Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Doksazosyna (doxazosinum) - dawkowanie i skutki uboczne stosowania leków

Doksazosyna została opatentowana na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Lek ten ma kilka różnych zastosowań, począwszy od leczenia samoistnego nadciśnienia, po zmniejszanie objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, ale nie tylko. Sprawdź, co jeszcze skrywa ten ponad czterdziestoletni lek.
Wzór chemiczny doksazosyny
Fot. Materiały własne
W skrócie
 • Doksazosyna to jeden z podstawowych leków stosowanych w terapii nadciśnienia oraz łagodnego przerostu prostaty.
 • Wysoka skuteczność i relatywnie niewielkie skutki uboczne sprawiły, że lek ten ma pozytywne opinie wśród lekarzy.
 • Dodatkowym zastosowaniem tej substancji jest leczenie pęcherza neurogennego u małych dzieci.
Spis treści

Reklama

Czym jest doksazosyna?

Doksazosyna (międzynarodowa nazwa to doxazosin) to pod względem chemicznym pochodna chinazoliny. Została opatentowana w 1977 roku, a sprzedawana jest od 1988 roku.

Oryginalny lek nazywa się Cardura i jest produkowany przez znaną na całym świecie firmę farmaceutyczną Pfizer. W 2020 w samych Stanach Zjednoczonych wypisano ponad 2 miliony recept na doksazosynę.

Lek ten stosuje się w nadciśnieniu tętniczym oraz w łagodnym przeroście gruczołu krokowego. Więcej szczegółowych informacji można zawsze znaleźć w ChPL doksazosyna, czyli w jej Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Reklama

Wskazania do stosowania doksazosyny. Na co pomaga?

Mechanizm działania doksazosyny polega na wybiórczym hamowaniu receptorów ɑ1-adrenergicznych. Zablokowanie wspomnianych receptorów zlokalizowanych w ścianach naczyń krwionośnych sprawia, że naczynia te ulegają rozluźnieniu i rozszerzeniu.

Dzięki temu maleje opór naczyniowy - taka sama ilość krwi przepływa przez większe, rozszerzone naczynie krwionośne, co sprawia, że w ostateczności maleje ciśnienie tętnicze krwi.

Receptory ɑ1-adrenergiczne są obecne także w drogach moczowych i powodują napięcie mięśni gładkich ich dolnego odcinka.

Działanie doksazosyny sprawia, że zmniejsza się napięcie wspomnianych mięśni i poprawia się przepływ moczu (ułatwia to między innymi opróżnianie pęcherza moczowego). Wywiera to korzystny wpływ w kontekście terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Oficjalnymi wskazaniami doksazosyny do stosowania jest leczenie samoistnego nadciśnienia tętniczego oraz objawów klinicznych łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Dodatkowymi wskazaniami, które nie są jednak ujęte w oficjalnym ChPL doksazosyny, są terapie zaburzeń mikcji związanych z nieprawidłowym lub opóźnionym otwarciem szyi pęcherza oraz w leczeniu neurogennej dysfunkcji pęcherza u dzieci do 18. roku życia i nieneurogennej dysfunkcji pęcherza u dzieci do 18. roku życia.

Reklama

Dawkowanie doksazosyny. Ile razy dziennie przyjmować leki?

Dawkowanie doksazosyny jest uzależnione od jednostki chorobowej, na którą cierpi pacjent, jednak początkowo ma podobny schemat. Leczenie należy rozpocząć od 1 mg raz na dobę.

Zależnie od skuteczności w indywidualnych przypadkach dawka dobowa doksazosyny może być po 7 lub 14 dniach zwiększona do 2 mg, a następnie do 4 mg.

W przypadku leczenia samoistnego nadciśnienia tętniczego dawka maksymalna wynosi 16 mg na dobę. W sytuacji leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego maksymalna dawka wynosi do 8 mg doksazosyny na dobę.

Dalsze podnoszenie dawek nie jest rekomendowane, gdyż efekt terapeutyczny nie zwiększa się, ale za to mogą nasilić się ewentualne działania niepożądane leku.

A jak stosuje się doksazosynę u dzieci? Lek ten można podawać małym dzieciom na wyraźne zalecenie lekarza. Dawkowanie jest uzależnione od masy ciała pacjenta:

 • >40 kg – dawka dla dorosłych 2 mg raz dziennie,
 • 20-40 kg – 1 mg raz dziennie,
 • <20 kg – 0,5 mg – 1 mg raz dziennie.

Niektórzy mogą używać innego schematu i liczyć dawkę według wzoru: 0,03 mg/kg masy ciała dziennie. Wszystko jest uzależnione od stanu pacjenta, czy nasilenia objawów.

