Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Polucja - czym jest? Jakie są przyczyny zmaz nocnych?

Polucja uważana jest za wstydliwy problem. Tymczasem tzw. zmazy nocne są całkowicie naturalnym zjawiskiem, zwłaszcza u młodych chłopców. Polucje nocne pojawiają się w okresie dojrzewania płciowego i są wyrazem samoregulacji organizmu dążącego do usunięcia nadmiaru wyprodukowanych plemników. Czym jest polucja, skąd biorą się zmazy nocne i czy polucje nocne u dorosłych są normalne?
Nocne polucje
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest polucja?

Polucja to samowolny, niekontrolowany i nieuświadamiany wytrysk nasienia, do którego dochodzi u chłopców i mężczyzn w czasie snu, najczęściej w jego fazie określanej jako REM. Pierwsza polucja występuje zazwyczaj około 12-13 roku życia i ma związek z dojrzewaniem płciowym.

Wskutek niezrozumienia i niewiedzy, polucja bywa bowiem utożsamiana z nieutrzymaniem moczu, tudzież chorobliwą nadpobudliwością seksualną. Nic jednak bardziej mylnego. Polucja jest zjawiskiem zdrowym, świadczącym o zdolności organizmu do swego rodzaju samoregulacji. Co więcej, choć polucje są w naszej kulturze objęte swoistym tabu, nie są bynajmniej doświadczeniami jednostkowymi. Wręcz przeciwnie.

Reklama

U kogo występują zmazy nocne?

Polucje są doświadczeniem większość mężczyzn – wedle szacunków nocne wytryski przydarzają się lub przydarzyły 60-80 procent panów. Zazwyczaj zmazy nocne występują w okresie dojrzewania płciowego, przed rozpoczęciem aktywnego i regularnego życia seksualnego, a w więc statystycznie w przedziale od 12-13 do 17-18 roku życia. Ale uwaga – polucje nocne u dorosłych, choć rzadsze, nie są niczym niespotykanym. W jednostkowych przypadkach zmazy nocne mogą występować aż do śmierci, w szczególności u mężczyzn charakteryzujących się rozbudzoną seksualnością, lecz biernych w tej materii, nieaktywnych i niezaspokojonych. Dlaczego tak się dzieje, skąd biorą się polucje nocne, czego są objawem zmazy nocne?

Skąd się biorą polucje nocne?

Polucje nocne to swego rodzaju efekt uboczny naturalnych procesów zachodzących w organizmie mężczyzny. W szczególności chodzi o nieustający nawet na chwilę proces produkcji plemników. Męski organizm wytwarza je w dużych ilościach od momentu nabycia dojrzałości płciowej aż do późnych lat starczych.

Zazwyczaj proces ten rozpoczyna się przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, rozumianej zarówno jako pożycie płciowe, jak też masturbacja. Dlatego, dążąc do samoregulacji i oczyszczenia, organizm mężczyzny wydala nadmiar plemników w formie polucji. Z tego właśnie powodu zmazy nocne są tak częste w okresie młodzieńczym i zanikają w życiu dorosłym, poza przypadkami mężczyzn całkowicie nieaktywnych seksualnie.

Reklama

Polucje nocne u dorosłych

Polucje nocne u dorosłych mężczyzn zdarzają się zdecydowanie rzadziej, ale się zdarzają. Jeśli nie są zbyt częste (wydaje się, że za normę można uznać 1-2 tego typu wytryski w ciągu tygodnia), nie powinny być powodem do niepokoju.

Pod jednym wszakże warunkiem – że mężczyzna, który stwierdza o poranku mokre plamy na bieliźnie, nie jest aktywny seksualnie, to znaczy od dawna nie współżył z inna osobą, nie rozładowuje też napięcia seksualnego poprzez masturbację. Jeśli natomiast polucje nocne u dorosłych występują w parze z aktywnością płciową, warto ten problem zgłosić lekarzowi - odpowiednim specjalistą będzie urolog, ewentualnie androlog lub seksuolog. Kiedy występują mokre sny?

Polucje nocne, tak jak wspomniano wyżej, najczęściej występują w czasie, gdy sen wchodzi w fazę REM. Jest to faza snu charakteryzująca się dużą aktywnością mózgu oraz serca, w której pojawiają się najbardziej intensywne oraz dosłowne marzenia senne. Bywają wśród nich oczywiści sny o charakterze erotycznym.

Nie ma dowodów na ścisły związek marzeń sennych z wytryskiem nasienia, zwyczajowo ukuty jednak został związek frazeologiczny „mokre sny”. Używany on bywa w odniesieniu do całkowicie naturalnych polucji, albo też objawiających się w nocy zaburzeń erotycznych, tudzież - do masturbacji na granicy jawy i snu, będącej rezultatem pobudzenia sennymi marzeniami.

Reklama

Erekcja podczas snu

Zmazy nocne często bywają w sposób błędny łączone ze zjawiskiem, jakim jest erekcja podczas snu. Nocne wzwody, podobnie jak polucje, przytrafiają się większości mężczyzn, mają jednak zupełnie inne podłoże. Choć erekcja podczas snu pozostaje mechanizmem częściowo niezbadanym, podejrzewa się, że jej powodem jest zmniejszający się w fazie REM poziom noradrenaliny, która w innych fazach nocy i dnia wpływa hamująco na ośrodek erekcji. Inna hipoteza zakłada, że erekcja podczas snu powstaje wskutek impulsów nerwowych. Tak czy inaczej, erekcja w czasie snu nie jest tożsama z polucją, nie wiąże się też ona z wytryskiem nasienia.

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Kobieta w opasce do snu trzymająca poduszkę
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Podobne artykuły
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Kobieta w opasce do snu trzymająca kubek
Drzemka to idealny sposób na regenerację. Ile powinna trwać?
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!