Najzdrowsze miejsce w internecie

Sine stopy – u dziecka i osoby dorosłej. