Inhalacje na suchy kaszel - co można stosować?

Suchy kaszel to jeden z najbardziej uporczywych objawów infekcji dróg oddechowych. Zazwyczaj radzimy sobie z nim stosując syropy i tabletki, jednak w walce można wspomóc się także inhalacjami. Z czego robić inhalacje na suchy kaszel?
Kobieta w trakcie inhalacji na kaszel
Źródło:123RF

Spis treści

Inhalacje na suchy kaszel

Inhalacje to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z uporczywym kaszlem, który towarzyszy rozmaitym schorzeniom. Powszechnie stosuje się go w celu złagodzenia objawów astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) czy mukowiscydozy, jednak wykorzystuje się go także w przebiegu infekcji dróg oddechowych

W trakcie inhalacji do organizmu można wprowadzić leki, jak i ziołowe preparaty. Ważne, by dobierać je odpowiednio do rodzaju męczącego kaszlu - w przypadku tego suchego zwykle stosuje się preparaty hamujące odruch kaszlowy. Jeśli jednak odkrztuszana jest wydzielina, wówczas podaje się leki, które ułatwiają pozbycie się jej z organizmu. Wybór właściwej substancji uzależnia się również od tego czy z inhalacji będzie korzystać dziecko, czy osoba dorosła.

Inhalacje na suchy kaszel z soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna jest wykorzystywana do inhalacjiw przypadku wielu schorzeń układu oddechowego - zarówno ich leczenia, jak i profilaktyki. Wszystko dzięki działaniu nawilżającemu i oczyszczającemu drogi oddechowe. Ze względu na to, iż sól fizjologiczna pomaga usuwać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, inhalacje z jej wykorzystaniem poleca się przede wszystkim w przypadku mokrego kaszlu czy zapalenia zatok. O ile suchy kaszel nie jest męczący, wówczas można zastosować ją także do nawilżenia gardła, co przyniesie ulgę choremu. 

Inhalacje z soli fizjologicznej posiadają wiele zalet: 

  • są bezpieczne dla dzieci i dla dorosłych, ponieważ nie podrażniają błon śluzowych i nie uczulają.
  • roztwór jest tani i dostępny w każdej aptece. 

Stosować go nie powinny jednak osoby chore na gruźlicę, ropne zapalenie migdałków lub zatok, a także pacjenci zmagający się z wysoką gorączką, niewydolnością krążeniowo-oddechową i nowotworami.

Inhalacje na suchy kaszel u dziecka

Choć inhalacje są stosunkowo bezpieczną metodą leczenia kaszlu, w przypadku inhalowania dziecka należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że niektóre preparaty dodawane do inhalacji (zwłaszcza zioła) mogą wywołać reakcję uczuleniową. Jeśli więc nasza pociecha jest alergikiem, warto wybrać substancję o niskim potencjale alergizującym. Niektóre zioła mogłyby spowodować efekt odwrotny od oczekiwanego i nasilić kaszel zamiast go złagodzić. Właśnie dlatego nim rozpoczniemy inhalacje u naszego dziecka, dobrze jest skonsultować się z pediatrą. Lekarz oceni stan zdrowia małego pacjenta i pomoże wybrać odpowiedni środek do inhalacji

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę w przypadku przygotowania inhalacji na suchy kaszel u dziecka jest ryzyko oparzenia. Pojawia się ono jeśli stosujemy tradycyjne metody inhalacji, można je jednak wyeliminować poprzez wykorzystanie nebulizatora. Z jego użyciem można przeprowadzać m.in. inhalacje z soli fizjologicznej.

Jakie inhalacje na suchy kaszel?

Suchy, uporczywy kaszel powoduje czasem, że chory nie może spać w nocy, ponieważ jest regularnie wybudzany przez jego napady. Obok suchego kaszlu często występuje podrażnienie lub przesuszenie śluzówki gardła, dlatego wybierając preparat do inhalacji na suchy kaszel warto sięgnąć po substancję, która wykazuje także działanie nawilżające. Przy infekcjach przebiegających z suchym kaszlem z reguły poleca się preparaty ziołowe. Ulgę pacjentowi przyniesie wdychanie naparu z rumianku bądź rozmarynu. 

Jeśli kaszel nie jest szczególnie ostry, można zastosować również sól fizjologiczną. Zamiast naparu można użyć kilka kropli roślinnego olejku rozpuszczonego w gorącej wodzie. Dobre efekty przyniesie m.in. olejek z drzewa herbacianego. Nie tylko podziała on zbawiennie na gardło, ale też wzmocni układ odpornościowy. Należy jednak wiedzieć, że nie mogą stosować go kobiety w ciąży.

Inhalacje na suchy kaszel u dorosłych

Przeprowadzenie domowej inhalacji na suchy kaszel jest bardzo proste. Nie trzeba mieć pod ręką specjalnego inhalatora - wystarczy miska, ręcznik, gorąca woda i preparat, którego chcemy użyć. Do miski wlewamy gorący ziołowy napar, podgrzany roztwór soli fizjologicznej bądź dodajemy do gorącej wody kilka kropel wybranego olejku. Następnie nad miską umieszczamy głowę, na której kładziemy ręcznik. Okrywamy nim także miskę - dzięki temu para będzie docierać do nas, a nie rozprzestrzeniać się na wszystkie strony. 

Do inhalacji nie używajmy wrzątku - woda musi być parująca, ale nie wrząca. Zbyt gorąca mogłaby podrażnić, a nawet poparzyć nasze drogi oddechowe. Po nakryciu się ręcznikiem oddychamy powoli i spokojnie przez około 10 minut. Zabieg ten możemy powtarzać dwa razy dziennie przez kilka dni. Jeśli objawy nie ustąpią, koniecznie odwiedźmy lekarza, który dokładnie nas zbada i zaleci odpowiednie leczenie.

Zobacz także:

Bibliografia

  • Kaszel – trudny problem kliniczny”, prof. dr hab. H. Batura-Gabryel
  • „Postępowanie w kaszlu suchym”, dr n. farm. K. Cegielska-Perun

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij