Fiołek trójbarwny - ziele na trądzik

Fiołek trójbarwny, zwany też bratkiem, to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Ziele fiołka trójbarwnego stosuje się m.in. w reumatyzmie, zapaleniu pęcherza i w celu wzmocnienia naczyń krwionośnych. Zioło to jest także niezastąpione w leczeniu trądziku. Poznaj właściwości fiołka trójbarwnego.

Fiołek trójbarwny - właściwości

Ziele fiołka trójbarwnego zawiera moc cenionych w medycynie i kosmetologii związków. Należą do nich m.in. bioflawonoidy (rutozyd, kwercetyna, hesperydyna) i karotenoidy (zeaksantyna i wiolaksantyna), znane ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Fiołek trójbarwny to także źródło soli mineralnych, kwasu salicylowego, witaminy C i kwasów organicznych.

Fiołek trójbarwny na trądzik

Dzięki temu, iż fiołek trójbarwny oczyszcza krew z toksyn, jest niezwykle pomocy w walce z trądzikiem. Zmniejsza także łojotok. Można stosować go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Herbatę z fiołka trójbarwnego pijemy od 2 do 3 razy dziennie po posiłku. Efekty pojawiają się zazwyczaj po miesiącu regularnego picia naparu. Z początku może pojawić się wysyp krostek – jest to objaw przejściowy, świadczący o oczyszczaniu organizmu z toksyn. Zazwyczaj trwa przez 1-2 tygodnie, po czym ustępuje.

Ziele fiołka trójbarwnego na trądzik

W przypadku trądziku, z fiołka trójbarwnego można przygotować także „parówkę” do zastosowania na twarz. Aby ją przyrządzić, należy włożyć do miski 2 saszetki suszu i zalać je wrzątkiem. Oczyszczoną uprzednio twarz umieszczamy nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem, aby para wodna nie uciekała na zewnątrz. Siedzimy tak przez 10 do 15 minut. Uwaga – metody tej nie powinny stosować osoby z tendencjami do pękających naczynek.

Fiołek trójbarwny - zastosowanie

Fiołek trójbarwny nadaje się nie tylko do zwalczania trądziku. Regularne picie herbaty z fiołka trójbarwnego obniża ciśnienie krwi, pomaga także uporać się ze stanami zapalnymi dróg moczowych. Napar z bratka idealnie sprawdza się również w formie kompresów stosowanych w wypadku podrażnienia spojówek. Okłady z herbaty z fiołka trójbarwnego warto przygotować także przy dolegliwościach reumatycznych. Ciepłe kompresy przyniosą ulgę obolałym mięśniom i stawom.

Fiołek trójbarwny na odchudzanie

Ekstrakt z fiołka trójbarwnego można znaleźć w wielu preparatach przeznaczonych do walki ze zbędnymi kilogramami. To dlatego, że bratek nie tylko pobudza przemianę materii, ale też – dzięki wysokiej zawartości śluzów – zwiększa uczucie sytości, ułatwiając w ten sposób zmniejszenie nadmiernego apetytu. Co ciekawe, fiołek trójbarwny znajduje również zastosowanie w kuchni. Młode listki, pączki i świeże płatki bratków są dekoracyjnym i smacznym dodatkiem do sałatek.

Fiołek trójbarwny - przeciwwskazania

Herbaty z fiołka trójbarwnego nie powinny pić osoby nadwrażliwe na salicylany. Ze względu na brak wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania bratka w ciąży, lepiej nie przyjmować go w tym okresie. Cena opakowania z 30 saszetkami suszu z fiołka trójbarwnego wynosi około 5 zł. Droższe są suplementy diety z jego zawartością.

Zobacz też:

Powiązane artykuły
  1. Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
  2. 12 wyjątkowych ziół do sałatek
  3. Czystek dla kobiet w ciąży. Czy można pić czystek w ciąży?
  4. Jak zwalczać trądzik?
  5. Majeranek ogrodowy: w kuchni i kosmetyce
Oglądaj w MedMeTV
  1. Ćwiczenia terapeutyczne przy zawrotach głowy
  2. Alergia: czy powiększony migdałek może być wynikiem alergii?