Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Plamy na języku – co oznaczają różne kolory? Jak leczyć?

Plamy na języku mogą wynikać m.in. z niewłaściwej higieny jamy ustnej, braku witamin, jakiegoś schorzenia, bądź innego zaburzenia w ustroju, albo też stanowić rezultat przyjmowania niektórych leków. Nietypowy kolor języka, jego wielkość, kształt, powierzchnia, itp. mogą świadczyć o potrzebie wprowadzenia specjalistycznego leczenia. Czasem wystarczy jedynie zmiana diety, czy choćby zwiększenie dbałości o czystość jamy ustnej.
Mężczyzna z plamami na języku
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym są plamy na języku?

Język stanowi istotny narząd jamy ustnej, który służy przede wszystkim do:

  • mówienia, 
  • połykania, 
  • ssania, 
  • mieszania,
  • żucia pokarmu, 

a także odczuwania smaku jedzenia. Wygląd języka: jego barwa, kształt, wielkość i inne cechy mogą świadczyć o stanie zdrowia. Zdrowy język odznacza się tym, że jest sprężysty, zaróżowiony i wilgotny. Jeśli język traci te wyróżniki, czy choćby jeden z nich, może to oznaczać pojawienie się kłopotów ze zdrowiem. 

W medycynie chińskiej i dalekowschodniej wizyta u lekarza zaczyna się od obejrzenia przez lekarza języka pacjenta. Plamy na języku, zmiana kształtu tego organu, pojawienie się wypustek, czy narośli mogą wskazywać na konkretne schorzenia lub zaburzenia w organizmie. Na podstawie oceny specjalisty można wnioskować co dzieje się w ustroju konkretnej osoby. 

Warto podkreślić, że plamy na języku u dziecka, czy inne zmiany na języku u malucha, bądź nastolatka najczęściej będą miały związek z odmiennymi czynnikami sprawczymi niż te, które wywołują zmiany językowe u dorosłych. 

Reklama

Co oznaczają plamy na języku?

Z czym zatem należy wiązać np. czerwone plamy na języku? Nierzadko oznaczają one tzw. język geograficzny, czyli występowanie czerwonych plam z białą obwódką w różnych miejscach na języku, z tendencją do przemieszczania się. 

Czerwone plamy na języku u dorosłych mogą także być wynikiem romboidalnego środkowego zapalenia języka, które objawia się występowaniem czerwonych zmian o nieregularnym kształcie w środkowej części narządu. Natomiast czerwone, okrągłe lub owalne plamy z białawym nalotem to najczęściej afty.

Z kolei białe plamy na języku mogą świadczyć o zaatakowaniu pleśniawkami, zwiastującymi kandydozę. Przy tej dolegliwości chory może odczuwać ból, pieczenie, a nawet utratę smaku. Pleśniawki może wywołać m.in. antybiotykoterapia, chemioterapia, czy awitaminoza. Innymi przyczynami odpowiedzialnymi za występowanie białych zmian na języku może być kiła, leukoplakia, czy rak języka.

Czarne plamy na języku, które niekiedy przybierają brązową barwę, mogą decydować m.in. o niewłaściwej higienie jamy ustnej, tzw. języku włochatym lub czerniaku.

Żółte plamy na języku można zaś wiązać np. z piciem zbyt dużej ilości kawy, przegrzaniem organizmu (zwłaszcza latem), ale też z wrzodową chorobą żołądka.

Plamy na języku u dzieci

Jeśli mama zauważy czerwone plamy na języku u dziecka, powinna udać się do lekarza (pediatry, laryngologa lub stomatologa), by właściwie zdiagnozowano problem. Takie zmiany mogą oznaczać m.in. taką chorobę jak szkarlatyna (która początkowo cechuje się białym nalotem na języku, z czasem zmieniającego się w intensywną czerwień, określaną też jako malinową). Pozostałe symptomy schorzenia to np. wysoka gorączka, silny ból gardła, wymioty, biegunka, a także wysypka, występująca głównie na klatce piersiowej, ramionach, udach i brzuchu. 

Plamy na języku dziecka to także objaw np. infekcji wirusowej albo grzybiczej. Zdarza się także, że zmiany występujące w jamie ustnej dziecka są spowodowane alergią, bądź niedoborem witamin albo mikroelementów w diecie. Czasami mogą stanowić rezultat podawania niektórych leków (np. antybiotyków).

Jeszczeco oznaczają plamy na języku u dziecka? Dość częstym powodem zmian w jamie ustnej malca jest niewystarczająca higiena, czyli zbyt rzadkie, niedokładne mycie zębów i języka. 

Reklama

Co na plamy na języku?

Wszelkie niepokojące zmiany jak plamy czy krostki na języku (i całej jamie ustnej) powinny skłonić do wizyty u lekarza. Można też próbować sobie pomóc stosując domowe sposoby na tego typu dolegliwości. Przy akceptacji medyka warto stosować w szczególności naturalne metody na bolące, białe, czerwone, ciemne, czy piekące plamy na języku.

Na białe plamy na języku u dorosłych skuteczna może okazać się zwykła sól kuchenna, którą można płukać jamę ustną kilka razy dziennie. Można ją też wsmarowywać w powierzchnię języka. Ponadto nie należy zapominać o ziołach, które mogą mieć zbawienny wpływ na kondycję jamy ustnej, przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na szałwię. Można stosować płukanki z tego ziela, ale też np. maści nakładane punktowo.

W przypadku kłopotów z językiem, wynikłych z przyczyn bakteryjnych, wirusowych, czy grzybiczych warto wypróbować pastę z kurkumą i sokiem z cytryny, którą na około minutę nakłada się na powierzchnię języka, po czym spłukuje. Aloes z kolei wykazuje działanie łagodzące, nawilżające i wychładzające. 

Reklama

Leczenie plam na języku

Metoda lecznicza na zmiany na języku jest uzależniona od bezpośredniej przyczyny wywołującej problem. Najwłaściwiej jest udać się do lekarza specjalisty (internisty, laryngologa, czy też stomatologa), który zdiagnozuje zaburzenie i zaleci odpowiednią terapię. 

Przykładowo w razie rozpoznania aft, należy unikać gorących, kwaśnych i pikantnych potraw oraz napojów, a stosować płukanki z solą lub/i maści na afty. Na zmiany drożdżycowe zwykle zaleca się nystatynę albo imidazol.

Jeśli za zmianami na języku stoją konkretne farmaceutyki, w razie takiej możliwości odstawia się je lub zmienia na inne. Jeżeli zmiany w jamie ustnej wynikają z braku witamin lub innych ważnych elementów diety, należy wprowadzić racjonalne, zdrowe i bogate w konkretne niedostatki pokarmowe menu. Zmiany nowotworowe natomiast leczy się specjalistycznymi medykamentami i/lub usuwa się je chirurgicznie. 

Dodatkowo zawsze warto odstawić palenie papierosów, picie alkoholu oraz unikać innych czynników, które mogą podrażnić błonę śluzową w jamie ustnej.

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Zduniak A., Zanio A., Regulska K., Regulski P., Androsz-Kowalska O., Ocena częstotliwości zmian na języku u osób w różnych grupach wiekowych, „Nowa Stomatologia”, 2017, 4, s. 150–154.
  • 2. Zdrojewicz Z., Majewski J., Pająk J., Sycz R., Język prawdę ci powie, czyli język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób, „Medycyna Rodzinna”, 2017, 20 (3), s. 226–232.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby jamy ustnej
Afta na języku – czym jest i jak ją wyleczyć?
Afty w jamie ustnej
Plamy na języku – co oznaczają różne kolory? Jak leczyć?
Mężczyzna z plamami na języku
Zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych - objawy i sposoby leczenia
Zapalenie w jamie ustnej
Podobne artykuły
Mężczyzna z ropa w dziąśle
Ropień na dziąśle. Co robić, kiedy zauważy się bąbel z ropą na dziąśle?
Krosty na języku
Krosty na języku - co oznaczają przy gardle, bolące, białe i czerwone?
Choroba nowotworowa jamy ustenej
Rak jamy ustnej - jak się objawia? Rokowania
Rany w jamie ustnej
Rany w jamie ustnej: po ugryzieniu, od aparatu. Jak leczyć?
Dziecko z pleśniawkami na języku
Pleśniawki na języku i w gardle - leczenie i domowe sposoby

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!