Dlaczego ogórki są gorzkie?

Zielone ogórki bywają gorzkie, nie oznacza to jednak, że są zepsute. Za gorycz znajdującą się w ogórkach odpowiedzialne są kukurbitacyny. Wyjaśniamy, co kryje się za tą tajemniczą nazwą.
Dlaczego ogórek zielony jest gorzki
źródło:123RF

Spis treści

Dlaczego ogórki są gorzkie?

Ogórki zawierają kukurbitacyny - związki należące do grupy steroidów, wytwarzane przez wiele roślin w celu ochrony przed zjadającymi je zwierzętami. To właśnie one są odpowiedzialne za gorzki smak ogórków.

Ze względu na to, że ich stężenie nie zawsze jest jednakowe, niektóre ogórki mogą w ogóle nie mieć gorzkiego posmaku, a w innych będzie on przeważający.

Co ma wpływ na smak ogórka?

Smak ogórków zależy od warunków, w jakich są one uprawiane. Jeśli będą one właściwe, w ogórkach może wcale nie być goryczy. Jeśli jednak zapanuje susza lub w glebie zabraknie azotu, wówczas uaktywnią się kukurbitacyny. Na ich obecność mogą mieć nawet wpływ duże różnice temperatur między dniem a nocą. 

Długie ogórki szklarniowe, które kupujemy zwłaszcza zimą, bardzo rzadko są gorzkie. Znacznie częściej gorzkie są ogórki gruntowe, które latem wykorzystujemy do kiszenia. 

Reklama

Ogórek na upały

Kukurbitacyny gromadzą się przede wszystkim w liściach i łodygach rośliny, dlatego w ogórku będzie ich najwięcej od ciemniejszej strony, ponieważ tym końcem wyrasta on z łodygi. 

Jeśli więc ogórek wyda nam się gorzki, spróbujmy zjeść inny jego kawałek. Nie rezygnujmy z ogórków tylko dlatego, że czasem zdarzają się gorzkie. To idealna przekąska w trakcie upałów, ponieważ w blisko 97% składa się z wody! Ogórki powinny znaleźć się w diecie osób odchudzających się, a także walczących ze zgagą, ponieważ zapobiegają nadmiernemu wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku.

Czy wiesz, że…

Ogórek jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce jako składnik toników i kremów. Wyciąg 
z ogórka reguluje pracę gruczołów łojowych i działa kojąco na podrażnioną skórę.

Czytaj:

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 5)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!