności jest trudne do opanowania i nie pozwala prawidłowo funkcjonować. Warto wtedy skonsultować ze specjalistą tego typu po jedzeniową śpiączkę.

Poobiednia drzemka jest ważną chwilą odpoczynku organizmu i nie warto z niej rezygnować, jeśli warunki pozwalają na krótki sen. Po spożytym posiłku system trawienny musi przetrawić jedzenie, korzystając z zapasów energii. Dodatkowo glukoza blokuje połączenia neuronów, a to powoduje problemy w koncentracji.

Warto jednak zachować umiar w jedzeniu i poczekać do 30 minut od zjedzenia, aby nie kłaść się z przysłowiowym „pełnym brzuchem”. Pozycja leżąca nie sprzyja przesuwaniu się pokarmu.

Drzemka popołudniowa nie powinna zatem następować natychmiast po obiedzie. Sen bezpośrednio po posiłku zwalnia przemianę materii, posiłek jest wolniej trawiony i odkłada się tkanka tłuszczowa.

Przykładem skutecznej regeneracji jest także drzemka po pracy, która regeneruje organizm po wysiłku (fizycznym i umysłowym) i pobudza do dalszego działania. Ten krótki 20 minutowy sen sprawia, że organizm odnajduje energię do dalszego działania.

Reklama

Czy drzemki są zdrowe?

Relaksująca drzemka pozytywnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Pośpiech, zdenerwowanie i zmęczenie wywołują po pewnym czasie (w trakcie długiego dnia) stres, zmęczenie i ból głowy.

Jaka drzemka jest najlepsza?  Przede wszystkim musi być krótka (do 20 minut), w miejscu cichym i spokojnym.

Oto najważniejsze zalety drzemki regeneracyjnej:

 • uzupełnianie niedoboru snu, gdy dzień jest za krótki na załatwienie wszystkich spraw i organizmowi nie wystarcza okrojony sen w nocy,
 • dostarczanie energii dzięki szybkiej regeneracji organizmu,
 • zmniejszanie poziomu stresu poprzez obniżanie się poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu w czasie krótkiego snu. Równolegle wytwarza się serotonina, czyli hormon szczęścia,
 • korzystny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Specjaliści twierdzą, iż systematyczne popołudniowe drzemki zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru,
 • przeciwdziałanie rozwojowi ciśnienia tętniczego lub redukcja już występującego,
 • poprawa pamięci dzięki dodatkowej regeneracji,
 • konsolidacja śladów pamięciowych, które polegają na zapisywaniu w mózgu informacji z danej części dnia,
 • poprawa zdolności uczenia się, gdyż zregenerowany umysł jest w stanie podołać zwiększonemu wysiłkowi umysłowemu,
 • wspomaganie kreatywności,
 • zwiększanie wydajności w pracy na skutek szybkiej regeneracji.

Nie można zapominać, iż drzemka nie zastąpi pełnego snu w nocy. Drzemanie nie powinno być zbyt długie, gdyż wtedy może być przyczyną nadmiernej ospałości.

Reklama

Drzemka w ciągu dnia u dzieci 

Potrzeba snu w ciągu dnia u dziecka to bardzo indywidualna sprawa. Specjaliści zalecają, aby nie ograniczać dzieciom drzemek w trakcie dnia. Brak krótkich przerw na dzienny sen wcale nie jest gwarantem szybkiego zaśnięcia wieczorem. Maluch, który nie drzemie w dzień jest często bardziej rozdrażniony, niespokojny i ma trudności z wieczornym zasypianiem.

Dzieci pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia potrzebują czterech drzemek w ciągu dnia. Niemowlaki śpią często, ale raczej dość krótko. Po ukończeniu 6 miesiąca maluchowi wystarczą 2 drzemki, ale znacznie dłuższe.

Zdecydowanie mniej snu potrzebują dzieci po skończeniu roku. 12 miesięcy to średni wiek, w którym dzieci z reguły przechodzą już na jedną drzemkę. W tym okresie ten jeden dzienny wypoczynek wystarcza im w zupełności, ale jest zdecydowanie dłuższy i trwa nawet do 3-4 godzin.

Drzemki dwulatka to także jeden senny odpoczynek w ciągu dnia, trwający średnio do 2 godzin. Rodzice często zastanawiają się nad godziną, o której drzemka dwulatka jest najbardziej regenerująca?

Najlepiej, aby rozpoczęła się w południe, kiedy dziecko zaczyna być marudne. Jest to optymalna godzina, gdyż po drzemce dziecko ma sporo czasu do zmęczenia się przed wieczornym zaśnięciem. Trzylatki bardzo często nie mają już chęci na drzemkę w trakcie dnia, ale wtedy potrzebują po południu trochę odpoczynku i wyciszenia.   

Kiedy zrezygnować z drzemki u dziecka? Odpowiedź na to pytanie bardzo często daje samo dziecko. Jeżeli maluch nie odczuwa potrzeby snu w ciągu dnia to rodzice nie powinni zmuszać go do drzemek.

Dziecko usypane na siłę jest rozdrażnione, a przymus może zrobić więcej szkody niż pożytku. To bardzo indywidualna sprawa, uzależniona od osobowościowych cech dziecka. Zdarzają się bowiem i czterolatki, które potrzebują godzinnej drzemki w trakcie dnia.

Czytaj również

Bibliografia

 • S.C. Mednik (tłum. A. Wróblewska) „Cudowna moc drzemki”, Wydawnictwo Helion SA, ISBN: 978-83-246-1702-9
 • American Psychiatric Association „Zaburzenia snu i czuwania”, redakcja wydania polskiego Michał Skalski, Urban&Partner
 • C.MacGregor „Mamie na ratunek. Usypianie dziecka”, Wydawnictwo Helion, ISBN: 978-83-246-2289-4
 • W. Szelenberger „Neurobiologia snu”, Katedra i Klinika Psychiatrii Akademii Medycznej w Warszawie, Pneumonologia i Alergologia Polska 2007, tom 75, supl. 1, str. 3-8.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Sposoby na szybkie zasypianie
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Czy senność w ciągu dnia powinna niepokoić? Poznaj przyczyny takiego stanu
Kobieta ziewa w pracy
Podobne artykuły
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Mężczyzna obudził się w nocy
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!