Dla Ciebie, na zdrowie!

Sny erotyczne - skąd się biorą i co znaczą?

Sny erotyczne bywają niezwykle sugestywne i podniecające. Sen o seksie może być również nieprzyjemny i obfitujący w sceny, których w sposób świadomy wolałoby się nie widzieć. Skąd biorą się takie sny i co symbolizują?
Sny o erotycznym zabarwieniu
Źródło: 123RF
Spis treści
 

Reklama

Jak powstają sny erotyczne? 

Sny erotyczne przynoszą rozkosz, ale też ból, smutek i dyskomfort. Przedstawiają sceny seksu nieskrępowanego zakazami kultury, moralności i religii, ale też bywają zaskakująco grzeczne. 

Sny erotyczne, tak jak większość innych marzeń sennych, pojawiają się głównie w fazie snu, którą znamy jako REM, i której towarzyszy duża aktywność mózgu oraz serca. Faza REM trwa około 15 minut i następuje cyklicznie kilka razy w ciągu jednej nocy.

Pojawiające się wówczas obrazy, w tym sny erotyczne, są niezwykle realistyczne, jeśli chodzi o formę wizualną, bywają jednak mocno surrealistyczne, niekiedy przerażające w warstwie scenariuszowej. 

Zdarza się, że sny erotyczne wywołują reakcje fizjologiczne, takie jak:

  • wzwód u mężczyzny, 
  • zwilżenie pochwy u kobiety. 

Niezwykle rzadko, ale zdarza się, że sen erotyczny prowadzić może do orgazmu. 

Co oznacza sen o seksie?

Co oznaczają sny o miłości? Sny erotyczne bywają przedmiotem rozbudowanych analiz, których główna jednakże słabość polega na niedostatecznym wyjaśnieniu:

  • czym sny są w ogóle, 
  • jaki jest dokładny mechanizm ich powstawania,
  •  w jaki sposób należy tłumaczyć treści będące przedmiotem sennych marzeń. 

Zazwyczaj sen o kochaniu się, interpretowany jest jako wyraz ukrytych, niezaspokojonych i stłumionych pragnień. Uważa się, że może odnosić się do seksualnych traum i lęków. 

Sny erotyczne obfitują w sceny, które utożsamiane są z typowymi erotycznymi fantazjami (np. scena seksu pod przymusem, przedstawienie miłości homoseksualnej ect), choć fantazjami nie są, jako że nie są kreowane w sposób świadomy

Reklama

Sen o seksie – u mężczyzn i kobiet

Seksuologowie zaobserwowali, że męskie i kobiece sny erotyczne nieco od siebie się różnią, przy czym w jednym i drugim przypadku odkrywa się wiele kalek:

  • kulturowych, 
  • społecznych, 
  • biologicznych,
  • obyczajowych, 

stereotypowo przypisywanych przedstawicielom obu płci. I tak sen o seksie, który zamajaczy w głowie mężczyzny, częściej przedstawia sceny agresji, dominacji, przemocy, niekoniecznie stricte seksualnej. 

Kobiece sny erotyczne częściej zawierają natomiast w sobie elementy uległości, popularnym wątkiem jest na przykład seks pod przemocą, który w realnym życiu postrzegany byłby jako gwałt.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Homoseksualizm w snach o seksie

Częstym motywem, w który obfitują sny o seksie jest miłość homoseksualna, zarówno w wydaniu męskim jak i żeńskim. Często scenariusz snów z wątkami homoseksualnymi jest silnie odrealniony.  Tego typu senne marzenia przytrafiają się mężczyznom i kobietom całkowicie heteroseksualnym. 

Czy sny erotyczne tego typu świadczą o ukrytych głęboko skłonnościach do przedstawicieli tej samej płci? Nie. Sny erotyczne o miłości homoseksualnej, nawet jeśli bardzo realistyczne, bywają stawiane za przykład, że wyświetlanych obrazów nie należy postrzegać z pełną dosłownością, z jakichś bowiem powodów (nieznanych) symbolika określonych scen może być zupełnie odwrotna. 

Reklama

Co oznacza sen o penisie?

Często sny erotyczne nie polegają na przedstawieniu mniej lub bardziej realistycznej sceny zbliżenia seksualnego. Niekiedy pojawia się tylko jakiś akcent, element, symbol kojarzony ze sferą seksualności. 

Popularne senniki wyjaśniają, co znaczy taki rodzaj snu. Dowiedzieć się z nich można na przykład, że przyśniony wytrysk spermy z penisa symbolizuje konieczność uwolnienia się z jakiejś sytuacji, w której tkwimy. Zaś sen o utracie (obcięciu) członka może być odzwierciedleniem utraty dominującej pozycji społecznej lub rodzinnej.

Albo też – świadczyć o lęku przed seksualnym zbliżeniem. Jak więc widać, symbolika jest przebogata, jednak nie wiadomo czy ma jakikolwiek związek z rzeczywistością. 

Czytaj również
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?
Technika spania - sen polifazowy
Przeczytaj artykuł
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Przeczytaj artykuł
Wstawanie z łóżka wcześnie rano - jak wstać rano?
Mężczyzna, który wstał wcześnie rano
Podobne artykuły
Kobieta z objawami zespołu Morfeusza
Seksomnia - co to jest zespół Morfeusza? Objawy i leczenie
Orgazm przez sen
Orgazm przez sen - kobiecy i męski. Czy jest możliwy?
Dwaj homoseksualni mężczyźni z flagami
Homoseksualizm - czym jest i skąd wokół niego tyle mitów?
Osoba po przebyciu koronawirusa, która ma problem z zasypianiem
Bezsenność po COVID-19 - czy zdarza się często?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!