Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Guarana - właściwości i działanie. W proszku, tabletkach, czy do picia?

Działanie pobudzające, dwukrotnie większa zawartość kofeiny niż w kawie, a także zwiększenie koncentracji to tylko niektóre cechy charakterystyczne dla guarany - rośliny, której ziarna wykorzystywane są obecnie w wielu różnych formach. Jej początki wiążą się jednak z Ameryką Południową. Została ona odkryta przez rdzenne ludy Amazonii i była używana przez nie, jako źródło energii i leku. Poznaj jej najważniejsze właściwości i przekonaj się, w jakich sytuacjach warto sięgać po produkty z jej dodatkiem.
Drzewo, na którym rośnie guarana
W skrócie
 • Nazwa guarana pochodzi od słowa
 • W niektórych krajach, takich jak USA i Kanada, suplementy diety zawierające guaranę podlegają regulacji i muszą spełniać określone normy jakości i bezpieczeństwa.
 • Guarana może być stosowana w celach leczniczych, takich jak łagodzenie bólu głowy czy niestrawności.
Spis treści

Reklama

Co to jest guarana i jak wygląda?

Guarana (Paullinia cupanato) o roślina pochodząca z rejonów Amazonii w Ameryce Południowej. Tradycyjnie zbiera się ją z dziko rosnących roślin, ale ze względu na jej popularność i duży popyt, coraz więcej plantacji guarany jest zakładanych w celu produkcji nasion do celów handlowych.

W niektórych krajach, takich jak USA i Kanada, suplementy diety zawierające guaranę podlegają regulacji i muszą spełniać określone normy jakości i bezpieczeństwa.

Jednak w innych krajach, np. w Brazylii, suplementy te nie podlegają regulacji, co może prowadzić do sprzedaży produktów niskiej jakości lub zawierających niebezpieczne dodatki.

Nazwa „guarana” odnosi się zarówno do samej rośliny, jak i do jej nasion, używanych w celach leczniczych, a także do żywności i napojów, w których składzie występuje

Analizując nazwę tej rośliny możemy odkryć, że pochodzi ona od słowa „wara'na”, co oznacza „owoc jak oczy człowieka”. Ma to związek z wyglądem owoców guarany, które rzeczywiście przypominają ludzkie oczy.

Ze względu na dużą zawartość kofeiny w guaranie, a dokładnie w jej nasionach, jest ona szeroko stosowana jako środek pobudzający. Wiele osób zastanawia się ile kofeiny ma guarana.

Zawiera jej około 2 do 5 razy więcej niż kawa, co oznacza, że 1 gram proszku guarany może mieć w sobie około 40-80 miligramów kofeiny.

Stężenie kofeiny w tej roślinie może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak gatunek, pochodzenie geograficzne czy warunki uprawy i przetwarzania. Czy istnieje zatem najmocniejsza odmiana guarany?

Teoretycznie nie, ale zazwyczaj najwyższą zawartość kofeiny ma guarana Paullinia cupana. To sprawia, że ta odmiana jest popularnym składnikiem napojów energetycznych.

Jak wygląda guarana? Czy ma specyficzny smak? Nasiona guarany są małe, okrągłe i mają kolor brązowy lub czarny. Owoc guarany z kolei jest kapsułkowaty i zawiera od jednego do trzech nasion.

Smak guarany jest charakterystyczny i może być opisany jako gorzki i lekko kwaskowaty. Wpływa na to obecność wspomnianej kofeiny.

Uprawa guarany wymaga specjalnych warunków klimatycznych, w tym dużych ilości opadów i temperatury między 20 a 30 stopniami Celsjusza. Nasiona sadzone są w glebie, którą oczyszczono z innych roślin.

Następne młode rośliny przesadza się na plantację. Warto pamiętać, że guarana potrzebuje regularnego nawadniania, a także opieki. To pozwoli zapewnić jej wzrost i plony. Zwykle, aby guarana osiągnęła odpowiednią dojrzałość i mogła produkować owoce z nasionami, musi minąć kilka lat.

Nasiona zbiera się ręcznie, gdy są już suche oraz dojrzałe. Następnie dodatkowo się je osusza i obrabia, aby uzyskać formę, którą można zastosować jako dodatek do wszelkiego rodzaju żywności czy napojów.

Reklama

Właściwości i działanie guarany. Jakie ma zastosowanie?

Nasiona guarany zawierają wiele związków bioaktywnych, takich jak kofeina, teobromina, teofilina, garbniki i flawonoidy. Tradycyjnie, ze względu na swoje właściwości guarana była stosowana jako lek przeciwko bólom głowy, gorączce, biegunce oraz zmęczeniu.

Współcześnie jest również wykorzystywana jako składnik suplementów diety i napojów energetyzujących. Ale nie jest to jej jedyne zastosowanie. Guaranę znaleźć można również, jako jeden ze składników kosmetyków.

Może być stosowana także w celach leczniczych, takich jak łagodzenie bólu głowy czy niestrawności. Wykorzystuje się ją również jako pomoc w odchudzaniu, ponieważ zawiera kofeinę i teobrominę, które mogą pomóc zwiększyć tempo przemiany materii i zmniejszyć apetyt.

Ponadto guarana zawiera taniny, które pomagają zmniejszyć wchłanianie tłuszczów i cukrów przez organizm. Jednakże należy pamiętać, że nadmierna konsumpcja guarany lub innych źródeł kofeiny może prowadzić do negatywnych skutków ubocznych, a przy jej stosowaniu warto spytać o opinie lekarzy.

Zastosowanie guarany. Na co pomaga?

Działanie guarany wynika głównie z obecności w niej kofeiny. Duże znaczenie mają jednak także inne składniki aktywne. Co daje guarana? Wśród głównych właściwości i działań guarany wyróżnić można pobudzenie i zwiększenie energii, na co wpływ ma wspomniana kofeina.

Oprócz tego pozwala ona poprawić wydolność fizyczną i wytrzymałość, dzięki czemu nie jest odczuwalny standardowy poziom zmęczenia. Z tego względu, dobrym środkiem wspomagającym może być guarana dla biegaczy, jak i dla kierowców.

Obecność kofeiny wpływa także na poziom skupienia, koncentracji oraz funkcji poznawczych. Co ciekawe, to właśnie ta substancja sprawia, że pośrednio guarana ma działanie odchudzające, ponieważ kofeina może wspierać tempo przemiany materii oraz przyspieszać spalanie tłuszczu. To sprawia, że może być stosowana jako dodatek do diety.

Z kolei polifenole obecne w guaranie mają silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co może pomóc w ochronie serca i naczyń krwionośnych. Guarana może wspierać również poprawę trawienia i łagodzeniu objawów takich, jak wzdęcia i zaparcia.

Wykorzystuje się ją także w celu łagodzenia bólu głowy i migren. Ponadto zawarte w niej antyoksydanty neutralizują wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia.

Reklama

W jakiej formie występuje guarana?

Najczęściej możemy spotkać guaranę w proszku, która stosowana jest w produktach spożywczych, a także w suplementach diety. Istnieje także specjalna forma guarany, pochodząca z Brazylii - guaraná em pó. Jest ona tradycyjnie stosowana, jako składnik napojów oraz jako środek pobudzający.

Coraz popularniejszą formą spożywczą jest guarana w płynie, spotykana najczęściej we wspomnianych nie raz napojach energetycznych. W sprzedaży występuje także kakao z guaraną, soki, herbaty, w tym yerba mate, a także innego rodzaju napoje i shoty.

Jako suplement diety guaranę można spotkać także pod postacią kapsułek i tabletek, które zazwyczaj produkowane są z wyciągu z guarany. Stosowane są one jako wsparcie w procesie odchudzania lub jako dodatkowe źródło energii.

Guarana a kawa i inne produkty

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, zawartość kofeiny w guaranie zależy m.in. od jej rodzaju, pochodzenia i sposobu przygotowania. Można jednak stwierdzić, że średnio zawiera ona około 2 do 5 razy więcej kofeiny niż kawa.

Oznacza to, że 1 gram proszku guarany może zawierać nawet około 40-80 miligramów kofeiny. To z kolei ma związek z tym, że jedna porcja suplementu diety lub napoju energetycznego zawierającego naturalną guaranę może mieć w swoim składzie od 50 do 300 miligramów kofeiny.

Warto jednak pamiętać, że mogą wystąpić skutki uboczne związane z nadmiernym spożyciem kofeiny. Wśród nich wyróżnić można bezsenność, bóle głowy, drżenie rąk, a nawet zaburzenia rytmu serca.

W skrajnych przypadkach można się nawet zatruć kofeiną. Z tego względu istotne jest, aby spożywać guaranę z umiarem i zawsze zwracać uwagę na ilość kofeiny zawartej w produktach, nie tylko tych z ekstraktem z guarany.

Reklama

Jak spożywać guaranę? Pić, czy łykać suplementy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która forma guarany jest najlepsza, ponieważ wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz celów jej stosowania.

Niezależnie od rodzaju, ważne jest, aby stosować ją z umiarem, a przed rozpoczęciem procesu suplementacji skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Chociaż guarana jest popularnym składnikiem wielu napojów energetycznych, to podczas ich spożywania należy uważać aby nie przekraczać zalecanej dawki. Poza guaraną, napoje te często zawierają dużą ilość cukru i innych składników, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Na rynku można spotkać również wspomniane suplementy diety, w tym guaranę w tabletkach lub kapsułkach. W ich przypadku dawkowanie guarany zależy przede wszystkim od marki i składu produktu. Z tego względu, przed zastosowaniem suplementacji, zawsze należy zapoznać się z etykietą lub ulotką informacyjną.

Należy także pamiętać, że suplementy diety nie mogą zastępować zbilansowanej diety oraz zdrowego stylu życia, a jedynie być do niego dodatkiem.

Co więcej, nie zaleca się spożywania guarany na czczo, ponieważ może to prowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka i wywołać negatywne skutki zdrowotne.

Reklama

Czy guarana jest szkodliwa? Kto nie powinien po nią sięgać?

