Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Czyszczenie języka - szczoteczką, skrobaczką, a może płynem?

Czyszczenie języka jest jednym z podstawowych elementów higieny jamy ustnej. Regularnie usuwając osad, pozbędziesz się bakterii i przykrego zapachu, odzyskując zdrowy uśmiech i pewność siebie. Sprawdź, jak i czym czyścić język prawidłowo.
Przyrząd do czyszczenia języka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Czyszczenie języka pozwala usunąć bakterie i resztki jedzenia oraz pozbyć się przykrego zapachu z ust.
  • Osad z języka można skutecznie usunąć za pomocą szczoteczki elektrycznej.
  • Higiena języka jest wskazana na wszystkich etapach życia, w tym także u małych dzieci.
Spis treści

Reklama

Dlaczego czyszczenie języka jest ważne?

Starannie myjesz zęby, czyścisz przestrzenie między nimi za pomocą nici dentystycznych, płuczesz jamę ustną. Dbasz o siebie. 

Ale czy nie zapominasz o tym, jak ważne jest czyszczenie języka? Czynność ta często jest pomijana w zabiegach pielęgnacyjnych. Tymczasem jest ona kluczowa dla utrzymania właściwej higieny. 

Powierzchnię języka pokrywają liczne brodawki. Odpowiadają one za odczuwanie smaku, umożliwiają też efektywne ssanie. Jednocześnie jednak powodują gromadzenie się nalotu, który stanowi idealne środowisko dla bakterii i jest miejscem kumulowania się wydzielanych przez patogeny toksyn. 

Osad ten stanowi częstą przyczynę nieświeżego oddechu w stopniu nie mniejszym, niż chore zęby. Dlatego właśnie czyszczenie nalotu z języka powinno na stałe zagościć w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. 

To nie tylko kwestia zdrowia, ale też podstawa niczym nie skrępowanego uśmiechu. 

Reklama

Jak czyścić język i jak często?

Jak często czyścić język? Czynność ta powinna być stałym elementem higieny jamy ustnej. Zbierający się nalot warto usuwać przy każdym myciu zębów, a więc przynajmniej dwa razy dziennie. To najlepsza recepta na świeży oddech.

Brzydki zapach z ust jest przypadłością częstą i przykrą w codziennym funkcjonowaniu, psującą zarówno dobre samopoczucie, jak też relacje interpersonalne. 

Wiele osób starannie szczotkuje zęby, a mimo to wciąż odczuwa dyskomfort, nie wiedząc, jakie jest jego źródło, nie wiążąc problemu z osadem zbierającym się na języku. 

Tymczasem osad ten zawiera nieprzyjemnie pachnące związki siarki i inne produkty przemiany materii bakterii bytujących na języku, a także nagromadzone w tym miejscu i rozkładające się resztki jedzenia. Nie można zatem zapominać o potrzebie jego regularnego usuwania. 

Jak czyścić język? Możesz to robić dokładnie tak samo, jak myjesz zęby, wykonując koliste ruchy szczoteczką do zębów. Inną opcją jest skorzystanie z różnego rodzaju skrobaków działających na osi przód-tył. 

Niezależenie od tego, czym usuwasz osad, pamiętaj by używanych akcesoriów nie umieszczać zbyt głęboko. Operowanie czymkolwiek w dalej położonych rejonach jamy ustnej może powodować odruch wymiotny. Wszystko w tej kwestii jest jednak kwestią indywidualnych predyspozycji.

Reklama

Czym czyścić język? Jakie akcesoria się sprawdzą?

Czym można czyścić język? W codziennej praktyce doskonale sprawdzają się szczoteczki do zębów, nie tylko manualne, ale przede wszystkim elektryczne, które dzięki wmontowanemu silnikowi są w stanie wykonać kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę. 

Szczoteczki manualne często mają konstrukcję dwustronną. Ich główki, oprócz włosia, posiadają też specjalne wypustki, służące do ściągania osadu z języka. 

