Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Globulki antykoncepcyjne - które najlepsze? Skuteczność

Globulki antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcji chemicznej stosowana miejscowo, dopochwowo. Ich głównymi zaletami są dostępność, wydawanie bez recepty i stosunkowo niska cena. Jednak ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia i jeśli naprawdę zależy nam na ochronie przed nieplanowaną ciążą, to warto globulki antykoncepcyjne stosować bardziej, jako dodatkowy środek antykoncepcyjny, łącząc je przykładowo z mechanicznymi metodami zapobiegania ciąży. Jak działają i w jaki sposób stosować dopochwowe globulki antykoncepcyjne?
Pigułki antykoncepcyjne
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Globulki antykoncepcyjne

Dopochwowe globulki antykoncepcyjne to chemiczne środki zapobiegania ciąży stosowane miejscowo. Ich działanie opiera się na spermicydach, czyli plemnikobójczej substancji czynnej, która występuje również w:

  • piankach plemnikobójczych, 
  • żelach, 
  • kremach, 
  • tabletkach, 
  • tamponach. 

Środki plemnikobójcze stanowią również uzupełnienie antykoncepcyjnych metod mechanicznych, takich jak prezerwatywy, czy gąbki dopochwowe. Najpopularniejszym składnikiem środków plemnikobójczych, w tym globulek antykoncepcyjnych, jest nonoksynol-9, który jest odpowiedzialny za niszczenie plemników. Inne środki plemnikobójcze zawierają m.in. substancje takie jak oktoksynol, menfegol, czy chlorek benzalkonium.

Reklama

Jak działają globulki antykoncepcyjne?

Działanie globulki antykoncepcyjnej oparte jest na wspomnianej substancji plemnikobójczej, którą w tym przypadku jest nonoksynol-9. Związek ten z jednej strony uszkadza błonę komórkową otaczającą plemniki, co powoduje ich niszczenie, a dodatkowo wpływa na odłączenie się witki plemnika, co prowadzi do unieruchomienia męskiej gamety. To z kolei skutkuje niezdolnością dotarcia męskich komórek rozrodczych do jajowodu, przez co nie może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. 

Reklama

Jak stosować globulki dopochwowe antykoncepcyjne?

Stosowanie globulek antykoncepcyjnych nie jest zbyt skomplikowane. Globulkę umieszcza się głęboko w pochwie na 10-15 minut przed planowanym stosunkiem, tak aby miała możliwość całkowitego rozpuszczenia,gdyż dopiero wówczas jej działanie jest w pełni skuteczne. Substancja plemnikobójcza zawarta w globulce spełnia swoją antykoncepcyjną funkcję średnio przez około godzinę. Jeśli w tym czasie, podczas intymnego zbliżenia, nie doszło do wytrysku, należy zaaplikować następną globulkę antykoncepcyjną. Przed każdym kolejnym stosunkiem, bez względu na to ile czasu upłynęło od poprzedniego, należy użyć nowej globulki. 

Po zakończeniu zbliżenia, globulka antykoncepcyjna pozostaje w pochwie przez ok. 6-8 godzin i swobodnie wypływa. Aby wzmocnić jej skuteczność antykoncepcyjną, po zaaplikowaniu globulki kobieta powinna pozostać w pozycji leżącej, co zapobiega nadmiernemu wyciekaniu substancji z pochwy. Warto w takim przypadku zastosować wkładkę higieniczną. 

Reklama

Globulki antykoncepcyjne bez recepty

Globulki antykoncepcyjne dopochwowe wydawane są bez recepty.Są łatwo dostępne i mają relatywnie niską cenę. Jednak dostępność, brak konieczności posiadania recepty i niska cena nie powinny stanowić głównego kryterium wyboru środków antykoncepcyjnych. Szczególnie dotyczy to globulek antykoncepcyjnych, które nie zapewniają zbyt wysokiej ochrony przed zajściem w ciążę. Ewentualnie warto zwrócić uwagę na bardziej skuteczne metody antykoncepcyjne w podobnej cenie, chociażby prezerwatywy. Aby wzmocnić skuteczność chemicznego środka antykoncepcyjnego, można połączyć go ze środkiem mechanicznym, przykładowo globulki z kondomami. 

Chociaż dopochwowe globulki antykoncepcyjne dostępne są bez recepty i nie wymagają wcześniejszych badań, to przed pierwszym zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem. 

Reklama

Gdzie kupić globulki antykoncepcyjne? 

Globulki antykoncepcyjne można kupić niemalże w każdej aptece stacjonarnej i w aptekach internetowych. Wydawane są bez recepty. Antykoncepcyjne globulki dopochwowe mają stosunkowo niską cenę. Ich koszt waha się pomiędzy 15 a 30 zł. W jednym opakowaniu znajduje się zazwyczaj 6 globulek antykoncepcyjnych. 

Reklama

Skuteczność globulek antykoncepcyjnych 

Skuteczność globulek antykoncepcyjnych, podobnie jak wszystkich innych metod zapobiegania ciąży, określa się przy pomocy wskaźnika Pearla. Przedstawia on stosunek nieplanowanych ciąż, do których doszło w skutek regularnego pożycia seksualnego w ciągu roku, u stu par stosujących w tym czasie konkretną metodę antykoncepcji. Im mniejsza wartość wskaźnika, tym wyższa skuteczność danej metody. Za skuteczne metody antykoncepcyjne uznaje się takie o indeksie Pearla do 2. Oznacza to, że na sto regularnie współżyjących par doszło do dwóch nieplanowanych ciąż w ciągu roku.

Wskaźnik Perla dla globulek antykoncepcyjnych wynosi 10-30, nie należą więc one do skutecznych metod zapobiegania ciąży. Dla porównania, indeks Pearla dla prezerwatyw wynosi 3-7, a dla jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych 0,2-05. 

Decydując się na stosowanie antykoncepcyjnych globulek dopochwowych, warto połączyć je z innymi środkami antykoncepcji (np. wspomnianymi już prezerwatywami), a globulki traktować bardziej jako dodatkową ochronę. 

Reklama

Zalety globulek antykoncepcyjnych

Do niewątpliwych zalet dopochwowych globulek antykoncepcyjnych można zaliczyć:

  • dostępność w większości aptek,
  • wydawanie bez recepty,
  • stosunkowo niską cenę,
  • łatwość aplikacji,
  • brak wpływu na układ hormonalny i płodność kobiety,
  • możliwość stosowania z innymi środkami antykoncepcyjnymi,
  • nawilżanie pochwy,
  • stosowanie w konkretnym momencie.

Wady globulek antykoncepcyjnych

Wśród wad stosowania globulek antykoncepcyjnych najczęściej wymienia się:

  • niski stopień skuteczności antykoncepcyjnej i tym samym wysokie ryzyko zajścia w ciąże,
  • dyskomfort podczas stosunku – globulki się pienią, mogą również uwierać zarówno kobietę, jak i mężczyznę,
  • ryzyko podrażnień okolic intymnych, zarówno pochwy, jak i członka,
  • niekomfortowy sposób użycia, czyli aplikowanie na 10-15 minut przed współżyciem,
  • brak ochrony przed chorobami przenoszonymi droga płciową,
  • dyskomfort stosowania podczas seksu oralnego,
  • konieczność pozostawienia globulki w pochwie przez kolejnych 6-8 godzin i wypływanie substancji.

Czytaj też:

 

Marta  Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Różnokolorowe prezerwatywy
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Prezerwatywy smakowe w różnych kolorach
Prezerwatywy smakowe - po co są? Zastosowanie i smaki

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!