Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Prezerwatywy - czym się kierować przy wyborze? Działanie i rodzaje

Prezerwatywy to jeden z najbardziej rozpowszechnionych środków antykoncepcyjnych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim relatywnie niskiej cenie oraz nieograniczonej dostępności. Producenci kondomów prześcigają się w propozycjach coraz to nowszych i bardziej udoskonalonych modeli. Dzięki temu na rynku można odnaleźć wiele rodzajów prezerwatyw, które nie tylko mają kusić potencjalnych klientów funkcją antykoncepcyjną i ochroną przed chorobami, ale również zwiększaniem intensywności doznań podczas intymnego zbliżenia. Które prezerwatywy są najlepsze i najbezpieczniejsze?
Rodzaje prezerwatyw
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wiele osób sięga po prezerwatywy ze względu na ich zalety. Nie tylko zapobiegają niechcianej ciąży, ale także chorobom przenoszonym drogą płciową.
 • Istnieje wiele typów tego rodzaju antykoncepcji. Rynek oferuje szeroki wybór prezerwatyw również dla osób uczulonych na lateks.
 • Koszt prezerwatyw nie jest duży. Cena prezerwatyw zależy m.in. od miejsca, w którym są kupowane, ich producenta oraz dodatkowych funkcji jakie posiadają.
SPRAWDŹ TEŻ: Rodzaje prezerwatyw - klasyczne czy z dodatkami?
Spis treści

Reklama

Jak działają prezerwatywy?

Prezerwatywy należą do grupy  mechanicznych metod antykoncepcyjnych. Stosowane są przeważnie przez mężczyzn, ale na rynku dostępne są również specjalnie prezerwatywy dla kobiet, tzw. kobiecie kondomy.

Prezerwatywy służą nie tylko zapobieganiu ciąży, ale zmniejszają również prawdopodobieństwo zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. rzeżączką, kiłą,  HIV).

Wśród niezliczonych rodzajów prezerwatyw można odnaleźć modele o różnych:

 • rozmiarach, 
 • kolorach, 
 • smakach, 
 • strukturach. 

Niektóre kondomy spełniają dodatkowe funkcje mające na celu potęgowanie przyjemności u obojga partnerów, inne z kolei mogą się przydać mężczyznom zmagającym się z  przedwczesnym wytryskiem.

Prezerwatywy są najstarszym znanym środkiem zapobiegania nieplanowanej ciąży. Dawniej produkowane były ze zwierzęcych jelit, skór, bawełny, jedwabiu, czy srebra, ale obecnie zdecydowana większość modeli powstaje z lateksu.

Lateks nie jest jednak materiałem idealnym, bowiem część osób jest na niego uczulona, a ponadto może on zmniejszać odczuwanie przyjemności. To skłania producentów prezerwatyw do sięgania zarówno po dodatkowe środki i substancje zwiększające doznania oraz do szukania nowych materiałów, które zmniejszają ryzyko reakcji alergicznych.

Nowatorskim rozwiązaniem okazały się w tym przypadku poliuretan, poliizopren i żywica AT-10, syntetyczne materiały, które nie tylko nie uczulają na taką skalę jak lateks, ale sprawiają, że kondomy są cieńsze od lateksowych, dzięki czemu naturalnie zwiększają intensywność odczuć podczas stosunku. 

Reklama

Najlepsze prezerwatywy 

Żadna metoda zapobiegania ciąży nie daje stuprocentowej pewności, jednak istnieją mniej lub bardziej skuteczne środki antykoncepcyjne. Najlepsze prezerwatywy to takie dobrane do indywidualnych potrzeb. 

To czy prezerwatywa będzie skuteczną metodą antykoncepcyjną zależy przede wszystkim od umiejętności ich prawidłowego używania. Chociaż czynność ta wydaje się banalna, to mniej doświadczonym kochankom może sprawiać problemy. O tym, czy stosowanie prezerwatywy będzie bezpieczne decyduje m.in.:

 • odpowiednie dopasowanie rozmiaru prezerwatyw, dzięki czemu można uniknąć zarówno pęknięcia, jak i zsuwania się kondomów,
 • właściwe zakładanie i zdejmowanie prezerwatywy,
 • zakładanie prezerwatywy w prawidłowym momencie,
 • zakup odpowiedniej prezerwatywy z certyfikatem,
 • brak uszkodzeń na opakowaniu,
 • właściwe przechowywanie kondomów,
 • data ważności do użycia,
 • prezerwatywa z dodatkową substancją plemnikobójczą.

Wpływu na skuteczność prezerwatyw nie powinny mieć wartości dodane w postaci wypustek, walorów smakowych, czy zapachowych oraz kolorów. Podczas używania konkretnych lubrykantów, specjalnych olejków, czy innych substancji nawilżających, warto sprawdzić, czy można je stosować z prezerwatywami lateksowymi.

Należy pamiętać o tym, że prezerwatywę zakłada się w stanie wzwodu, przed penetracją. 

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Rodzaje prezerwatyw 

Na rynku środków antykoncepcyjnych istnieje wiele rodzajów prezerwatyw, a ich podział nie wynika jedynie z rozmiaru, czy materiałów używanych do ich produkcji. Liczą się również kolory, kształty, smaki, zapachy, czy dodatkowe lubrykanty odpowiednio stymulujące doznania. 

Wśród różnych rodzajów prezerwatyw można odnaleźć prezerwatywy:

 • dla kobiet i dla mężczyzn – zdecydowanie bardziej popularne i łatwiejsze w użyciu są kondomy dla mężczyzn,
 • klasyczne, lateksowe – czyli większość kondomów powszechnie dostępnych na rynku. Produkowane są z naturalnego kauczuku, czyli lateksu. To materiał odpowiednio rozciągliwy i odporny na łatwe pęknięcia, jednak dość gruby oraz powodujący alergie u niektórych kobiet i mężczyzn,
 • bez lateksu dzięki temu, że powstają bez użycia lateksu (z poliizoprenu, poliuretanu lub syntetycznej żywicy AT-10) polecane są przede wszystkim alergikom. Ze względu na to, że są wyjątkowo cienkie (ale wytrzymałe), cenią je również osoby, u których lateksowe kondomy zmniejszają odczucia przyjemności,
 • z wypustkami, prezerwatywy prążkowane – dzięki specjalnej powierzchni intensyfikują doznania obojga partnerów podczas intymnego zbliżenia,
 • zapachowe i smakowe – mają za zadanie dodatkowo pobudzać zmysły partnerów podczas stosunku. Najchętniej wykorzystywane podczas seksu oralnego,
 • o różnorodnych kolorach od najbardziej naturalnych, po świecące w ciemności. Feeria barw może stanowić urozmaicenie intymnych chwil,
 • ze środkiem plemnikobójczym – zwiększają skuteczność antykoncepcyjną,
 • nawilżane – specjalnym lubrykantem ułatwiającym zbliżenie obojgu partnerom. Szczególnie polecane kobietom cierpiącym na suchość pochwy,
 • przedłużające stosunek – szczególnie polecane mężczyznom, którzy borykają się z przedwczesnym wytryskiem. Kondomy przedłużające stosunek pokryte są od wewnątrz benzokainą – substancją która pozwala na opóźnienie wytrysku i przedłużenie stosunku,
 • rozgrzewające lub chłodzące – zwiększające doznania obojga partnerów. 

Reklama

Gdzie kupić prezerwatywy?

Prezerwatywy są dostępne na rynku bez recepty, dlatego poza aptekami można je kupić niemalże wszędzie:

 • w każdym sklepie wielobranżowym, 
 • drogerii, kiosku, 
 • na stacji benzynowej, 
 • w specjalnym automacie, 
 • przez Internet. 

Jednak warto zwrócić uwagę na miejsce zakupu prezerwatyw, chociażby ze względu na sposób przechowywania kondomów. Najpewniejszym źródłem będzie apteka. 

Reklama

Prezerwatywa a ciąża 

Czy można zajść w ciążę pomimo używania prezerwatyw? Można. Żaden środek antykoncepcyjny nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed nieplanowaną ciążą. Wskaźnik Pearla, który ocenia skuteczność różnych metod antykoncepcyjnych, w przypadku prezerwatyw wynosi ok. 3-7.

Im mniejsza wartość indeksu Pearla, tym wyższa ochrona przed nieplanową ciążą. Dla porównania, brak antykoncepcji to według wskaźnika 80-90, stosunek przerywany 10-35, plaster antykoncepcyjny  0,9, a pigułka antykoncepcyjna jednofazowa 0,2-0,5. 

Co ciekawe, wskaźnik Pearla dla prezerwatyw może sięgać wartości 15, jednak dotyczy to przeważnie bardzo młodych, niedoświadczonych osób. Dlatego, aby prezerwatywy mogły spełniać swoją podstawową funkcję, tak ważne jest ich prawidłowe stosowanie. 

Reklama

Ile kosztują prezerwatywy?

Koszt prezerwatyw uzależniony jest przede wszystkim od producenta, materiałów z jakich są wykonane, dodatkowych lubrykantów, substancji plemnikobójczych, czy innych pomocniczych walorów. Pojedyncze prezerwatywy to koszt kilku złotych.

Za opakowanie prezerwatyw zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od ilości i rodzaju kondomów w zestawie. 

Reklama

Prezerwatywy dla alergików

Prezerwatywy dla alergików to przede wszystkim takie, które są wyprodukowane bez użycia lateksu. Kondomy nie lateksowe wytwarza się ze wspomnianych wyżej materiałów, takich jak:

 • poliuretan, 
 • poliizopren, 
 • syntetyczna żywica AT-10. 

Należy jednak pamiętać o tym, że alergię mogą wywoływać różne środki używane do produkcji prezerwatyw, w tym substancje smakowe, czy zapachowe. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1.
 • Agata Karowicz-Bilińska, Ewa Nowak-Markwitz, Przemysław Oszukowski, Tomasz Opala, Marek Spaczyński, Mirosław Wielgoś: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, Ginekologia Polska 3/2014, 85.
 • Pinkerton, S.D. i Abramson, P.R. (1997). Effectiveness of condoms in preventing HIV transmission. Social Science and Medicine. 44, 9, s. 1303-1312.
 • Ball M, Ashwell E, Jackson M, [et al.]. Comparison of two triphasic contraceptives with different progestogens: effects on metabolism and coagulation proteins. Contraception. 1990, 41, 363-376.
 • Krajowe Centrum ds. AIDS (2007). HIV i AIDS a seks. Podawane wartości są cytowane za: Cohen, D.A. (2004). Social marketing of condoms is great, but we need more free condoms. Lancet, 364, s. 13-14.
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!