Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?

Hipnoza na sen może być dobrym remedium dla osób, które cierpią na problemy z zasypianiem, często się wybudzają, czy nie śnią wystarczająco głęboko. Zwłaszcza, jeśli podłoże zaburzeń stanowią napięcia emocjonalne. Dowiedz się, jak wygląda sesja u hipnotyzera, kiedy się po nią sięga i czy jest bezpieczna. Sprawdź, czy można stosować autohipnozę.
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Hipnoza na sen jest szczególnym stanem umysłu, zawieszonym między snem a jawą. Po osiągnięciu „transu” można pracować nad czynnikami powodującymi bezsenność.
 • Hipnoza na zdrowy sen przewidziana jest przede wszystkim dla osób cierpiących na różnego typu zaburzenia nerwicowo-lękowe, które utrudniają zasypianie lub obniżają jakość i długość nocnego wypoczynku.
 • Hipnoza uchodzi za metodę bezpieczną. Wbrew obiegowym opiniom, nie ma ryzyka, że pacjent zaśnie i już się nie obudzi.
Spis treści

Reklama

Czym jest hipnoza na sen i kiedy ją stosować?

Hipnoza to stan umysłu, w którym uwaga jest silnie skupiona na określonych bodźcach, podczas gdy świadomość pozostałych czynników oraz krytycyzm względem nich zostają ograniczone.

To swego rodzaju trans, pod wieloma względami podobny do śnienia, o czym zresztą świadczy źródłosłów (gr. hypnos oznacza właśnie sen).

Hipnoza na sen jest stosowana od lat, przy czym pojęcie to jest w tym kontekście rozumiane w różnoraki sposób.

W sensie profesjonalnym oznacza ono leczenie zaburzeń snu za pomocą technik hipnoterapeutycznych.

Sesje prowadzone z pacjentem nie służą usypianiu, lecz redukcji negatywnych myśli kłębiących się w głowie, eliminacji głęboko skrywanych lęków.

To właśnie tego typu czynniki często utrudniają zasypianie oraz obniżają jakość snu. Redukcja poziomu wewnętrznego napięcia, głęboka relaksacja, przepracowanie swoich problemów, jednocześnie pozwalają wypracować zdrowsze, bardziej efektywne wzorce zapadania w zdrowy sen.

Możliwa jest też hipnoza do snu, w którą można wprowadzić się samodzielnie, bez udziału drugiej osoby. Również i w tym przypadku nie chodzi o usypianie, a pracę nad sobą, nad wzorcami zasypiania, a nawet jakością nocnego wypoczynku.

Zdarza się, że jest stosowana hipnoza na świadomy sen, czyli taki, w którym ma się de facto kontrolę nad treścią nocnych marzeń.

Dorminox
Dorminox jest lekiem zawierającym doksylaminę jako substancję czynną. Doksylamina należy do grupy leków przeciwhistaminowych o działaniu nasennym i uspokajającym. Lek stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania:
 • trudności z zasypianiem,
 • częstych przebudzeń nocnych,
 • wczesnego budzenia w godzinach porannych związanych ze stresem bądź zmianą stref czasowych.
Skład i postać: Dorminox. Każda tabletka zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: żółcień pomarańczowa, lak (E 110), czerwień koszenilowa, lak (E 124) i sód. Każda tabletka powlekana zawiera 0,006 mg żółcieni pomarańczowej, lak (E 110), 0.20 mg czerwieni koszenilowej, lak (E 124), 0.15 mg (0,006 mmol) sodu. Tabletka powlekana. Czerwona, okrągła tabletka powlekana z linią podziału po jednej stronie, o średnicy 7,5 mm. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej przełamanie, w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki. Wskazania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2022.11.21.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Czy hipnoza na sen pomaga w bezsenności?

Czy hipnozę można stosować w leczeniu bezsenności? Tak. Jest to jedna z metod alternatywnych, ale wykorzystywanych stosunkowo często w terapii tego typu zaburzeń.

Bezsenność jest problemem, który występuje na bardzo zróżnicowanym podłożu. Przyczyną mogą być dysfunkcje hormonalne, neurologiczne, czy też działanie czynników zewnętrznych.

Ale też często powody problemów z zasypianiem oraz odpowiednią długością i jakością wypoczynku mają charakter emocjonalny.

