Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Maseczka do twarzy – domowa, nawilżająca

Maseczka do twarzy to produkt, który jest łatwo dostępny na rynku. Można jednak wykonać domową maseczkę do twarzy stosując produkty, które zwykle używa się do gotowania. Nie pochłania to wiele czasu, a przy okazji jest tanie i, co najważniejsze, skuteczne.
Kobieta z ręcznikiem na głowie i maseczką na twarzy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Maseczka do twarzy – do czego służy?

Maseczka do twarzy polega na wytworzeniu na powierzchni skóry tzw. filmu, czyli osłony, która przyspiesza wchłanianie składników aktywnych oraz nie dopuszcza do zbyt szybkiej utraty wody z naskórka. To tzw. okluzja, która tworzy się w momencie nałożenia na skórę odpowiedniego kosmetyku, np. maski na twarz. Dzięki niej woda nie odparowuje z wierzchniej warstwy skóry i pozostawia ją nawilżoną.

Maseczki do twarzy są najskuteczniejsze jeśli są stosowane na krótki okres czasu, tzn. 5-20 minut i raz na jakiś czas, np. 2-3 razy w tygodniu, bądź rzadziej.

Efekt wypoczętej, gładkiej, oczyszczonej, odżywionej, nawilżonej skóry zapewni dobra maseczka do twarzy. Domowa kuracja odświeżająca twarz w sposób naturalny przy użyciu produktów dostępnych w kuchni lub gotowy preparat zakupiony w aptece, czy drogerii to dwie możliwości, którym można poddać skórę facjaty.

Sprawdź: Czerwone plamy na twarzy - przyczyny i leczenie

Reklama

Maseczka do twarzy domowa

Domowa maseczka do twarzy może być wykonana szybko, łatwo i tanio w każdej wolnej chwili. Wystarczy od jednego do kilku produktów aby stworzyć leczniczą i ekologiczną maskę.

Ważne jest aby uprzednio oczyścić skórę twarzy, można ją także poddać zabiegowi „parówki” (parując przez kilka minut twarz pod przykryciem nad miską z gorącą ale nie wrzącą wodą) oraz peelingu.

Najlepsza maseczka do twarzy to taka, która jest kompatybilna z rodzajem cery. Zanim nastąpi przyrządzanie maseczki warto upewnić się jaki mamy rodzaj skóry: tłusty, suchy, mieszany, naczynkowy, z tendencją do trądziku, itp. oraz czy komponenty, które będą stanowiły skład maski, nie uczulają.

Takie maseczki, w zależności od swoich składników, mają różne oddziaływanie: nawilżające, oczyszczające, odżywcze, ściągające, rozjaśniające, wygładzające, przeciwbakteryjne, peelingujące, liftingujące, antyzmarszczkowe i ujędrniające.

Reklama

Nawilżająca maseczka do twarzy

Nawilżająca maseczka do twarzy to taka, która zapewni suchej skórze odpowiednie nawilżenie. Takie działanie można uzyskać wykorzystując składniki o właściwościach nawadniających.

Jednym z nich jest naturalna maseczka do twarzy z awokado. Aby ją przygotować należy rozmaślić miąższ z awokado na papkę i nałożyć go na skórę twarzy na około 15 minut. Potem zmywamy mieszankę ciepłą wodą. Innym „wilgotnym” owocem jest banan, z którym trzeba postąpić identycznie jak z awokado (jeśli banan jest duży, wystarczy rozgnieść połowę owocu).

Dobra maseczka do twarzy do cery suchej jest z miodu i twarogu, które należy lekko podgrzać w korelacji: 2 łyżeczki miodu do około 100 g twarogu i po dokładnym wymieszaniu umieścić na twarzy na ok 20 minut.

Warto pamiętać o innym babcinym przepisie na nawilżoną i odświeżoną cerę – plastrach ogórka, które układa się na twarzy (także na powieki) i pozostawia na kilka-kilkanaście minut.

Reklama

Oczyszczająca maseczka do twarzy

Oczyszczająca maseczka do twarzy może zawierać w swoim składzie m.in. jabłko. Potrzebny będzie jeden duży, kwaśny owoc z polskiego sadu, łyżeczka oliwy z oliwek i łyżeczka twarożku. Wymienione składniki należy dokładnie wymieszać i pozostawić na twarzy na około 15 minut.

Inny przepis na gładką i piękną skórę twarzy wykonuje się łącząc ze sobą ubite białko z jednego jajka, pół szklanki miodu i łyżkę razowej mąki pszennej. Taka papka najlepiej służy cerze tłustej i wymaga pozostawienia na cerze twarzy na około 20-30 minut.

Świetnie oczyści pory skóry kolejna maseczka, do której potrzebne są płatki owsiane i zioła. Oto przepis: trzy łyżki płatków owsianych należy zalać naparem z ziół (najlepsze okazują się w tym przypadku nagietek, rumianek oraz bratek) i odstawić do napęcznienia na około 10 minut. Po tym czasie maskę nakładamy na twarz i zmywamy ją po około 15 minutach. Można potraktować płatki jak czynnik peelingujący i po upływie kwadransa od nałożenia maseczki rozetrzeć je po skórze twarzy i szyi, dopiero po tym zabiegu zmyć mieszankę.

Zobacz również: Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie

Reklama

Odżywcza maseczka do twarzy

Odżywcza maseczka do twarzy to kolejna propozycja jaką możemy zafundować swojej skórze. W domowej spiżarni i lodówce znajduje się wiele składników, które działają na cerę odżywczo.

Jednym z nich jest dynia, której miąższ należy zblendować i nałożyć na twarz na około 15 minut. W ten sposób zapewnimy sobie zabieg odmładzający i antyoksydacyjny.

Doskonałym pomysłem jest przygotowanie maseczki z żelatyny, która dostarczy skórze kolagenu (czyli uelastyczni, nawilży i odbuduje), odpręży ją, nasyci niezbędnymi dla dobrej kondycji skóry witaminami i solami mineralnymi. Taką maskę regeneracyjną sporządzimy z dwóch łyżeczek żelatyny rozpuszczonej w dwóch łyżkach gorącej (nie wrzącej) wody. Po przestudzeniu powstały żel należy nałożyć grubą warstwą na twarz (z wyjątkiem oczu) i poczekać z nim około 20 minut.

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Malowanie ust permanentne
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Oliwa z oliwek na twarz - jak stosować? Efekty działania na skórę
Maseczka z oliwy z oliwek
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!