W przypadku elektrycznych, nalot usuwa się bezpośrednio włosiem, które jest wprawiane w intensywne wibracje, co zapewnia doskonałą wydajność czyszczenia. 

Aby efekt higieniczny i prozdrowotny był jeszcze bardziej wydatny, warto wymieniać końcówki w szczoteczce, używając osobnych do czyszczenia języka i mycia zębów. 

Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z urządzeń wyposażonych w funkcję kontroli nacisku, która zabezpiecza delikatne powierzchnie przez podrażnieniami i urazami. 

Idealnym produktem do czyszczenia jamy ustnej, który zadba zarówno o higienę zębów, jak i języka, będzie szczoteczka Xiaomi Nandme NX8000 Sonic Electric Toothbrush, którą można zamówić na AliExpress w bardzo przystępnej cenie. Wystarczy dodać kod sklepu NANDMEU852 ($8), w ten sposób obniżymy kwotę do 41,99 $. Dodatkowo podczas składania zamówienia otrzymamy 12 główek szczoteczki i 2 pudełka nici dentystycznej F88 w pudełku. Promocyjna oferta obowiązuje tylko w okresie 20 - 24 lutego 2023.

Dla utrwalenia osiągniętego efektu, do czyszczenia języka można użyć też płynu, który pozwoli wypłukać pozostałe w jamie ustnej nieczystości. 

Oprócz tego, zastosowanie znajdują wspominane wyżej skrobaczki o łyżeczkowatym kształcie, a także cenione przez miłośników starohinduskiej ajurwedy miedziane druciki oraz irygatory stomatologiczne.

Reklama

Domowe sposoby na czyszczenie języka

Aby usunąć nalot, wiele osób stosuje stare domowe sposoby, do czyszczenia języka używając na przykład sody oczyszczonej, którą rozprowadza się za pomocą szczoteczki. 

Należy jednak pamiętać, że w dłuższej perspektywie soda może uszkadzać szkliwo zębów, nie jest więc rozwiązaniem optymalnym.

Inną metodą jest czyszczenie języka kurkumą zmieszaną z sokiem z cytryny. Rzecz w tym, że przyprawa ta zawiera bardzo silne barwniki, w efekcie może więc dojść do zażółcenia szkliwa zębów, a zwłaszcza wypełnień z kompozytu - efekt estetyczny będzie zatem nader wątpliwy. 

Nie jest też szczególnie zasadne używanie wody utlenionej. Może ona wprawdzie odkazić jamę ustną, ale nie usunie nalotu. 

Warto zatem czyścić język przy pomocy sprawdzonych metod, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się ze specjalistą, np. stomatologiem.

Reklama

Jak czyścić język u dzieci?

Wiele osób pyta, jak czyścić język u dziecka i czy w ogóle warto to robić. Tak, czynność tę powinno się wykonywać już od najmłodszych lat. 

U noworodka i niemowlaka można w tym celu wykorzystać zwykły wacik lub gazę, którymi po zamoczeniu w ciepłej wody delikatnie przeciera się język, uważając przy tym, by nie powodować u maleństwa odruchu wymiotnego. 

Natomiast u dzieci, które myją już zęby samodzielnie lub z pomocą rodziców, doskonale sprawdzi się szczoteczka elektryczna z końcówką o miękkimi włosiu, przystosowanym do zabiegów higienizacyjnych w najmłodszej grupie wiekowej. 

Czyszczenie języka na tym etapie życia ma na celu między innymi zapobieganie infekcjom bakteryjnym, a także grzybiczym, na które maluchy są narażone w szczególnym stopniu.

Bibliografia

  • Joanna Szczepańska i inni, Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, Nowa Stomatol 2015; 20(3): 125-130.
  • Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf, [data dostępu: 20.02.2023].
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?
Nić dentystyczna
Mycie zębów u dzieci i dorosłych - instrukcja, jak robić to prawidłowo
Rodzinne mycie zębów
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Szczoteczka soniczna
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Kobieta z córką myją zęby
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!