Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Indapamid na nadciśnienie - jak działa i jakie ma skutki uboczne?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej osób. Wystarczy powiedzieć, że w samym 2018 roku w Polsce wystawiono ponad 55 milionów recept na leki na nadciśnienie. Mimo, że choroba ta jest teoretycznie nieuleczalna, to jednak umiemy sobie z nią doskonale radzić przy pomocy całego szeregu leków - a spośród nich, jednym z najważniejszych jest indapamid.
Wzór chemiczny indapamidu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Indapamid to jeden z podstawowych leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego.
  • Jest szczególnie polecany dla pacjentów geriatrycznych, którzy ukończyli 80. rok życia.
  • Jego dodatkową zaletą jest niska cena wahająca się od kilku do kilkunastu złotych za miesięczną kurację.
Spis treści

Reklama

Co to jest indapamid?

Indapamid to diuretyk, czyli lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi poprzez działanie moczopędne. Zaliczany jest on do tak zwanych leków diuretycznych z grupy sulfonamidów.

Leki diuretyczne to substancje, których działanie polega na zwiększaniu diurezy w organizmie - czyli inaczej zwiększają wydalanie moczu. Dzięki takiemu odwodnieniu organizmu, w naczyniach krwionośnych płynie mniejsza ilość osocza. Co za tym idzie, krew z mniejszą siłą naciska na ścianki naczyń krwionośnych, więc ciśnienie krwi również jest niższe.

Indapamid został opatentowany w 1968 roku, a dziewięć lat później wszedł do powszechnego użycia medycznego. Pierwotnie był sprzedawany pod handlową nazwą Lozol. Aktualnie indapamid znajduje się na Liście Leków Podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia. 

Reklama

Mechanizm działania indapamidu. Po jakim czasie działa?

Indapamid należy do leków diuretycznych, czyli takich, które nasilają diurezę. Mechanizm działania indapamidu jest nieco podobny do innych leków diuretycznych, czyli tiazydów. Działają one w kanaliku dystalnym krętym nerki i tam hamują transport jonów chlorkowych i sodowych.

W efekcie zwiększeniu ulega wydalanie sodu i wody z organizmu. Ponadto wraz z jonami sodu uciekają również jony potasu i magnezu, ale z kolei zatrzymaniu ulegają jony wapnia.

Po jakim czasie działa indapamid? Pierwsze efekty użycia leku, objawiające się nasileniem oddawania moczu, można zaobserwować nawet po godzinie od przyjęcia dawki. Jest to oczywiście uwarunkowane indywidualnie, u niektórych czas ten może być nieco wydłużony.

Prawidłowe działanie indapamidu w postaci pełnego efektu terapeutycznego można osiągnąć już po kilkunastu dniach stosowania.

Standardowe dawkowanie indapamidu w postaci leków o przedłużonym uwalnianiu zakłada przyjmowanie jednej dawki każdego dnia, najlepiej rano (między innymi przez fakt, by nie trzeba było chodzić w nocy do łazienki).

Istnieją również postacie leku o natychmiastowym uwalnianiu i również przyjmuje się je w postaci jednej tabletki, rano.

Na co jest lek indapamid?

Głównym wskazaniem indapamidu do stosowania jest leczenie samoistnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych. Szczególnie wskazany jest u pacjentów, którzy ukończyli 80 rok życia. Można go stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi.

Indapamid a dna moczanowa - jednym z działań niepożądanych tego leku może być niestety wywoływanie dny moczanowej. Wynika to z faktu, że lek ten zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu, który jest jednym z czynników wywołujących dnę moczanową. Dlatego też zalecana jest ostrożność u pacjentów chorujących na dnę moczanową i przyjmujących jednocześnie indapamid.

Indapamid a hipokaliemia - lek ten jest przeciwwskazany u pacjentów z hipokaliemią (czyli z obniżonym stężeniem potasu we krwi). Wiąże się to z faktem, że może on dodatkowo nasilać stan hipokaliemii poprzez zwiększanie wydalania potasu z organizmu.

Czy można stosować indapamid w ciąży? Stosowanie tego leku podczas trzeciego trymestru ciąży może zmniejszyć objętość osocza u matki, jak również przepływ maciczno-łożyskowy krwi, co może powodować niedokrwienie łożyska i płodu oraz opóźnienie wzrostu. Z tego powodu nie zaleca się stosowania tego leku w czasie ciąży.

U pacjentów z cukrzycą stosujących indapamid zaleca się kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, szczególnie w przypadku potwierdzonej u nich hipokaliemii.

Reklama

Działania niepożądane i interakcje indapamidu z innymi substancjami

Do najczęstszych działań ubocznych indapamidu należą skórne reakcje nadwrażliwości i hipokaliemia, oraz dolegliwości żołądkowo jelitowe jak nudności, bóle brzucha, wymioty czy biegunki. Do innych skutków ubocznych indapamidu, które na szczęście występują rzadziej niż te powyższe należą bóle i zawroty głowy, zmęczenie czy parestezje.

Przeciwwskazaniem indapamidu do stosowania będzie na pewno uczulenie na ten lek lub jakikolwiek składnik pomocniczy oraz ciężka niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby oraz wspomniana wcześniej hipokaliemia.

Do najważniejszych interakcji indapamidu należą przede wszystkim te z solami litu.

Ponadto muszą uważać pacjenci przyjmujący leki wywołujące tak zwany częstoskurcz typu torsades de pointes (nietypowe zaburzenia rytmu serca) - czyli niektóre leki przeciwarytmiczne (chinidyna, amiodaron), leki przeciwpsychotyczne (chlorpromazyna, lewomepromazyna, sulpiryd czy haloperidol).

Dodatkowo stan hipokaliemii przy stosowaniu powyższych leków może zwiększyć ryzyko wystąpienia torsede de pointes. Dlatego tak ważne jest monitorowanie stężenia potasu w organizmie przy stosowaniu indapamidu.

Reklama

Leki zawierające indapamid - czy są dostępne bez recepty?

Przede wszystkim nie można kupić indapamidu bez recepty. Zawsze trzeba wcześniej spotkać się z lekarzem, by otrzymać od niego stosowny dokument. Odnośnie ceny indapamidu - to większość leków znajduje się w wykazie leków refundowanych i ich cena jest w każdej aptece taka sama.

Wszystko zależy tylko od zamiennika indapamidu, który wybierzemy, a jest ich nawet kilkanaście. Koszt leków z indapamidem jest niewielki i wynosi od kilku do kilkunastu złotych za opakowanie wystarczające na miesięczną kurację.

Reklama

Leki i preparaty zawierające indapamid

Czytaj również

Bibliografia

  • S. Ziółkowska, K. Kędziora-Kornatowska; Zastosowanie terapii skojarzonej indapamidem i lekiem z grupy ACEI u pacjentów w wieku podeszłym; Gerontologia Polska; 2017; 25; 140-142.
  • A. Tykarski, K. Witecka, K.J. Filipiak; Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2015 rok. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Próba komentarza na temat zmian i ich zasadności; Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce; 2015; 1(2):71-94.
  • A. Tymińska, M. Grabowski; Zastosowanie indapamidu u pacjentów w wieku podeszłym i chorobami współistniejącymi. Przypadek i komentarz; Geriatria; 2019; 13; 191-198.
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!