Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Picie mięty ciąży - czy można pić herbatę miętową?

Mięta w ciąży pomaga nie tylko na dolegliwości żołądkowe, nudności i wymioty. Warto sięgać po napary miętowe, gdyż są one bezpieczne w ciąży i naprawdę ułatwiają życie przyszłym mamom. Jak ze wszystkim – i w tej materii należy zachować umiar.
Napar z mięty
Źródło:123RF
W skrócie
  • Mięta ma wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego znajduje duże zastosowanie w łagodzeniu problemów z układem trawiennym, snem czy oddychaniem.
  • W okresie ciąży nie ma przeciwwskazań do picia mięty w formie naparu czy herbaty. Trzeba jednak pamiętać, żeby robić to z umiarem.
  • Mięta do picia w ciąży może być też zastąpiona formą stałą, np. miętę stosuje się jako aromatyczny dodatek do potraw, deserów czy koktajli.
SPRAWDŹ TEŻ: Które zioła można pić w ciąży, a które są zakazane?
Spis treści

Reklama

Mięta w ciąży - czy można ją pić?

Mięta to pierwszy wybór w przypadku kłopotów z układem trawiennym, ponieważ pomaga przy zgadze i wzdęciach oraz łagodzi uczucie ciężkości po posiłku. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, mięta sprawdza się także w okresie ciąży, a przyszłe mamy chętnie sięgają po ziołowe napary z mięty.

Wokół ciąży narosło wiele mitów, a dodatkowo często powielane są nieaktualne lub nieprawdziwe teorie medyczne. Jedną z nich jest informacja, że mięta jest niewskazana w ciąży. Nie jest to prawda, ale warto to jeszcze skonsultować z lekarzem prowadzącym. Ciąża jest niezwykle indywidualną sprawą i dlatego takie kwestie należy poruszać ze specjalistą. Czy warto pić miętę w ciąży? Zdecydowanie tak, ale pod kontrolą.

Mięta dobrze radzi sobie z najpopularniejszymi i jednocześnie najbardziej uporczywymi dolegliwościami w ciąży, czyli nudnościami. Wiele pań skarży się również na wzdęcia i uporczywe gazy, które również niweluje aromatyczny, miętowy napar.

Zioła mięty mają też właściwości uspokajające i relaksujące, dlatego mogą być stosowane przed snem. Dobry sen to podstawa w okresie ciąży, dlatego miętę stosuje się przy problemach z bezsennością. Poza tym mięta zawiera witaminy C i A oraz żelazo, wapń, potas, magnez. 

Reklama

Napar z mięty do picia w ciąży - jak dobrze przygotować herbatę?

Kobiety w ciąży często szukają alternatyw dla kawy i herbaty, które zawierają kofeinę i teinę i należy je ograniczać. Zdecydowanie niewskazane są też słodkie napoje gazowane, soki z kartonów, które mają dodatki cukru. Z tego względu polecane są herbatki owocowe, woda lub herbata z miętu w formie naparu.

Napar z mięty jest świetnym rozwiązaniem w codziennej diecie ciążowej. Można go przygotować klasyczną metodą - zalać wrzątkiem torebkę typu fix i przykryć spodkiem lub niedużym talerzykiem. Można zaparzyć również świeże liście mięty, najlepiej z łodygami i również przykryć na kilka minut, a następnie wypić.

Warto też spróbować mięty w stylu cold brew, czyli „zaparzanej” w zimnej wodzie. Ma ona dużo delikatniejszy smak i wspaniale orzeźwia. Wystarczy w dużym kubku (o pojemności ok. 350 ml) umieścić dwie torebki z miętą i zalać zimną wodą i odstawić do lodówki. Po 2-3 godzinach zamieszać, wyjąć „fixy” i wypić ten aromatyczny napój.

Reklama

Mięta w ciąży - do czego można ją dodać?

Miętę w okresie ciąży można stosować nie tylko w formie płynnej. Jako zioło jest też znakomitym dodatkiem do dań - znakomicie sprawdzi się jako składnik masła ziołowego, dressingów czy jako ziołowy dodatek do sałatek.

Ponadto mięta świetnie komponuje się z przeróżnymi kaszami, np. kuskusem, kaszą jęczmienną, kaszą jaglaną czy komosą ryżową. Latem zapewnia orzeźwienie jako dodatek do napojów i koktajli, ponieważ świetnie pasuje do lemoniad: klasycznej cytrynowej, arbuzowej czy wieloowocowej.

W okresie lata miętę można używać jako składnik do wszelkich dań czy deserów owocowych, np. z truskawek, malin czy jagód. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Agnieszka Bazylko, Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farmakologia Polska 2010, 66 (7), s. 478-483
  • Żywienie kobiet w okresie ciąży - teoria i praktyka pod red. Haliny Weker, Instytut Matki i Dziecka, Zakład Żywienia, Warszawa 2021
  • Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego pod red. Ilony Kaczmarczyk-Sedlak i Arkadiusza Ciołkowskiego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021
  • Aruna M. Siwert, Roślinne antybiotyki Sekretna broń natury, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2020
  • Anna Łuczak, Magdalena Nowak, Edyta Szałek, Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, Farmacja Współczesna 2017; 10: 140-146
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Napoje
Srebro koloidalne do picia: dawkowanie i właściwości. Jakie?
Srebro koloidalne do picia na ból gardła
Herbata z hibiskusa: właściwości i przeciwwskazania. Kto powinien ją pić?
Herbata z rośliny hibiskus
Nalewka z czosnku niedźwiedziego - właściwości. Jak ją zrobić i kiedy dawkować?
Nalewka z czosnku niedźwiedziego na białym tle
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Parzenie melisy
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?
Grzaniec alkoholowy
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel
Filiżanka mleka z kurkumą
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!