🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Grupa krwi B – czy określa charakter? Jak można ją odziedziczyć

Grupa krwi B jest jedną z rzadziej występujących. Jej posiadaczom przypisuje się niekiedy takie cechy, jak indywidualizm, optymizm i egocentryzm, są to jednak pseudonaukowe mity. Zobacz, jak powstaje i czym charakteryzuje się krew B Rh+ i B Rh-. Dowiedz się, jak można je odziedziczyć.
Próbka z pobraną krwią z grupy B
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Grupa krwi B występuje u 17 proc. populacji, zdecydowanie częściej w wariancie Rh+ niż Rh-.
 • Dziedziczenie krwi B możliwe jest po rodzicach należących do różnych grup. Jedyne wyjątki, to krzyżówka A+A oraz 0+0. W takich przypadkach dziecko na pewno nie będzie mieć antygenów B.
 • Osobom z grupy B przypisuje się niekiedy określone cechy charakteru, takie jak silny indywidualizm, optymizm, racjonalizm, egocentryzm. Nie znajduje to jednak potwierdzenia w badaniach naukowych.
SPRAWDŹ TEŻ: Grupa krwi AB (Rh+ i Rh-) - jaka jest najrzadsza?
Spis treści

Reklama

Czym jest grupa krwi B?

Grupa krwi B jest trzecią w kolejności co do częstotliwości występowania. Posiada ją 17 proc. populacji.

Dla porównania krew A ma 38 proc. osób, 0 – 37 proc., zaś AB – tylko 8 proc. Nazwa „B” pochodzi od antygenu oznaczonego tą literą, który 120 lat temu został odkryty na powierzchni czerwonych krwinek u niektórych osób, i który wywołuje określoną odpowiedź układu odpornościowego.

Analogicznie, osoby zaliczane do grupy „A” mają antygeny o takiej właśnie nazwie. W przypadku „AB” identyfikuje się oba antygeny, jeśli zaś chodzi o „0” – nie występuje żaden z nich.

Uwzględniając powyższe ustalenia układ grup krwi, nazwany ABO został zdefiniowany na początku XX wieku i jest stosowany do dziś.

W między czasie naukowcy odkryli inne antygeny oraz stworzyli inne układy grupowe, takie jak Rh (antygeny D,  a także m.in. C, c, E, e), Kell (K, k) i wiele innych, mniej istotnych od wymienionej trójki.

W codziennej praktyce laboratoryjnej, na użytek badań związanych z przebiegiem ciąży czy planowaną transfuzją, najczęściej definiuje się rodzaje krwi w oparciu o układy AB0 i Rh.

Popularność grup krwi poszczególnych typów przedstawia poniższe zestawienie (za: krwiodawcy.org):

 • A Rh+ 32 proc.;
 • 0 Rh+ 31 proc.;
 • B Rh+ 15 proc.;
 • AB Rh+ 7 proc.;
 • 0 Rh- 6 proc.;
 • A Rh- 6 proc.;
 • B Rh- 2 proc.;
 • AB Rh- 1 proc.;

Reklama

Grupa krwi B Rh+

Krew B Rh+ jest stosunkowo popularna, ma ją 15 na 100 osób. Grupa krwi B Rh plus powstaje w wyniku dziedziczenia określonych cech po rodzicach, przy czym oddzielnie należy rozpatrywać kwestię przekazywania antygenów z układu ABO i Rh.

Zagadnienie to jest niezwykle skomplikowane z uwagi na fakt, że każdy z antygenów ma dwa tzw. allele, czyli warianty. Matka posiadająca grupę krwi B może mieć układ alleli BB, ale też B0. Podobnie ojciec. Nawet więc w przypadku, gdy oboje rodzice mają grupę krwi B, ich potomstwo może odziedziczyć krew B lub 0.

