Dlaczego ogórki są gorzkie?
Ogórki zawierają kukurbitacyny - związki należące do grupy steroidów, wytwarzane przez wiele roślin w celu ochrony przed zjadającymi je zwierzętami. To właśnie one są odpowiedzialne za gorzki smak ogórków.
Ze względu na to, że ich stężenie nie zawsze jest jednakowe, niektóre ogórki mogą w ogóle nie mieć gorzkiego posmaku, a w innych będzie on przeważający.
Reklama
Co ma wpływ na smak ogórka?
Smak ogórków zależy od warunków, w jakich są one uprawiane. Jeśli będą one właściwe, w ogórkach może wcale nie być goryczy. Jeśli jednak zapanuje susza lub w glebie zabraknie azotu, wówczas uaktywnią się kukurbitacyny. Na ich obecność mogą mieć nawet wpływ duże różnice temperatur między dniem a nocą.
Długie ogórki szklarniowe, które kupujemy zwłaszcza zimą, bardzo rzadko są gorzkie. Znacznie częściej gorzkie są ogórki gruntowe, które latem wykorzystujemy do kiszenia.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Ogórek na upały
Kukurbitacyny gromadzą się przede wszystkim w liściach i łodygach rośliny, dlatego w ogórku będzie ich najwięcej od ciemniejszej strony, ponieważ tym końcem wyrasta on z łodygi.
Jeśli więc ogórek wyda nam się gorzki, spróbujmy zjeść inny jego kawałek. Nie rezygnujmy z ogórków tylko dlatego, że czasem zdarzają się gorzkie. To idealna przekąska w trakcie upałów, ponieważ w blisko 97% składa się z wody! Ogórki powinny znaleźć się w diecie osób odchudzających się, a także walczących ze zgagą, ponieważ zapobiegają nadmiernemu wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku.
Czy wiesz, że… Ogórek jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce jako składnik toników i kremów. Wyciąg z ogórka reguluje pracę gruczołów łojowych i działa kojąco na podrażnioną skórę.