Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Glimepiryd (glimepiridum) - dawkowanie i zastosowanie leku na cukrzycę

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, która atakuje coraz częściej i coraz to młodszych pacjentów. Szacuje się, że w 2035 roku może na nią chorować nawet prawie 600 milionów osób. Jednak dzięki nowoczesnej technologii otrzymujemy coraz to nowsze i coraz }"|skuteczniejsze leki pozwalające nam trzymać poziom cukru w normie. Glimepiryd jest właśnie jednym z takich leków.
Wzór chemiczny glimepirydu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Cukrzyca to podstępna choroba cywilizacyjna, która atakuje coraz częściej i prowadzi do zaburzeń poziomu cukru we krwi.
  • Glimepiryd jest jednym ze skuteczniejszych leków hipoglikemizujących, który jest stosowany w cukrzycy typu 2.
  • Może być stosowany zarówno w monoterapii lub w połączeniu z metforminą lub insuliną.
Spis treści

Reklama

Mechanizm działania glimepirydu. Co to za substancja?

Glimepiryd lub inaczej glimepiridum to pochodna sulfonylomocznika. Dokładniej mówiąc, jest zaliczany glimepiryd do generacji drugiej pochodnych sulfonylomocznika.

Jest to doustny lek przeciwcukrzycowy stosowany tylko w terapii cukrzycy typu 2. Cząsteczka tego leku została opatentowana już w 1979 roku, ale do użytku medycznego weszła dopiero 16 lat później. W 2020 roku był to już 87. najczęściej przepisywany lek w Stanach Zjednoczonych, z ponad 8 milionami recept.

Mechanizm działania glimepirydu polega na stymulowaniu wydzielania insuliny przez trzustkę.

Wymaga to jednak zachowania, chociaż częściowo prawidłowego działania trzustki. Dlatego nie stosuje się glimepirydu w cukrzycy typu 1, ponieważ w tej jednostce chorobowej trzustka jest praktycznie zniszczona i nie jest w stanie wytwarzać insuliny.

Reklama

Dawkowanie i zastosowanie glimepirydu

W przypadku terapii cukrzycy typu 2 nie można jednak polegać na samej farmakologii. By zwiększyć skuteczność glimepirydu konieczna jest modyfikacja stylu życia. Ważna jest każda zmiana jaką pacjent dokona w swoim życiu, gdyż znacznie podwyższa to skuteczność farmakoterapii.

Mowa tu oczywiście o odpowiedniej diecie, wysiłku fizycznym, zmniejszeniu masy ciała czy ograniczeniu alkoholu. Zawsze trzeba pamiętać, by zmiany wprowadzać stopniowo tak, aby stały się one stałym nawykiem, a nie chwilową odmianą trybu życia.

Prawidłowe dawkowanie glimepirydu zakłada przyjmowanie jednej dawki leku dziennie. Początkowo przyjmuje się 1 mg na dobę i dawkę tę można stopniowo zwiększać w zależności od efektów leczenia i osiąganych stężeń cukru we krwi. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 mg.

W wyjątkowych przypadkach lekarz może zaordynować lek w mniejszej dawce, ale dwa razy dziennie, lecz jest to raczej rzadko spotykana praktyka. Zaleca się przyjmowanie glimepirydu bezpośrednio lub w trakcie śniadania lub innego posiłku.

Lek ten można stosować w monoterapii, ale często w praktyce klinicznej łączy się glimepiryd z metforminą lub insuliną. Bardzo ważne jest by kontrolować glikemię w czasie trwania leczenia i starać się unikać bardzo niebezpiecznego zjawiska hipoglikemii, które polega na zbyt niskim poziomie cukru we krwi.

Działania niepożądane po stosowaniu leków z glimepirydem

Niestety, ale w trakcie terapii tym lekiem mogą również wystąpić skutki uboczne. Najczęstsze działania niepożądane glimepirydu to: małopłytkowość, leukopenia, granulocytopenia i niedokrwistość hemolityczna.

Możliwa jest też ciężka małopłytkowość oraz plamica małopłytkowa. Rzadko zdarza się hipoglikemia (zwykle występująca nagle, niekiedy o ciężkim przebiegu i trudna do wyrównania), zaburzenia smaku, zwiększenie masy ciała czy łysienie.

Trzeba uważać przy stosowaniu innych leków, gdyż mogą wystąpić z nimi niepożądane interakcje glimepirydu skutkujące na przykład silniejszym działaniem hipoglikemizującym (obniżającym stężenie cukru we krwi).

Uważać trzeba przede wszystkim na salicylany i kwas p-aminosalicylowy, męskie hormony płciowe, sulfonamidy, kumaryny, fibraty, inhibitory ACE, fluoksetynę czy allopurinol. Czasami interakcja osłabia działanie glimepirydu. Tak się dzieje gdy połączy się go z estrogenami, diuretykami, glikokortykoidami czy sympatykomimetykami.

Pełen wykaz leków, z którymi nie powinno się łączyć znajduje się w ChPL glimepirydu czyli w jego Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Czy można stosować glimepiryd w ciąży? Nie należy stosować tego leku w okresie ciąży. W przeciwnym razie istnieje ryzyko szkodliwego działania na dziecko. W okresie ciąży należy zmienić ten sposób leczenia na terapię insuliną. Podobnie jest w przypadku stosowania tego leku w trakcie karmienia piersią.

Ponadto nie powinno się łączyć glimepirydu z alkoholem. Spożywanie alkoholu może nasilać lub osłabiać hipoglikemizujące działanie glimepirydu w sposób nieprzewidywalny. 

Reklama

Leki z glimepirydem dostępne w Polsce - ile kosztują?

Oryginalnym, czyli pierwszym lekiem z glimepirydem był wprowadzony 1995 roku Amaryl.

Od tego czasu lek ten zyskał wiele innych, tańszych odpowiedników. Aktualnie można w Polsce kupić kilka różnych zamienników glimepirydu. Wszystkie są niestety dostępne tylko na receptę.

Cena glimepirydu nie jest na szczęście wygórowana. Za pełnopłatne opakowanie na miesięczną terapię zapłacimy maksymalnie 30 zł. Za lek z refundacją z kolei zapłacimy nie więcej niż 10 zł miesięcznie, a seniorzy po 75 roku życia otrzymają ten lek za darmo.

Reklama

Leki i preparaty zawierające glimepiryd

Czytaj również

Bibliografia

  • D. Kuzemko-Baranowska, P. Gajda , G. Dzida; Pochodne sulfonylomocznika ciągle skuteczne w codziennej praktyce diabetologicznej ; 2018; Medycyna Faktów ; 11; (1(38); 25-30
  • W. Grzeszczyk; Znaczenie pochodnych sulfonylomocznika w terapii cukrzycy typu 2. Czy wszystkie leki z tej grupy w jednakowym stopniu wpływają na ryzyko zgonu z przyczyn ogólnych oraz ryzyko sercowo-naczyniowe?; Diabetologia Praktyczna; 2011; tom 12; nr 3; 79-89
  • B. Filipek; Postępy w farmakoterapii cukrzycy typu 2 i chorób układu sercowo-naczyniowego w cukrzycy; Terapia i Leki; 2009; tom 65; nr 6; 425-438
  • M. Jasik; Kliniczne aspekty zastosowania gliklazydu o zmodyfikowanym uwalnianiu w terapii cukrzycy typu 2; Diabetologia praktyczna; 2009; tom 10; nr 2; 76-80
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!