Z drugiej strony możliwe też jest, że dziecko będzie miało krew B, choć jego rodzice należą do na przykład do grup AB i 0. Rezultat taki jest niemożliwy wyłącznie w sytuacji, gdy dochodzi do krzyżówek 0-0 oraz 0-A.

Podobnie zawiła jest kwestia dziedziczenia czynnika Rh, przy czym w tym przypadku allele określane są oznaczeniami „D” i „d”. Niemożliwe jest uzyskanie krwi Rh+ wyłącznie w sytuacji, gdy oboje rodzice mają Rh- (dd).

W pozostałych kombinacjach, uwzględniających mieszanie się krwi Rh+ (DD lub Dd) ze sobą lub z krwią Rh-, jak najbardziej możliwy jest wynik dodatni (więcej szczegółów w tabelach poniżej).

Grupa krwi B Rh-

Krew B Rh minus jest bardzo rzadko spotykana, co ma związek z dominującym charakterem czynnika Rh+ i recesywnym Rh- (mówiąc potocznie i w dużym uproszczeniu, w przypadku krzyżowania się pierwszy z nich wypiera drugi).

Największe prawdopodobieństwo uzyskania krwi B Rh- jest w sytuacji, gdy oboje rodzice mają krew B oraz Rh- minus, aczkolwiek i to nie jest pewne – możliwa jest też u dziecka grupa 0 Rh-.

Szczegółowe schematy dziedziczenia grup krwi w układach ABO i Rh prezentują poniższe tabele:

Rodzic/rodzic

A

B

AB

0

A

A lub 0

A, B, AB lub 0

A, B lub AB

A lub 0

B

A, B, AB lub 0

B lub 0

A, B lub AB

B lub 0

AB

A, B lub AB

A, B lub AB

A, B lub AB

A lub B

0

A lub 0

B lub 0

A lub B

0

 

Rodzic/rodzic

Rh+ (DD)

Rh+ (Dd)

Rh- (dd)

Rh+ (DD)

Rh+ (DD)

Rh+ (DD lub Dd)

Rh+ (Dd)

Rh+ (Dd)

 

Rh + (DD lub Dd)

Rh+ (DD lub Dd) albo

Rh- (dd)

Rh+ (Dd)

albo

Rh- (dd)

Rh- (dd)

 

Rh+ (Dd)

Rh+ (Dd)

albo

Rh- (dd)

Rh- (dd)

Reklama

Grupa krwi a charakter

Grupa krwi a charakter

Z naukowego punktu widzenia przypisanie do określonej grupy krwi ma znaczenie przede wszystkim w przypadku:

 • osób planujących ciążę, ze względu na ryzyko niebezpiecznego konfliktu serologicznego (gdy ojciec ma krew Rh+ a matka Rh-);
 • osób, które są szykowane do transfuzji krwi;
 • dawców krwi;

Oprócz tego istnieje szereg mniej lub gorzej udokumentowanych teorii, a często zwykłych mitów, określających co w praktyce oznacza posiadanie krwi określonej grupy.

Najokrutniejszą i jak wiadomo całkowicie nieprawdziwą tezą posługiwano się w III Rzeszy, łącząc grupę krwi B z takimi cechami charakteru, jak psychopatia  i skłonność do histerii oraz alkoholizmu, a także innymi cechami, w tym przynależnością do grupy etnicznej Żydów.

W tym kontekście krew B miała stać na samym dnie hierarchii układu ABO, daleko w tyle za pożądaną „aryjską” krwią B i tolerowaną „0”.

W latach 70 tezę o wpływie grupy krwi na charakter człowieka spopularyzował Nōmi Masahiko, autor bestsellerowej książki Understanding Affinity by Blood Type.

Masahiko nie był jednak lekarzem ani genetykiem, lecz dziennikarzem, a w swojej pracy odwoływał się do publikacji The Study of Temperament Through Blood Type, opublikowanej pół wieku wcześniej (w 1927 r.) w czasopiśmie Psychological Research przez innego Japończyka, Furukawę Takeji.

Na podstawie tych publikacji osobom o krwi typu B przypisano takie cechy, jak:

 • indywidualizm;
 • egocentryzm;
 • optymizm;
 • racjonalizm;

Przekonanie o związku grupy krwi z charakterem jest żywe w Japonii oraz Korei, natomiast reszta świata teorię tę uważa za pseudonaukę. Brak jest poważnych dowodów naukowych uprawdopodobniających powyższe tezy.

Reklama

Dieta a grupa krwi B

W podobnych kategoriach nauka traktuje pogląd, jakoby istniały rodzaje diety odpowiednie dla posiadaczy określonych grup krwi. Autorem tej tezy jest Peter D’Adamo, który sam siebie określa mianem naturopaty, czyli lekarza medycyny naturalnej.

W 1997 roku wydał on książkę Eat right for your type, która na całym świecie sprzedała się w milionach egzemplarzy, i która określa zasady zdrowego żywienia adekwatnie do grupy krwi.

D’Adamo odwołuje się do tzw. teorii lektynowej. Pod pojęciem lektyn kryją się białka występujące w żywności i mające zdolność zlepiania krwinek (aglutynacji). Lektyny znajdujące się określonych produktach mogą być korzystne dla osób o danej grupie krwi i szkodliwe dla pozostałych.

Kwestia ta rozpatrywana jest zwłaszcza w kontekście kontroli masy ciała i związanych z tym problemów zdrowotnych, takich jak otyłość brzuszna, nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca.

D’Adamo określił, że dieta dla grupy krwi B:

 • powinna zawierać takie produkty, jak: jagnięcina, baranina, mięso kozie i z królika, dziczyzna, zielone warzywa, jajka;
 • niewskazane są natomiast m.in.:  kasza, soczewica, pszenica, pomidory, orzeszki ziemne, nasiona sezamu, mięso kurczaka;

Tezy D’Adamo cieszą się bardzo dużą popularnością na całym świecie, nie znalazły jednak potwierdzenia w wynikach opracowań naukowych. Co więcej, z badań przeprowadzonych pod tym kątem na uniwersytecie w Toronto wynika, że nie istnieje zauważalny związek między grupą krwi, a stanem zdrowia.

Zaobserwowane różnice dotyczące parametrów zdrowotnych u 1500 osób istotnie korelowały ze stosowaną przez nie dietą, ale było to niezależne o tego, jaką badani mieli grupę krwi.

Czytaj również:

Czytaj również

Bibliografia

 • Bogumiła Michalewska, Justyna Bednarz, Wybrane doniesienia na temat aktualnej wiedzy o grupach krwi, Journal of Transfusion Medicine 2012, tom 5, nr 3
 • Jadwiga Fabijańska-Mitek, Agata Gieleżyńska, Katarzyna Koza, Nowe układy grupowe krwi, Postępy Nauk Medycznych, t. XXV, nr 7, 2012
 • Agnieszka Demidowska, O grupach krwi słów kilka, Japonia online, 07.07.2014, https://japonia-online.pl/article/345
 • Blood Type and Your Health, https://dadamo.com/txt/index.pl?1001, data dostępu: 10.02.2021
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Próbka z pobraną krwią z grupy 0
Grupa krwi 0 (Rh+ i Rh-) - jak często występuje i dlaczego jest uniwersalna?
Próbka z pobraną krwią z grupy AB
Grupa krwi AB – najrzadsza, ale wyjątkowa. W jaki sposób się ją dziedziczy?
Próbka z pobraną krwią z grupy A
Grupa krwi A – czym jest i jak można ją odziedziczyć?
Krew z czynnikiem rh-
Czynnik Rh – w jaki sposób jest dziedziczony? Kiedy grozi konflikt serologiczny?
Próbka z pobraną krwią z grupy AB
Jakie są grupy krwi? Wpływ na osobowość człowieka

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!