Hipnoza na dobry sen nie jest działaniem, które przynosi natychmiastowe efekty po pierwszej sesji. W dłuższej jednak perspektywie, wprowadzanie pacjenta w trans pozwala wyeliminować najgłębsze, zazwyczaj nieuświadamiane przyczyny napięć zaburzających nocny wypoczynek.

Pacjent może też w czasie hipnozy uzyskać praktyczny zestaw „narzędzi” ułatwiających zasypianie od strony bardziej „technicznej”, takich jak nauka prawidłowego oddychania, techniki relaksacji, wypowiadania i wizualizowania autosugestii etc.

Wszystko to po pewnym czasie powinno się przekładać na lepszy sen: głęboki, wartościowy, mocny i odpowiednio długi.

Czy można samodzielnie stosować hipnozę na sen?

Alternatywą dla hipnozy, która wymaga pomocy terapeuty, jest autohipnoza. Jak sama nazwa wskazuje, pod pojęciem tym kryje się osiągnięcie specyficznego stanu świadomości w sposób całkowicie samodzielny.

Jest to więc działanie zbliżone nieco do medytacji, z tą różnicą, że celem powinno też być swego rodzaju programowanie samego siebie.

Nie chodzi zatem jedynie o relaksację umysłu i ciała oraz wyciszenie emocjonalne, ale też pracę z różnego typu autosugestiami, zyskanie lepszej kontroli nad sferą duchową, czy napięciem mięśniowym.

Autohipnoza na sen stosowana jest też w wersjach uproszczonych, gdzie wejście w trans ma de facto umożliwić odpłynięcie w objęcia Morfeusza.

W tym celu stosuje się m.in. różne nagrania z monotonnymi dźwiękami – może to być silnie uspokajająca muzyka, czy tak zwany biały szum.

Reklama

Jaka jest najlepsza hipnoza na sen?

Istnieją różne metody hipnozy terapeutycznej, w tym:

 • Regresyjna – polega na wprowadzeniu pacjenta w stan, w którym jest on w stanie odtworzyć najodleglejsze wydarzenia ze swojego życia, dotrzeć do problemów, które spowija mgła niepamięci, wypartych lęków i traum, związanych zwłaszcza z przeżyciami we wczesnym dzieciństwie.

Cofanie się do tych wydarzeń, przeżywanie ich na nowo w sposób bardziej świadomy, pozwala zdejmować różnego typu blokady, czego efektem jest redukcja napięć.

 • Ericksonowska – opiera się na narzędziach komunikacyjnych. W tym przypadku pacjent nie musi być wprowadzony w trans w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

W czasie sesji terapeuta rozmawia z pacjentem, za pomocą specjalnie dobranych komunikatów, zwiększając jednocześnie podatność na przekazywane treści, wywierając słowną perswazję.

 • Klasyczna – pacjent jest wprowadzany w trans poprzez swoisty rytuał, na przykład koncentrację na danym przedmiocie, czy słowach terapeuty. Istotą tej metody jest tak zwana indukcja hipnotyczna, przenoszenie tzw. fluidu magnetycznego z jednej osoby na drugą. Zbliża ją to do bioenergoterapii.
 • Dynamiczna – łączy w sobie elementy programowania neurolingwistycznego, hipnozy klasycznej oraz autohipnozy z „Kluczem” Alijewa. Jej istotą jest odkrycie kodu do podświadomości, który pozwala wpływać na myśli, emocje i zachowania innych ludzi oraz siebie samego.
 • Transgresyjna – bardzo rzadka, polegająca na koncentracji myśli kształtujących pole bioenergetyczne terapeuty i pacjenta.

Która z powyższych technik jest uważna na najlepszą hipnozę na sen? Kwestia ta nie jest zgłębiona naukowo, a reprezentanci poszczególnych nurtów prezentują swoje racje autonomicznie.

Nie mniej, spotkać się można z opiniami, iż cierpiąc na zaburzenia snu warto się poddać hipnozie metodą Ericksona lub regresyjną, zwłaszcza jeśli źródłem problemów są nieuświadamiane problemy emocjonalne.

Reklama

Ile trwa jedna sesja hipnozy na sen i jak wygląda?

Gdzie udać się na seans hipnotyczny? Ile trwa hipnoza na sen? W Polsce istnieje wiele gabinetów, w których prowadzone są tego typu praktyki.

Wbrew nieco mylnym wyobrażeniom, nie są to działania „magiczne”, lecz psychoterapeutyczne, alternatywne wobec tradycyjnych nurtów pomocy psychologicznej.

Hipnotyzerzy nie działają więc w podziemiu, a usługi w wybranej lokalizacji łatwo jest znaleźć w Internecie. Tam też można szukać opinii na temat poszczególnych specjalistów, czy też stosowanych przez nich metod.

To, jak wygląda seans, zależy od wykorzystywanych technik. Generalnie jednak istotą jest wprowadzenie pacjenta w specyficzny stan, nie będący ani jawą ani snem, a następnie oddziaływanie terapeutyczne polegające na docieraniu do zakamarków podświadomości, czy też przekazywaniu perswazyjnych komunikatów.

Czas trwa takiej sesji to z reguły około 90-120 minut, z czego sama hipnoza zajmuje 1 - 1,5 godziny.

Reklama

Czy są przeciwskazania do stosowania hipnozy na sen?

Czy hipnoza na sen jest bezpieczna? Zasadniczo tak. Techniki terapeutyczne polegające na wprowadzanie pacjenta w ten stan, nie ingerują w pracę mózgu, ani innych narządów. Nie zmieniają też osobowości ani tożsamości.

Należy jednak mieć na uwadze, że w czasie hipnozy pacjent jest poddany działaniu innego człowieka, wobec którego staje się w pewien sposób bezbronny. Dlatego tak ważne jest, by swoje kroki kierować do specjalistów godnych zaufania.

Nie mniej uważa się, iż minimalne tylko jest ryzyko, że hipnotyzer „zaszczepi” myśli lub idee nieetyczne, czy sprzeczne z systemem wartości pacjenta lub też zmusi do wykonywania rzeczy, których nie chce się robić.

Uważa się, że ludzka psychika jest odporna na tak daleko idące manipulacje. U większości osób skutki uboczne nie występują praktycznie w ogóle, co najwyżej działaniem niepożądanym może być zapadnięcie w sen w czasie sesji.

Kto może stosować hipnozę na sen? Osoby, które zmagają się z różnego typu lękami i nerwicami, a także zaburzeniami będącymi ich konsekwencją, jak bezsenność właśnie.

Z drugiej strony istnieją także przeciwskazania. Kto nie powinien poddawać się tego typu praktykom? Do tej grupy zaliczani są:

 • pacjenci z depresją, silnymi zaburzeniami osobowości oraz nasilonymi psychozami;
 • osoby niewidome oraz cierpiące na padaczkę;
 • kobiety w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze;
 • dzieci i młodzież do 15 roku życia;
 • każdy, kto nie wierzy w skuteczność hipnozy.

Reklama

Jaki jest koszt hipnozy na sen?

Ile kosztuje hipnoza na sen? Ceny seansów są bardzo zróżnicowane. Z reguły wahają się od 250 do 500 złotych za jedno spotkanie, ale niekiedy koszt sięga nawet 1000 złotych za sesję.

Wiele zależy od renomy danego specjalisty, a także stosowanej metody.

Dla osób potrzebujących wsparcia w praktykach autohipnotycznych, przewidziane są różnego typu nagrania.

Te bardziej profesjonalne zawierają podkład muzyczny, ale też tekst odczytywany przez hipnotyzera. Dostępne są w formacie mp3, a koszt ich nabycia, to około 20-30 złotych.

Oprócz tego hipnotycznych nagrań można posłuchać za darmo w popularnych serwisach muzycznych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Rodzaje hipnozy, https://hipnoza.edu.pl/rodzaje-hipnozy/, [data dostępu 13.02.2023].
 • Bezsenność, https://hipnoza.pl/pl/aktualnosci.php?news=38&wid=20, [data dostępu 13.02.2023].
 • Hipnoza głębokiego snu: terapia w leczeniu zaburzeń snu, https://www.unitedwecare.com/pl/hipnoza-glebokiego-snu-terapia-w-leczeniu-zaburzen-snu/, [data dostępu 13.02.2023].
 • Leczenie hipnoza terapia, https://www.psychologgia-plus.pl/leczenie-hipnoza-terapia.html, [data dostępu 13.02.2023].
 • Kiedy stosowana jest hipnoza w psychoterapii, https://psychoterapeuta-rzeszow.com.pl/kiedy-stosowana-jest-hipnoza-w-psychoterapii/, [data dostępu 13.02.2023].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Czy senność w ciągu dnia powinna niepokoić? Poznaj przyczyny takiego stanu
Kobieta ziewa w pracy
Podobne artykuły
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Sposoby na szybkie zasypianie
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co planujesz na pierwszy dzień wiosny?