Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?

Inhalacje dla dzieci łagodzą objawy infekcji i skutecznie wspomagają walkę z alergią. To zabiegi, które są bezbolesne i bezpieczne, nawet dla niemowląt. Przeczytaj, jak je przeprowadzać i co stosować.
Dziecko z inhalatorem
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Inhalacje dla dzieci to skuteczny sposób walki z objawami infekcji. Działają miejscowo na miejsce choroby i tym samym nie podrażniają układu pokarmowego tak, jak leki doustne.
 • Inhalatory dla dzieci powinny odpowiadać specjalnym parametrom i posiadać maseczkę do inhalacji, przeznaczoną dla dzieci. Zabieg można stosować na kaszel, katar lub chrypkę.
 • Skuteczne działanie przynosi inhalacja z soli fizjologicznej lub olejków. Te preparaty posiadają działanie wykrztuśne, bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Leki do inhalacji mogą być stosowane tylko po zaleceniu lekarza i zgodnie zasadami podawania dzieciom.
SPRAWDŹ TEŻ: Inhalacje na zatoki i przeziębienie - z czego zrobić?
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Czym są inhalacje dla dzieci?

Inhalacja to zabieg, który polega na wdychaniu pary, wytworzonej przez konkretne preparaty. Najczęściej inhalacje dla dziecka przygotowywane są aerozoli, roztworów leków lub pary z ziół czy z wód mineralnych. Wspomagają w ten sposób leczenie oraz łagodzą objawy alergii.

To przyjemny zabieg, który nie wzbudza u dziecka niepokoju ani nie sprawia bólu. Malucha można łatwo zabawić w trakcie inhalowania, aby doprowadzić ją do końca.

Wskazaniami do inhalacji dziecka są:

 • infekcje górnych dróg oddechowych,
 • infekcje dolnych dróg oddechowych,
 • alergia,
 • niewłaściwa higiena górnych dróg oddechowych,
 • zapalenia zatok przynosowych.

Inhalacje pomagają w rozrzedzeniu wydzieliny, zalegającej w oskrzelach i nosie i w ten sposób ułatwiają pozbycie się tej przeszkody. Zabieg ułatwia zatem oddychanie i odkrztuszanie. Główną zaletą inhalacji jest to, iż w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego (tabletki, syropy) nie obciążają przewodu pokarmowego i żołądka. Dodatkowo to metoda leczenia bardzo prosta do wykonania.

W przypadku dzieci warto zakupić inhalator przeznaczony właśnie dla nich oraz korzystać ze środków do inhalacji, przeznaczonych dla dzieci.

Reklama

Z czego inhalacje na katar dla dziecka?

Inhalacje na katar dla dzieci to prosty i skuteczny zabieg, który można przeprowadzić u dziecka w każdym wieku. Warto z niego korzystać, gdyż katar dla dziecka jest wyjątkowo męczący, utrudnia oddychanie, rozdrażnia i niekiedy prowadzi do rozwoju infekcji. Dużym problemem jest także brak umiejętności prawidłowego i skutecznego wydmuchania nosa. Bezpiecznym wspomaganiem jest inhalacja nosa i dróg oddechowych.

Co użyć do inhalacji na katar dla dzieci? W tym przypadku można wykorzystać zioła, olejki lub sól fizjologiczną. Preparaty można wykorzystać przy użyciu inhalatora lub stosując typowo domową inhalację, polegającą na wdychaniu wydobywanej się pary.

Skutecznym domowym sposobem inhalacji na gęsty katar u dziecka jest zastosowanie soli fizjologicznej, którą można kupić w aptece bez recepty. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebny jest nebulizator, proste urządzenie do inhalacji, które zamienia sól fizjologiczną w mgiełkę do wdychania.

Bezpieczną inhalacją na katar dla niemowlaka są inhalacje z pary wodnej. W przypadku najmłodszych dzieci można przebywać z nimi w łazience mocno zaparowanej.

Przy starszych niemowlakach istnieje już możliwość wykorzystania ziół. Prostym sposobem jest nalanie wrzącej wody do wanny i dodanie do niej rumianku, tymianku lub szałwii. Przebywanie przez kilka minut w takim pomieszczeniu skutecznie nawilża nos dziecka i ułatwi oddychanie.

Inhalacja na chrypkę u dziecka

Chrypka u dziecka jest dość częstym objawem górnych dróg oddechowych, ale pojawia się także na skutek nadwyrężenia głosu. To specyficzne podrażnienie fałdów głosowych nie jest chorobą, a tylko jej objawem. Nie wymaga szczególnego leczenia środkami farmakologicznymi.

Wystarczającym sposobem są inhalacje na chrypkę u dziecka. Wystarczy wykorzystać do nich sól fizjologiczną, którą należy wlać do nebulizatora i podać dziecku przy użyciu dobranej do wieku dziecka końcówki (maska, ustnik lub smoczek do inhalacji).

Chrypka często towarzyszy chorobom gardła. Do inhalacji na zapalenie gardła u dziecka warto wykorzystać również domowy sposób, polegający na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem sody oczyszczonej, tymianku lub szałwii.

Zadaniem inhalacji na gardło dla dzieci jest nawilżenie podrażnionej śluzówki gardła oraz jej oczyszczenie. Skuteczne działanie wykazuje także używanie do takich zabiegów olejków eterycznych, na przykład lawendowych, miętowych lub z drzewa herbacianego. Te środki dodatkowo mają działanie bakteriobójcze.

Reklama

Inhalacje na kaszel u dziecka

Inhalacje dla dzieci na kaszel można przeprowadzić, stosując zarówno środki farmaceutyczne, jak i naturalne. Rodzice powinni szczegółowo dobierać preparaty, rozróżniając środki na suchy i mokry kaszel.

Suchy kaszel jest bardzo uciążliwy przez pojawiające się napady ostrego kaszlu. Inhalacje na suchy kaszel u dziecka mają za zadanie nawilżyć błony śluzowe dróg oddechowych, które w tym przypadku są bardzo podrażnione. Skutecznie działanie zapewni wdychanie naparu z rumianku, rozmarynu lub pary preparatów z soli morskiej.

Inhalacje na mokry kaszel u dziecka powinny ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny, niezależnie od jej charakteru (ropna lub śluzowa). Ten rodzaj należy przeprowadzać głównie przy użyciu leków, które skutecznie rozrzedzają wydzielinę. W tym celu używane są mukolityki, czyli leki wspomagające rozrzedzanie zalegającego śluzu. Te środki może zalecić tylko lekarz i określić zasady stosowania. Do ich użycia niezbędny jest nebulizator. 

W inhalacjach dla niemowlaka na kaszel można także wykorzystać naturalne środki, takie jak koper włoski, podbiał czy olejki eteryczne (olejek sosnowy) lub napary z ziół (tymianek).

U tak małych dzieci należy zachować wyjątkową ostrożność i skonsultować, nawet domowe metody inhalacji z lekarzem. Dziecko może być uczulone i nawet preparaty ziołowe mogą przynieść niezamierzone efekty.

Reklama

Inhalacje dla niemowląt

Inhalacja niemowlaka różnią się od inhalacji dla dzieci starszych. Przede wszystkim maluchy trzeba oswoić z samym zabiegiem, aby nie wzbudzać u dziecka niepokoju. Ważne, aby atmosfera w czasie przygotowań i w trakcie samego zabiegu była spokojna, bez oznak zdenerwowania.

Jak inhalować niemowlaka? Przy zabiegach z użyciem nebulizatorów należy korzystać z elementów, które są dopasowane do wieku dziecka. lekarze zalecają stosowanie maseczek, obejmujących nos i usta, które nie posiadają z boku otworów.

Samego ustnika można użyć tylko wtedy, gdy dziecko potrafi już w sposób świadomy oddychać ustami. Dobrze, jeśli przy takiej inhalacji uczestniczą oboje rodzice – jedno trzyma maseczkę, drugie stara się zabawić dziecko.

Do profesjonalnego sprzętu należy używać tylko takich środków, które są do tego wyraźnie przeznaczone. Dziecko powinno znajdować się w pozycji półsiedzącej.

Bezpieczną metodą jest inhalacja z soli fizjologicznej dla niemowlaka, która może być stosowana samodzielnie lub jako preparat do rozrzedzania niektórych leków. W trakcie infekcji taką inhalację przeprowadza się 3 razy dziennie, wlewając do urządzenia 2 ml soli fizjologicznej.

Leki mogą być podawane tylko po konsultacji i zgodnie z zaleceniami lekarza. Inhalacje zapewniają podawanie leku bezpośrednio do chorego miejsca, bez potrzeby obciążania układu pokarmowego.  

Dobrym sposobem inhalowania niemowląt jest także wykorzystanie nawilżaczy powietrza do rozpylania w pomieszczeniu środków do inhalacji lub samej pary wodnej, jeśli nawilżacz posiada taką funkcję. Nie zaleca się stosowania parówek nad miska z gorącą woda, gdyż tak małe dzieci ulec oparzeniom.

Ile powinna trwa inhalacja niemowlaka?  Czas powinien być dostosowany do rodzaju choroby, ale przede wszystkim zgodny z zaleceniami lekarza. U niemowlaków inhalacja trwa zdecydowanie krócej, jej czas nie powinien przekraczać 5 minut. Rodzice tak małych dzieci powinni zawsze skonsultować rodzaj oraz czas trwania inhalacji z lekarzem pediatrą.

Reklama

Jaki inhalator dla dziecka?

Dobry inhalator dla dzieci powinien spełniać kilka warunków i posiadać:

 • zawór regulujący tempo zabiegu,
 • parametr MMAD, który określa średnia wielkość cząstek, decydującą o prawidłowym dotarciu do dróg oddechowych dziecka,
 • maseczkę przeznaczoną dla niemowląt,
 • silnik tłokowy dobrej jakości, który posiada wyższy poziom kompresji, a zatem zabieg jest skuteczny przy krótszym czasie działania,
 • elementy wyposażenia, które sprawiają, iż inhalator dla dzieci jest cichy.

Zakup inhalatora dla niemowląt warto skonsultować z lekarzem. Dobrym rozwiązaniem dla pociech są tuby do inhalacji dla dzieci. Ułatwiają dostarczenie leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki jej formie można podać mniej leku, osiągając oczekiwany i pozytywny rezultat leczniczy.

Zaletą takiego urządzenia jest podawanie leku z wdechem, co jest bardzo pomocne w przypadku małych dzieci i niemowląt. Zatrzymywanie części leku w komorze tuby daje możliwość wzięcia kilku oddechów i przyjęcia całej dawki.

Reklama

Olejek do inhalacji dla dzieci

Stosowanie eterycznych olejków do inhalacji dla dzieci to bardzo skuteczny i bezpieczny sposób walki z infekcjami. Olejki posiadają naturalne właściwości lecznicze, które pobudzają organizm do walki z zakażeniem i wzmacniają system odpornościowy. Warto stosować je w postaci inhalacji parowych, nawet u małych dzieci.

Olejki do inhalacji dla niemowląt warto dodawać do nawilżaczy powietrza, jeśli mają taką funkcję, aby ułatwiać ich wdychanie tak małym dzieciom. W ich przypadku nie wskazane są raczej popularne „parówki”.

Skuteczne działanie posiadają inhalacje z olejku eukaliptusowego dla dzieci. Ten rodzaj olejku eterycznego wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe i zmniejsza przekrwienie błon śluzowych i dziecka. Używany do inhalacji parowych zwalcza bakterie i łagodzi stany zapalne, przynosząc ulgę w oddychaniu.

Lekarze często zalecają stosowanie inhalacji z olejku drzewa herbacianego dla dzieci. Ten preparat pobudza układ odpornościowy do walki z chorobą, ma działanie bakteriobójcze i wykrztuśne. Olejek można wykorzystywać nie tylko do inhalacji, ale także dodawać do kąpieli dziecka.

Pozytywne działanie w walce z katarem dziecka wykazuje olejek tymiankowy, wykrztuśnie działa olejek miętowy, działanie antybakteryjne ma olejek lawendowy i sosnowy.

Czytaj również

Bibliografia

 • B. Karolewicz, J. Pluta, D. Haznar „Nebulizacja jako metoda podawania leków”, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Terapia i Leki, tom 65, nr 4, 2009
 • Z. Doniec, A. Mastalerz-Migas i inni „Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ”, Lekarz POZ 4/2016
 • B. Małecka, E. Barczykowska, M. Lewicka „Aerozoloterapia w praktyce zawodowej pielęgniarki pediatrycznej” Journal of Education, Health and Sport 2016; 6(8):67-84.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ oddechowy
Inhalacje na katar, zatoki i zatkany nos
Osoba wykonująca inhalacje na zatkany nos i zatoki
Zatrucie tlenkiem węgla - objawy, leczenie, powikłania
Infografika przedstawiająca płuca chorej osoby
Inhalacje na suchy kaszel - z czego je zrobić i czy pomagają?
Kobieta w trakcie inhalacji na kaszel
Podobne artykuły
Mężczyzna robi sobie inhalacje na gardło
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Osoba zatruta chlorem
Zatrucie chlorem - objawy, leczenie, odtrutka
Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów
Inhalacje z rumianku – na co warto je stosować?
Do przygotowania inhalacji można użyć suszony majeranek lub olejek
Inhalacje z majeranku – na co warto je stosować?
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!