Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Rodzaje prezerwatyw - klasyczne czy z dodatkami? Różnice

Prezerwatywy: klasyczne, prążkowane, z wypustkami, nawilżane, plemnikobójcze, nielateksowe, smakowe, cienkie. Które wybrać dla siebie, tak by zmaksymalizować poziom seksualnej satysfakcji, a jednocześnie zachować wysoką ochronę przed niechcianą ciążą i chorobami?
Czerwone prezerwatywy ułożone w kilku rzędach
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Rodzaje prezerwatyw

Prezerwatywy są najczęściej używanym w Polsce i na świecie środkiem służącym zapobieganiu ciąży. Przyjmuje się, że skuteczność prezerwatyw jako środka antykoncepcyjnego wynosi – w zależności od prawidłowości użytkowania – od 85 do 98 procent. 

Są to wskaźniki gorsze, aniżeli w przypadku antykoncepcji hormonalnej i domacicznej, nad tabletami i wkładkami prezerwatywy górują jednak zdecydowanie, jeśli chodzi o inne aspekty:

 • jako jedyny środek antykoncepcyjny, prezerwatywy zapewniają jednocześnie ochronę przez wirusem HIV i chorobami wenerycznymi,
 • ich stosowanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, poza możliwością uczulenia na lateks, którą to przypadłość łatwo jest wyeliminować, wybierając prezerwatywy nielateksowe,
 • mnogość dostępnych prezerwatyw pozwala dobrać właściwe do potrzeb seksualnych: cienkie, grube, nawilżane zwalniające lub podkręcające tempo u niego i u niej, do zastosowania w zbliżeniach waginalnych ale też oralnych i analnych.

Na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka typów prezerwatyw, a w każdym z nich spotykane są rozliczne modyfikacje. Wyróżniamy zatem między innymi:

 • prezerwatywy klasyczne,
 • prezerwatywy z wypustkami,
 • prezerwatywy prążkowane,
 • prezerwatywy smakowe,
 • prezerwatywy bez lateksu,
 • prezerwatywy plemnikobójcze,
 • cienkie prezerwatywy.

Czym charakteryzują się poszczególne typy kondomów? Oto krótki przegląd.

Reklama

Prezerwatywy klasyczne

Prezerwatywy klasyczne wykonane są z lateksu, czyli koloidalnego roztworu naturalnego kauczuku. Mają prostą budowę, gładką powierzchnię, na końcu zwieńczone są zbiorniczkiem na ejakulat. Zazwyczaj dostępne są w standardowym rozmiarze, gdzie nominalna średnica wynosi 53 lub 56 milimetrów i dopasowana jest do statystycznych rozmiarów przeciętnego prącia.

Jeśli chodzi o długość, prezerwatywy klasyczne zazwyczaj wykonywane są w rozmiarze 180 mm. Grubość ścianek wynosi 60-70 mikronów, czyli 0,06 do 0,07 mm. Dla zwiększenia komfortu użytkowania, tego typu prezerwatywy pokrywane są mniejszą lub większą ilością lubrykantu. Jeśli chodzi o zastosowanie, nadają się głównie do tradycyjnych zbliżeń waginalnych.

Dobre są dla osób zaczynających życie seksualne, a także kochanków nie przejawiających w tej materii ani większych problemów, ani też nie szukających nowych wyzwań. 

Prezerwatywy z wypustkami

Prezerwatywy z wypustkami używane są w celu zwiększenia poziomu stymulacji przedniej, tylnej oraz bocznych ścianek pochwy. Niewielkich rozmiarów wypustki, rozmieszczone na powierzchni kondoma, podnoszą w wydatny sposób poziom satysfakcji kobiety. Nie zapewniają natomiast dodatkowych doznań dla mężczyzny, wręcz przeciwnie – często nasączone są od wewnątrz benzokainą, czyli substancją znieczulającą, osłabiającą wrażliwość na seksualne bodźce.

Rozwiązanie to pozwala wyrównać tempo w sytuacji, gdy jej seksualność jest mniej rozbudzona, niż jego. Prezerwatywy z wypustkami polecane są doświadczonym kochankom, szukającym nowych wyzwań lub pragnących za ich pomocą polepszyć jakość współżycia (np. w sytuacji, gdy istnieje problem przedwczesnego wytrysku).

Reklama

Prezerwatywy prążkowane

Podobnym rozwiązaniem są prezerwatywy prążkowane. W tym przypadku wypukłości mają kształt pierścieni opasających kondom. Niekiedy ulokowane są na całej długości, zdarza się też, że sytuuje się je wyłącznie na początku prezerwatywy – przy odpowiednim kącie penetracji pochwy pozwalają wówczas na jeszcze bardziej intensywną stymulację łechtaczki. 

Do nabycia są też prezerwatywy łączące oba typy stymulacji, wyposażone zarówno w prążki jak i wypustki. Dodatkowo, oprócz benzokainowego żelu wewnątrz, zewnętrzna powłoka może być pokryta środkiem rozgrzewającym lub chłodzącym, poszerzającym paletę kobiecych doznań.

Reklama

Prezerwatywy smakowe

Prezerwatywy smakowez powodzeniem mogą być wykorzystywane w trakcie zbliżeń waginalnych, ale prawdziwym ich powołaniem jest seks oralny. Stanowią w takich przypadkach skuteczną ochronę przed wirusem HIV, który wbrew wcześniejszym przekonaniom, może być przenoszony także w trakcie miłości francuskiej. Zakażona w ten może zostać strona czynna (bierna nie) w sytuacji, gdy zawarte w ejakulacie wirusy przedostaną się do błony śluzowej gardła lub podniebienia. 

Ryzyko wzrasta zwłaszcza w przypadku uszkodzeń lub owrzodzeń w jamie ustnej. Prezerwatywy smakowe stosunkowo skutecznie niwelują naturalny posmak lateksu. Dostępne są w takich smakach, jak: bananowy, truskawkowy, jabłkowy, miętowy, coca coli, czy gumy balonowej. 

Reklama

Prezerwatywy plemnikobójcze

Prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym zapewniają ochronę zarówno mechaniczną, jak i chemiczną. Nasączone są substancjami należącymi do grupy spermicydów, takimi jak nonoksynol-9 (N-9), który jest zdecydowanie najczęściej spotykany, a także oktoksynol-9, chlorek benzalkonium oraz menfegol.

Są to związki chemiczne, które unieszkodliwiają plemniki, ograniczając ich możliwości ruchowe. Nie uszkadzają przy tym zawartego w niech materiału genetycznego, jeśli wiec mimo zastosowanej ochrony dojdzie do zapłodnienia, nie występuje ryzyko wystąpienia wad płodu.

Jednak ze względu na relatywnie niską skuteczność środków plemnikobójczych jako takich, prezerwatywy tego typu stanowią obecnie rzadkość na rynku.

Reklama

Prezerwatywy bez lateksu

Prezerwatywy bez lateksu są rozwiązaniem dedykowanym przede wszystkim osobom uczulonym na białka zawarte w materiale wytwarzanym z naturalnego kauczuku. 

Alternatywnie używa się do produkcji kondomów nielateksowych jednej z trzech substancji syntetycznych:

 • poliizopren. Najpowszechniej obecnie stosowany materiał stanowiący zamiennik lateksu, jego syntetyczny odpowiednik. Nie zawiera alergizujących białek. Miękki, przyjemny w dotyku (przypomina skórę), elastyczny, wytrzymały,
 • poliuretan. Pierwszy materiał, który przed laty zastąpił lateks. Syntetyczny polimer, nie zawierający białka. Nie ma drażniącego zapachu gumy. Doskonale przewodzi ciepło, zwiększając naturalność i głębię doznań,
 • syntetyczna żywica AT-10. Nie rozciąga się zbyt mocno, ale bardzo silnie przylega do skóry penisa pod wpływem ciepła, niwelując uczucie sztuczności, które związane jest z używaniem prezerwatyw. 

Cienkie prezerwatywy

Cienkie prezerwatywy stosowane są przez pary, które mimo stosowanego zabezpieczenia chcą się cieszyć większą bliskością i naturalnością doznań. Są o około 30 procent cieńsze od klasycznych kondomów – ich ścianki mają zazwyczaj około 40-50 mikronów, czyli zaledwie 0,04 – 0,05 milimetra, aczkolwiek dostępne są też niszowe modele o grubości nawet 15 lub 20 mikronów. 

Teoretycznie cienkie prezerwatywy zapewniają poziom bezpieczeństwa porównywalny z kondomami o grubości 60 czy 70 mikronów, wiadomym jednak jest, że tego typu asortyment nie powinien być wykorzystywany w przypadku intensywnego seksu.

Cienkie prezerwatywy nie nadają się do zbliżeń analnych. Nie powinny być stosowane w przypadku suchości w pochwie. Nie są też polecane początkującym kochankom. 

Bibliografia

 • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1
 • Środki plemnikobójcze (żele i pianki plemnikobójcze), http://ponton.org.pl
 • Przewodnik po metodach antykoncepcyjnych, https://www.merseycare.nhs.uk
 • Katarzyna Gembka, Ewa Cichocka Jarosz, Alergia na lateks – czynniki wywołujące, symptomatologia i postępowanie, Alergia Astma Immunologia 2013, 18 (3)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!