Czy warto zaszczepić się przeciw grypie?
Szczepionka przeciw grypie? Dolegliwość ta często jest traktowana, jako niegroźne przeziębienie (często zresztą myląc lub utożsamiając obie choroby). Zapomina się o tym, jak poważne mogą być powikłania po grypie.
W Polce na grypę rocznie zapada 2 do 3 milionów osób, a zachorowania często mają charakter epidemii. Wskutek powikłań po „zwykłej grypie” do szpitali trafiają dziesiątki tysięcy osób.
Szczepionka na grypę 2020/2021
Wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością. W związku z tym producenci przynajmniej raz w roku modyfikują skład szczepionek przeciw grypie.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 4-walentne szczepionki przeciw grypie, produkowane z wykorzystaniem wirusów grypy namnażanych na zarodkach jaj kurzych, w sezonie 2020/2021 powinny mieć w sobie antygeny szczepów spokrewnionych ze szczepami:
- B/Washington/02/2019 (linia Victoria)
- B/Phuket/3073/2013 (linia Yamagata)
- A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09
- A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2)
Czytaj również: Szczepionka WZW B - skutki uboczne, jak długo działa?
Kiedy szczepić się przeciw grypie?
W 2020 roku sezon grypowy może rozpocząć się już we wrześniu, a co za tym idzie – w tym właśnie miesiącu ruszyły na szeroką skalę szczepienia przeciw grypie.
W Polsce czas zagrożenia trwa do wiosny, przy czym największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec. Epidemiolodzy zastrzegają jednak, że nawet w marcu nie jest za późno na podanie szczepionki na grypę.
Dawki zalecane szczepionki przeciw grypie
W jakiej ilości należy podawać szczepionkę przeciwko grypie?
- dzieciom od 6. m.ż. do 35. m.ż.: 1 dawka - 0,25 ml; po 4-6 tygodniach następna 1 dawka;
- dorosłym i dzieciom od 36. m.ż.: 1 dawka - 0,5 ml,
- dzieciom do ukończenia 8 r.ż., które nie były szczepione, podać drugą dawkę po 4-6 tygodniach.
Skutki uboczne szczepionki przeciwko grypie
Szczepionka na grypę nie wywoła choroby. Zawiera ona wprawdzie wirusy, ale są one inaktywowane, czyli osłabione – nie mają zdolności do namnażania się.
Może jednak wywoływać niepożądany odczyn, przynosząc objawy grypopodobne:
- lekką gorączkę,
- ból gardła i mięśni,
- osłabienie.
Pojawia się też bolesność w miejscu wkłucia. Wiele kontrowersji wywołuje fakt, że w sporadycznych przypadkach szczepionka na grypę może doprowadzić do choroby, która jest jednym z powikłań grypy – choroby Guillaina – Barrégo, polegającej na osłabieniu mięśni, w szczególnych przypadkach - prowadzącej do paraliżu, a nawet śmierci.
Szczepionka przeciw grypie – czym jest grypa?
Grypa jest zakaźną chorobą dróg układu oddechowego. Jej objawy bywają mylone z przeziębieniem i innymi chorobami. Należy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od przeziębienia grypa atakuje gwałtownie, bardzo szybko objawiając się wysoką gorączką (38-40 stopni).
Do tego należy dodać ból gardła, katar, kaszel, bóle mięśni i stawów, dreszcze, uczucie rozbicia, osłabienie nastroju, niekiedy także ból brzucha, wymioty. Najczęściej objawy ustępują po około 7 dniach.
Powikłania po grypie
Po co więc szczepionka na grypę? Z dwóch powodów. Pierwszy to koszty społeczno-ekonomiczne nawracających epidemii grypy. Choć grypa sama w sobie nie jest śmiertelna, jest na tyle uciążliwa, że powoduje konieczność pozostania w domu na zwolnieniu lekarskim. Ekonomiści szacują, że łączne straty gospodarki i budżetu państwa z tego tytułu sięgają 5-6 miliardów złotych rocznie – to więcej, niż wynosi budżet 700-tysięcznej Łodzi.
Drugi powód, dla którego warto przyjąć szczepionkę przeciw grypie, związany jest z troską o własne zdrowie. Grypa wiąże się z ryzykiem powikłań, z których część może być śmiertelna.
Należą do nich:
- zapalenie płuc i oskrzeli,
- zapalenie mózgu i opon mózgowych,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- niewydolność nerek,
- zespół Rey’a.
Zobacz: Szczepionka WZW A - informacje o szczepieniu na WZW