Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Dimetynden - jakie ma działanie i kiedy go stosować?

Dimetynden to lek przeciwalergiczny pierwszej generacji. Opatentowano go w 1958 roku, a do powszechnego użytku wszedł 2 lata później. Dimetynden stosuje się miejscowo głównie jako środek przeciwświądowy w leczeniu podrażnień skóry po ukąszeniach owadów, a także doustnie na przykład w celu łagodzenia objawów alergii pokarmowych.
Wzór chemiczny dimetyndenu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Dimetynden to lek przeciwhistaminowy pierwszej generacji.
  • Dimetynden mocniej oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, przez co wykazuje więcej działań niepożądanych w postaci senności, niż leki antyhistaminowe drugiej generacji.
  • Lek ten jest stosowany, głównie w postaci żelu na skórę na miejscowe stany zapalne i uczuleniowe.
Spis treści

Co to jest dimetynden?

Dimetinden to lek zawierający w swojej budowie pierścień pirydynowy oraz układ indenu. W użyciu medycznym jest tak naprawdę sól kwasu maleinowego, czyli maleinian dimetyndenu.

Dzięki zastosowaniu takiego związku jest on skuteczniejszy i lepiej tolerowany przez organizm. Lek ten wszedł do powszechnego użycia w latach 60-tych XX wieku i zalicza się go do pierwszej generacji leków antyhistaminowych.

Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji trudniej przenikają przez barierę krew-mózg, przez co nie wywierają negatywnego działania na ośrodkowy układ nerwowy powodując na przykład senność czy nadpobudliwość.

Leki te zaczęły wypierać z powszechnego użytku preparaty pierwszej generacji, które dużo łatwiej penetrowały barierę krew-mózg, często na przykład wywołując dużą senność.

Z tego względu leki przeciwhistaminowe zawierające dimetynden nie są już tak powszechnie używane.

Aktualnie najczęściej stosuje się je w postaci żelu na skórę o działaniu miejscowym, choć są również do nabycia krople doustne.            

Reklama

Działanie dimetyndenu. Na co pomaga?

Mechanizm działania dimetyndenu polega na blokowaniu łączenia się histaminy z jej receptorami.

Histamina jest naturalnym związkiem występującym w organizmie, która odpowiada za występowanie reakcji zapalnych i alergicznych. Żeby zaczęła ona działać musi połączyć się najpierw z odpowiednim receptorem- H1, H2, H3 lub H4.

Po aktywacji przy pomocy histaminy receptora H1, który odpowiada za zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, dochodzi do powstawania obrzęków, bąbli na skórze czy zaczerwienienia i świądu skóry.

Dimetynden hamuje łączenie się histaminy z jej odpowiednim receptorem, dzięki czemu nie dochodzi do wywołania stanu zapalnego i reakcji alergicznej.

Można zastosować dimetynden w żelu na świąd towarzyszący dermatozom, pokrzywce, ukąszeniom owadów, oparzeniom słonecznym czy powierzchownym, lekkim oparzeniom skóry.

Dimetynden w kroplach można za to zastosować dodatkowo na alergię pokarmową oraz polekową, jak również łagodzi on świąd towarzyszący chorobom zakaźnym (na przykład w ospie).

Może być stosowany również w celu łagodzenia objawów występujących po ukąszeniu owadów oraz w zapaleniu błony śluzowej nosa sezonowym (katar sienny) i alergicznym.

Reklama

Dawkowanie dimetyndenu. Czy można podawać go dzieciom?

Dimetynden w postaci żelu można stosować od dwóch do czterech razy na dobę. Lek w tej postaci jest całkiem bezpieczny i z reguły dobrze tolerowany.

Jednak w przypadku bardzo małych dzieci można go używać tylko na niewielki obszar skóry, a jeśli po dwóch dniach stosowania stan pacjenta nie poprawia się, należy skontaktować się z lekarzem.

Istnieje także postać dimetyndenu dla dzieci w formie kropli. Jest on dostępny bez recepty już od pierwszego miesiąca życia.

Trzeba tylko pamiętać, że stosowanie tego leku u niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 1 roku oraz u dzieci w wieku poniżej 6 lat powinno odbywać się na wyraźne zalecenie lekarza.

U dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat dimetyndenu nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

Dawkowanie dimetyndenu powinno odbywać się według schematu: 20 kropli = 1 ml = 1 mg dimetyndenu.

Wiek

Maksymalna dawka dobowa

1 miesiąc - 1 rok

1,5 mg =  30 kropli

1 - 3 lata

2,25 mg = 45 kropli

3 - 12 lat

3 mg = 60 kropli

Reklama

W jakiej formie występują leki z  dimetyndenem?

Leki z dimetyndenem występują w Polsce głównie w dwóch postaciach. Jest to dimetynden w żelu oraz w kroplach (nie ma w Polsce preparatów dimetyndenu w maści). Są to preparaty lecznicze do stosowania miejscowego (żel) lub ogólnego (krople doustne).

Jest jeszcze jedna postać tego leku, a mianowicie krople do nosa. Jednak jest to preparat złożony.

Oprócz składnika przeciwhistaminowego jakim jest dimetynden, lek ten zawiera dodatkowo fenylefrynę - aminę sympatykomimetyczną, która obkurcza naczynia krwionośne w nosie ograniczając wodnisty katar i obrzęk śluzówki.

Preparat ten służy do leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego oraz niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Reklama

Cena preparatów z dimetyndenem. Czy są bez recepty?

Aktualnie można kupić dimetynden bez recepty w każdej postaci - zarówno w żelu jak i w kroplach doustnych. Preparaty te powinny być dostępne w każdej aptece ogólnodostępnej w Polsce.

Ile kosztuje dimetynden? Wiele zależy tutaj od danej apteki i jej marży aptecznej. Na przykład preparat w postaci kropli może kosztować od 20 do 40 złotych za buteleczkę o pojemności 20 ml.

Z kolei cena dimetyndenu w żelu oscyluje od kilkunastu do trzydziestu kilku złotych w zależności od marży aptecznej oraz danego producenta.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Maciejczyk, A. Niedźwiecka; Profil bezpieczeństwa leków przeciwhistaminowych stosowanych w pediatrii; Almanach; 2018; Vol 13; Nr 4; 14
  • D. Plichta, R. Śpiewak Farmakoterapia pokrzywki- analiza rozbieżności między wytycznymi ekspertów, dokumentami rejestracyjnymi i dowodami skuteczności leków; Przegląd Lekarski; 2013; 70; 12; 1015-1020
  • M. Woźniak-Wakuluk, R. Nowicki; Leki przeciwhistaminowe w alergicznych chorobach skóry; Forum Medycyny Rodzinnej; 2008; tom 2; nr 4; 298-301
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Substancje czynne
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!