Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Herbata na sen: ziołowa, zielona, a może konopna? Która najlepsza?

Herbata na sen może pomóc w sytuacji, gdy bezskutecznie próbujesz zasnąć. Ale czy wiesz, którą wybrać? Co sprawdza się najlepiej? Na rynku dostępna jest melisa, waleriana i lawenda, ale również herbatka konopna, z melatoniną bądź zielona. Dowiedz się, jak działają herbatki na sen i która może okazać się najbardziej skuteczna.
Herbaty do picia przed snem
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Herbata na sen ma działanie wyciszające, uspokajające, przeciwlękowe, przeciwbólowe, rozkurczowe i antyarytmiczne.
 • W składzie herbatek na dobry sen znajdziesz między innymi melisę, walerianę, lipę, lawendę, rumianek, a nawet konopie siewne czy melatoninę.
 • Przed snem nie należy natomiast pić czarnej herbaty, zieloną zaś wyłącznie po dłuższym parzeniu.
SPRAWDŹ TEŻ: Biała herbata - właściwości, przeciwwskazania i cena. Jak ją parzyć?
Spis treści

Reklama

Czym jest herbata na sen?

Herbata na sen jest naparem przyrządzanym z zazwyczaj z różnego typu surowców zielarskich, w tym liści, łodyg, kwiatów i nasion roślin o uznanym działaniu sedacyjnym (usypiajacym), uspokajającym, przeciwlękowym.

Wbrew nieco mylącej nazwie, w składzie herbaty na bezsenność, zazwyczaj nie ma samej herbaty, czyli wyciągu z roślin należących do rodziny Camellia, zawierających duże ilości pobudzającej kofeiny.

Produkty tego typu przeznaczone są do zaparzania. Dostępne są w postaci luźnego suszu, ale też w wygodnych torebkach. Ze względu na to, iż zioła te oddziałują na system nerwowy, herbatę na zasypianie należy stosować zgodnie ze wskazaniami zawartymi na opakowaniach, dotyczącymi zarówno ilości, jak też częstotliwości spożywania.

Jak działa herbata na dobry sen?

Herbata na dobry sen, za sprawą zawartych w niej składników, zazwyczaj ma działanie tonujące napięcie emocjonalne. Wycisza system nerwowy, hamuje pobudzenie psychoruchowe, łagodzi stany lękowe i fobie, urojenia związane zarówno z codzienną ekspozycją na stres, jak też występujące w przebiegu różnych schorzeń i zaburzeń, takich jak depresja, nerwica lękowa, zespół stresu pourazowego i wiele innych.

Może też regulować rytm serca, a także łagodzić utrudniające zasypianie dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz bóle różnego pochodzenia. Należy jednak pamiętać, że herbata na uspokojenie i sen nie zastępuje leków, których zastosowanie może być niezbędne w leczeniu średnich i ciężkich stanów związanych z jednostką chorobową, jaką jest bezsenność.

Mimo korzystnych opinii użytkowników, specjalistów w zakresie medycyny naturalnej, a nawet wielu lekarzy, jest więc środkiem wspomagającym, a nie leczniczym.

                          suplement diety
Humana Benelife® TriSen
Humana Benelife® TriSen Night Complex to suplement diety opracowany z myślą o uzupełnieniu diety osób dorosłych. Saszetki z proszkiem przeznaczone są do stosowania przed snem jako wsparcie w cenne składniki aktywne o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych.

Humana Benelife® TriSen Night Complex – potrójna moc!
 • Magnez + witaminy z grupy B (B3, B5, B6, B12).
 • 1 mg melatoniny w każdej saszetce.
 • Dodatek tryptofanu.
REKLAMA

Jaka herbata na sen?

Jaka herbata na sen sprawdza się najlepiej? Nie ma dowodów naukowych potwierdzających przewagę określonych produktów nad innymi, aczkolwiek istnieje wiele doniesień potwierdzających skuteczność określonych roślin zielnych i zawartych w nich składników.

Najczęściej herbatka na sen zawiera wyciągi z ziół od dziesięcioleci stosowanych przez osoby uskarżające się na niską jakość nocnego wypoczynku, z kozłkiem lekarskim (walerianą) i melisą na czele.

Ale też w użyciu są produkty nieco innego typu, takie jak herbata z melatoniną. Jest to naturalny hormon (bądź też jego syntetyczny odpowiednik), odpowiadający za regulowanie rytmu dobowego, którego podwyższone stężenie ułatwia zasypianie.

