Implant antykoncepcyjny - gdzie założyć i jakie mogą wystąpić skutki uboczne?

Implant antykoncepcyjny należy do jednej z najbardziej nowatorskich i skutecznych metod zapobiegania ciąży. Zaliczany jest do grupy długotrwałej antykoncepcji hormonalnej. Wszczepiony pod skórę może chronić przed nieplanowaną ciążą nawet do pięciu lat. Jego antykoncepcyjne działanie oparte jest jedynie na progestagenie, dzięki temu znajduje on szersze zastosowanie niż środki zawierające w swoim składzie estrogeny. Gdzie można założyć implant antykoncepcyjny i ile to kosztuje? Czy powoduje skutki uboczne?
Antykoncepcja w implancie
Źródło: 123RF

Spis treści

Jak wygląda implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny to niewielki elastyczny pręcik wykonany z plastiku o długości około 4 cm i szerokości 2 mm. Ten innowacyjny środek antykoncepcyjny wszczepia się bezpośrednio pod skórę, a mechanizm jego działania polega na stopniowym uwalnianiu progestagenu, czyli syntetycznego progesteronu. Implanty antykoncepcyjne mogą skutecznie zapobiegać ciąży w czasie od 6 miesięcy do 5 lat. 

Dzięki temu, że implanty antykoncepcyjne zawierają jedynie progestagen, zalecane są kobietom, które z różnych powodów nie mogą stosować tabletek antykoncepcyjnych, czy plastrów hormonalnych. W przeciwieństwie do pigułek antykoncepcyjnych, implant nie uwalnia estrogenów odpowiedzialnych w dużej mierze za większość skutków ubocznych pojawiających się w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Dla kogo będzie to dobra metoda antykoncepcji?

Implant antykoncepcyjny mogą z powodzeniem stosować kobiety po 35. roku życia, panie palące papierosy, jak i te zmagające się z nadwagą lub otyłością, nadciśnieniem tętniczym, czy cukrzycą. Nie ma również przeciwwskazań do wszczepienia implantu matkom karmiącym piersią. Jak wynika z badań, uwalniany hormon jest bezpieczny dla karmionego dziecka i może być stosowany przez kobiety już cztery tygodnie po porodzie. 

Długotrwałe działanie implantu antykoncepcyjnego nie tylko pozwala na utrzymywanie stałego, równego poziomu progestagenu, co znacząco ogranicza skutki uboczne, ale również daje komfort zachowania dyskrecji, zwalnia z konieczności pamiętania i regularnego zażywania środka antykoncepcyjnego. Na działanie implantu jako środka zapobiegania ciąży nie mają również wpływu niektóre choroby, czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty, czy biegunka. 

Jedną z kluczowych zalet stosowania implantu antykoncepcyjnego jest bardzo wysoka skuteczność. Wskaźnik Pearla, służący do określania skuteczności wszelkich metod antykoncepcyjnych, w przypadku implantu antykoncepcyjnego wynosi 0,01, co oznacza, że w 99% chroni on przed zajściem w nieplanowaną ciążę. 

Ponadto, ta podskórna metoda antykoncepcyjna jest w pełni odwracalna. Kobieta odzyskuje płodność już w kolejnym cyklu po usunięciu implantu i nie powinna mieć problemów z zajściem w ciążę. 

Wszystko to brzmi tak, jakby implant antykoncepcyjny był idealną metodą zapobiegania ciąży. Owszem, jest jedną z najbardziej pewnych i bezpiecznych metod antykoncepcyjnych dostępnych obecnie na rynku, ale czy aby na pewno jest pozbawiony wad i nie powoduje żadnych objawów niepożądanych? 

Wady i skutki uboczne implantu antykoncepcyjnego

Chociaż dzięki obecności jedynie jednego hormonu (progestagenu) oraz stopniowemu uwalnianiu go do organizmu w niewielkich i równych dawkach, implant antykoncepcyjny nie powoduje wielu skutków ubocznych, przypisywanych chociażby tabletkom antykoncepcyjnym, to nie jest on pozbawiony wad. 

Podskórny implant antykoncepcyjny może mieć przede wszystkim negatywny wpływ na regularność cyklu menstruacyjnego. Jego działanie może prowadzić do nieregularnych miesiączek, a u części kobiet może nawet dojść do całkowitego braku krwawienia. 

Inne skutki uboczne stosowania implantu antykoncepcyjnego występują sporadycznie, a wśród nich można wymienić:

 • obniżone libido,
 • wahania nastroju,
 • nudności, 
 • bóle brzucha,
 • bóle głowy,
 • uczucie dyskomfortu w pochwie (upławy, rzadziej zapalenie pochwy),
 • wzrost wagi,
 • trądzik.

Należy również pamiętać o tym, że implant antykoncepcyjny nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, przed którymi należy zabezpieczyć się dodatkowo, np. prezerwatywą. 

Istnieją także przeciwwskazania do stosowania podskórnego implantu antykoncepcyjnego, do których należą przede wszystkim:

 • wiek poniżej 18. roku życia,
 • choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • poważniejsze choroby wątroby,
 • ciąża,
 • podejrzenie lub występowanie raka sutka,
 • krwawienie z dróg rodnych o nieokreślonej przyczynie,
 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik implantu,
 • hiperandrogenizacja.

Implant antykoncepcyjny a tycie

Stosowanie implantu antykoncepcyjnego może prowadzić do przyrostu masy ciała, z jednej strony wywołanego podawaniem hormonów, z drugiej wzmożonym apetytem. Jednak aby ustalić, czy tycie jest faktycznie spowodowane wszczepieniem podskórnego implantu antykoncepcyjnego warto wykonać specjalistyczne badania hormonalne oraz udać się do dietetyka. 

Ile kosztuje implant antykoncepcyjny?

Koszt wszczepienia implantu antykoncepcyjnego to obecnie wydatek rzędu 1000-1200 zł. Z jednej strony kwota ta może odstraszać, jednak porównując cenę implantu z tym ile można wydać na trzyletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, otrzymamy podobny wynik. 

Gdzie założyć implant antykoncepcyjny?

Implantu antykoncepcyjnego nie aplikuje się samodzielnie. Usługę taką świadczą różne placówki medyczne zlokalizowane głównie w większych miastach na terenie Polski. Implant antykoncepcyjny wszczepia się bezpośrednio pod skórę po wewnętrznej stronie ramienia. U pacjentek praworęcznych na lewej ręce, a u leworęcznych na prawej. Sam zabieg przypomina zastrzyk i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Implant nie jest widoczny na zewnątrz, a jedynie wyczuwalny pod palcami. Zakładanie implantu antykoncepcyjnego zaleca się w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu, najlepiej w pierwszym dniu krwawienia menstruacyjnego. W innym przypadku, po wszczepieniu implantu, przez siedem pierwszych dni należy korzystać z dodatkowej metody antykoncepcji. Pełne działanie implantu następuje tydzień po założeniu. 

Usunięcie implantu antykoncepcyjnego

Implant antykoncepcyjny usuwa się po upływie 3 do 5 lat od założenia, ponieważ kończy się wówczas uwalnianie progestagenu, czyli przestaje on spełniać swoją rolę antykoncepcyjną. Można wówczas zaaplikować nowy implant.Jeśli kobieta zechce wcześniej usunąć implant, lekarz może to zrobić w każdej chwili.

Sam zabieg usuwania implantu antykoncepcyjnego jest równie nieskomplikowany i bezbolesny co jego zakładanie. Usunięcie implantu nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami dla płodności kobiety, a zajście w ciążę jest możliwe już w kolejnym cyklu. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 92)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!