Dla Ciebie, na zdrowie!

Teina - ile zawiera jej herbata? Działanie

O teinie mówimy, gdy mamy na myśli kofeinę występującą w herbacie. Czy te dwie substancje czymś się od siebie różnią? Jakie działanie i właściwości ma teina? Sprawdź też, czy wszystkie herbaty zawierają teinę.
Herbata z teiną
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest teina?

Kofeina w zależności od źródła nazywana jest teiną (gdy znajduje się w herbacie), guaraniną (gdy jej źródłem jest guarana) i mateiną (gdy pochodzi z yerba mate). Teina to więc nic innego jak naturalna substancja pobudzająca organizm.

Teina a kofeina

Teina działa w taki sam sposób jak kofeina, jednak nieco słabiej. Wynika to z jej mniejszej zawartości w herbacie niż w kawie, a także faktu, iż w kawie kofeina występuje w postaci czystego alkaloidu o szybkim wchłanianiu. Teina w herbacie jest zaś mieszaniną soli kofeiny i kwasów organicznych.

Reklama

Teina - działanie

Tak samo jak kofeina, teina przyspiesza czynność serca, podwyższa tempo przemiany materii, poprawia koncentrację i refleks. Średni okres półtrwania teiny w organizmie wynosi 4 godzin, jednak każdy posiada inną wrażliwość na tą substancję - szybciej metabolizuje się ona na przykład u palaczy. Jej najwyższe stężenie występuje po około 45-60 minutach po spożyciu.

Teina - właściwości

Co ciekawe, teina wpływa nie tylko na koncentrację i niweluje senność, ale też pozytywnie wpływa na nastrój. Wszystko przez wpływ na uwalnianie dopaminy, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie zadowolenia. Coraz częściej słyszy się, że teina może zmniejszać ryzyko zachorowanie na cukrzycę typu 2 i niektóre nowotwory, jednak nie zostało to jeszcze udowodnione badaniami naukowymi.

Reklama

Zawartość teiny w herbacie

Zawartość teiny w herbacie jest dużo mniejsza niż w kawie, dlatego aby osiągnąć efekt podobny do tego po spożyciu kawy, herbaty należy wypić dużo więcej. W filiżance (200 ml) czarnej herbaty znajduje się średnio 50-80 mg teiny, a w takiej samej ilości zielonej herbaty – od 30 do 50 mg. W kubku białej herbaty znajdziemy 75 mg teiny. Za właściwości pobudzające ceniona jest także yerba mate. Napar parzony z 3,5 g suszu w zależności od długości parzenia zawiera w 200 ml od 14 do 22 mg teiny.

Herbata bez teiny

Zarówno czarna, zielona, jak i biała herbata zawierają teinę. Wyjątkiem jest rooibos, zwany herbatą czerwoną. W rzeczywistości jednak jest to uprawiany w RPA czerwonokrzew, który w żaden sposób nie jest spokrewniony z krzewem herbacianym. Napar ma specyficzny, miodowy posmak i nie zawiera charakterystycznej dla prawdziwej herbaty goryczy. Wszystko przez bardzo niską zawartość garbników. Dzięki temu iż rooibos nie zawiera teiny może być pity także przez dzieci.

Dodatkowo roślina ta jest bogata w przeciwutleniacze, dzięki czemu pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, spowalnia proces starzenia i hamuje produkcję komórek nowotworowych. W sklepie znajdziemy także herbatki ziołowo-owocowe, zwykle produkowane na bazie hibiskusa. Przed zakupem warto jednak przeczytać uważnie etykietę, aby przez pomyłkę nie kupić czarnej herbaty jedynie aromatyzowanej owocami.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Ciągłe uczucie głodu - przyczyny. Jak się go pozbyć?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Przeczytaj artykuł
Zapotrzebowanie kaloryczne - jak obliczyć samodzielnie?
Kaloryczny posiłek
Przeczytaj artykuł
Chrom (pierwiastek CR) - właściwości. Jak działa?
Napis chromium
Podobne artykuły
Kobieta na diecie odchudzającej
Jak szybko schudnąć? Z ud, brzucha, z nóg i po ciąży
Odchudzanie bez efektu jojo
Jak schudnąć 10 kg? Jadłospis i dieta bez efektu jojo
Analiza składu ciała
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Żywienie dojelitowe
Żywienie dojelitowe - na czym polega? Zasady PEG w domu
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?