Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Implant antykoncepcyjny - zalety, skutki uboczne i koszty założenia. Czy warto stosować tę formę antykoncepcji?

Implant antykoncepcyjny należy do jednej z najbardziej nowatorskich i skutecznych metod zapobiegania ciąży. Zaliczany jest do grupy długotrwałej antykoncepcji hormonalnej. Wszczepiony pod skórę może chronić przed nieplanowaną ciążą nawet do pięciu lat. Jego antykoncepcyjne działanie oparte jest jedynie na progestagenie, dzięki czemu znajduje on szersze zastosowanie niż środki zawierające estrogeny. Gdzie można założyć implant antykoncepcyjny i ile to kosztuje? Czy powoduje skutki uboczne?
Antykoncepcja w implancie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Implant antykoncepcyjny to mały plastikowy pręcik, który wszczepiony pod skórę stopniowo uwalnia progestagen. Jest polecany kobietom, które nie mogą stosować środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny.
 • Implant antykoncepcyjny chroni przed ciążą w 99%. Do jego zalet należy również utrzymywanie równego poziomu progestagenu i zwolnienie z obowiązku regularnego przyjmowania środka antykocepcyjnego.
 • Implant antykoncepcyjny może też powodować skutki uboczne np. nieregularne miesiączki. Jego wszczepienie nie jest polecane m.in. osobom poniżej 18. roku życia czy cierpiącym na schorzenia wątroby.
SPRAWDŹ TEŻ: Wskaźnik Pearla (indeks) - skuteczność antykoncepcji
Spis treści

Reklama

Jak wygląda implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny to niewielki elastyczny pręcik wykonany z plastiku o długości około 4 cm i szerokości 2 mm. Ten innowacyjny środek antykoncepcyjny wszczepia się bezpośrednio pod skórę, a mechanizm jego działania polega na stopniowym uwalnianiu progestagenu, czyli syntetycznego progesteronu. Implanty antykoncepcyjne mogą skutecznie zapobiegać ciąży w czasie od 6 miesięcy do 5 lat. 

Dzięki temu, że implanty antykoncepcyjne zawierają jedynie progestagen, zalecane są kobietom, które z różnych powodów nie mogą stosować tabletek antykoncepcyjnych, czy plastrów hormonalnych. W przeciwieństwie do pigułek antykoncepcyjnych, implant nie uwalnia estrogenów odpowiedzialnych w dużej mierze za większość skutków ubocznych pojawiających się w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Reklama

Dla kogo będzie to dobra metoda antykoncepcji?

Implant antykoncepcyjny mogą z powodzeniem stosować kobiety po 35. roku życia, panie palące papierosy, jak i te zmagające się z nadwagą lub otyłością, nadciśnieniem tętniczym, czy cukrzycą. Nie ma również przeciwwskazań do wszczepienia implantu matkom karmiącym piersią. Jak wynika z badań, uwalniany hormon jest bezpieczny dla karmionego dziecka i może być stosowany przez kobiety już cztery tygodnie po porodzie.

Reklama

Zalety implantu antykoncepcyjnego

Długotrwałe działanie implantu antykoncepcyjnego nie tylko pozwala na utrzymywanie stałego, równego poziomu progestagenu, co znacząco ogranicza skutki uboczne, ale również daje komfort zachowania dyskrecji, zwalnia z konieczności pamiętania i regularnego zażywania środka antykoncepcyjnego. Na działanie implantu jako środka zapobiegania ciąży nie mają również wpływu niektóre choroby czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty czy biegunka. 

Jedną z kluczowych zalet stosowania implantu antykoncepcyjnego jest bardzo wysoka skuteczność. Wskaźnik Pearla, służący do określania skuteczności wszelkich metod antykoncepcyjnych, w przypadku implantu antykoncepcyjnego wynosi 0,01, co oznacza, że w 99% chroni on przed zajściem w nieplanowaną ciążę. 

Ponadto, ta podskórna metoda antykoncepcyjna jest w pełni odwracalna. Kobieta odzyskuje płodność już w kolejnym cyklu po usunięciu implantu i nie powinna mieć problemów z zajściem w ciążę.

Reklama

Wady i skutki uboczne implantu antykoncepcyjnego

Chociaż dzięki obecności jedynie progestagenu oraz uwalnianiu go do organizmu w niewielkich i równych dawkach, implant antykoncepcyjny nie powoduje wielu skutków ubocznych, to nie jest on pozbawiony wad. 

