
Spis treści
- Truskawki – właściwości zdrowotne
- Truskawki na odchudzanie
- Potrawy z truskawkami
- Alergia na truskawki
Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie lata bez soczystych, jędrnych truskawek, jedzonych garściami prosto z kobiałki. I dobrze! Truskawki to bardzo zdrowe owoce, a do tego niskokaloryczne. Doskonale oczyszczają organizm, gdyż mają właściwości moczopędne. Są silnymi antyoksydantami – łagodzą stany zapalne i spowalniają proces starzenia skóry. Dodatkowo działają przeciwnowotworowo.

Truskawki – właściwości zdrowotne
Truskawki są bogatym źródłem witaminy C – w 100 g owoców jest jej aż 59 mg, czyli tyle, co w soczystej cytrynie. Już 120 g truskawek zaspokaja dzienną dawkę tej witaminy. Dodatkowo zawierają sporą ilość potasu, który wpływa na ciśnienie tętnicze, ale też na układ mięśniowy. Warto po nie sięgać również ze względu na wysoki poziom kwasu foliowego, który wspomaga pracę mózgu. A zawarte w truskawkach magnez i wapń odkwaszają organizm.
Truskawki na odchudzanie
Wszystko to sprawia, że po truskawki chętnie sięgają osoby dbające o linię, gdyż:
- działają oczyszczająco,
- pomagają pozbyć się toksyn z organizmu,
- poprawiają wygląd skóry,
- wzmacniają odporność.
Dlatego odważni decydują się nawet na trzydniową dietę truskawkową, która pomoże schudnąć nawet 2,5 kg.
Potrawy z truskawkami
Latem warto wybierać odmiany polne, polskie. Poza sezonem o wiele lepiej kupić polskie truskawki mrożone, niż błyszczące, przerośnięte i całkowicie pozbawione smaku odmiany sprowadzane z Ameryki Południowej.
Oczywiście najpopularniejszą formą spożywania truskawek są desery– robi się z nich musy, dodaje do kremów, serwuje w ciastach. Idealnie komponują się z nabiałem, są też lubianym składnikiem smoothies i shake’ów.
Ale nie każdy wie, że truskawki można podawać również z potrawami wytrwanymi – można z nich zrobić sos z octem balsamicznym do pieczonych mięs czy ryb(np. łososia). Świetnie pasują także jako słodkie przełamanie w letnich sałatkach, np. z liści szpinaku.
Alergia na truskawki
Niestety truskawki potrafią również uczulić, szczególnie dzieci i niemowlęta. Alergia na truskawki objawia się głównie:
- świądem,
- wysypką,
- mrowieniem w jamie ustnej.
Gdy tylko chory zauważy takie reakcje organizmu, powinien natychmiast odstawić alergen. Na szczęście, najczęściej alergia na truskawki ustępuje samoistnie w ciągu kilku lat.

Czytaj:
- Owoce runa leśnego
- Koktajl truskawkowy z płatkami żytnimi
- Płatki gryczane z pistacjami, truskawkami, arbuzem i natką pietruszki
Oceń artykuł
(liczba ocen 0)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!