ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Desloratadyna - dawkowanie i skutki uboczne. Cena leków

Desloratadyna to jeden z wielu przedstawicieli leków przeciwhistaminowych drugiej generacji. Jest czynnym farmakologicznie metabolitem innego leku stosowanego na alergię – loratadyny. Jak stosować desloratadynę i gdzie można ją kupić?
Kobieta z katarem siennym
źródło:123RF
Spis treści

Histamina to naturalnie występująca w organizmie człowieka amina, odpowiedzialna między innymi za powstawanie stanu zapalnego w odpowiedzi na kontakt organizmu z alergenem. Takim alergenem może być praktycznie wszystko – rośliny, pyłki, kurz, kosmetyki, leki, żywność czy metale. 

Po kontakcie organizmu z substancją wywołującą uczulenie dochodzi do natychmiastowego uwolnienia histaminy, która łącząc się z określonym receptorem histaminowym powoduje reakcję w postaci objawów uczulenia – czyli na przykład skurczu oskrzeli lub rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze, co skutkuje zaczerwienieniem i obrzękiem powodującym świąd i ból. 

Leki przeciwhistaminowe z desloratadyną blokują łączenie się histaminy z receptorem, uniemożliwiając tym samym powstawanie objawów alergicznych. 

Reklama

Dawkowanie desloratadyny

Leki zawierające desloratadynę zostały gruntownie przebadane i sprawdzone zarówno pod kątem skuteczności jak i bezpieczeństwa. Dlatego też wiadomo, że można je bezpiecznie podawać także i dzieciom. Oczywiście nie będą to tabletki, które są przeznaczone dla większych dzieci i dorosłych ale syrop z desloratadyną

  • Dzieciom między 1 a 5 rokiem życia podaje się 1,25 mg syropu
  • Dzieciom pomiędzy 6 a 11 rokiem życia podaje się 2,5 mg syropu

By nie pomylić się w dawkowaniu zawsze należy bardzo dokładnie przeczytać ulotkę desloratadyny dołączoną do każdego opakowania, ponieważ ilość podanego leku jest uzależniona od jego stężenia. 

Tabletki z desloratadyną są przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 12 rok życia oraz dorosłych. Zawierają one 5 mg leku i taką dawkę należy przyjmować raz dziennie. Istnieją także tabletki rozpuszczające się w buzi dla dzieci, posiadające 2,5 mg substancji czynnej. 

Nie powinno się przekraczać dawki maksymalnej desloratadyny, gdyż nie będzie ona przez to działać lepiej, a można narazić się na przykre dolegliwości wynikające z przedawkowania leku. 

Reklama

Przeciwwskazania i skutki uboczne desloratadyny

Wśród badaczy przeważają głównie pozytywne opinie o desloratadynie, a wiążą się one z wysokim bezpieczeństwem i skutecznością stosowania. Do nielicznych działań ubocznych leku należą objawy ze strony układu pokarmowego, tj. nudności, biegunki, bóle brzucha, wzdęcia i wymioty. Ponadto może dochodzić do bólów i zawrotów głowy, suchości w ustach czy zmęczenia. Dużo rzadziej występuje senność, pobudzenie, drgawki, kołatania serca, zaburzenia czynności wątroby, bóle mięśni czy nadwrażliwość na światło. 

Leku nie powinny zażywać osoby, które mogą być na niego uczulone. Co do kobiet w ciąży i karmiących piersią, to nie odnotowano, by loratadyna, czy desloratadyna (która jest jej metabolitem), wykazywały właściwości powodujące uszkodzenia płodu. Niemniej jednak oficjalnie lek ten jest niezalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią z uwagi na brak jednoznacznych badań. 

Jednym z wielu pytań, które nurtują pacjentów jest to, czy desloratadyna to steryd oraz co oznacza określenie desloratadyna OTC. Odnośnie pierwszego pytania to odpowiedź brzmi – nie. Desloratadyna nie jest sterydem, mimo że częściowo wykazuje podobne, przeciwzapalne działanie. Nie powoduje przez to typowych dla sterydów skutków ubocznych. Co do oznaczenia OTC, oznacza to z języka angielskiego – Over The Counter, czyli po polsku – lek dostępny bez recepty.

Reklama

Preparaty z desloratadyną

Na rynku aptecznym istnieją zarówno preparaty z desloratadyną bez recepty, jak i te dostępne tylko na receptę lekarską. Zasadniczo różnią się tylko ilością tabletek. Preparaty desloratadyny bez recepty występują tylko w opakowaniach mających nie więcej niż 10 sztuk. 

Duże, trzydziestotabletkowe oraz większe opakowania są dostępne tylko na receptę. Do wyboru pacjenta są zarówno tabletki do połykania, jak i tabletki rozpuszczające się w jamie ustnej. Desloratadyna dla dzieci występuje w formie zawiesiny do picia. 

Cena desloratadyny jest uzależniona głównie od apteki,w której dokonuje się zakupu. Podczas gdy preparaty refundowane mają zawsze stałą cenę w każdej aptece, to preparaty OTC mogą się nią różnić. Przeważnie jednak kosztują one kilkanaście złotych za opakowanie. Wyjątkiem mogą być tylko duże opakowania, które kosztują około 20-30 złotych.

Reklama

Leki i preparaty zawierające desloratadynę

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Narbut; Leki przeciwhistaminowe II generacji w praktyce codziennej; Pediatr Med Rodz.; 2012; 8(4); 351-359
  • B Tarchalska-Kryńska; Nowe generacje leków przeciwhistaminowych stosowanych w terapii chorób alergicznych; Alergia Astma Immunologia; 1997; 2(1); 3-8
  • A.J. Sybilski; Rola desloratadyny jako skutecznego i bezpiecznego leku przeciwhistaminowego; Standardy Medyczne/Pediatria; 2017; 14; 241-250
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!