Czy grypa u dziecka jest groźna?
Grypa jest chorobą zakaźną o podłożu wirusowym, która występuje co roku i przebiega pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Do zakażenia wirusem grypy dochodzi drogą kropelkową poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorobą lub poprzez pośredni kontakt ze skażonymi przedmiotami.
Każdego roku notuje się od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów zachorowań. Szczególnie narażone na grypę są dzieci ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy, co ma związek z osłabioną odpornością w tym czasie, a także ze zmniejszoną podażą witamin i minerałów w codziennej diecie.
Najczęściej grypa jest wykrywana u dziecka, które uczęszcza do żłobka, przedszkola czy szkoły, gdyż w dużych skupiskach ludzkich łatwiej o zakażenie.
Reklama
Objawy grypy u dziecka
Do podstawowych objawów grypy u dzieci należą:
- wysoka gorączka,
- dreszcze,
- bóle mięśniowe,
- suchy, męczący kaszel, które następnie przechodzi w wilgotny,
- ból głowy,
- katar,
- ból gardła,
- wymioty i biegunka,
- brak apetytu.
Co warto zaznaczyć, grypa u dzieci ma gwałtowniejszy przebieg niż u osób dorosłych, jednakże objawy nie różnią się w znaczący sposób. Zwykle pierwszym symptomem zakażenia wirusem grypy jest wysoka gorączka. U dzieci może ona wynosić nawet 40 stopni Celsjusza.
Oprócz wysokiej temperatury ciała mogą pojawić się bóle mięśni, dreszcze, kaszel i ogólne rozbicie. Co istotne, w populacji dziecięcej występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunka i brak apetytu, które rzadko są obserwowane u dorosłych.
Nagły i gwałtowny początek choroby jest charakterystycznym objawem grypy, pozwalającym odróżnić ją od przeziębienia, którego objawy pojawiają się stopniowo. Ponadto przeziębienie najczęściej rozpoczyna się od kichania, kataru i bólu gardła, które nie wysuwają się na pierwszy plan w przypadku grypy. W przebiegu przeziębienia rzadko występuje wysoka gorączka, możliwe są jedynie stany podgorączkowe.
Co więcej, objawy grypy u dzieci nie dość, że pojawiają się gwałtownie, to dodatkowo potrafią bardzo szybko narastać, co rzadko jest obserwowane u dorosłych. U dzieci choroba może bardzo szybko rozprzestrzenić się na płuca.
Jak długo trwa grypa u dziecka? Przyjmuje się, że objawy utrzymują się zwykle przez około tydzień, zaś na pełne wyzdrowienie należy poczekać do dwóch tygodni.
Reklama
Grypa u niemowlaka
Zgodnie z powyższym, dzieci są grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, a co za tym idzie także rozwoju groźnych powikłań. Zasadniczo im mniejsze dziecko, tym groźniejsze w skutkach może okazać się zakażenie.
Grypa u niemowlaka może skutkować groźnymi dla zdrowia powikłaniami, takimi jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych czy niewydolność nerek. Z tego względu chorobę należy leczyć pod okiem lekarza pediatry.
Warto pamiętać, że grypa u dziecka może przebiegać w sposób nietypowy lub gwałtownie się nasilać, dlatego nie należy bagatelizować żadnego z niepokojących objawów.
Reklama
Leki na grypę dla dzieci
Zasadniczo leczenie zakażenia wirusem grypy polega na łagodzeniu objawów. Warto jednak pamiętać, że leki na grypę dla dzieci różnią się od tych stosowanych przez dorosłych.
Najczęściej zażywanymi preparatami są środki o działaniu przeciwgorączkowym. Warto pamiętać, że najbezpieczniejszy dla dzieci jest paracetamol, jednakże nie oznacza to, że leku nie można przedawkować. Zbyt duża ilość paracetamolu może skutkować uszkodzeniem wątroby.
Na gorączkę dozwolone są także niesteroidowe leki przeciwzapalne, przede wszystkim ibuprofen (w odpowiednich dawkach), jednakże mogą one wywoływać działania niepożądane ze strony układu pokarmowego. Dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać kwasu acetylosalicylowego.
W łagodzeniu kataru stosuje się zazwyczaj leki miejscowe obkurczające śluzówkę nosa (ksylometazolinę) oraz roztwory soli fizjologicznej. Jeżeli zaś chodzi o kaszel, to zastosowanie znajdują syropy, które rozrzedzają wydzielinę w drogach oddechowych (bromheksyna).
Niekiedy stosuje się leki przeciwkaszlowe (butamirat, lewodropropizyna), lecz tylko w przypadku bardzo uporczywego, suchego kaszlu. Co bardzo ważne, przed podaniem dziecku wymienionych wyżej preparatów, należy zasięgnąć porady lekarza lub chociaż farmaceuty.
W leczeniu grypy, poza środkami farmaceutycznymi, ważne jest także nawadnianie organizmu, sen i odpoczynek.
Reklama
Szczepienie na grypę dla dzieci
Z powodu wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, a także możliwości wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań, zalecane są szczepienia na grypę dla dzieci, które pozostają jedyną skuteczną metodą profilaktyki, jednakże w Polsce wciąż mało popularną.
Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na 2019 rok, szczepienia są zalecane u wszystkich zdrowych dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do 18. roku życia.
Szczepienie dzieci na grypę jest zalecane zwłaszcza do ukończenia 60. miesiąca życia. Dotyczy to szczególnie dzieci, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola oraz cierpią na choroby przewlekłe, które mogą doprowadzić do rozwoju powikłań grypy, takie jak astma, hemodynamiczne choroby serca, anemia oraz cukrzyca.