Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗

Picie mięty ciąży - czy można pić herbatę miętową?

Mięta w ciąży pomaga nie tylko na dolegliwości żołądkowe, nudności i wymioty. Warto sięgać po napary miętowe, gdyż są one bezpieczne w ciąży i naprawdę ułatwiają życie przyszłym mamom. Jak ze wszystkim – i w tej materii należy zachować umiar.
Napar z mięty
Źródło:123RF
W skrócie
  • Mięta ma wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego znajduje duże zastosowanie w łagodzeniu problemów z układem trawiennym, snem czy oddychaniem.
  • W okresie ciąży nie ma przeciwwskazań do picia mięty w formie naparu czy herbaty. Trzeba jednak pamiętać, żeby robić to z umiarem.
  • Mięta do picia w ciąży może być też zastąpiona formą stałą, np. miętę stosuje się jako aromatyczny dodatek do potraw, deserów czy koktajli.
SPRAWDŹ TEŻ: Które zioła można pić w ciąży, a które są zakazane?
Spis treści

Mięta w ciąży - czy można ją pić?

Mięta to pierwszy wybór w przypadku kłopotów z układem trawiennym, ponieważ pomaga przy zgadze i wzdęciach oraz łagodzi uczucie ciężkości po posiłku. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, mięta sprawdza się także w okresie ciąży, a przyszłe mamy chętnie sięgają po ziołowe napary z mięty.

Wokół ciąży narosło wiele mitów, a dodatkowo często powielane są nieaktualne lub nieprawdziwe teorie medyczne. Jedną z nich jest informacja, że mięta jest niewskazana w ciąży. Nie jest to prawda, ale warto to jeszcze skonsultować z lekarzem prowadzącym. Ciąża jest niezwykle indywidualną sprawą i dlatego takie kwestie należy poruszać ze specjalistą. Czy warto pić miętę w ciąży? Zdecydowanie tak, ale pod kontrolą.

Mięta dobrze radzi sobie z najpopularniejszymi i jednocześnie najbardziej uporczywymi dolegliwościami w ciąży, czyli nudnościami. Wiele pań skarży się również na wzdęcia i uporczywe gazy, które również niweluje aromatyczny, miętowy napar.

Zioła mięty mają też właściwości uspokajające i relaksujące, dlatego mogą być stosowane przed snem. Dobry sen to podstawa w okresie ciąży, dlatego miętę stosuje się przy problemach z bezsennością. Poza tym mięta zawiera witaminy C i A oraz żelazo, wapń, potas, magnez. 

Reklama

Napar z mięty do picia w ciąży - jak dobrze przygotować herbatę?

Kobiety w ciąży często szukają alternatyw dla kawy i herbaty, które zawierają kofeinę i teinę i należy je ograniczać. Zdecydowanie niewskazane są też słodkie napoje gazowane, soki z kartonów, które mają dodatki cukru. Z tego względu polecane są herbatki owocowe, woda lub herbata z miętu w formie naparu.

Napar z mięty jest świetnym rozwiązaniem w codziennej diecie ciążowej. Można go przygotować klasyczną metodą - zalać wrzątkiem torebkę typu fix i przykryć spodkiem lub niedużym talerzykiem. Można zaparzyć również świeże liście mięty, najlepiej z łodygami i również przykryć na kilka minut, a następnie wypić.

Warto też spróbować mięty w stylu cold brew, czyli „zaparzanej” w zimnej wodzie. Ma ona dużo delikatniejszy smak i wspaniale orzeźwia. Wystarczy w dużym kubku (o pojemności ok. 350 ml) umieścić dwie torebki z miętą i zalać zimną wodą i odstawić do lodówki. Po 2-3 godzinach zamieszać, wyjąć „fixy” i wypić ten aromatyczny napój.

Reklama

Mięta w ciąży - do czego można ją dodać?

Miętę w okresie ciąży można stosować nie tylko w formie płynnej. Jako zioło jest też znakomitym dodatkiem do dań - znakomicie sprawdzi się jako składnik masła ziołowego, dressingów czy jako ziołowy dodatek do sałatek.

Ponadto mięta świetnie komponuje się z przeróżnymi kaszami, np. kuskusem, kaszą jęczmienną, kaszą jaglaną czy komosą ryżową. Latem zapewnia orzeźwienie jako dodatek do napojów i koktajli, ponieważ świetnie pasuje do lemoniad: klasycznej cytrynowej, arbuzowej czy wieloowocowej.

W okresie lata miętę można używać jako składnik do wszelkich dań czy deserów owocowych, np. z truskawek, malin czy jagód. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Agnieszka Bazylko, Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farmakologia Polska 2010, 66 (7), s. 478-483
  • Żywienie kobiet w okresie ciąży - teoria i praktyka pod red. Haliny Weker, Instytut Matki i Dziecka, Zakład Żywienia, Warszawa 2021
  • Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego pod red. Ilony Kaczmarczyk-Sedlak i Arkadiusza Ciołkowskiego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021
  • Aruna M. Siwert, Roślinne antybiotyki Sekretna broń natury, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2020
  • Anna Łuczak, Magdalena Nowak, Edyta Szałek, Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, Farmacja Współczesna 2017; 10: 140-146
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Napoje
Nalewka z wrotyczu - jak zrobić i pić? Dawkowanie i właściwości
Nalewka z wrotyczu w ciemnej butelce
Przyniesie ulgę w walce z kacem!
Kobieta stosuje jeden ze sposobów na kaca
Pomaga na kaszel i wzmacnia odporność. Przepis jest banalnie prosty
Koktajl z buraka
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel
Parzenie melisy
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?
Sok z glistnika w ciemnej butelce
Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?
Filiżanka mleka z kurkumą
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?

Reklama


Czym jest TouchCare i jak zmienia życie pacjentów?
Dowiedź się!