Innego typu produktem jest herbatka na sen z suszem konopnym, zawierającym substancję aktywną CBD. Niekiedy zaleca się też picie zielonej herbaty, choć jedynie przy zachowaniu pewnych zaleceń dotyczących przygotowania. 

Reklama

Zielona herbata na sen

Czy zielona herbata na sen faktycznie działa? Wszystko zależy od sposobu parzenia. Napar z liści chińskiego krzewu Camellia sinensis ma bowiem w swoim składzie kofeinę i to w wielkości dwukrotnie przewyższającej jej zawartość w kawie.

Wykazuje w związku z tym działanie pobudzające, nie uspokajające. Kofeina wydziela się w dużych ilościach w pierwszych trzech minutach parzenia.

Dopiero po dłuższym czasie uwalniają się garbniki, które neutralizują jej działanie, do głosu zaś dochodzi l-teanina, aminokwas niebiałkowy o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, znoszącym uczucie napięcia.

Jeśli więc Camellia sinensis ma być herbatą na spanie, powinna być parzona przez długi czas, nie należy jej pić od razu po zalaniu suszu wrzątkiem.

Reklama

Herbata konopna na sen

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się herbata konopna na sen, wciąż budząc przy tym niemałe kontrowersje. Surowiec zielarski pozyskiwany jest bowiem z liści, łodyg i kwiatów konopi Cannabis sativa L, podobnie jak marihuana, czyli powszechnie znany miękki narkotyk.

Różnice w procesie zbierania i przetwórstwa sprawiają jednak, że herbata konopna praktycznie wolna jest od substancji psychoaktywnej THC, zawiera natomiast dużą ilość związku o nazwie CBD, wykazującego działanie zgoła odmienne. Łącząc się  receptorami kannabinoidowymi w mózgu:

 • ułatwia zasypianie,
 • redukuje napięcie emocjonalne,
 • łagodzi stany lękowe, fobie, urojenie,
 • działa antydepresyjnie,
 • osłabia pobudzenie psychoruchowe.

Dlatego z powodzeniem z konopi można parzyć herbatę na spokojny sen. Pamiętać jedynie należy, że jest to produkt przeznaczony jedynie dla osób dorosłych.

Reklama

Herbata ziołowa na sen

Przede wszystkim jednak dostępne w aptekach i sklepach herbaty ziołowe na sen zawierają znane i od lat stosowane ekstrakty z takich roślin, jak:

Tego typu herbatki nasenne niekiedy są wyciągami z pojedynczych roślin, ale bardzo często dostępne są też w postaci wieloskładnikowych mieszanek. Działanie większości z nich jest podobne. Ułatwiają zasypianie przede wszystkim poprzez łagodzenie napięcia nerwowego i redukcję stanów lękowych.

Reklama

Herbata na sen dla dzieci

Czy można podawać herbatkę na sen dla dzieci, a jeśli tak, to jaką, od jakiego wieku? To pytania ważne dla rodziców maluchów w różnym wieku, także niemowląt cierpiących na kolki i inne zaburzenia utrudniające zasypianie i powodujące częste lub przedwczesne wybudzanie się.

Decyzję o podaniu herbaty na lepszy sen należy każdorazowo skonsultować z lekarzem, nie mniej jest to możliwe, nawet od 7 miesiąca życia (dzieci w wieku 0-6 miesięcy powinny przyjmować jedynie mleko matki lub jego substytuty).

Herbatki na sen dla dzieci zawierają przede wszystkim ekstrakty z melisy, ale też lipy, rumianku, męczennicy, czy lawendy. W przypadku najmłodszych istotna jest również dawka substancji czynnej oraz podawanie naparu zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Czytaj również

Bibliografia

 • Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, Wybrane właściwości biologiczne i farmakologiczne zielonej herbaty (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze), Postępy Fitoterapii 1/2011
 • Paweł Siudem, Iwona Wawer, Katarzyna Paradowska, Konopie i kannabinoidy, Farmacja Współczesna 2015; 8: 1-8
 • Paweł B. Szewczyk, Angelika M. Dziuba, Elżbieta Poniewierka, Melatonina – metabolizm i rola hormonu szyszynki, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 2018;8(2):135–139
 • Natalia Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Post Fitoter 2017; 18(3): 215-222
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Czy senność w ciągu dnia powinna niepokoić? Poznaj przyczyny takiego stanu
Kobieta ziewa w pracy
Podobne artykuły
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!