Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Autohipnoza – czy jest bezpieczna i jak działa? Techniki

Autohipnoza to proces samodzielnego wchodzenia w stan hipnozy. Celem takich działań jest wejście umysłu w stan alfa czyli głębokiego relaksu. Jak działa autohipnoza i czy jest bezpieczna dla człowieka?
Kręte schody
źródło:123RF
Spis treści

Autohipnoza jest formą samodzielnej hipnozy. Mózg każdego człowieka potrafi dość szybko reagować na zmieniające się warunki. Nauka od dawna zajmuje się odkrywaniem możliwości ogromnego potencjału mózgu. Jego ukryte zdolności wykorzystywane są także przez różne formy hipnozy. 

Reklama

Czym jest autohipnoza?

Autohipnoza jest przykładem indywidualnej hipnozy, w którą wprowadza się sam hipnotyzer. Ten proces nie wymaga czynnika zewnętrznego w postaci specjalisty. W poznaniu zasad i celów autohipnozy pomaga znajomość podstaw samej hipnozy.

Pojęcie pochodzi od greckiego słowa „hypnos”, oznaczającego „sen”. Wywoływanie hipnozy było znane już w XVIII wieku. Przeprowadzanie umysłu w stan rozluźnienia i spokoju traktowano jako jedną z form leczenia zaburzeń psychicznych. 

Prawidłowy proces wprowadzenia umysłu we właściwy trans wymaga spełnienia 4 elementów:

 • sugestii,
 • skupienia uwagi,
 • relaksu,
 • wywołania oczekiwanego obrazu.

Poprzez zastosowanie technik hipnotycznych, osoba zasypia i rozpoczyna się sesja terapeutyczna. Większość osób jest podatna na wprowadzenie w stan hipnotyczny. Podobne rezultaty można osiągnąć, wchodząc samemu, bez pomocy hipnozytera, w stan umysłu alfa.   

Reklama

Jak się wprowadzić w autohipnozę?

Autohipnoza w praktyce to samodzielnie wprowadzanie się w stan hipnotyczny. Proces ten polega głównie na „rządzeniu” swoimi emocjami i myślami. Osoba, stosująca autohipnozę sama pracuje ze swoją podświadomością, a półkule mózgowe synchronizują się z medytacją, wizualizacją i koncentracją na własnym organizmie. 

Najprościej mówiąc, to wyobrażanie sobie określonych sytuacji i zdarzeń. Człowiek sam wprowadza się w głęboki trans, połączony z koncentracją i silnym odprężeniem. Autohipnoza wymaga położenia się w ustronnym miejscu, zamknięcia oczu, wyeliminowaniu bodźców zewnętrznych, jak hałas czy światło i skierowania całej swojej uwagi do środka siebie. 

W codziennym życiu wiele osób wielokrotnie, nieświadomie, wprowadza się w tego typu trans. W takich sytuacjach ludzie wokół twierdzą, iż ktoś „odpłynął w myślach”. 

Autohipnoza wywołuje podwyższoną koncentrację, a umysł jest mocno podatny na wysyłane do niego sugestie. Początkowo jest to trudny do osiągnięcia stan i wymaga dłuższego treningu. Niektórzy specjaliści zalecają nawet, aby pierwszy raz umówić się z osobą, stosującą hipnozę w swojej praktyce, aby to ona wprowadziła w pierwszy trans. Stosowanie praktyk autohipnotycznych przychodzi łatwiej, gdy testowano już psychozę na swoim indywidualnym przypadku.

Reklama

Techniki autohipnozy

Każda osoba przystępująca do autohipnozy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chce stosować taką technikę i jakich efektów oczekuje. Brak odpowiedzi na te pytania przynosi tylko rozczarowanie i rezygnację z dalszych prób. 

Oto kilka podpowiedzi, jak przygotować się do autohipnozy, jak się wprowadzić w taki stan umysłu:

 • wybrać zaciszne miejsce w swoim domu, które gwarantuje spokój i izolację od świata zewnętrznego,
 • przyjąć jak najbardziej wygodną pozycję, aby poczuć się jak najlepiej,
 • odciąć się od czynników zakłócających spokój,
 • zamknąć oczy,
 • oddychać miarowo i spokojnie,
 • zsynchronizować z oddechem uczucie pozbywania się stresu,
 • rozluźnić mięśnie,
 • powtarzać sugestię, iż już osiągnęło się spokój,
 • wprowadzanie autosugestii dla których rozpoczęła się autohipnoza, ale w sposób prosty i hasłowy.

Jakie efekty przynosi najprostsza autohipnoza? Relaks i odprężenie to z pewnością największe walory. Wprowadzenie umysłu w głęboki stan alfa to jedna z metod komunikacji z własną podświadomością. Autohipnoza może trwać naprawdę bardzo krótko, wykorzystując naturalne stany transowe, które każdemu przydarzają się nawet kilka razy w ciągu dnia. 

O takiej osobie mówi się, że wyłącza się na moment z otoczenia. Opinii o autohipnozie jest bardzo wiele. Hipnoza i autohipnoza pomagają wzmacniać relacje z innymi ludźmi, kontrolować emocje, walczyć ze stresem, pobudzać motywację do pozytywnych działań, powrócić do zdrowia (nie tylko psychicznego), skupiać się na swoich pragnieniach. 

Autohipnoza wykorzystuje bardzo proste techniki, które może stosować każdy nieprofesjonalista. Do takich działań należą:

 • wizualizacja, która polega na skupieniu uwagi na konkretnym przedmiocie. Może być nim na przykład kartka papieru lub wazon. Kolejnym krokiem jest zrelaksowanie ciała i umysłu w celu osiągnięcia równowagi i spokoju. Ostatni etap to wewnętrzny dialog i nazwanie celów, które pragnie się osiągnąć,
 •  utrwalanie, polegające na skupieniu wzroku na punkcie nad oczami. W chwili poczucia lekkiego transu i wyciszenia należy skupić się przede wszystkim na oddychaniu i powtarzaniu swoich pozytywnych zamierzeń,
 • oddychanie, które jest bardzo prostą techniką autohipnozy. Warunkiem przeprowadzenia tej formy terapii jest znalezienie bardzo spokojnego miejsca, gwarantującego wyciszenie. Ważne, aby miejsce to było już zawsze tym odosobnieniem, w którym będzie dochodzić do autohipnozy. Cała technika polega kontrolowaniu oddechu i powtarzaniu co najmniej 5 razy cyklu – „wdech, wydech, zatrzymanie, wdech, wydech, zatrzymanie”. Pomiędzy wdechem a wydechem należy policzyć do 5. Oddychanie brzuszne (wypychanie okolic brzucha podczas wdechu) sprawia, iż oddech wydłuża się. To z kolei powoduje spowolnienie i pogłębianie oddechu i w dalszej kolejności uspokaja myśli. Specjaliści od hipnozy podkreślają, iż jest to stan, który ułatwia rozmowę ze swoją podświadomością.  

Reklama

Autohipnoza na sen 

Sen daje spokój i relaks oraz energię na każdy trudny dzień. Specjalne nagrania autohipnozy pozwalają walczyć z bezsennością i wejść w zdrowy i spokojny sen. Jedynym warunkiem jest systematyczne odsłuchiwanie nagrań przez 4 tygodnie, zawsze przed zaśnięciem, po całym dniu, w wyciszeniu i gotowości do snu. W trakcie autohipnozy cały organizm reaguje na sugestie. 

Muzyka relaksacyjna na bezsenność pomaga oderwać się od rzeczywistości, uwalnia z ciała napięcie i rozluźnia mięśnie. Do najprostszych technik należy także częste powtarzanie zdań – „mam oczy ciężkie, jestem zmęczony i bliski zaśnięcia” lub „jestem obojętny, myśli uciekają, zasypiam”.

Autohipnoza pomaga nie tylko walczyć z bezsennością. W jakich sferach problemów życiowych jej działanie przynosi także pozytywne rezultaty? Oto przykłady:

 • autohipnoza – pewność siebie - punktem wyjścia jest sformułowanie sugestii, związanych ze stresującymi sytuacjami. Należy jasno określić nad czym trzeba pracować i jak wzmacniać swoje mechanizmy pracy ze stresem,
 • autohipnoza – odchudzanie - punktem wyjścia w myśleniu w trakcie transu musi być chęć zmiany nawyków żywieniowych czy wzmocnienie aktywności fizycznej,
 • autohipnoza seksualna - celem jest odblokowywanie seksualności, usuwanie innych blokad i nieśmiałości, 
 • autohipnoza – rzucenie palenia - ma na celu zrelaksowanie pacjenta przy pomocy odpowiednich nagrań z sesjami hipnotycznymi, które rozluźniają, wprowadzają w trans, aby ułatwiać podatność na sugestie zniechęcające do palenia,
 • autohipnoza regresyjna - jej zadaniem jest rozwiązywanie poważnych problemów emocjonalnych. Ich źródło z reguły tkwi w silnych przeżyciach z dzieciństwa. Wprowadzenie w trans ma na celu analizę dawnych wydarzeń i wyzwolenie potencjału do pozytywnego myślenia.

Autohipnoza pozwala na doświadczanie transu hipnotycznego, poznawanie procesów w umyśle, poszerzanie zakresu kontroli nad emocjami i zdobywanie siły oraz pewności siebie.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Kaczorowski „Autohipnoza świadoma i nieświadoma. Skuteczna terapia twoich ograniczeń”,
 • dr M. Hiatt „Magiczna moc umysłu. Jak zaprogramować swój mózg na szczęście”,
 • A. Setman „Hipnoza”,
 • 4. A. Augustynek „Hipnoza w terapii zespołu uzależnienia od alkoholu”.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Stigma wokół psychoterapii: Dlaczego wielu ludzi boi się szukać pomocy?
Stigma wokół psychoterapii
Flegmatyk - kto to jest i jakie ma cechy osobowości? Jaki jest w związku, a jaki w pracy?
Osoba flegmatyczna
Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?
Zdenerowana dziewczynka
Podobne artykuły
Melancholia
Melancholik - kto to jest i jakie ma cechy? Wady i zalety tego typu osobowości
Obojnactwo
Obojnactwo (hermafrodytyzm) - rzekome i prawdziwe. Co to jest?
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Odrzucenie przez rówieśników w szkole - jak pomóc?
Kobieta leżąca w jesiennych liściach
Przesilenie jesienne - kiedy występuje i ile trwa? Objawy jesiennej chandry
Systematyczna desensytyzacja
Systematyczna desensytyzacja w terapii - etapy, techniki

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!