To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Inhalacje na suchy kaszel - z czego je zrobić i czy pomagają?

Suchy kaszel to jeden z najbardziej uporczywych objawów infekcji dróg oddechowych. Zazwyczaj radzimy sobie z nim stosując syropy i tabletki, jednak w walce można wspomóc się także inhalacjami. Z czego robić inhalacje na suchy kaszel?
Kobieta w trakcie inhalacji na kaszel
Źródło:123RF
W skrócie
 • Suchy kaszel potrafi być uciążliwy, ponieważ nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny.
 • Podczas inhalacji należy przyjąć odpowiednią pozycję, by jak najbardziej efektywnie przeczyścić drogi oddechowe. Jaką?
 • Inhalacje wykonać można zarówno przy użyciu leków na receptę przepisanych przez lekarza, soli fizjologicznej, jak i olejków eterycznych.
SPRAWDŹ TEŻ: Suchy kaszel - co podać? Sprawdzone domowe sposoby i leki
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Suchy kaszel występuje wtedy, gdy nie powoduje on odkrztuszania wydzieliny. Przyczynia się on jedynie do drażnienia dróg oddechowych. Rozpoznać go można dzięki uczuciu łaskoczącego "piórka" w gardle.

Ten rodzaj kaszlu jest bardzo męczący i brzmi jak poszczekiwanie. Poza lekami i syropami warto wtedy wykonywać także inhalacje.

Reklama

Inhalacje na suchy kaszel

Inhalacje to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z uporczywym kaszlem, który towarzyszy rozmaitym schorzeniom. Powszechnie stosuje się go w celu złagodzenia objawów astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) czy mukowiscydozy, jednak wykorzystuje się go także w przebiegu infekcji dróg oddechowych. 

W trakcie inhalacji do organizmu można wprowadzić leki, jak i ziołowe preparaty. Ważne, by dobierać je odpowiednio do rodzaju męczącego kaszlu - w przypadku tego suchego zwykle stosuje się preparaty hamujące odruch kaszlowy. Jeśli jednak odkrztuszana jest wydzielina, wówczas podaje się leki, które ułatwiają pozbycie się jej z organizmu.

Wybór właściwej substancji uzależnia się również od tego czy z inhalacji będzie korzystać dziecko, czy osoba dorosła.

Inhalacje stosowane na kaszel suchy są też dobrym uzupełnieniem terapii lekowej podczas zakażenia COVID-19.

Reklama

Jak oddychać podczas inhalacji?

Inhalacje mogą wydawać się banalne, jednak warto skupić się na sposobie, w jaki oddychamy, podczas ich robienia.

Przede wszystkim należy znajdować się w pozycji siedzącej, prosto i z lekko odchyloną głową. W takiej pozycji lek łatwiej przedostanie się przez drogi oddechowe. Podczas oddychania ważne jest, by brać głęboki wdech i wstrzymywać na koniec powietrze. Następnie należy powoli wykonać wydech.

Inhalacje na suchy kaszel z soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna jest wykorzystywana do inhalacji w przypadku wielu schorzeń układu oddechowego - zarówno ich leczenia, jak i profilaktyki. Wszystko dzięki działaniu nawilżającemu i oczyszczającemu drogi oddechowe.

Ze względu na to, iż sól fizjologiczna pomaga usuwać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, inhalacje z jej wykorzystaniem poleca się przede wszystkim w przypadku mokrego kaszlu czy zapalenia zatok.

Można zastosować ją także do nawilżenia gardła, co przyniesie ulgę choremu

Inhalacje z soli fizjologicznej posiadają wiele zalet, m.in.:

 • są bezpieczne dla dzieci i dla dorosłych, ponieważ nie podrażniają błon śluzowych i nie uczulają,
 • roztwór jest tani i dostępny w każdej aptece.

Stosować go nie powinny jednak osoby chore na gruźlicę, ropne zapalenie migdałków lub zatok, a także pacjenci zmagający się z wysoką gorączką, niewydolnością krążeniowo-oddechową i nowotworami.

Reklama

Jakie inhalacje na suchy kaszel?

Suchy, uporczywy kaszel powoduje czasem, że chory nie może spać w nocy, ponieważ jest regularnie wybudzany przez jego napady.

Obok suchego kaszlu często występuje podrażnienie lub przesuszenie śluzówki gardła, dlatego wybierając preparat do inhalacji na suchy kaszel warto sięgnąć po substancję, która wykazuje także działanie nawilżające.

Przy infekcjach przebiegających z suchym kaszlem z reguły poleca się preparaty ziołowe. Ulgę pacjentowi przyniesie wdychanie naparu z rumianku bądź rozmarynu. 

Jeśli kaszel nie jest szczególnie ostry, można zastosować również sól fizjologiczną. Zamiast naparu można użyć kilka kropli roślinnego olejku rozpuszczonego w gorącej wodzie. Dobre efekty przyniesie m.in. olejek z drzewa herbacianego. Nie tylko podziała on zbawiennie na gardło, ale też wzmocni układ odpornościowy.

Należy jednak wiedzieć, że nie mogą stosować go kobiety w ciąży.

Reklama

Inhalacje na suchy kaszel u dziecka

Choć inhalacje są stosunkowo bezpieczną metodą leczenia kaszlu, w przypadku inhalowania dziecka należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że niektóre preparaty dodawane do inhalacji (zwłaszcza zioła) mogą wywołać reakcję uczuleniową.

Jeśli więc nasza pociecha jest alergikiem, warto wybrać substancję o niskim potencjale alergizującym. Niektóre zioła mogłyby spowodować efekt odwrotny od oczekiwanego i nasilić kaszel zamiast go złagodzić. Właśnie dlatego nim rozpoczniemy inhalacje u naszego dziecka, dobrze jest skonsultować się z pediatrą.

Lekarz oceni stan zdrowia małego pacjenta i pomoże wybrać odpowiedni środek do inhalacji

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę w przypadku przygotowania inhalacji na suchy kaszel u dziecka jest ryzyko oparzenia. Pojawia się ono jeśli stosujemy tradycyjne metody inhalacji, można je jednak wyeliminować poprzez wykorzystanie nebulizatora. Z jego użyciem można przeprowadzać m.in. inhalacje z soli fizjologicznej.

Są one zalecane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Reklama

Inhalacje na suchy kaszel w ciąży

Inhalacje często są stosowane przez kobiety w ciąży, gdy dokucza im przeziębienie. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod na kaszel czy katar w tym okresie, gdyż można wykonać je dzięki naturalnym składnikom.

Bezpiecznymi olejkami, które mogą stosować ciężarne, :

 • z eukaliptusa,
 • miętowy,
 • lawendowy,
 • sosnowy;

Poza olejkami eterycznymi wykorzystywać można także sól fizjologiczną. Inhalacje w ciąży należy wykonywać  jednak nie częściej niż 3 razy dziennie.

Reklama

Jakie leki do inhalacji na suchy kaszel?

Najbardziej efektywne są oczywiście leki na receptę, jednak je lekarz przepisuje raczej wyłącznie w poważnych przypadkach. Mogą być to:

 • leki steroidowe, np. budezonid,
 • antybiotyki - tobramycyna, amikacyna, gentamycyna, karbenicylina, kolistyna, ceftazydym, wankomycyna, amfoterycyna B,
 • leki rozszerzające oskrzela - bromek ipratropium np. preparat Atrovent, beta2-mimetyków np. salbutamol np. w preparacie Steri-Neb, preparatów złożonych np. bromek ipratropium + fenoterol  w preparacie Berodual;

Zazwyczaj pozostaje się jednak przy domowych sposobach, które wspomagają leczenie.

Inhalacje na suchy kaszel domowymi sposobami

Przeprowadzenie domowej inhalacji na suchy kaszel jest bardzo proste. Nie trzeba mieć pod ręką specjalnego inhalatora - wystarczy miska, ręcznik, gorąca woda i preparat, którego chcemy użyć. Do miski wlewamy gorący ziołowy napar, podgrzany roztwór soli fizjologicznej bądź dodajemy do gorącej wody kilka kropel wybranego olejku.

Następnie nad miską umieszczamy głowę, na której kładziemy ręcznik. Okrywamy nim także miskę - dzięki temu para będzie docierać do nas, a nie rozprzestrzeniać się na wszystkie strony. 

Do inhalacji nie używajmy wrzątku - woda musi być parująca, ale nie wrząca. Zbyt gorąca mogłaby podrażnić, a nawet poparzyć nasze drogi oddechowe. Po nakryciu się ręcznikiem oddychamy powoli i spokojnie przez około 10 minut. Zabieg ten możemy powtarzać dwa razy dziennie przez kilka dni.

Jeśli objawy nie ustąpią, koniecznie odwiedźmy lekarza, który dokładnie nas zbada i zaleci odpowiednie leczenie.

Inhalacje lub tzw. "parówki" wykonywać można z dodatkiem olejków. Najlepsze na kaszel i ogólnie drogi oddechowe są olejki: eukaliptusowy, lawendowy, rozmarynowy lub pichtowy oraz mieszanki ziołowe zawierające rumianek, kwiat lipy, anyż, tymianek lub krwawnik.

Czytaj również

Bibliografia

 • „Postępowanie w kaszlu suchym”, dr n. farm. K. Cegielska-Perun
 • Rubinsztajn R. Inne leki w chorobach układu oddechowego (antyhistaminowe, antyleukotrienowe, wykrztu- śne, mukolityczne i przeciwkaszlowe). W: Pneumonolo- gia – badania diagnostyczne i leczenie. Tom II. Chazan R (red.). Dział Redakcji i Wydawnictw Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa 2017.
 • Kardos P. Management of cough in adults. Breathe. 2010; 7(2): 122–133.
 • Doniec Z, Mastalerz-Migas A, Krenke K i wsp. Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ 2016; 4: 305-321.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ oddechowy
Inhalacje na katar, zatoki i zatkany nos
Osoba wykonująca inhalacje na zatkany nos i zatoki
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?
Dziecko z inhalatorem
Zatrucie tlenkiem węgla - objawy, leczenie, powikłania
Infografika przedstawiająca płuca chorej osoby
Podobne artykuły
Osoba zatruta chlorem
Zatrucie chlorem - objawy, leczenie, odtrutka
Produkty na półkach sklepowych
Zatrucie amoniakiem - objawy, leczenie
Do przygotowania inhalacji można użyć suszony majeranek lub olejek
Inhalacje z majeranku – na co warto je stosować?
Mężczyzna robi sobie inhalacje na gardło
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów
Inhalacje z rumianku – na co warto je stosować?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!