Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Opryszczka u dzieci jest bardzo dokuczliwym schorzeniem i przebiega nieco silniej niż u dorosłej osoby. Sprawiające ból pęcherzyki mogą pojawić się nie tylko na wardze, ale także w buzi, nosie i w okolicach oczu. Im młodsze dziecko, tym wirus opryszczki atakuje mocniej, dlatego nie wolno bagatelizować tej choroby.
Dziecko z wypryskiem skórnym
Źródło: 123RF
Spis treści

Na działanie wirusa Herpes simplex (HSV-1), który wywołuje opryszczkę wargową zwaną popularnie zimnem na ustach, najbardziej narażone są osoby, które mają osłabiony układ immunologicznym i dzieci, których organizm nie wykształcił jeszcze w pełni systemu odpornościowego. Dlatego do zarażenia wirusem HSV-1 dochodzi najczęściej między 6. miesiącem a 5. rokiem życia.

Skąd się bierze opryszczka u dzieci?

Wirus opryszczki migruje do małych pacjentów najczęściej od rodziców, kiedy jeden z domowników jest nosicielem, lub od rówieśników w żłobku i przedszkolu. Wirus roznosi się drogą kropelkową i kontaktowa, dlatego łatwo się nim zarazić przez pocałunek, korzystanie ze wspólnych sztućców, talerzy czy picie z jednego kubka, oblizywanie smoczka. Wirus można przenieść na dziecko także na nieumytych dłoniach.

Kiedy wirus opryszczki wargowej przenika do komórek nerwowych dziecka pozostaje tam już na zawsze i atakuje w najmniej odpowiednich momentach. W postaci utajonej czeka na okresy osłabienia organizmu, wychłodzenia, przegrzania lub długiego stresu. Wędruje wtedy do skóry i zaczyna się namnażać.

Opryszczka u dzieci - objawy

Opryszczka u dzieci zazwyczaj ma o wiele cięższy przebieg niż u dorosłych, choć zaczyna się podobnie od świądu, który poprzedza pojawienie się bolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Z pęcherzyków robią się bolesne ropne strupki. Zmiany u dziecka może pojawić się nie tylko na wardze, ale również w innych częściach twarzy, np. nosie, za uchem czy okolicy oka. Opryszka u dzieci może pojawić się także w postaci opryszczkowego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.

Wraz z wykwitami skórnymi u dziecka może wystąpić gorączka do 40 stopni Celsjusza, ogólne rozdrażnienie, bóle mięśniowe, niechęć do jedzenia i picia spowodowana obolałymi i obrzękniętymi dziąsłami, ślinotok, owrzodzenia na języku i migdałków, powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Opryszczka u dzieci - jak leczyć?

Pospolita opryszczka u dzieci trwa 5-7 dni, ale zdarzają się sytuacje, że infekcja może ciągnąć się nawet 14 dni. W tym czasie trzeba zwrócić szczególna uwagę na higienę i to, żeby dziecko nie rozdrapywało pęcherzyków i strupków, a także nie dotykało okolic oczu, bo może roznieść wirusa opryszki po całym ciele.

W przypadku łagodnej postaci można podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (pamiętając, że nie wolno podawać aspiryny dzieciom poniżej 12. roku życia) i zastosować domowe okłady. Sprawdzą się tu: herbatka z melisy, skrzypu polnego, rozcieńczony sok z cytryny lub okłady z miąższu aloesu. Ból złagodzą też zimne napoje i potrawy. W aptekach można też kupić gotowe roztwory do przemywania owrzodzeń. Pzy cieższym przebiegu lub lokalizacji ocznej może być konieczne leczenie doustne acyklowirem.

Opryszczka u dzieci – powikłania

Kontrolowanie przebiegu opryszczki u dzieci jest bardzo ważne, bo wirus w małym organizmie może wywołać stan zapalny różnych narządów. U małych dzieci może dojść do opryszczkowego zapalenia opon mózgowych, a zainfekowanie wirusem rogówki oka może spowodować upośledzenie wzroku a nawet utratę wzroku. U maluszków, które ssą palce, może rozwinąć się zanokcica opryszczkowa. Wirus groźny jest też dla małych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry.

Dlatego, gdy choroba ma silny przebieg koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem, który włączy leczenie lekami przeciwwirusowymi. W skrajnych przypadkach może zdecydować się nawet na leczenie szpitalne i dożylne podawanie leków.

Czytaj też:

Artykuł zweryfikowany przez
Lekarz Joanna Kosielska
Pediatra
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama