
Spis treści
- Fiołek trójbarwny - właściwości
- Fiołek trójbarwny na trądzik
- Ziele fiołka trójbarwnego na trądzik
- Fiołek trójbarwny - zastosowanie
- Fiołek trójbarwny na odchudzanie
- Fiołek trójbarwny - przeciwwskazania
Fiołek trójbarwny - właściwości
Ziele fiołka trójbarwnego zawiera moc cenionych w medycynie i kosmetologii związków. Należą do nich m.in. bioflawonoidy (rutozyd, kwercetyna, hesperydyna) i karotenoidy (zeaksantyna i wiolaksantyna), znane ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Fiołek trójbarwny to także źródło soli mineralnych, kwasu salicylowego, witaminy C i kwasów organicznych.
Fiołek trójbarwny na trądzik
Dzięki temu, iż fiołek trójbarwny oczyszcza krew z toksyn, jest niezwykle pomocy w walce z trądzikiem. Zmniejsza także łojotok. Można stosować go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Herbatę z fiołka trójbarwnego pijemy od 2 do 3 razy dziennie po posiłku. Efekty pojawiają się zazwyczaj po miesiącu regularnego picia naparu. Z początku może pojawić się wysyp krostek – jest to objaw przejściowy, świadczący o oczyszczaniu organizmu z toksyn. Zazwyczaj trwa przez 1-2 tygodnie, po czym ustępuje.
Ziele fiołka trójbarwnego na trądzik
W przypadku trądziku, z fiołka trójbarwnego można przygotować także „parówkę” do zastosowania na twarz. Aby ją przyrządzić, należy włożyć do miski 2 saszetki suszu i zalać je wrzątkiem. Oczyszczoną uprzednio twarz umieszczamy nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem, aby para wodna nie uciekała na zewnątrz. Siedzimy tak przez 10 do 15 minut. Uwaga – metody tej nie powinny stosować osoby z tendencjami do pękających naczynek.
Fiołek trójbarwny - zastosowanie
Fiołek trójbarwny nadaje się nie tylko do zwalczania trądziku. Regularne picie herbaty z fiołka trójbarwnego obniża ciśnienie krwi, pomaga także uporać się ze stanami zapalnymi dróg moczowych. Napar z bratka idealnie sprawdza się również w formie kompresów stosowanych w wypadku podrażnienia spojówek. Okłady z herbaty z fiołka trójbarwnego warto przygotować także przy dolegliwościach reumatycznych. Ciepłe kompresy przyniosą ulgę obolałym mięśniom i stawom.
Sprawdź też, jak działa: Syrop z mniszka
Fiołek trójbarwny na odchudzanie
Ekstrakt z fiołka trójbarwnego można znaleźć w wielu preparatach przeznaczonych do walki ze zbędnymi kilogramami. To dlatego, że bratek nie tylko pobudza przemianę materii, ale też – dzięki wysokiej zawartości śluzów – zwiększa uczucie sytości, ułatwiając w ten sposób zmniejszenie nadmiernego apetytu. Co ciekawe, fiołek trójbarwny znajduje również zastosowanie w kuchni. Młode listki, pączki i świeże płatki bratków są dekoracyjnym i smacznym dodatkiem do sałatek.
Fiołek trójbarwny - przeciwwskazania
Herbaty z fiołka trójbarwnego nie powinny pić osoby nadwrażliwe na salicylany. Ze względu na brak wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania bratka w ciąży, lepiej nie przyjmować go w tym okresie. Cena opakowania z 30 saszetkami suszu z fiołka trójbarwnego wynosi około 5 zł. Droższe są suplementy diety z jego zawartością.
Zobacz też:
- Jak smakuje zapach? Czyli kwiaty w kuchni
- Czy rośliny w Twoim domu są trujące?
- Dieta w łuszczycy czyli co i jak jeść
Oceń artykuł
(liczba ocen 21)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!