🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Fenotyp - co to jest fenotyp krwi i cechy fenotypowe?

Fenotyp to zbiór wszystkich właściwości organizmu - zarówno tych fizycznych, jak na przykład budowa, kolor czy wzrost, jak również jego morfologii i genów (genotyp). Większość ludzi ma swój indywidualny genotyp, ale jego fenotyp może ulegać zmianie pod wpływem środowiska, na przykład klimatu. Na fenotypie opiera się terapia fenotypowa, która nie tylko oczyszcza organizm, ale też likwiduje stany zapalne i ma zapobiegać przed rozwojem nowych chorób
Mężczyzna w białej bluzce
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest fenotyp?

Fenotyp to zespół cech, charakteryzujący każdy organizm, a więc nie tylko człowieka, ale także zwierzę czy roślinę.

Fenotyp to wygląd zewnętrzny, jak na przykład:

  • kolor włosów,
  • kolor skóry,
  • kształt ucha czy nosa.

To również budowa ciała - w tym wzrost i waga, anatomia, czyli budowa i ułożenie narządów wewnętrznych, ale także fizjologia, czyli czynności życiowe oraz jego morfologia.

Cechy fenotypowe kształtowane są przez geny, jak również czynniki środowiskowe. Mogą to być na przykład warunki atmosferyczne (klimat, w którym żyje organizm), ale też na przykład ilość pożywienia, stres, itp.

W przypadku zwierząt fenotyp tworzą między innymi kolor oczu, długość sierści i umaszczenie.

Reklama

Fenotyp krwi - Bombaj

Fenotyp krwi Bombaj to określenie niezwykle rzadko występującej grupy krwi, którą odkryto w połowie XX wieku u pacjenta z Indii. Wyróżnia ją przede wszystkim brak antygenu H, obecnego we wszystkich innych znanych grupach krwi. W krajach europejskich, na przykład w Polsce, nie odnotowuje się przypadków pacjentów z fenotypem krwi Bombaj, czyli bez antygenu H. Spotykany jest za to w Azji i to raz na 10 000 osób.

Fenotyp rozszerzony

Pojęcie fenotypu rozszerzonego zawdzięczamy Richardowi Dawkinsonowi, brytyjskiemu biologowi. W jednym ze swoich opracowań stwierdził on, że ewolucja dotyczy nie tylko gatunku czy pojedynczego organizmu, ale nawet genu. Co więcej, w jego opinii taki gen do rozwoju własnego wykorzystuje inne osobniki, nawet te z innego gatunku, a potem jeszcze wpływa na ich właściwości fenotypowe.

Przykładem fenotypu rozszerzonego są przywry (pasożyt układu pokarmowego) i ślimaki. Te drugie zaatakowane przez pasożyty wykształcają muszle większej grubości niż osobniki żyjące bez przywry.

Zobacz też: Badania genetyczne jako profilaktyka chorób genetycznych

Reklama

Dieta fenotypowa

Wśród licznych diet istnieje dieta fenotypowa, zwana również metaboliczną. Jej podstawą jest kod metaboliczny. Aby go poznać, należy wykonać test na nietolerancję pokarmową. Nasz fenotyp sprawia bowiem, że niektóre pokarmy wywołują niepożądane i mające negatywny wpływ na metabolizm reakcje. Usunięcie szkodliwych produktów pozwala wyeliminować alergie pokarmowe.

Reklama

Terapia fenotypowa – korzyści

Ponieważ każdy fenotyp, a typ samym układ trawienny, jest inny, terapia fenotypowa to spersonalizowane menu, a także detoksykacja. Dietę układa dietetyk po przeprowadzeniu wyżej wymienionego testu na nietolerancję. Zdaniem ekspertów zajmujących się tego typu odżywaniem, dieta oczyszcza organizm. Ponadto podczas stosowania dochodzi do eliminacji przewlekłych stanów zapalnych oraz wzmocnienia odporności organizmu.

Koszt konsultacji dietetycznej, przeprowadzenia testu i ułożenia planu żywieniowego na 7 dni to od około 700 do 1000 złotych.

Reklama

Plastyczność fenotypowa

Plastyczność fenotypowa to określenie umiejętności pojedynczego genotypu do stworzenia kilku fenotypów. Na ową plastyczność wpływa środowisko, w jakim znajduje się gen. Plastyczność fenotypowa dotyczy wielu organizmów, szczególnie roślin, które w zależności od zmieniającego się otoczenia dostosowują się do niego. Mają zdolność do zmiany swojej morfologii, budowy i fizjologii do warunków świetlnych czy konieczności obrony, na przykład przed roślinożercami. Niektóre zmiany mogą być następstwem braku pokarmu lub jego niewielkiej ilości.

Wśród zwierząt największą zdolność do plastyczności fenotypowej mają bezkręgowce. Na przykład niektóre mszyce są w stanie wykształcić skrzydła. Dzieje się tak wtedy, gdy zaistnieje konieczność zmiany liścia, na którym przebywają z powodu jego zbytniego zasiedlenia przez te owady. 

Czytaj też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Pszczoła atakująca człowieka
Skurcze łydek: w nocy i przy przeciąganiu. Co pomaga?
Mężczyzna ze skurczem łydek
Podobne artykuły
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!