Jak się objawia grypa u dziecka?

Dzieci znajdują się w grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, a co za tym idzie także rozwoju groźnych powikłań. Sprawdź, jak się objawia grypa u dzieci i jak można ją leczyć.
Matka podaje dziecku termometr
źródło:123RF
 • Grypa jest ostrą chorobą zakaźną wywołaną wirusem grypy, która występujące co roku i przebiega pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego.
 • Dzieci znajdują się w grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, a co za tym idzie także rozwoju groźnych powikłań.
 • Z uwagi na gwałtowniejszy przebieg oraz zwiększone ryzyko rozwoju powikłań, grypa u dzieci powinna być leczona przez specjalistę.
SPRAWDŹ TEŻ: Grypa (wirus grypy) - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Spis treści

Czy grypa u dziecka jest groźna? 

Grypa jest chorobą zakaźną o podłożu wirusowym, która występuje co roku i przebiega pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Do zakażenia wirusem grypy dochodzi drogą kropelkową poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorobą lub poprzez pośredni kontakt ze skażonymi przedmiotami. 

Każdego roku notuje się od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów zachorowań. Szczególnie narażone na grypę  dzieci ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy, co ma związek z osłabioną odpornością w tym czasie, a także ze zmniejszoną podażą witamin i minerałów w codziennej diecie. 

Najczęściej grypa jest wykrywana u dziecka, które uczęszcza do żłobka, przedszkola czy szkoły, gdyż w dużych skupiskach ludzkich łatwiej o zakażenie. 

Objawy grypy u dziecka 

Do podstawowych objawów grypy u dzieci należą:

 • wysoka gorączka,
 • dreszcze,
 • bóle mięśniowe,
 • suchy, męczący kaszel, które następnie przechodzi w wilgotny,
 • ból głowy,
 • katar,
 • ból gardła,
 • wymioty i biegunka,
 • brak apetytu.

Co warto zaznaczyć, grypa u dzieci ma gwałtowniejszy przebieg niż u osób dorosłych, jednakże objawy nie różnią się w znaczący sposób. Zwykle pierwszym symptomem zakażenia wirusem grypy jest wysoka gorączka. U dzieci może ona wynosić nawet 40 stopni Celsjusza. 

Oprócz wysokiej temperatury ciała mogą pojawić się bóle mięśni, dreszcze, kaszel i ogólne rozbicie. Co istotne, w populacji dziecięcej występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunka i brak apetytu, które rzadko są obserwowane u dorosłych.

Nagły i gwałtowny początek choroby jest charakterystycznym objawem grypy, pozwalającym odróżnić ją od przeziębienia, którego objawy pojawiają się stopniowo. Ponadto przeziębienie najczęściej rozpoczyna się od kichania, kataru i bólu gardła, które nie wysuwają się na pierwszy plan w przypadku grypy. W przebiegu przeziębienia rzadko występuje wysoka gorączka, możliwe są jedynie stany podgorączkowe. 

Co więcej, objawy grypy u dzieci nie dość, że pojawiają się gwałtownie, to dodatkowo potrafią bardzo szybko narastać, co rzadko jest obserwowane u dorosłych. U dzieci choroba może bardzo szybko rozprzestrzenić się na płuca. 

Jak długo trwa grypa u dziecka? Przyjmuje się, że objawy utrzymują się zwykle przez około tydzień, zaś na pełne wyzdrowienie należy poczekać do dwóch tygodni.  

Grypa u niemowlaka 

Zgodnie z powyższym, dzieci są grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, a co za tym idzie także rozwoju groźnych powikłań. Zasadniczo im mniejsze dziecko, tym groźniejsze w skutkach może okazać się zakażenie. 

Grypa u niemowlaka może skutkować groźnymi dla zdrowia powikłaniami, takimi jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych czy niewydolność nerek. Z tego względu chorobę należy leczyć pod okiem lekarza pediatry. 

Warto pamiętać, że grypa u dziecka może przebiegać w sposób nietypowy lub gwałtownie się nasilać, dlatego nie należy bagatelizować żadnego z niepokojących objawów. 

Leki na grypę dla dzieci 

Zasadniczo leczenie zakażenia wirusem grypy polega na łagodzeniu objawów. Warto jednak pamiętać, że leki na grypę dla dzieci różnią się od tych stosowanych przez dorosłych. 

Najczęściej zażywanymi preparatami są środki o działaniu przeciwgorączkowym. Warto pamiętać, że najbezpieczniejszy dla dzieci jest paracetamol, jednakże nie oznacza to, że leku nie można przedawkować. Zbyt duża ilość paracetamolu może skutkować uszkodzeniem wątroby

Na gorączkę dozwolone są także niesteroidowe leki przeciwzapalne, przede wszystkim ibuprofen (w odpowiednich dawkach), jednakże mogą one wywoływać działania niepożądane ze strony układu pokarmowego. Dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać kwasu acetylosalicylowego.

W łagodzeniu kataru stosuje się zazwyczaj leki miejscowe obkurczające śluzówkę nosa (ksylometazolinę) oraz roztwory soli fizjologicznej. Jeżeli zaś chodzi o kaszel, to zastosowanie znajdują syropy, które rozrzedzają wydzielinę w drogach oddechowych (bromheksyna). 

Niekiedy stosuje się leki przeciwkaszlowe (butamirat, lewodropropizyna), lecz tylko w przypadku bardzo uporczywego, suchego kaszlu. Co bardzo ważne, przed podaniem dziecku wymienionych wyżej preparatów, należy zasięgnąć porady lekarza lub chociaż farmaceuty. 

W leczeniu grypy, poza środkami farmaceutycznymi, ważne jest także nawadnianie organizmu, sen i odpoczynek.

Szczepienie na grypę dla dzieci 

Z powodu wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, a także możliwości wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań, zalecane są szczepienia na grypę dla dzieci, które pozostają jedyną skuteczną metodą profilaktyki, jednakże w Polsce wciąż mało popularną. 

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na 2019 rok, szczepienia są zalecane u wszystkich zdrowych dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do 18. roku życia. 

Szczepienie dzieci na grypę jest zalecane zwłaszcza do ukończenia 60. miesiąca życia. Dotyczy to szczególnie dzieci, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola oraz cierpią na choroby przewlekłe, które mogą doprowadzić do rozwoju powikłań grypy, takie jak astma, hemodynamiczne choroby serca, anemia oraz cukrzyca. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Anna Nowicka-Zuchowska, Aleksander Zuchowski, Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, Lek w Polsce vol 29 NR 11/12’19 (342/343).
 • Zbigniew Doniec, Agnieszka Mastalerz-Migas, Teresa Jackowska, Ernest Kuchar, Adam Sybilski, Rekomendacje postępowania w grypie u dzieci dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GRYPA, Family Medicine & Primary Care Review 2019; 21(2).
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Bromoheksyna [dostęp 02.09.2021 r.]
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama