Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Inhalacje z majeranku – na co warto je stosować?

Inhalacje z majeranku są od lat skutecznym domowym sposobem zwalczania objawów przeziębienia, infekcji wirusowych i bakteryjnych, a w szczególności mokrego kaszlu i kataru. Pozwalają również złagodzić dolegliwości towarzyszące chorym zatokom. Każda inhalacja z majeranku znacznie poprawi samopoczucie i idealnie sprawdzi się w leczeniu chorób gardła i oskrzeli.
Do przygotowania inhalacji można użyć suszony majeranek lub olejek
Źródło:123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Inhalacje to naturalna i bezpieczna forma walki z przeziębieniem, która może być skutecznie przeprowadzana w warunkach domowych. W przeciwieństwie do środków farmakologicznych, inhalacje z majeranku z pewnością nie zaszkodzą dzieciom czy kobietom w ciąży.

Posiadają one jeszcze jedną ogromną zaletę (oprócz swojej skuteczności), a mianowicie nie wymagają do przeprowadzenia sprzętu medycznego, jakim są inhalatory. Czasem wystarczy zwykła miska z gorącą wodą i majerankiem, a idealny środek do złagodzenia przeziębienia jest już gotowy. 

Inhalacje z majeranku na zatoki

Zapaleniu zatok przynosowych towarzyszą często bóle głowy, katar, niedrożność nosa lub zaburzenia węchu. To bardzo uciążliwa przypadłość. Warto przed wizytą u lekarza spróbować inhalacji z majeranku, aby prosta infekcja nie przerodziła się w przewlekłe zapalenie zatok. 

Należy zacząć  inhalacje już w pierwszych dniach infekcji, a najprostszym i najskuteczniejszym naparem jest połączenie gorącej wody (wrzątku) z 2 łyżkami suszonego majeranku. Po ich zmieszaniu należy pochylić się nad parującym roztworem, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać przez kilka minut. Aby osiągnąć pożądany efekt warto jest inhalować zatoki przez 5 dni. Gdy jednak zabieg ten nie przyniesie rezultatów i dolegliwości nie znikną, należy skonsultować się z lekarzem.

Należy pamiętać, iż w przypadku gromadzenia się gęstej wydzieliny w nosie w trakcie inhalacji, należy ją wydmuchać i dopiero kontynuować napar z majeranku na zatoki. 

Reklama

Kiedy i jak stosować inhalacje z majeranku na kaszel?

Majeranek to sprawdzony sposób na kaszel. Z uwagi na swoje ogromne właściwości wykrztuśne powinien być stosowany w formie inhalacji na kaszel mokry. Wystarczy do miski wsypać 2 łyżki suszonego majeranku i zalać wrzątkiem (ok. 0,5 do 1 litra). Następnie należy pochylić głowę nad miską, przykryć ją ręcznikiem i wdychać opary przez kilka minut. Należy pamiętać, aby zamknąć oczy w trakcie inhalacji. Związki zawarte w oparach z majeranku mogą podrażniać spojówki. 

Ważne: w trakcie inhalacji głowa powinna być pochylona nad miską w bezpiecznej odległości, ok. 30 – 40 cm. W ten sposób zapobiega się oparzeniom gorącą parą wodną.  

W trakcie takiej inhalacji mięsnie gładkie dróg oddechowych rozkurczają się, co pozwala skuteczniej pozbyć się zalegającej wydzieliny. Majeranek stosowany do inhalacji powoduje, iż zalegający śluz staje się bardziej płynny i lżejszy, co zdecydowanie ułatwia odkrztuszanie. Aby inhalacje przyniosły poprawę samopoczucia, powinny być stosowane systematycznie. Zaleca się często inhalacje majerankiem nawet do 3 razy dziennie przez kilka dni (maksymalnie do 7). 

Naparu z majeranku na zatoki powinny unikać osoby z cerą wrażliwą lub naczynkową. 

Reklama

Jak skutecznie wyleczyć katar inhalacjami z majeranku?

W przypadku nasilonego kataru warto sięgnąć po inhalacje z majeranku, który szybko dociera do błon śluzowych nosa, przynosząc natychmiastową ulgę. Majeranek zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, szybko ułatwiając oddychanieZmniejsza również wodnisty katar, który pojawia się z reguły na początku przeziębienia lub przy wziewnej alergii. 

Inhalacja na katar przygotowuje się podobnie, jak w przypadku inhalacji na kaszel. Wystarczy 2 łyżki majeranku zalać wrzątkiem (we wspomnianych wcześniej proporcjach) i preparat jest gotowy do wdychania. Nabłonek w nosie zostaje właściwie nawilżony, a tym samym staje się bardziej odporny na podrażnienia i skutecznie broni się przed infekcjami. 

Reklama

Jak stosować  inhalacje z majeranku, aby pomóc, a nie zaszkodzić organizmowi ?

Aby osiągnąć dobroczynny efekt inhalacji z majeranku, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • przerwać stosowanie inhalacji w przypadku wystąpienia przekrwienie błony śluzowej dróg oddechowych,
  • unikać po zabiegu zadymionych czy mocno zakurzonych pomieszczeń,
  • nie palić bezpośrednio przed i po zabiegu inhalacji,
  • parę wdychać nosem (przy zamkniętych ustach), a wydychać ustami,
  • odpoczywać po inhalacji, minimum przez godzinę,
  • unikać bezpośrednio po zabiegu długich rozmów,
  • nie wykonywać inhalacji bezpośrednio po jedzeniu ani też odczuwając głód.

Inhalacje z majeranku można stosować również u małych dzieci. Jednak wdychanie oparów nad miską z wrzątkiem i majerankiem może być dla dziecka niebezpieczne. Ale i tutaj jest rozwiązanie. Miskę z przygotowanym parującym roztworem można postawić w zamkniętym pomieszczeniu (np. w łazience) i zamknąć się w nim z maluchem na kilka minut.

W aptekach można zakupić również inhalatory w postaci plastikowych pojemników, zakończonych maską, przykładaną do nosa. Inhalacja z majeranku jest wówczas prostsza, a para nie dostaje się do oczu. 

Ważne: aby inhalacje z majeranku, które działają przeciwbakteryjnie i odkażająco były skuteczne, należy je wykonywać codziennie przez 7 dni. Jeśli objawy nie ustąpią konieczna jest konsultacja z lekarzem. 

 

Czytaj również
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Układ oddechowy
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Mężczyzna robi sobie inhalacje na gardło
Zatrucie tlenkiem węgla - objawy, leczenie, powikłania
Infografika przedstawiająca płuca chorej osoby
Jak wyglądają płuca po COVID-19?
Zespół lekarzy ogląda płuca po covidzie
Podobne artykuły
Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów
Inhalacje z rumianku – na co warto je stosować?
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?
Osoba zatruta chlorem
Zatrucie chlorem - objawy, leczenie, odtrutka
Osoba wykonująca inhalacje na zatkany nos i zatoki
Inhalacje na katar, zatoki i zatkany nos
Produkty na półkach sklepowych
Zatrucie amoniakiem - objawy, leczenie

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!