W skrajnych przypadkach, gdy dziecko jest zbyt małe by przyjmować tabletkę, w aptekach wykonuje się ręcznie robione przez farmaceutę proszki z doksazosyną. Każdy proszek powinien mieć wtedy odmierzoną właściwą dawkę zaordynowaną przez lekarza.

Istnieją leki z doksazosyną o natychmiastowym uwalnianiu lub formulacje o przedłużonym uwalnianiu.

W przypadku wszystkich leków o przedłużonym, czy opóźnionym wchłanianiu, nigdy nie należy dzielić tabletki, gdyż traci ona wtedy swoją specjalną powłokę regulującą uwalnianie. Ewentualne proszki wykonuje się zawsze z tabletki o natychmiastowym uwalnianiu.

Czy dobrze jest podawać doksazosynę wieczorem? W miarę możliwości to nie. Pora przedpołudniowa jest zdecydowanie lepsza w kontekście przyjmowania tego leku, gdyż dzięki temu maksymalizuje się efekt terapeutyczny.

Reklama

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania doksazosyny

Jak każdy lek, tak i doksazosyna ma skutki uboczne, które mogą ewentualnie wystąpić, choć zdarza się to rzadko. Najczęściej odnotowuje się po doksazosynie:

 • zawroty głowy oraz zakażenia dróg oddechowych i moczowych,
 • senność,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia akomodacji, 
 • kołatanie serca,
 • tachykardię,
 • ból w klatce piersiowej,
 • niedociśnienie tętnicze,
 • niedociśnienie ortostatyczne,
 • obrzęki,
 • zapalenie oskrzeli,
 • kaszel, duszność czy nieżyt nosa.

Do innych, również częstych działań niepożądanych doksazosyny zaliczymy: bóle brzucha, niestrawność, suchość w jamie ustnej, nudności, świąd, bóle pleców, bóle mięśni, zapalenie pęcherza, nietrzymanie moczu, odczuwanie zwiększonej potrzeby oddawania moczu, częstomocz, osłabienie, bóle w klatce piersiowej, objawy podobne do objawów grypy, obrzęk uogólniony lub obrzęk obwodowy.   

Nie jest wskazane łączenie doksazosyny z alkoholem a szczególnie w momentach zwiększania dawki.

Ponadto doksazosyna jest przeciwwskazana w okresie laktacji, ponieważ substancja ta kumuluje się w mleku matki.

Również w okresie ciąży lek ten nie jest zalecany, chyba że potencjalne korzyści przewyższają ryzyko stosowania. Przyjmowanie jakiegokolwiek farmaceutyku w ciąży zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Reklama

Leki zawierające doksazosynę

Oryginalnym preparatem, który jako pierwszy pojawił się w sprzedaży była Cardura firmy Pfizer. Od tamtej pory na polskim rynku farmaceutycznym pojawiło się kilka innych zamienników doksazosyny, które muszą być tak samo skuteczne i bezpieczne w użytkowaniu.

Nie można kupić doksazosyny bez recepty.

Większość preparatów doksazosyny jest refundowana a ich koszt jest niewielki (najczęściej od kilku do dwudziestu kilku złotych).

Najdroższe są preparaty o przedłużonym uwalnianiu – cena doksazosyny w takiej postaci wynosi nawet kilkadziesiąt złotych przy 100 proc. odpłatności.

Są dwie refundowane odpłatności doksazosyny. W przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego oraz przewlekłej choroby nerek u dzieci do 18. roku życia, nieneurogennej oraz neurogennej dysfunkcji pęcherza u dzieci do 18. roku życia otrzymamy lek z 30 proc. odpłatnością.

Taniej, czyli na ryczałt, kupimy lek w przypadku terapii przerostu gruczołu krokowego.

Reklama

Leki i preparaty zawierające doksazosynę

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Widecka; Leki ɑ-adrenolityczne i działające centralnie; Nadciśnienie Tętnicze; 2007; Suplement A; A1-A26.
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Cardura; http://chpl.com.pl/data_files/2013-02-15cardura.pdf [data dostępu 04.02.2023].
 • S. Dutkiewicz; Wyniki długotrwałego leczenia skojarzonego doksazosyną i finasterydem chorych na łagodny rozrost stercza po 5-letniej monoterapii doksazosyną; Studia Medyczne Akademii Świętokrzyskie; Kielce; 2007; Tom 7; 19-24.
 • M. Mazur-Mucha, M. Chrostowska; Rozpoznanie i leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącą cukrzycą w świetle zmieniających się wytycznych; Choroby Serca i Naczyń; 2019; tom 16; nr 4; 229-239.
 • P. Kroll; Pharmacotherapy for Pediatric Neurogenic Bladder; Pediatr Drugs; 2017; 19; 463-478.
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!