Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Dimetynden - jakie ma działanie i kiedy go stosować?

Dimetynden to lek przeciwalergiczny pierwszej generacji. Opatentowano go w 1958 roku, a do powszechnego użytku wszedł 2 lata później. Dimetynden stosuje się miejscowo głównie jako środek przeciwświądowy w leczeniu podrażnień skóry po ukąszeniach owadów, a także doustnie na przykład w celu łagodzenia objawów alergii pokarmowych.
Wzór chemiczny dimetyndenu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Dimetynden to lek przeciwhistaminowy pierwszej generacji.
  • Dimetynden mocniej oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, przez co wykazuje więcej działań niepożądanych w postaci senności, niż leki antyhistaminowe drugiej generacji.
  • Lek ten jest stosowany, głównie w postaci żelu na skórę na miejscowe stany zapalne i uczuleniowe.
Spis treści

Reklama

Co to jest dimetynden?

Dimetinden to lek zawierający w swojej budowie pierścień pirydynowy oraz układ indenu. W użyciu medycznym jest tak naprawdę sól kwasu maleinowego, czyli maleinian dimetyndenu.

Dzięki zastosowaniu takiego związku jest on skuteczniejszy i lepiej tolerowany przez organizm. Lek ten wszedł do powszechnego użycia w latach 60-tych XX wieku i zalicza się go do pierwszej generacji leków antyhistaminowych.

Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji trudniej przenikają przez barierę krew-mózg, przez co nie wywierają negatywnego działania na ośrodkowy układ nerwowy powodując na przykład senność czy nadpobudliwość.

Leki te zaczęły wypierać z powszechnego użytku preparaty pierwszej generacji, które dużo łatwiej penetrowały barierę krew-mózg, często na przykład wywołując dużą senność.

Z tego względu leki przeciwhistaminowe zawierające dimetynden nie są już tak powszechnie używane.

Aktualnie najczęściej stosuje się je w postaci żelu na skórę o działaniu miejscowym, choć są również do nabycia krople doustne.            

Reklama

Działanie dimetyndenu. Na co pomaga?

Mechanizm działania dimetyndenu polega na blokowaniu łączenia się histaminy z jej receptorami.

Histamina jest naturalnym związkiem występującym w organizmie, która odpowiada za występowanie reakcji zapalnych i alergicznych. Żeby zaczęła ona działać musi połączyć się najpierw z odpowiednim receptorem- H1, H2, H3 lub H4.

Po aktywacji przy pomocy histaminy receptora H1, który odpowiada za zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, dochodzi do powstawania obrzęków, bąbli na skórze czy zaczerwienienia i świądu skóry.

Dimetynden hamuje łączenie się histaminy z jej odpowiednim receptorem, dzięki czemu nie dochodzi do wywołania stanu zapalnego i reakcji alergicznej.

Można zastosować dimetynden w żelu na świąd towarzyszący dermatozom, pokrzywce, ukąszeniom owadów, oparzeniom słonecznym czy powierzchownym, lekkim oparzeniom skóry.

Dimetynden w kroplach można za to zastosować dodatkowo na alergię pokarmową oraz polekową, jak również łagodzi on świąd towarzyszący chorobom zakaźnym (na przykład w ospie).

Może być stosowany również w celu łagodzenia objawów występujących po ukąszeniu owadów oraz w zapaleniu błony śluzowej nosa sezonowym (katar sienny) i alergicznym.

Dawkowanie dimetyndenu. Czy można podawać go dzieciom?

Dimetynden w postaci żelu można stosować od dwóch do czterech razy na dobę. Lek w tej postaci jest całkiem bezpieczny i z reguły dobrze tolerowany.

Jednak w przypadku bardzo małych dzieci można go używać tylko na niewielki obszar skóry, a jeśli po dwóch dniach stosowania stan pacjenta nie poprawia się, należy skontaktować się z lekarzem.

Istnieje także postać dimetyndenu dla dzieci w formie kropli. Jest on dostępny bez recepty już od pierwszego miesiąca życia.

Trzeba tylko pamiętać, że stosowanie tego leku u niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 1 roku oraz u dzieci w wieku poniżej 6 lat powinno odbywać się na wyraźne zalecenie lekarza.

U dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat dimetyndenu nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

Dawkowanie dimetyndenu powinno odbywać się według schematu: 20 kropli = 1 ml = 1 mg dimetyndenu.

Wiek

Maksymalna dawka dobowa

1 miesiąc - 1 rok

1,5 mg =  30 kropli

1 - 3 lata

2,25 mg = 45 kropli

3 - 12 lat

3 mg = 60 kropli

Reklama

W jakiej formie występują leki z  dimetyndenem?

Leki z dimetyndenem występują w Polsce głównie w dwóch postaciach. Jest to dimetynden w żelu oraz w kroplach (nie ma w Polsce preparatów dimetyndenu w maści). Są to preparaty lecznicze do stosowania miejscowego (żel) lub ogólnego (krople doustne).

Jest jeszcze jedna postać tego leku, a mianowicie krople do nosa. Jednak jest to preparat złożony.

Oprócz składnika przeciwhistaminowego jakim jest dimetynden, lek ten zawiera dodatkowo fenylefrynę - aminę sympatykomimetyczną, która obkurcza naczynia krwionośne w nosie ograniczając wodnisty katar i obrzęk śluzówki.

Preparat ten służy do leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego oraz niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Reklama

Cena preparatów z dimetyndenem. Czy są bez recepty?

Aktualnie można kupić dimetynden bez recepty w każdej postaci - zarówno w żelu jak i w kroplach doustnych. Preparaty te powinny być dostępne w każdej aptece ogólnodostępnej w Polsce.

Ile kosztuje dimetynden? Wiele zależy tutaj od danej apteki i jej marży aptecznej. Na przykład preparat w postaci kropli może kosztować od 20 do 40 złotych za buteleczkę o pojemności 20 ml.

Z kolei cena dimetyndenu w żelu oscyluje od kilkunastu do trzydziestu kilku złotych w zależności od marży aptecznej oraz danego producenta.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Maciejczyk, A. Niedźwiecka; Profil bezpieczeństwa leków przeciwhistaminowych stosowanych w pediatrii; Almanach; 2018; Vol 13; Nr 4; 14
  • D. Plichta, R. Śpiewak Farmakoterapia pokrzywki- analiza rozbieżności między wytycznymi ekspertów, dokumentami rejestracyjnymi i dowodami skuteczności leków; Przegląd Lekarski; 2013; 70; 12; 1015-1020
  • M. Woźniak-Wakuluk, R. Nowicki; Leki przeciwhistaminowe w alergicznych chorobach skóry; Forum Medycyny Rodzinnej; 2008; tom 2; nr 4; 298-301
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!