Najzdrowsze miejsce w internecie

Ile godzin dziennie dziecko powinno oglądać tv?

Dzieci poniżej 5 roku życia spędzają przed telewizorem średnio 1,5 godziny dziennie a prawie 40% z nich posiada telewizor we własnym pokoju!
Spis treści

Niezależnie od ilości czasu którym dysponują rodzice powinni oni kontrolować długość jak i jakość oglądanych przez dziecko programów telewizyjnych. Uważa się, że do 2 roku życia nasi maluchy nie powinny w ogóle oglądać telewizji, pamiętając o tym iż do tego wieku najważniejszym zmysłem biorącym udział w rozwoju jest dotyk, a nie słuch czy wzrok. Ponadto dziecko poniżej drugiego roku życia zazwyczaj nie rozumie programów dla dzieci, a tym bardziej dla dorosłych.

Reklama

Dziecko przed TV

Pamiętajmy o tym, że dziecko w każdym wieku ma inne możliwości percepcji i inaczej powinno korzystać z telewizji. Dwu czy dwu i pół-latek może obejrzeć krótką, wyłącznie animowaną bajkę (np. wieczorynkę) trwającą najwyżej 10 minut, której bohaterami są np. zwierzęta.
 
Dla trzylatka odpowiednim programem może być również krótka 15-20 minutowa bajka, często z jakimś ulubionym przez dziecko bohaterem, pozbawiona wszelkiej przemocy jak również dynamicznych scen (dziecko 3 –letnie nie nadąża z odbiorem dynamicznych akcji z TV).


Do okresu wczesno szkolnego (5-7 lat) dzieci mogą oglądać jednorazowo telewizję do 20-30 minut. Ważne jest aby oglądane programy zawierały elementy piosenek, wierszyków czy  propozycje zabaw.
Dzieci w wieku 7 do 9 – mogą oglądać telewizję do 50 minut jednorazowo nie częściej niż dwa razy dziennie. Programy powinny zawierać elementy edukacyjne.

Powyżej 10 roku życia można oglądać telewizję jednorazowo nawet przez godzinę, starsze dzieci mogą telewizji poświęcić około dwóch godzin.

Podstawą zasadą, bez względu na wiek dziecka, powinno być wspólne oglądanie programu, dodatkowo opatrzone przez rodziców odpowiednim komentarzem czy wyjaśnieniem. Telewizja nigdy nie może zastąpić rodziców i rówieśników z ich różnorodnością oddziaływań na osobowość dziecka.

Wyłącz telewizor

W obecnych czasach telewizja jest wszechobecna w naszym codziennym życiu, a telewizor bywa włączony często przez większość dnia pomimo tego, iż nikt z obecnych w domu aktualnie nie ogląda żadnego, konkretnego programu. Nagminnie pokutuje zasada „a niech sobie gada”. Paradoksalnie do ogólnie przyjętego przyzwolenia na ciągłą obecność telewizji nie  zdajemy sobie sprawy z ilości bodźców zarówno słuchowych jak i wzrokowych płynących szeroką „falą” do naszego mózgu, które w znakomitej większości są dla nas nieprzydatne a często wręcz szkodliwe, zwłaszcza w okresie naszego intensywnego rozwoju.

Badania wykazują,iż coraz częściej telewizor traktowany jest jako zamiennik niani będący tzw. „umilaczem” czasu dla dzieci a dla rodziców stanowiącym  alternatywę pozyskania „chwili dla siebie”.

Czytaj też: Jak powinno wyglądać drugie śniadanie dla Twojego dziecka?
ek, szo

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Ostry ból gardła u dziecka. Co stosować i jak reagować?
Fobia szkolna - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc?
Zespół Sandifera. Jakie objawy i leczenie u niemowląt?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!