Szczepionka przeciw grypie - kiedy i czy się szczepić?

Szczepionka przeciw grypie – co roku przyjmuje ją około 3 procent Polaków. Roczny bilans grypy w Polsce to 2-3 miliony osób chorych i tysiące hospitalizowanych. Do tego gigantyczne straty gospodarki i budżetu państwa wynikające ze zwolnień lekarskich. Czy warto więc lekceważyć grypę i wyśmiewać szczepionkę przeciw grypie?
Szczepionka przeciw grypie
Źródło: 123RF

Spis treści

Czy warto zaszczepić się przeciw grypie?

Szczepionka przeciw grypie? Zwykliśmy traktować grypę niczym niegroźne przeziębienie (często zresztą myląc lub utożsamiając obie choroby), zapominając o tym, jak poważne mogą być powikłania po grypie. Powagi grypie nadajemy, gdy media donoszą o śmiertelnym przypadku grypy ptasiej – nawet gdzieś w odległym zakątku świata.

Tymczasem w naszych realiach znacznie bardziej niebezpieczna jest „zwykła” grypa, na którą rocznie zapada 2 do 3 milionów osób, a zachorowania często mają charakter epidemii. Wskutek powikłań po „zwykłej grypie” do szpitali trafiają dziesiątki tysięcy osób.

Szczepionka na grypę 2018/2019

Wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością. W związku z tym producenci przynajmniej raz w roku modyfikują skład szczepionek przeciw grypie. W czasie ostatniego roku pojawiły się różnorodne mutacje i w obecnej szczepionce dostępne są dwa nowe szczepy wirusa grypy.

W szczepionkach trójwalentnych są to:

•           A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – wirus podobny

•           A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) - wirus podobny

•           B/Colorado/06/2017 - wirus podobny (B/Victoria/2/87 lineage)1.

Ponadto w szczepionkach czterowalentnych obecny jest szczep B/Phuket/3073/2013 - wirus podobny (B/Yamagata/16/88 lineage)

Czytaj również: Szczepionka WZW B - skutki uboczne, jak długo działa?

Reklama

Kiedy szczepić się przeciw grypie?

W 2018 roku sezon grypowy rozpoczął się już we wrześniu, a co za tym idzie – w tym właśnie miesiącu ruszyły na szeroką skalę szczepienia przeciw grypie. 

W Polsce czas zagrożenia trwa do wiosny, przy czym największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec. Epidemiolodzy zastrzegają jednak, że nawet w marcu nie jest za późno na podanie szczepionki na grypę.

Skutki uboczne szczepionki przeciwko grypie

Szczepionka na grypę nie wywoła choroby. Zawiera ona wprawdzie wirusy, ale są one inaktywowane, czyli osłabione – nie mają zdolności do namnażania się. 

Może jednak wywoływać niepożądany odczyn, przynosząc objawy grypopodobne:

  • lekką gorączkę, 
  • ból gardła i mięśni,
  • osłabienie.

Pojawia się też bolesność w miejscu wkłucia. Wiele kontrowersji wywołuje fakt, że w sporadycznych przypadkach szczepionka na grypę może doprowadzić do choroby, która jest jednym z powikłań grypy – choroby Guillaina – Barrégo, polegającej na osłabieniu mięśni, w szczególnych przypadkach - prowadzącej do paraliżu, a nawet śmierci.

Szczepionka przeciw grypie – czym jest grypa?

Grypa jest zakaźną chorobą dróg układu oddechowego. Jej objawy bywają mylone z przeziębieniem i innymi chorobami. Należy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od przeziębienia grypa atakuje gwałtownie, bardzo szybko objawiając się wysoką gorączką (38-40 stopni). Do tego należy dodać ból gardła, katar, kaszel, bóle mięśni i stawów, dreszcze, uczucie rozbicia, osłabienie nastroju, niekiedy także ból brzucha, wymioty. Najczęściej objawy ustępują po około 7 dniach.

Powikłania po grypie

Po co więc szczepionka na grypę? Z dwóch powodów. Pierwszy to koszty społeczno-ekonomiczne nawracających epidemii grypy. Choć grypa sama w sobie nie jest śmiertelna, jest na tyle uciążliwa, że powoduje konieczność pozostania w domu na zwolnieniu lekarskim. Ekonomiści szacują, że łączne straty gospodarki i budżetu państwa z tego tytułu sięgają 5-6 miliardów złotych rocznie – to więcej, niż wynosi budżet 700-tysięcznej Łodzi.

Drugi powód, dla którego warto przyjąć szczepionkę przeciw grypie, związany jest z troską o własne zdrowie. Tak jak wspomnieliśmy, grypa wiąże się z ryzykiem powikłań, z których część może być śmiertelna.

Należą do nich:

  • zapalenie płuc i oskrzeli,
  • zapalenie mózgu i opon mózgowych,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • niewydolność nerek,
  • zespół Rey’a.

Zobacz: Szczepionka WZW A - informacje o szczepieniu na WZW

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!