Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Teina - ile zawiera jej herbata? Działanie

O teinie mówimy, gdy mamy na myśli kofeinę występującą w herbacie. Czy te dwie substancje czymś się od siebie różnią? Jakie działanie i właściwości ma teina? Sprawdź też, czy wszystkie herbaty zawierają teinę.
Herbata z teiną
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Teina w herbacie to ta sama substancja co kofeina w kawie, ale działa łagodniej.
  • Ilość teiny jest różna w zależności od rodzaju herbaty: najwięcej w czarnej, mniej w zielonej i białej.
  • Herbata rooibos jest wolna od teiny.
  • Teina wpływa na koncentrację i nastrój, pobudza metabolizm, ale nie powoduje gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi.
SPRAWDŹ TEŻ: Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim już obowiązuje
Spis treści

Reklama

Co to jest teina?

Kofeina w zależności od źródła nazywana jest teiną (gdy znajduje się w herbacie), guaraniną (gdy jej źródłem jest guarana) i mateiną (gdy pochodzi z yerba mate). Teina to więc nic innego jak naturalna substancja pobudzająca organizm.

Reklama

Teina a kofeina

Teina działa w taki sam sposób jak kofeina, jednak nieco słabiej. Wynika to z jej mniejszej zawartości w herbacie niż w kawie, a także faktu, iż w kawie kofeina występuje w postaci czystego alkaloidu o szybkim wchłanianiu. Teina w herbacie jest zaś mieszaniną soli kofeiny i kwasów organicznych.

Reklama

Teina - działanie

Tak samo jak kofeina, teina przyspiesza czynność serca, podwyższa tempo przemiany materii, poprawia koncentrację i refleks. Średni okres półtrwania teiny w organizmie wynosi 4 godzin, jednak każdy posiada inną wrażliwość na tą substancję - szybciej metabolizuje się ona na przykład u palaczy. Jej najwyższe stężenie występuje po około 45-60 minutach po spożyciu.

Reklama

Teina - właściwości

Co ciekawe, teina wpływa nie tylko na koncentrację i niweluje senność, ale też pozytywnie wpływa na nastrój. Wszystko przez wpływ na uwalnianie dopaminy, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie zadowolenia. Coraz częściej słyszy się, że teina może zmniejszać ryzyko zachorowanie na cukrzycę typu 2 i niektóre nowotwory, jednak nie zostało to jeszcze udowodnione badaniami naukowymi.

Reklama

Zawartość teiny w herbacie

Zawartość teiny w herbacie jest dużo mniejsza niż w kawie, dlatego aby osiągnąć efekt podobny do tego po spożyciu kawy, herbaty należy wypić dużo więcej. W filiżance (200 ml) czarnej herbaty znajduje się średnio 50-80 mg teiny, a w takiej samej ilości zielonej herbaty – od 30 do 50 mg. W kubku białej herbaty znajdziemy 75 mg teiny. Za właściwości pobudzające ceniona jest także yerba mate. Napar parzony z 3,5 g suszu w zależności od długości parzenia zawiera w 200 ml od 14 do 22 mg teiny.

Reklama

Herbata bez teiny

Zarówno czarna, zielona, jak i biała herbata zawierają teinę. Wyjątkiem jest rooibos, zwany herbatą czerwoną. W rzeczywistości jednak jest to uprawiany w RPA czerwonokrzew, który w żaden sposób nie jest spokrewniony z krzewem herbacianym. Napar ma specyficzny, miodowy posmak i nie zawiera charakterystycznej dla prawdziwej herbaty goryczy. Wszystko przez bardzo niską zawartość garbników. Dzięki temu iż rooibos nie zawiera teiny może być pity także przez dzieci.

Dodatkowo roślina ta jest bogata w przeciwutleniacze, dzięki czemu pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, spowalnia proces starzenia i hamuje produkcję komórek nowotworowych. W sklepie znajdziemy także herbatki ziołowo-owocowe, zwykle produkowane na bazie hibiskusa. Przed zakupem warto jednak przeczytać uważnie etykietę, aby przez pomyłkę nie kupić czarnej herbaty jedynie aromatyzowanej owocami.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?
Masło klarowane
Indeks glikemiczny - czym jest? Tabele produktów z niskim i wysokim IG
Produkty do diety na zbilansowanie indeksu glikemicznego
Tłuszcze nasycone - jak je odróżnić od nienasyconych? Dzienna dawka
Produkty bogate w tłuszcze nasycone
Podobne artykuły
Produkty bez glutenu
W czym jest gluten, a co nie zawiera glutenu? Gdzie najwięcej?
Pestki dyni po wysuszeniu
Pestki dyni - właściwości, kcal i wartości odżywcze. Jakie są przeciwwskazania?
Gorzki posmak w ustach
Gorzki smak w ustach - rano i po jedzeniu. Co oznacza i jak się go pozbyć?
Jedzenie z glutaminianem sodu
Glutaminian sodu - jak dawkować? Szkodliwość i skutki uboczne
Chleb wieloziarnisty razowy
Najzdrowszy chleb – jaki na diecie? Zdrowe pieczywo

Reklama