Dla Ciebie, na zdrowie!

Inhalacje z majeranku – na co warto je stosować?

Inhalacje z majeranku są od lat skutecznym domowym sposobem zwalczania objawów przeziębienia, infekcji wirusowych i bakteryjnych, a w szczególności mokrego kaszlu i kataru. Pozwalają również złagodzić dolegliwości towarzyszące chorym zatokom. Każda inhalacja z majeranku znacznie poprawi samopoczucie i idealnie sprawdzi się w leczeniu chorób gardła i oskrzeli.
Do przygotowania inhalacji można użyć suszony majeranek lub olejek
Źródło:123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Inhalacje to naturalna i bezpieczna forma walki z przeziębieniem, która może być skutecznie przeprowadzana w warunkach domowych. W przeciwieństwie do środków farmakologicznych, inhalacje z majeranku z pewnością nie zaszkodzą dzieciom czy kobietom w ciąży.

Posiadają one jeszcze jedną ogromną zaletę (oprócz swojej skuteczności), a mianowicie nie wymagają do przeprowadzenia sprzętu medycznego, jakim są inhalatory. Czasem wystarczy zwykła miska z gorącą wodą i majerankiem, a idealny środek do złagodzenia przeziębienia jest już gotowy. 

Reklama

Inhalacje z majeranku na zatoki

Zapaleniu zatok przynosowych towarzyszą często bóle głowy, katar, niedrożność nosa lub zaburzenia węchu. To bardzo uciążliwa przypadłość. Warto przed wizytą u lekarza spróbować inhalacji z majeranku, aby prosta infekcja nie przerodziła się w przewlekłe zapalenie zatok. 

Należy zacząć  inhalacje już w pierwszych dniach infekcji, a najprostszym i najskuteczniejszym naparem jest połączenie gorącej wody (wrzątku) z 2 łyżkami suszonego majeranku. Po ich zmieszaniu należy pochylić się nad parującym roztworem, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać przez kilka minut. Aby osiągnąć pożądany efekt warto jest inhalować zatoki przez 5 dni. Gdy jednak zabieg ten nie przyniesie rezultatów i dolegliwości nie znikną, należy skonsultować się z lekarzem.

Należy pamiętać, iż w przypadku gromadzenia się gęstej wydzieliny w nosie w trakcie inhalacji, należy ją wydmuchać i dopiero kontynuować napar z majeranku na zatoki. 

Reklama

Kiedy i jak stosować inhalacje z majeranku na kaszel?

Majeranek to sprawdzony sposób na kaszel. Z uwagi na swoje ogromne właściwości wykrztuśne powinien być stosowany w formie inhalacji na kaszel mokry. Wystarczy do miski wsypać 2 łyżki suszonego majeranku i zalać wrzątkiem (ok. 0,5 do 1 litra). Następnie należy pochylić głowę nad miską, przykryć ją ręcznikiem i wdychać opary przez kilka minut. Należy pamiętać, aby zamknąć oczy w trakcie inhalacji. Związki zawarte w oparach z majeranku mogą podrażniać spojówki. 

Ważne: w trakcie inhalacji głowa powinna być pochylona nad miską w bezpiecznej odległości, ok. 30 – 40 cm. W ten sposób zapobiega się oparzeniom gorącą parą wodną.  

W trakcie takiej inhalacji mięsnie gładkie dróg oddechowych rozkurczają się, co pozwala skuteczniej pozbyć się zalegającej wydzieliny. Majeranek stosowany do inhalacji powoduje, iż zalegający śluz staje się bardziej płynny i lżejszy, co zdecydowanie ułatwia odkrztuszanie. Aby inhalacje przyniosły poprawę samopoczucia, powinny być stosowane systematycznie. Zaleca się często inhalacje majerankiem nawet do 3 razy dziennie przez kilka dni (maksymalnie do 7). 

Naparu z majeranku na zatoki powinny unikać osoby z cerą wrażliwą lub naczynkową. 

Reklama

Jak skutecznie wyleczyć katar inhalacjami z majeranku?

W przypadku nasilonego kataru warto sięgnąć po inhalacje z majeranku, który szybko dociera do błon śluzowych nosa, przynosząc natychmiastową ulgę. Majeranek zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, szybko ułatwiając oddychanieZmniejsza również wodnisty katar, który pojawia się z reguły na początku przeziębienia lub przy wziewnej alergii. 

Inhalacja na katar przygotowuje się podobnie, jak w przypadku inhalacji na kaszel. Wystarczy 2 łyżki majeranku zalać wrzątkiem (we wspomnianych wcześniej proporcjach) i preparat jest gotowy do wdychania. Nabłonek w nosie zostaje właściwie nawilżony, a tym samym staje się bardziej odporny na podrażnienia i skutecznie broni się przed infekcjami. 

Reklama

Jak stosować  inhalacje z majeranku, aby pomóc, a nie zaszkodzić organizmowi ?

Aby osiągnąć dobroczynny efekt inhalacji z majeranku, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • przerwać stosowanie inhalacji w przypadku wystąpienia przekrwienie błony śluzowej dróg oddechowych,
  • unikać po zabiegu zadymionych czy mocno zakurzonych pomieszczeń,
  • nie palić bezpośrednio przed i po zabiegu inhalacji,
  • parę wdychać nosem (przy zamkniętych ustach), a wydychać ustami,
  • odpoczywać po inhalacji, minimum przez godzinę,
  • unikać bezpośrednio po zabiegu długich rozmów,
  • nie wykonywać inhalacji bezpośrednio po jedzeniu ani też odczuwając głód.

Inhalacje z majeranku można stosować również u małych dzieci. Jednak wdychanie oparów nad miską z wrzątkiem i majerankiem może być dla dziecka niebezpieczne. Ale i tutaj jest rozwiązanie. Miskę z przygotowanym parującym roztworem można postawić w zamkniętym pomieszczeniu (np. w łazience) i zamknąć się w nim z maluchem na kilka minut.

W aptekach można zakupić również inhalatory w postaci plastikowych pojemników, zakończonych maską, przykładaną do nosa. Inhalacja z majeranku jest wówczas prostsza, a para nie dostaje się do oczu. 

Ważne: aby inhalacje z majeranku, które działają przeciwbakteryjnie i odkażająco były skuteczne, należy je wykonywać codziennie przez 7 dni. Jeśli objawy nie ustąpią konieczna jest konsultacja z lekarzem. 

 

Czytaj również
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Zatkane zatoki - jak się objawiają? Domowe sposoby i leki
Płukanie zatok w czasie kataru
Przeczytaj artykuł
Jak rozpoznać objawy przewlekłego zapalenia zatok?
Zapalenia zatok
Przeczytaj artykuł
Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?
Płukanie zatok czołowych  można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo w domu
Podobne artykuły
Inhalacje w domu
Inhalacje na zatoki, katar i kaszel. Jak zrobić?
Osoba wykonująca inhalacje na zatkany nos i zatoki
Inhalacje na katar, zatoki i zatkany nos
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?
Domowa inhalacja z rumianku
Domowa inhalacja - na kaszel, katar. Jak zrobić?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!