Podskórny implant antykoncepcyjny może mieć przede wszystkim negatywny wpływ na regularność cyklu menstruacyjnego. Jego działanie może prowadzić do nieregularnych miesiączek, a u części kobiet może nawet dojść do całkowitego braku krwawienia. 

Inne skutki uboczne stosowania implantu antykoncepcyjnego występują sporadycznie, a wśród nich można wymienić:

 • obniżone libido,
 • wahania nastroju,
 • nudności, 
 • bóle brzucha,
 • bóle głowy,
 • uczucie dyskomfortu w pochwie (upławy, rzadziej zapalenie pochwy),
 • wzrost wagi,
 • trądzik.

Należy również pamiętać o tym, że implant antykoncepcyjny nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, przed którymi należy zabezpieczyć się dodatkowo np. prezerwatywą. 

Reklama

Przeciwwskazania do założenia implantu antykoncepcyjnego

Istnieją także przeciwwskazania do stosowania podskórnego implantu antykoncepcyjnego, do których należą przede wszystkim:

 • wiek poniżej 18. roku życia;
 • choroba zakrzepowo-zatorowa;
 • zakrzepowe zapalenie żył;
 • poważniejsze choroby wątroby;
 • ciąża;
 • podejrzenie lub występowanie raka sutka;
 • krwawienie z dróg rodnych o nieokreślonej przyczynie;
 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik implantu;
 • hiperandrogenizacja.

Reklama

Implant antykoncepcyjny a tycie

Stosowanie implantu antykoncepcyjnego może prowadzić do przyrostu masy ciała, z jednej strony wywołanego podawaniem hormonów, z drugiej wzmożonym apetytem. Aby ustalić, czy tycie jest spowodowane wszczepieniem podskórnego implantu antykoncepcyjnego, trzeba wykonać specjalistyczne badania hormonalne i udać się do dietetyka. 

Reklama

Ile kosztuje implant antykoncepcyjny?

Koszt wszczepienia implantu antykoncepcyjnego to obecnie wydatek rzędu 1000-1200 zł. Z jednej strony kwota ta może odstraszać, jednak porównując cenę implantu z tym, ile można wydać na trzyletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, otrzymamy podobny wynik. 

Gdzie założyć implant antykoncepcyjny?

Implantu antykoncepcyjnego nie aplikuje się samodzielnie. Usługę taką świadczą różne placówki medyczne zlokalizowane głównie w większych miastach na terenie Polski. Implant antykoncepcyjny wszczepia się pod skórę, po wewnętrznej stronie ramienia. U pacjentek praworęcznych na lewej ręce, a u leworęcznych na prawej. Sam zabieg przypomina zastrzyk i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Implant nie jest widoczny na zewnątrz, a jedynie wyczuwalny pod palcami.

Zakładanie implantu antykoncepcyjnego zaleca się w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu, najlepiej w pierwszym dniu krwawienia menstruacyjnego. W innym przypadku, po wszczepieniu implantu, przez siedem pierwszych dni należy korzystać z dodatkowej metody antykoncepcji. Pełne działanie implantu następuje tydzień po założeniu. 

Usunięcie implantu antykoncepcyjnego

Implant antykoncepcyjny usuwa się po upływie 3 do 5 lat od założenia, ponieważ kończy się wówczas uwalnianie progestagenu, czyli przestaje on spełniać swoją rolę antykoncepcyjną. Można wówczas zaaplikować nowy implant. Jeśli kobieta zechce wcześniej usunąć implant, lekarz może to zrobić w każdej chwili.

Sam zabieg usuwania implantu antykoncepcyjnego jest równie nieskomplikowany i bezbolesny co jego zakładanie. Usunięcie implantu nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami dla płodności kobiety, a zajście w ciążę jest możliwe już w kolejnym cyklu.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Ressler, I. B., & Jain, T. Odwracalne metody antykoncepcji: wpływ na przyszłą płodność. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/052/original/45-49.pdf (dostęp: 28.07.2021)
 • Król, M. (2018). Wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiety. Kosmetologia Estet, 3(7), 289-294.
 • Konieczna, A., Czapiewska, M., & Krysiński, J. (2020). Postacie leków antykoncepcyjnych. Farm Pol, 76(9), 527-536.
 • Allen, R. H., & Forcier, M. (2011). Seksualność nastolatków i zapobieganie ciąży. SRM, 9(1), 18-24.
 • Hejmej, A., Perończyk, K., Kowalczyk, R., Nowosielski, K., Waszyńska, K., & Lew-Starowicz, Z. (2015). Stosowanie antykoncepcji w grupie studentek uczelni wyższych–badanie pilotażowe. Ginekologia i Położnictwo - medical project, 2(36), 71-80.
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!