Inhalacje z rumianku – na co warto je stosować?

Inhalacje z rumianku są popularną metodą stosowaną w wielu dolegliwościach górnych dróg oddechowych. Właściwości lecznicze rumianku pospolitego wykorzystywane są w medycynie i kosmetologii od bardzo dawna. Napar z rumianku może być podawany w formie pitnej, jako okłady, a także stosowany do inhalacji górnych dróg oddechowych
Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów
Źródło:123RF

Spis treści

Jak przygotować inhalację z rumianku?

Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów. Susz taki można zrobić samemu, zrywając całe kwiaty (najlepiej wiosną, kiedy nie są jeszcze do końca rozwinięte), a następnie susząc je w suchym, ciepłym miejscu lub suszarce do ziół, owoców i grzybów. Można też skorzystać z gotowego produktu dostępnego w aptekach i sklepach zielarskich.

Napar przygotować należy w szklance lub niedużym kubku, zalewając dwie łyżeczki suszu (lub dwie saszetki, jeśli mamy do czynienia z rumiankiem w postaci ziołowej herbaty ekspresowej) świeżo przegotowaną wodą. Aby uzyskać mocny napar, należy pozostawić go na 10 – 15 minut pod przykryciem. Następnie należy przelać do miski i dolać do niego gorącej wody. Całość trzeba delikatnie ostudzić, aby uniknąć poparzeń skóry i dróg oddechowych.

Aby inhalacja była jak najbardziej wydajna i skuteczna, warto nakryć głowę ręcznikiem. Dzięki temu nie rozprzestrzenia się na boki, a trafia do prosto do ust i nosa.

Na co inhalacje z rumianku są skuteczne?

Tradycyjne inhalacje są bardzo skuteczną metodą leczenia wszelkich nieżytów górnych dróg oddechowych. Przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości rumianku powodują, że wdychanie naparu odkaża i rozrzedza wydzielinę zalegającą w jamie nosowej czy gardle. Dlatego też inhalacje z rumianku pomagają w leczeniu kataru i kaszlu.

Pojawienie się ropnej wydzieliny z nosa jest pierwszym objawem zapalenia zatok. Inhalacje metodą tradycyjną (wdychanie ciepłej pary) pozwalają substancjom leczniczym zawartym w parzonych ziołach dotrzeć do górnych dróg oddechowych, m.in. właśnie do zainfekowanych zatok. Stąd inhalacje z rumianku na zatoki są idealnym rozwiązaniem. 

Dostająca się do nich bezpośrednio para zawierająca olejek eteryczny działa na nie antyseptycznie, łagodząc stan zapalny. Prowadzi to do rozrzedzenia lub eliminacji flegmy, a co za tym idzie – udrożnienia zatkanego nosa, który często jest przyczyną dużego dyskomfortu związanego z utrudnionym oddychaniem, bólu zatok, a nawetbólu głowy.

Wdychanie pary dodatkowo nawilża podrażnioną przy infekcjach śluzówkę, przyspieszając jej gojenie. Przynoszona w ten sposób ulga wspomagana jest dzięki antyalergicznym i przeciwbólowym właściwościom rumianku. Zawarte w nim substancje przeciwhistaminowe przyczyniają się do ograniczenia negatywnego wpływu czynników zewnętrznych, działania alergenów występujących w otaczającym nas środowisku, co w efekcie zmniejsza obrzęk śluzówki, ułatwiając oddychanie i przyspieszając gojenie.

Dla kogo inhalacje z rumianku są zalecane?

Inhalacje i nebulizacje są z reguły bezpiecznymi formami leczenia. Dostarczane za ich pomocą do organizmu leki czy substancje lecznicze trafiają bezpośrednio do zainfekowanych miejsc, ograniczając w ten sposób występowanie skutków ubocznych. Preparaty podawane w takiej formie w odróżnieniu od leków ogólnoustrojowych (głównie tych podawanych drogą doustną lub dożylną) niemal w ogóle nie dostają się do krwiobiegu, a zatem nie oddziałują na elementy organizmu, które tego oddziaływania nie potrzebują.

W konsekwencji inhalacje z rumianku (najlepiej jednak po konsultacji z lekarzem) mogą być stosowane:

  • u dzieci,
  • przez kobiety w ciąży,
  • przez osoby leczone innymi lekami.

Jeśli chodzi o przeprowadzanie inhalacji u dzieci, te robione metodą tradycyjną sprawdzają się raczej u dzieci starszych, dla których siedzenie nad miską, z nakrytą głową, nie będzie trudnością.

Napar do inhalacji dla dzieci i kobiet w ciąży powinien być nieco chłodniejszy, a sama inhalacja powinna trwać trochę krócej, żeby nie powodować duszności i związanego z nimi dyskomfortu mogącego wystąpić przy długotrwałym wdychaniu zbyt ciepłej pary. Szczególną uwagę powinny zwracać na to kobiety ciężarne, którym w ogóle zabrania się przegrzewania organizmu mogącego powodować niebezpieczne skurcze macicy. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności inhalacje z rumianku nie powodują skutków groźnych ani dla dzieci ani kobiet w ciąży.

Przeciwwskazania do inhalacji ziołowych

Rumianek, jak wszystkie inne zioła, zawiera substancje mogące u niektórych powodować reakcje alergiczne. Osoby skłonne do uczuleń powinny być więc ostrożne w stosowaniu inhalacji ziołowych, aby uniknąć podrażnień lub obrzęków dróg oddechowych.

Napar z rumianku, tak jak i inne substancje zawierające olejki eteryczne, nie nadaje się do stosowania w postaci nebulizacji. Olejki rozbite na drobne kropelki i wprowadzone bezpośrednio do płuc mogą powodować silne reakcje alergiczne, a nawet prowadzić do uduszenia. Poza tym mogą zapchać elementy nebulizatora, przyczyniając się do jego uszkodzenia.

rumianku">

Właściwości rumianku

Suszone koszyczki rumianku pospolitego zawierają dużą ilość olejku eterycznego bogatego w różne witaminy i minerały. Dzięki różnym występującym w nim substancjom, zioło to ma działanie:

  • przeciwzapalne(cholina, alfa-bisabolol) – pomaga w leczeniu stanów zapalnych układu pokarmowego, chorób wrzodowych żołądka i jelit, zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia zatok,
  • antyseptyczne(flawonaidy, poliacetyleny) – może być stosowany zewnętrznie na rany, owrzodzenia skóry, do leczenia odleżyn, trądziku, zapalenia spojówek, przy podrażnieniach oczu, w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła (również do codziennej pielęgnacji jamy ustnej),
  • przeciwgrzybicze (flawonaidy) – w formie okładów działa pomocniczo w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry i okolic intymnych,
  • rozkurczające(związki kumarynowe i śluzowe) – działa kojąco przy wszelkich skurczach układu pokarmowego,
  • uspokajające i antydepresyjne – napar z rumianku bywa zalecany w stanach lekkiego podenerwowania i zaburzeń snu,
  • przeciwalergiczne (chamazulen).

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 9)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij