Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Odrobaczanie dzieci - na czym polega i czy warto to robić?

Odrobaczanie dzieci to jedna z metod walki z pasożytami, które pojawiły się w ich układzie pokarmowym. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie polecane. Czy warto decydować się na profilaktyczne odrobaczanie pociechy? Czy lepiej poczekać na pojawienie się pierwszych objawów zakażenia?
Wizualizacja odrobaczonego układu pokarmowego u dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Odrobaczanie dzieci powinno być poprzedzone analizą zachowania dziecka i wykryciem objawów wskazujących na obecność pasożytów.
  • Zdania dotyczące odrobaczania profilaktycznego są podzielone. Niektórzy specjaliści powołują się m.in. na wytyczne WHO, tyle, że WHO sugeruje odrobaczanie profilaktyczne wśród dzieci z rejonów, gdzie częstotliwość zakażeń jest większa niż w Polsce.
  • Proces odrobaczania za pomocą preparatów z apteki, w tym tych bez recepty, jest bardzo prosty. Zwykle wystarczy dwukrotnie, z zachowaniem odstępu czasowego, przyjąć konkretny środek.
Spis treści

Reklama

Czy warto odrobaczać dzieci profilaktycznie?

Wskazaniem do przeprowadzenia odrobaczania jest choroba pasożytnicza. Tymczasem niektórzy rodzice stawiają na rutynowe odrobaczanie swoich pociech, nawet wówczas, gdy dziecko ma się dobrze.

Jako argument - np. w kontakcie z lekarzem, którego proszą o receptę na silne środki odrobaczające - wskazują uczęszczanie syna bądź córki do żłobka lub przedszkola.

Tego typu miejsca mogą oczywiście stanowić rezerwuar dla różnego rodzaju pasożytów, np. owsików czy lambliozy.

Nie należy jednak bezrefleksyjnie stawiać na profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Zawsze za takim działaniem musi stać konkretny powód.

Zamiast więc wybierać leczenie w ciemno, lepiej najpierw obserwować malucha i skorzystać ze specjalistycznych badań, które pozwolą określić, czy mamy do czynienia z pasożytami.

Dlaczego odpowiedź na pytanie: czy odrobaczać dzieci profilaktycznie? - jest przecząca? Czy odrobaczanie dzieci jest szkodliwe? Czy w ogóle warto rozważać taką procedurę?

Nie odrobaczamy dzieci regularnie, głównie z tego powodu, że nie ma takiej potrzeby. Odrobaczaniu profilaktycznemu podlegają zwierzęta domowe, np. psy czy koty przede wszystkim te wychodzące.

Nasze wychodzące pupile mogą upolować zwierzę będące źródłem pasożytów, wyjadać ze śmietnika czy mieć kontakt z wieloma zakażonymi zwierzętami. To sprawia, że ich odrobaczanie jest wskazane.

Natomiast dzieci już od pierwszych chwil życia uczone są zasad higieny i nawet, gdy w żłobku czy przedszkolu dojdzie do rozpoznania choroby pasożytniczej, np. owsicy, to nie trzeba od razu decydować się na profilaktyczne odrobaczanie.

Tym bardziej, że samo leczenie owsicy w zasadzie obejmuje dwukrotne przyjęcie dawki leku - efekty odrobaczania dzieci, gdy nie jest to potrzebne, mogą być tu albo zbliżone, albo wywołać dodatkowe skutki uboczne.

Zamiast więc decydować się na odrobaczanie, lepiej obserwować dziecko i w momencie, gdy zauważysz niepokojące objawy, np.:

  • niepokój,
  • drażliwość,
  • drapanie się przez dziecko po okolicach odbytu,
  • zgłaszanie przez pociechę świądu tych okolicy,

możesz podać dziecku leki przeciwko owsicy. Zawsze warto jednak wcześniej ustalić np. w badaniach czy po konsultacji z lekarzem, z czym mamy do czynienia.

Istnieje też drugie podejście, które nakazuje, by podać dziecku środek odrobaczający, jeżeli miało bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, np. w domu.

Profilaktyczne odrobaczanie jest nawet zalecane przez WHO, jednak dotyczy przede wszystkim obszarów, gdzie zakażenia pasożytnicze zdarzają się znacznie częściej niż w Polsce.

Warto nie demonizować odrobaczania.Skutki uboczne odrobaczania dzieci nie są poważne, ale na taką procedurę najlepiej nie decydować się, gdy dziecko jest osłabione czy ma infekcję.

Nie należy też przesadzać z częstotliwością odrobaczania - według WHO może ono odbywać się maksymalnie 3 razy do roku.

Najlepiej jednak chęć odrobaczania dziecka skonsultować z lekarzem, jeżeli kuracja jest wymagana powinna być nią objęta cała rodzina.

Reklama

Czy odrobaczanie dzieci to moda?

Jak już wiesz, odrobaczanie dzieci jest jednym z zaleceń WHO. W Polsce jednak wciąż toczy się dyskusja dotycząca profilaktycznego przyjmowania środków odrobaczających.

Po obu stronach barykady można spotkać się z szeregiem argumentów za i przeciw - wypowiadają je zarówno lekarze, jak i dietetycy czy pacjenci.

Na czym polega odrobaczanie dzieci? Oto najważniejsze zasady. Dziecku należy podać środek przeciwpasożytniczy, w którego składzie znajdują się substancje zwalczające pasożyty.

Pamiętaj o tym, że choć odrobaczenie dziecka zwykle nie wiąże się ze skutkami ubocznymi, to jednak warto decyzję o jego wdrożeniu należy podjąć po konsultacji z pediatrą.

Specjalista określi, czy takie działanie jest konieczne.

Bardzo istotnym elementem odrobaczania jest też zadbanie o czystość w domu, wymianę, wypranie i wyprasowanie ręczników oraz pościeli, by w ten sposób pozbyć się pasożytów, które mogą bytować na rzeczach, których używała osoba zakażona.

Co ciekawe, istnieją również domowe sposoby na odrobaczanie u dzieci. Mogą to być środki dostępne bez recepty w aptece, np. w postaci tabletek albo zawiesiny doustnej, jak i postawienie na naturalną kurację z użyciem soku z kiszonek i czosnku albo picie naparów ziołowych.

Te ostatnie metody są jednak nieco wątpliwe, ponieważ zawarte w nich substancje nie działają w tak intensywny sposób na pasożyty jak składniki zawarte w lekach.

Reklama

Jak i kiedy odrobaczać dziecko?

Od czego zacząć walkę z pasożytami u swojej pociechy? Jak odrobaczać dzieci? Jak już wiesz, takiej procedury nie należy podejmować częściej niż 3 razy w roku.

Najkorzystniej zainicjować ją, gdy występują u dziecka objawy zakażenia pasożytami. Zazwyczaj bardzo łatwo rozpoznać symptomy takiego stanu.

Jeżeli chcesz odrobaczać dziecko na własną rękę, stawiaj na preparaty dostępne bez recepty.

Nie chodzi tu jedynie o to, że taki środek zdobędziesz bez konieczności skorzystania z wizyty u lekarza, ale o to, że tego typu preparaty nie zawierają w swoim składzie na tyle niebezpiecznych substancji, które mogłyby doprowadzić do pojawienia się groźnych skutków ubocznych.

Oczywiście, każdy lek może powodować działania niepożądane np. bóle brzucha, biegunki czy wymioty, zdarzają się one jednak rzadko. Środki na odrobaczanie najlepiej podawać w trakcie posiłku lub tuż po nim. Tabletki powinny zostać rozkruszone albo rozgryzione i popite wodą.

Od jakiego wieku odrobaczenie dzieci jest wskazane? Wszystko zależy od stosowanego preparatu. Zazwyczaj jednak bezpiecznie jest odrobaczać dzieci po ukończeniu 6 roku życia.

Istnieje mnóstwo środków bez recepty, które są przeznaczone dla tej grupy wiekowej. Dawkę należy dostosować do wagi dziecka. Zazwyczaj preparat podaje się dwukrotnie w odstępie 2-3 tygodni.

Jeżeli chodzi natomiast o odrobaczanie niemowlaka, np. sześciomiesięcznego dziecka, należy to w pierwszej kolejności omówić z lekarzem i nie podawać maluszkowi żadnych środków bez porozumienia ze specjalistą.

Kiedy prać pościel przy odrobaczaniu dzieci? Najlepiej wieczorem podać dziecku lek, a rano obowiązkowo wymienić piżamy i pościel. W ten sposób pozbędziesz się ewentualnych jaj pasożytów, np. owsików z rzeczy.

Jak długo trwa odrobaczanie dzieci? Cały proces może zająć 1-2 miesiące. Wszystko zależy od przestrzegania zasad higieny i rodzaju pasożyta.

W przypadku owsicy konieczne jest odrobaczanie całej rodziny, natomiast nie ma podstaw do odrobaczania wszystkich domowników w przypadku odrobaczania dzieci przy gliście ludzkiej. Aby tu doszło do zakażenia, niezbędne byłoby połknięcie jaj glisty.

Jednym z popularnych mitów jest założenie, że wszystkie dzieci autystyczne mają pasożyty, dlatego najlepiej odrobaczać je profilaktycznie.

Tymczasem autyzm nie ma związku z tego typu zakażeniami. Dzieci autystyczne mogą po prostu gorzej przechodzić takie zakażenie.

Co w sytuacji, gdy konieczne jest podawanie jednocześnie środków na odrobaczanie i antybiotyku? Takie preparaty należy przyjmować w odstępie kilkugodzinnym.

Najlepiej zadbać o to, by dziecko najpierw zażyło antybiotyk, a za kilka godzin podać mu środek na robaki. Jednocześnie zawsze należy kierować się wskazaniami lekarskimi i wytycznymi na ulotce.

