Prezerwatywy - jakie są rodzaje? Które są najlepsze?

Prezerwatywy to jeden z najbardziej rozpowszechnionych środków antykoncepcyjnych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim relatywnie niskiej cenie oraz nieograniczonej dostępności. Producenci kondomów prześcigają się w propozycjach coraz to nowszych i bardziej udoskonalonych modeli. Dzięki temu na rynku można odnaleźć wiele rodzajów prezerwatyw, które nie tylko mają kusić potencjalnych klientów funkcją antykoncepcyjną i ochroną przed chorobami, ale również zwiększaniem intensywności doznań podczas intymnego zbliżenia. Które prezerwatywy są najlepsze i najbezpieczniejsze?
Rodzaje prezerwatyw
Źródło: 123RF

Spis treści

Prezerwatywy

Prezerwatywy należą do grupy  mechanicznych metod antykoncepcyjnych. Stosowane są przeważnie przez mężczyzn, ale na rynku dostępne są również specjalnie prezerwatywy dla kobiet, tzw. kobiecie kondomy. Prezerwatywy służą nie tylko zapobieganiu ciąży, ale zmniejszają również prawdopodobieństwo zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. rzeżączką, kiłą,  HIV).

Wśród niezliczonych rodzajów prezerwatyw można odnaleźć modele o różnych:

 • rozmiarach, 
 • kolorach, 
 • smakach, 
 • strukturach. 

Niektóre kondomy spełniają dodatkowe funkcje mające na celu potęgowanie przyjemności u obojga partnerów, inne z kolei mogą się przydać mężczyznom zmagającym się z  przedwczesnym wytryskiem.

Prezerwatywy są najstarszym znanym środkiem zapobiegania nieplanowanej ciąży. Dawniej produkowane były ze zwierzęcych jelit, skór, bawełny, jedwabiu, czy srebra, ale obecnie zdecydowana większość modeli powstaje z lateksu. Lateks nie jest jednak materiałem idealnym, bowiem część osób jest na niego uczulona, a ponadto może on zmniejszać odczuwanie przyjemności. To skłania producentów prezerwatyw do sięgania zarówno po dodatkowe środki i substancje zwiększające doznania oraz do szukania nowych materiałów, które zmniejszają ryzyko reakcji alergicznych. Nowatorskim rozwiązaniem okazały się w tym przypadku poliuretan, poliizopren i żywica AT-10, syntetyczne materiały, które nie tylko nie uczulają na taką skalę jak lateks, ale sprawiają, że kondomy są cieńsze od lateksowych, dzięki czemu naturalnie zwiększają intensywność odczuć podczas stosunku. 

Najlepsze prezerwatywy 

Żadna metoda zapobiegania ciąży nie daje stuprocentowej pewności, jednak istnieją mniej lub bardziej skuteczne środki antykoncepcyjne. Najlepsze prezerwatywy to takie dobrane do indywidualnych potrzeb. 

To czy prezerwatywa będzie skuteczną metodą antykoncepcyjną zależy przede wszystkim od umiejętności ich prawidłowego używania. Chociaż czynność ta wydaje się banalna, to mniej doświadczonym kochankom może sprawiać problemy. O tym, czy stosowanie prezerwatywy będzie bezpieczne decyduje m.in.:

 • odpowiednie dopasowanie rozmiaru prezerwatyw, dzięki czemu można uniknąć zarówno pęknięcia, jak i zsuwania się kondomów,
 • właściwe zakładanie i zdejmowanie prezerwatywy,
 • zakładanie prezerwatywy w prawidłowym momencie,
 • zakup odpowiedniej prezerwatywy z certyfikatem,
 • brak uszkodzeń na opakowaniu,
 • właściwe przechowywanie kondomów,
 • data ważności do użycia,
 • prezerwatywa z dodatkową substancją plemnikobójczą.

Wpływu na skuteczność prezerwatyw nie powinny mieć wartości dodane w postaci wypustek, walorów smakowych, czy zapachowych oraz kolorów. Podczas używania konkretnych lubrykantów, specjalnych olejków, czy innych substancji nawilżających, warto sprawdzić, czy można je stosować z prezerwatywami lateksowymi. Należy pamiętać o tym, że prezerwatywę zakłada się w stanie wzwodu, przed penetracją. 

Rodzaje prezerwatyw 

Na rynku środków antykoncepcyjnych istnieje wiele rodzajów prezerwatyw, a ich podział nie wynika jedynie z rozmiaru, czy materiałów używanych do ich produkcji. Liczą się również kolory, kształty, smaki, zapachy, czy dodatkowe lubrykanty odpowiednio stymulujące doznania. 

Wśród różnych rodzajów prezerwatyw można odnaleźć prezerwatywy:

 • dla kobiet i dla mężczyzn– zdecydowanie bardziej popularne i łatwiejsze w użyciu są kondomy dla mężczyzn,
 • klasyczne, lateksowe– czyli większość kondomów powszechnie dostępnych na rynku. Produkowane są z naturalnego kauczuku, czyli lateksu. To materiał odpowiednio rozciągliwy i odporny na łatwe pęknięcia, jednak dość gruby oraz powodujący alergie u niektórych kobiet i mężczyzn,
 • bez lateksu– dzięki temu, że powstają bez użycia lateksu (z poliizoprenu, poliuretanu lub syntetycznej żywicy AT-10) polecane są przede wszystkim alergikom. Ze względu na to, że są wyjątkowo cienkie (ale wytrzymałe), cenią je również osoby, u których lateksowe kondomy zmniejszają odczucia przyjemności,
 • z wypustkami, prezerwatywy prążkowane– dzięki specjalnej powierzchni intensyfikują doznania obojga partnerów podczas intymnego zbliżenia,
 • zapachowe i smakowe– mają za zadanie dodatkowo pobudzać zmysły partnerów podczas stosunku. Najchętniej wykorzystywane podczas seksu oralnego,
 • o różnorodnych kolorach– od najbardziej naturalnych, po świecące w ciemności. Feeria barw może stanowić urozmaicenie intymnych chwil,
 • ze środkiem plemnikobójczym– zwiększają skuteczność antykoncepcyjną,
 • nawilżane– specjalnym lubrykantem ułatwiającym zbliżenie obojgu partnerom. Szczególnie polecane kobietom cierpiącym na suchość pochwy,
 • przedłużające stosunek –szczególnie polecane mężczyznom, którzy borykają się z przedwczesnym wytryskiem. Kondomy przedłużające stosunek pokryte są od wewnątrz benzokainą – substancją która pozwala na opóźnienie wytrysku i przedłużenie stosunku,
 • rozgrzewające lub chłodzące– zwiększające doznania obojga partnerów. 

Gdzie kupić prezerwatywy?

Prezerwatywy są dostępne na rynku bez recepty, dlatego poza aptekami można je kupić niemalże wszędzie:

 • w każdym sklepie wielobranżowym, 
 • drogerii, kiosku, 
 • na stacji benzynowej, 
 • w specjalnym automacie, 
 • przez Internet. 

Jednak warto zwrócić uwagę na miejsce zakupu prezerwatyw, chociażby ze względu na sposób przechowywania kondomów. Najpewniejszym źródłem będzie apteka. 

Prezerwatywa a ciąża 

Czy można zajść w ciążę pomimo używania prezerwatyw? Można. Żaden środek antykoncepcyjny nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed nieplanowaną ciążą. Wskaźnik Pearla, który ocenia skuteczność różnych metod antykoncepcyjnych, w przypadku prezerwatyw wynosi ok. 3-7. Im mniejsza wartość indeksu Pearla, tym wyższa ochrona przed nieplanową ciążą. Dla porównania, brak antykoncepcji to według wskaźnika 80-90, stosunek przerywany 10-35, plaster antykoncepcyjny  0,9, a pigułka antykoncepcyjna jednofazowa 0,2-0,5. 

Co ciekawe, wskaźnik Pearla dla prezerwatyw może sięgać wartości 15, jednak dotyczy to przeważnie bardzo młodych, niedoświadczonych osób. Dlatego, aby prezerwatywy mogły spełniać swoją podstawową funkcję, tak ważne jest ich prawidłowe stosowanie. 

Ile kosztują prezerwatywy?

Koszt prezerwatyw uzależniony jest przede wszystkim od producenta, materiałów z jakich są wykonane, dodatkowych lubrykantów, substancji plemnikobójczych, czy innych pomocniczych walorów. Pojedyncze prezerwatywy to koszt kilku złotych.Za opakowanie prezerwatyw zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od ilości i rodzaju kondomów w zestawie. 

Prezerwatywy dla alergików

Prezerwatywy dla alergików to przede wszystkim takie, które są wyprodukowane bez użycia lateksu. Kondomy nie lateksowe wytwarza się ze wspomnianych wyżej materiałów, takich jak:

 • poliuretan, 
 • poliizopren, 
 • syntetyczna żywica AT-10. 

Należy jednak pamiętać o tym, że alergię mogą wywoływać różne środki używane do produkcji prezerwatyw, w tym substancje smakowe, czy zapachowe. 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 39)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!