Wiele osób rozważających zastąpienie kawy jej zamiennikami zastanawia się, czy guarana jest szkodliwa? Odpowiedź jest dosyć prosta. Guarana, podobnie jak inne źródła kofeiny, może być szkodliwa w przypadku nadmiernej konsumpcji.

Nadmierne spożycie guarany lub innych źródeł kofeiny może prowadzić do negatywnych skutków ubocznych, takich jak:

 • niepokój,
 • nerwowość,
 • bezsenność,
 • problemy z trawieniem,
 • przyspieszone bicie serca,
 • arytmia serca.

Ponadto, osoby z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobą wrzodową, chorobami nerek, nadczynnością tarczycy, padaczką lub innymi zaburzeniami układu nerwowego, powinny unikać guarany lub konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Warto zaznaczyć, że także osoby ze skłonnościami do lęku lub paniki, powinny stosowanie środków z dodatkiem guarany skonsultować z lekarzem.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny unikać spożywania guarany, ponieważ kofeina może przenikać do mleka matki i wpływać na dziecko i jego rozwój. Zaleca się także, aby dzieci unikały spożywania guarany lub innych produktów zawierających kofeinę.

Są one bardziej wrażliwe na działanie kofeiny niż dorośli, a nadmierna jej ilość może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych guarany, takich jak:

 • pobudzenie,
 • bezsenność,
 • bóle brzucha,
 • nudności czy wymioty.

Jeśli dziecko wymaga doraźnego pobudzenia, lepiej sięgnąć po inny sposób, na przykład krótką przerwę, ruch na świeżym powietrzu lub zdrowe przekąski, które zapewnią mu energię bez ryzyka niepożądanych skutków ubocznych.

Reklama

Gdzie kupić guaranę? Apteki, czy sklepy?

Rozważając wprowadzenie Paullinia cupanato do swojej diety należy znaleźć odpowiedź na jedno podstawowe pytanie - gdzie kupić guaranę? Jest ona dostępna zarówno w sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach z suplementami diety.

Również niektóre apteki sprzedają guaranę. W dzisiejszych czasach ze względu na coraz szerszy dostęp do produktów online, najczęściej dostępna jest ona w sklepach internetowych, gdzie znaleźć ją można w różnych formach - kapsułek, tabletek, w formie sproszkowanej lub jako składnik napojów.

Poszukując guarany w formie suplementu diety, ważne jest, aby wybrać produkt od zaufanego producenta i upewnić się, że posiada on certyfikaty jakości i zgodności z normami produkcji.

W każdym przypadku, przed zakupem guarany, warto dokładnie przeczytać etykietę produktu i upewnić się, że jest on odpowiedni dla indywidualnych potrzeb i zdrowia.

Reklama

Cena guarany. Ile kosztuje w różnych postaciach?

Cena wyciągu z guarany może się różnić w zależności od formy, producenta, dawki i ilości produktu. W przypadku sproszkowanej guarany cena za 100 g waha się od 10 do 30 złotych.

Zakup tabletek i kapsułek wiąże się z kosztem w przedziale 20-70 złotych w zależności od dawki i producenta, a także od rodzaju opakowania - zawierającego 60 lub 120 tabletek. Z kolei napoje energetyczne z dodatkiem guarany to koszt od ok. 4 do 10 złotych.

Warto pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od sklepu i regionu, więc przed zakupem guarany dobrze jest sprawdzić ofert w różnych miejscach i wybrać produkt, który najlepiej odpowiada zarówno potrzebom, jak i budżetowi.

Czytaj również

Bibliografia

 • Laboratorie TheraScience for a Better Life, Guarana, https://www.therascience.com/en_int/our-active-ingredients/plantes-et-champignons/guarana [dostęp: 21.03.2023].
 • WebMD, guarana - Uses, Side Effects, and More, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-935/guarana [dostęp 21.03.2023].
 • Healthline, 12 Benefits of Guarana (Plus Side Effects), https://www.healthline.com/nutrition/guarana-benefits [dostęp 21.03.2023].
 • Wikipedia EN, guarana, https://en.wikipedia.org/wiki/Guarana [dostęp 21.03.2023].
 • Wikipedia, Paulinia guarana, https://pl.wikipedia.org/wiki/Paulinia_guarana [dostęp 21.03.2023].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Owoce
Figa - właściwości, wartości odżywcze i skutki uboczne? Jak obrać i jeść figę?
Owoce figi
Czy awokado to owoc czy warzywo?
Czy awokado to owoc
Borówka amerykańska: uprawa na działce, w donicy i ogrodzie
Dziewczynka je borówki amerykańskie z domowej uprawy
Podobne artykuły
Borówka amerykańska w ogrodzie
Borówka amerykańska. Uprawa, jak sadzić, pielęgnacja. Jakie ma właściwości?
Dziewczynka je borówki amerykańskie
Nawożenie borówki amerykańskiej. Jak, czym i kiedy? Program
Cztery owoce kaki w drewnianym pojemniku
Owoc kaki (persymona) - jak obrać i jak jeść? Właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Kiwi
Właściwości i wartości odżywcze kiwi. Ile ma kalorii? Czy jest zdrowe?
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!