ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Sny erotyczne - skąd się biorą i co znaczą?

Sny erotyczne bywają niezwykle sugestywne i podniecające. Sen o seksie może być również nieprzyjemny i obfitujący w sceny, których w sposób świadomy wolałoby się nie widzieć. Skąd biorą się takie sny i co symbolizują?
Sny o erotycznym zabarwieniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak powstają sny erotyczne? 

Sny erotyczne przynoszą rozkosz, ale też ból, smutek i dyskomfort. Przedstawiają sceny seksu nieskrępowanego zakazami kultury, moralności i religii, ale też bywają zaskakująco grzeczne. 

Sny erotyczne, tak jak większość innych marzeń sennych, pojawiają się głównie w fazie snu, którą znamy jako REM, i której towarzyszy duża aktywność mózgu oraz serca. Faza REM trwa około 15 minut i następuje cyklicznie kilka razy w ciągu jednej nocy.

Pojawiające się wówczas obrazy, w tym sny erotyczne, są niezwykle realistyczne, jeśli chodzi o formę wizualną, bywają jednak mocno surrealistyczne, niekiedy przerażające w warstwie scenariuszowej. 

Zdarza się, że sny erotyczne wywołują reakcje fizjologiczne, takie jak:

  • wzwód u mężczyzny, 
  • zwilżenie pochwy u kobiety. 

Niezwykle rzadko, ale zdarza się, że sen erotyczny prowadzić może do orgazmu. 

Reklama

Co oznacza sen o seksie?

Co oznaczają sny o miłości? Sny erotyczne bywają przedmiotem rozbudowanych analiz, których główna jednakże słabość polega na niedostatecznym wyjaśnieniu:

  • czym sny są w ogóle, 
  • jaki jest dokładny mechanizm ich powstawania,
  •  w jaki sposób należy tłumaczyć treści będące przedmiotem sennych marzeń. 

Zazwyczaj sen o kochaniu się, interpretowany jest jako wyraz ukrytych, niezaspokojonych i stłumionych pragnień. Uważa się, że może odnosić się do seksualnych traum i lęków. 

Sny erotyczne obfitują w sceny, które utożsamiane są z typowymi erotycznymi fantazjami (np. scena seksu pod przymusem, przedstawienie miłości homoseksualnej ect), choć fantazjami nie są, jako że nie są kreowane w sposób świadomy

Reklama

Sen o seksie – u mężczyzn i kobiet

Seksuologowie zaobserwowali, że męskie i kobiece sny erotyczne nieco od siebie się różnią, przy czym w jednym i drugim przypadku odkrywa się wiele kalek:

  • kulturowych, 
  • społecznych, 
  • biologicznych,
  • obyczajowych, 

stereotypowo przypisywanych przedstawicielom obu płci. I tak sen o seksie, który zamajaczy w głowie mężczyzny, częściej przedstawia sceny agresji, dominacji, przemocy, niekoniecznie stricte seksualnej. 

Kobiece sny erotyczne częściej zawierają natomiast w sobie elementy uległości, popularnym wątkiem jest na przykład seks pod przemocą, który w realnym życiu postrzegany byłby jako gwałt.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Homoseksualizm w snach o seksie

Częstym motywem, w który obfitują sny o seksie jest miłość homoseksualna, zarówno w wydaniu męskim jak i żeńskim. Często scenariusz snów z wątkami homoseksualnymi jest silnie odrealniony.  Tego typu senne marzenia przytrafiają się mężczyznom i kobietom całkowicie heteroseksualnym. 

Czy sny erotyczne tego typu świadczą o ukrytych głęboko skłonnościach do przedstawicieli tej samej płci? Nie. Sny erotyczne o miłości homoseksualnej, nawet jeśli bardzo realistyczne, bywają stawiane za przykład, że wyświetlanych obrazów nie należy postrzegać z pełną dosłownością, z jakichś bowiem powodów (nieznanych) symbolika określonych scen może być zupełnie odwrotna. 

Reklama

Co oznacza sen o penisie?

Często sny erotyczne nie polegają na przedstawieniu mniej lub bardziej realistycznej sceny zbliżenia seksualnego. Niekiedy pojawia się tylko jakiś akcent, element, symbol kojarzony ze sferą seksualności. 

Popularne senniki wyjaśniają, co znaczy taki rodzaj snu. Dowiedzieć się z nich można na przykład, że przyśniony wytrysk spermy z penisa symbolizuje konieczność uwolnienia się z jakiejś sytuacji, w której tkwimy. Zaś sen o utracie (obcięciu) członka może być odzwierciedleniem utraty dominującej pozycji społecznej lub rodzinnej.

Albo też – świadczyć o lęku przed seksualnym zbliżeniem. Jak więc widać, symbolika jest przebogata, jednak nie wiadomo czy ma jakikolwiek związek z rzeczywistością. 

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Czy senność w ciągu dnia powinna niepokoić? Poznaj przyczyny takiego stanu
Kobieta ziewa w pracy
Podobne artykuły
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Sposoby na szybkie zasypianie
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!