Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Donepezil - działanie, dawkowanie i skutki uboczne przyjmowania leku

Donepezil to odwracalny inhibitor esterazy acetylocholinowej, który dzięki swojemu działaniu znacznie przyczynia się do poprawy funkcji poznawczych u ludzi cierpiących na różnego rodzaju otępienia. Zwiększa tym samym znacznie komfort życia pacjentów zmagających się na przykład z chorobą Alzheimera, czy Parkinsona. Sprawdź, jak dokładnie działa i czy jest w pełni bezpieczny.
Wzór chemiczny donepezilu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Donepezil to sprawdzony lek stosowany w terapii otępień różnego pochodzenia.
  • Jest to bezpieczny środek, który nie niesie ze sobą większych działań niepożądanych.
  • Zaletą tej substancji jest to, że można ją stosować raz dziennie.
Spis treści

Reklama

Co to jest donepezil? Opis mechanizmu działania

Donepezil jest lekiem, który powstał na początku lat 80. XX wieku w USA. Jego kluczowym zadaniem jest poprawianie funkcji poznawczych u pacjentów zmagających się z różnorodnymi stanami otępienia.

Wykorzystywany jest między innymi w celu zwiększenia komfortu życia osób z chorobą Parkinsona, czy Alzheimera.

Mechanizm działania donepezilu polega na silnym, lecz odwracalnym łączeniu się z enzymem zwanym esterazą acetylocholinową, przez co ulega ona zablokowaniu.

Esteraza acetylocholinowa, inaczej zwana acetylocholinesterazą, to enzym, który rozkłada acetylocholinę na cholinę i resztę kwasu octowego.

Działanie donepezilu powoduje, że enzym ten nie funkcjonuje prawidłowo, przez co wolniej maleje ilość acetylocholiny w OUN (Ośrodkowym Układzie Nerwowym).

Acetylocholina jest bardzo istotnym neuroprzekaźnikiem w układzie nerwowym i jakiekolwiek zaburzenia jej stężenia mogą prowadzić do chorób neurologicznych np. otępień.

Reklama

Na co jest donepezil? Wskazania dla pacjentów

Głównym wskazaniem donepezilu do stosowania jest leczenie łagodnej i średnio ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera.

Jednak lekarze nie ograniczają wykorzystywania donepezilu do choroby Alzheimera, a zalecają go także w innych rodzajach otępień, jak otępienie mieszane, czy otępienie z ciałkami Lewy'ego.

Dodatkowo, niektórzy medycy stosują donepezil w chorobie Parkinsona, w celu niwelowania postępującej demencji towarzyszącej tej chorobie.

Donepezil podawany jest dla poprawy funkcji poznawczych, szczególnie u osób zagrożonych otępieniem.

Nie jest on jednak w żadnym wypadku lekiem leczącym choroby neurologiczne, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Może on za to w wydatnym stopniu przyczynić się do opóźniania, czy wręcz zahamowania wystąpienia demencji, co jest niezwykle istotne w celu zachowania wysokiego komfortu życia pacjentów.

Dawkowanie donepezilu - jaka jest właściwa dawka leku?

W Polsce dostępne są dwie dawki donepezilu: 5 mg i 10 mg. Dawkowanie tej substancji zwyczajowo polega na przyjmowaniu 10 mg dziennie.

Wcześniej zaczyna się od dawki 5 mg, którą należy przyjmować przez około jeden miesiąc, zanim przejdzie się na większą porcję.

Bardzo istotna jest stała kontrola nad pacjentem przyjmującym donepezil. Leczenie podtrzymujące można kontynuować tak długo, jak długo utrzymuje się korzystne dla chorego działanie produktu.

Dlatego, tak istotna jest regularna ocena korzyści klinicznej ze stosowania tego leku. Tabletki donepezilu przyjmuje się raz dziennie na noc, najlepiej przed snem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości w kwestii przyjmowania leku warto sprawdzić ChPL donepezilu, czyli Charakterystykę Produktu Leczniczego dostępną w Internecie, ulotkę dołączaną do opakowania, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Reklama

Skutki uboczne i przeciwwskazania do przyjmowania donepezilu

Mimo, że stosowanie donepezilu jest względnie bezpieczne, to jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka niepokojących objawów, które mogą wystąpić w trakcie terapii tym lekiem.

Do najczęstszych skutków ubocznych donepezilu należą biegunki, nudności i bóle głowy. Wśród mniej częstych efektów ubocznych wymienia się zmęczenie, skurcze i bóle mięśni, wysypki, świąd, wymioty, zawroty głowy, a także bezsenność.

Przeciwwskazaniem donepezilu do stosowania będą uczulenia na ten lek, bądź jakikolwiek składnik pomocniczy.

Do poważniejszych interakcji donepezilu może dochodzić po połączeniu go z alkoholem. Uważać muszą także osoby stosujące jednocześnie ketokonazol lub chinidynę.          

Reklama

Leki i preparaty zawierające donepezil

Oryginalnym preparatem donepezilu, który był wprowadzony na rynek jako pierwszy jest Aricept firmy Pfizer.

Jest on dostępny również w Polsce, jednakże jego cena, w porównaniu do zamienników donepezilu, jest dużo wyższa i może sięgać nawet 200-300 złotych za opakowanie.

Na szczęście są w Polsce dostępne dużo tańsze odpowiedniki. Cena donepezilu powyższych producentów waha się od dwudziestu do pięćdziesięciu złotych za pełnopłatne opakowanie wystarczające na miesięczną kurację.

Donepezil z refundacją jest jeszcze tańszy, gdyż koszt takich samych opakowań oscyluje już wokół kilkunastu złotych.

Leku donepezil bez recepty nie można kupić w naszym kraju. Zawsze trzeba udać się wcześniej do lekarza po niezbędną preskrypcję.

Reklama

Leki i preparaty zawierające donepezil

Czytaj również

Bibliografia

  • Medycyna Praktyczna; https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=249 [data dostępu: 16.07.2022]
  • Bilikiewicz; Psychiatria; 2003; tom 3
  • D. Biechowska, E. Orłowska; Neuropsychologiczna charakterystyka wybranych zespołów otępiennych; Polski Przegląd Neurologiczny; 2012; tom 8; nr 2; 66-75
  • T. Sobów; Kliniczne aspekty stosowania memantyny w monoterapii i politerapii choroby Alzheimera; Polski Przegląd Neurologiczny; 2013; tom 9; nr 1; 16-23
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!