To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Inhalacje z rumianku – na co warto je stosować?

Inhalacje z rumianku są popularną metodą stosowaną w wielu dolegliwościach górnych dróg oddechowych. Właściwości lecznicze rumianku pospolitego wykorzystywane są w medycynie i kosmetologii od bardzo dawna. Napar z rumianku może być podawany w formie pitnej, jako okłady, a także stosowany do inhalacji górnych dróg oddechowych
Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów
Źródło:123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Jak przygotować inhalację z rumianku?

Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów. Susz taki można zrobić samemu, zrywając całe kwiaty (najlepiej wiosną, kiedy nie są jeszcze do końca rozwinięte), a następnie susząc je w suchym, ciepłym miejscu lub suszarce do ziół, owoców i grzybów. Można też skorzystać z gotowego produktu dostępnego w aptekach i sklepach zielarskich.

Napar przygotować należy w szklance lub niedużym kubku, zalewając dwie łyżeczki suszu (lub dwie saszetki, jeśli mamy do czynienia z rumiankiem w postaci ziołowej herbaty ekspresowej) świeżo przegotowaną wodą. Aby uzyskać mocny napar, należy pozostawić go na 10 – 15 minut pod przykryciem. Następnie należy przelać do miski i dolać do niego gorącej wody. Całość trzeba delikatnie ostudzić, aby uniknąć poparzeń skóry i dróg oddechowych.

Aby inhalacja była jak najbardziej wydajna i skuteczna, warto nakryć głowę ręcznikiem. Dzięki temu nie rozprzestrzenia się na boki, a trafia do prosto do ust i nosa.

Reklama

Na co inhalacje z rumianku są skuteczne?

Tradycyjne inhalacje są bardzo skuteczną metodą leczenia wszelkich nieżytów górnych dróg oddechowych. Przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości rumianku powodują, że wdychanie naparu odkaża i rozrzedza wydzielinę zalegającą w jamie nosowej czy gardle. Dlatego też inhalacje z rumianku pomagają w leczeniu kataru i kaszlu.

Pojawienie się ropnej wydzieliny z nosa jest pierwszym objawem zapalenia zatok. Inhalacje metodą tradycyjną (wdychanie ciepłej pary) pozwalają substancjom leczniczym zawartym w parzonych ziołach dotrzeć do górnych dróg oddechowych, m.in. właśnie do zainfekowanych zatok. Stąd inhalacje z rumianku na zatoki są idealnym rozwiązaniem. 

Dostająca się do nich bezpośrednio para zawierająca olejek eteryczny działa na nie antyseptycznie, łagodząc stan zapalny. Prowadzi to do rozrzedzenia lub eliminacji flegmy, a co za tym idzie – udrożnienia zatkanego nosa, który często jest przyczyną dużego dyskomfortu związanego z utrudnionym oddychaniem, bólu zatok, a nawetbólu głowy.

Wdychanie pary dodatkowo nawilża podrażnioną przy infekcjach śluzówkę, przyspieszając jej gojenie. Przynoszona w ten sposób ulga wspomagana jest dzięki antyalergicznym i przeciwbólowym właściwościom rumianku. Zawarte w nim substancje przeciwhistaminowe przyczyniają się do ograniczenia negatywnego wpływu czynników zewnętrznych, działania alergenów występujących w otaczającym nas środowisku, co w efekcie zmniejsza obrzęk śluzówki, ułatwiając oddychanie i przyspieszając gojenie.

Dla kogo inhalacje z rumianku są zalecane?

Inhalacje i nebulizacje są z reguły bezpiecznymi formami leczenia. Dostarczane za ich pomocą do organizmu leki czy substancje lecznicze trafiają bezpośrednio do zainfekowanych miejsc, ograniczając w ten sposób występowanie skutków ubocznych. Preparaty podawane w takiej formie w odróżnieniu od leków ogólnoustrojowych (głównie tych podawanych drogą doustną lub dożylną) niemal w ogóle nie dostają się do krwiobiegu, a zatem nie oddziałują na elementy organizmu, które tego oddziaływania nie potrzebują.

W konsekwencji inhalacje z rumianku (najlepiej jednak po konsultacji z lekarzem) mogą być stosowane:

  • u dzieci,
  • przez kobiety w ciąży,
  • przez osoby leczone innymi lekami.

Jeśli chodzi o przeprowadzanie inhalacji u dzieci, te robione metodą tradycyjną sprawdzają się raczej u dzieci starszych, dla których siedzenie nad miską, z nakrytą głową, nie będzie trudnością.

Napar do inhalacji dla dzieci i kobiet w ciąży powinien być nieco chłodniejszy, a sama inhalacja powinna trwać trochę krócej, żeby nie powodować duszności i związanego z nimi dyskomfortu mogącego wystąpić przy długotrwałym wdychaniu zbyt ciepłej pary.

Szczególną uwagę powinny zwracać na to kobiety ciężarne, którym w ogóle zabrania się przegrzewania organizmu mogącego powodować niebezpieczne skurcze macicy. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności inhalacje z rumianku nie powodują skutków groźnych ani dla dzieci ani kobiet w ciąży.

Reklama

Przeciwwskazania do inhalacji ziołowych

Rumianek, jak wszystkie inne zioła, zawiera substancje mogące u niektórych powodować reakcje alergiczne. Osoby skłonne do uczuleń powinny być więc ostrożne w stosowaniu inhalacji ziołowych, aby uniknąć podrażnień lub obrzęków dróg oddechowych.

Napar z rumianku, tak jak i inne substancje zawierające olejki eteryczne, nie nadaje się do stosowania w postaci nebulizacji. Olejki rozbite na drobne kropelki i wprowadzone bezpośrednio do płuc mogą powodować silne reakcje alergiczne, a nawet prowadzić do uduszenia. Poza tym mogą zapchać elementy nebulizatora, przyczyniając się do jego uszkodzenia.

Reklama

Właściwości rumianku

Suszone koszyczki rumianku pospolitego zawierają dużą ilość olejku eterycznego bogatego w różne witaminy i minerały. Dzięki różnym występującym w nim substancjom, zioło to ma działanie:

  • przeciwzapalne(cholina, alfa-bisabolol) – pomaga w leczeniu stanów zapalnych układu pokarmowego, chorób wrzodowych żołądka i jelit, zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia zatok,
  • antyseptyczne(flawonaidy, poliacetyleny) – może być stosowany zewnętrznie na rany, owrzodzenia skóry, do leczenia odleżyn, trądziku, zapalenia spojówek, przy podrażnieniach oczu, w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła (również do codziennej pielęgnacji jamy ustnej),
  • przeciwgrzybicze (flawonaidy) – w formie okładów działa pomocniczo w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry i okolic intymnych,
  • rozkurczające(związki kumarynowe i śluzowe) – działa kojąco przy wszelkich skurczach układu pokarmowego,
  • uspokajające i antydepresyjne – napar z rumianku bywa zalecany w stanach lekkiego podenerwowania i zaburzeń snu,
  • przeciwalergiczne (chamazulen).

Czytaj:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ oddechowy
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?
Dziecko z inhalatorem
Zatrucie tlenkiem węgla - objawy, leczenie, powikłania
Infografika przedstawiająca płuca chorej osoby
Inhalacje na suchy kaszel - z czego je zrobić i czy pomagają?
Kobieta w trakcie inhalacji na kaszel
Podobne artykuły
Produkty na półkach sklepowych
Zatrucie amoniakiem - objawy, leczenie
Do przygotowania inhalacji można użyć suszony majeranek lub olejek
Inhalacje z majeranku – na co warto je stosować?
Mężczyzna robi sobie inhalacje na gardło
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów
Inhalacje z rumianku – na co warto je stosować?
Osoba wykonująca inhalacje na zatkany nos i zatoki
Inhalacje na katar, zatoki i zatkany nos

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!