Reklama

Leki na odrobaczenie dzieci

Preparat na odrobaczanie dzieci może mieć dwojaką formę. Jeżeli decydujesz się na leczenie pod okiem lekarza, zwykle taki środek będzie w wersji leku na odrobaczanie dzieci na receptę.

W takich preparatach występują takie składniki jak np.:

  • mebendazol,
  • pyrantel,
  • prazykwantel,
  • albdendazol.

Skuteczne odrobaczanie dzieci może też opierać się na podawaniu najmłodszych środków bez recepty, które łatwo zakupić np. w aptece internetowej.

Tego typu środki mają w swoim składzie m.in. taką substancję czynną jak embonian pyrantelu. Jak działa taki składnik? Robaki zostają najpierw unieruchomione, a potem usuwane przez ruchy perystaltyczne z jelit.

Takie preparaty na odrobaczanie dzieci mogą występować w formie:

  • syropu,
  • tabletek,
  • kropel,
  • zawiesiny.

Wersję preparatu dostosuj do wskazań producenta, w tym wieku pociechy oraz jej preferencji związanej z przyjmowaniem takich środków.

Tabletki na odrobaczanie dla dzieci sprawdzą w przypadku dzieci w wieku szkolnym.

Z kolei zawiesina albo syrop na odrobaczenie dla dzieci bez recepty to rozwiązanie do przetestowania u przedszkolaka.

Taki środek będzie znacznie łatwiejszy do przyjęcia niż tabletka, którą zazwyczaj trzeba pogryźć i popić wodą.

Reklama

Naturalne sposoby na odrobaczenie dzieci. Czy są bezpieczne?

Niektórzy rodzice decydują się na  naturalne odrobaczanie dzieci różnymi mniej lub bardziej kontrowersyjnymi metodami, m.in.:

  • ziołami,
  • pestkami dyni,
  • kąpielą w owsie,
  • czosnkiem,
  • miodem,
  • rozwiązaniami homeopatycznymi,
  • dietą, np. podawaniem wody z ogórków kiszonych.

Tymczasem takie domowe sposoby na odrobaczanie dzieci zwykle nie przynoszą upragnionego rezultatu, a malec po jakimś czasie ponownie odczuwa nieprzyjemne objawy.

Bardzo kontrowersyjnym sposobem jest biorezonans magnetyczny na robaki - coraz częściej mówi się o nieskuteczności tej metody.

Aby skutecznie pozbyć się pasożytów należy podać dziecku preparat, który je usunie z organizmu. Nieleczone zakażenia pasożytnicze u dziecka mogą prowadzić do tego, że cała rodzina będzie borykać się z nimi. Poza tym, dziecko może czuć się:

  • pobudzone,
  • zmęczone,
  • zrezygnowane,
  • mieć problemy ze snem.

Zamiast więc pozwalać na dalszy rozwój zakażenia, lepiej postawić na odrobaczanie sprawdzonymi i szybkimi metodami - dwukrotne przyjęcie środka na robaki według wskazań producenta pozwoli rozpocząć terapię, która zwykle przynosi pożądane rezultaty.

Najwłaściwszym działaniem - zamiast decydowania się na tzw. Naturalne sposoby - jest po prostu skonsultowanie się z lekarzem pediatrą, który zaleci wdrożenie odpowiednich preparatów, np. leków na robaki.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Deworming in children, WHO, https://www.who.int/tools/elena/interventions/deworming, [data dostępu: 16.01.2024].
  • A. Własienko, E. Kuchar, Diagnostyka, leczenie i profilaktyka najczęstszych chorób pasożytniczych u dzieci - problemy współczesnego pediatry i specjalisty medycyny rodzinnej, Dziecko w POZ, 2/2017.
  • J. Popielska, M. Marczyńska, Najczęstsze zarażenia pasożytnicze w Polsce, Po dyplomie, https://podyplomie.pl/pediatria/12173,najczestsze-zarazenia-pasozytnicze-w-polsce, [data dostępu: 16.01.2024].
  • J. Popielska, Czy naprawdę „rutynowe odrobaczanie” dzieci jest tak niebezpieczne?, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.12.13., [data dostępu: 16.01.2024].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?
Dziecko z katarem
Jakie mogą być przyczyny bólu nóg u dziecka?
Lekarz bada nogi dziecku
Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?
Dziecko na plarzy
Podobne artykuły
Wysypka na brzuchu u dziecka
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Dziecko z wypryskiem skórnym
Opryszczka u dzieci - skąd się bierze i jak ją wyleczyć?
Ile godzin dziennie dziecko powinno oglądać tv?
Znieczulenie dziecka przez anestezjologa
Anestezjologia w pediatrii - znieczulenie dziecka
Colostrum dla dziecka jest pozyskiwane m.in. z siary bydlęcej
Colostrum dla dzieci - które wybrać? Opinie

Reklama