Podaj mi swoją grupę krwi, a powiem Ci kim jesteś

Olga Borys, aktorka teatralna i serialowa, od lat interesuje się zdrowym stylem życia i nowinkami medycznymi. Na swoim blogu Blogstar.pl często porusza tematy związane z medycyną. Tym razem gwiazda pisze o grupie krwi.
Zestaw antygenów występujących na krwinkach czerwonych
Źródło: 123RF

Spis treści

Nie, nie, nie jestem czarownicą, która wróży z krwi jak z fusów. Nazwałabym siebie raczej „domorosłym antropologiem”, którego tym razem zainteresowały badania nad grupami krwi prowadzone właściwie od niedawna, bo od stu lat.

Grupa krwi a człowiek

Na przykład Japończycy traktują ten temat bardzo poważnie, a „rozsmakowali” się w nim po ukazaniu się na początku lat 70. XX w. książki ”Understanding Affinity by Blood Type” ukazującej wpływ grup krwi na osobowość i wzorce postępowania. Japońscy pracodawcy swoich pracowników dobierają na podstawie płynących w ich żyłach krwinek. Przypisywana im jest bowiem odpowiednia charakterystyka osobowości, dobre i złe strony posiadanej grupy krwi.

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

I tak według Japończyków posiadacze grupy "A" są spokojni i uprzejmi. Nie lubią dużych zbiorowości i niechętnie wyrażają swoje zdanie. To perfekcjoniści dążący do sukcesu i harmonii, „dusze artystyczne”, ale często są zbyt ostrożni i uparci.

Ci, w których żyłach buzuje "B" to indywidualiści, mocno wierzący w swoje zasady, wytrwale dążący do celu. Optymistyczni pasjonaci. Nie najlepsi słuchacze, przedkładający rozsądek nad uczucia. Praktyczni, ale egocentryczni.

Ludzie z grupą "0" są otwarci, pewni siebie, energetyczni i żywiołowi, elastyczni, prawdomówni, wsłuchani w potrzeby innych. Ale przez słomiany zapał często trudno im doprowadzić rozpoczęte sprawy do końca.

Grupę "AB" charakteryzuje nieprzewidywalność wynikająca z połączenia dwóch grup "A" i "B". To osobnicy niestabilni emocjonalnie, cierpiący przez swoje zmiany nastrojów, nie radzący sobie z natłokiem zadań, ale godni zaufania, odpowiedzialni i chętnie służący pomocą.

Japończycy na podstawie grup krwi układają horoskopy i szukają partnerów życiowych. W przedszkolach tworzy się osobne klasy i do krwinek dostosowuje się odpowiednie metody nauczania. W Japonii trzeba trafić do odpowiedniego krwiobiegu, żeby wszystko działało bez zarzutu. Świat zachodni dla porównania zafascynował się „krwinkową dietą” od 1997 roku, kiedy opublikowana została książka Petera D’Adamo „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi”. Autor uważa, że najważniejszym czynnikiem zdrowej diety jest właśnie grupa krwi i w zależności od niej zaleca rożne sposoby odżywiania. Choć naukowcy i lekarze są zgodni, że badania nie potwierdzają tej teorii i nie ma naukowych podstaw do jej propagowania, wielu moich znajomych stosuje się do zaleceń doktora D’Adamo i obserwuje pozytywne efekty.

Reklama

Rodzaje grup krwi

Na bardziej poważny temat związany z moimi poszukiwaniami natrafiłam wczytując się w historię Ludwika Hirszfelda. Ten polski naukowiec żydowskiego pochodzenia jest twórcą nauki zwanej seroantropologią. Zajmował się między innymi badaniem różnic między ludźmi, częstością występowania poszczególnych grup krwi u przedstawicieli różnych grup etnicznych. Hirszfeld odkrył prawa dziedziczenia grup krwi i zastosował je do oznaczania ojcostwa. To on wprowadził oznaczenia A, B, 0, AB. Oznaczył także czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego. Naziści spaczyli jego badania propagując ideę czystości krwi i uprawdopodabniając teorię wyższości rasy. Historia nazwała te działania „krwawym obłędem”. Naziści za najdoskonalszą uważali grupę A i tolerowali 0 ze względu na jej uniwersalność transfuzyjną (przy zgodności Rh może być dawcą dla każdej grupy). Poza nawias wyrzucali AB jako efekt niefortunnego połączenia A z absolutnie pogardzaną B. Grupę B uznali za objaw degeneracji, według nich taka krew krążyła w żyłach psychopatów, histeryków, alkoholików, brunetów i Żydów. Piszę o tym z zadziwieniem, gdyż sama jestem szczęśliwą posiadaczką B i uważam, że wcale nie jest taka be.

20 tysięcy lat temu wszyscy mieli tę samą grupę krwi, a mianowicie "0". Byli to „myśliwi” uzależnieni od udanych łowów. One bowiem dostarczały plemieniu mięsa, nieudane obligowały populację do zbierania orzechów, owoców i pędów dając szansę na przeżycie do kolejnego bardziej owocnego polowania. Kiedy mężczyźni uganiali się za zwierzyną, kobiety zostawały na miejscu i zapewne wtedy ludzkość wpadła na pomysł uprawy ziemi i zbierania plonów. Wynikły z tego bardziej osiadły tryb życia zaowocował grupą krwi "A", „rolnikami”.

I tak "0" i "A" żyły sobie około 5 tysięcy lat, aż populacja urosła na tyle, że konieczna stała się eksploracja bardziej odległych terenów. Koczowniczy tryb życia i związane z tym niedogodności: stres, co nieznanego czai się za pobliskim krzakiem i konieczność spożywania wszystkiego, co jest akurat dostępne, wytworzyły krwinki "B". Grupa "AB" jest najmłodszą grupą i jest, jak się łatwo domyślić, połączeniem „koczownika” z „rolnikiem”.

Czynnik Rh

Jest jeszcze czynnik Rh. Ta substancja obecna jest w 85% populacji ludzkiej, a wykryta została w 1939 roku we krwi małp Macacus rhesus. Osoby posiadające ten czynnik określane są jako Rh+, a te które go nie posiadają Rh-. Spotkać się można z teoriami gloryfikujacymi Rh- jako prawdziwie czystą ludzką krew, niezanieczyszczoną małpimi czynnikami. Krew pochodzącą od bogów, którzy stworzyli człowieka na swoje podobieństwo lub od starożytnych astronautów, którzy planowali udoskonalić ziemską populację. Ujemni mają ponoć wyższe IQ, większą wrażliwość i empatię, jasne włosy, oczy niebieskie lub zielone, zdolność zakłócania urządzeń elektrycznych, większe zdolności intuicyjne, dodatkowy kręg w kości ogonowej, niższą temperaturę ciała. I znów moje zadziwienie, bo oprócz dwóch ostatnich przykładów, wszystkie powyższe zjawiska obserwuję u siebie, a jestem posiadaczką małpiego czynnika, czyli Rh +.

Co do zakłócania urządzeń elektrycznych: kiedy byłam dzieckiem, mój tata przestał mnie prosić o przełączanie kanałów tv, odkąd spaliłam swym dotykiem lampy w dwóch telewizorach. Tuż przed premierą jestem tak podekscytowana, że potrafię spalić reflektor. Korki też wywalam... Aha, jeszcze iphone mi się czasem zawiesza. Ale to chyba wina tych, którzy go skonstruowali. Ciekawe jaką mają grupę krwi….

Czytaj też: PDW (morfologia krwi) - interpretacja wyniku i norma badania

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 65)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!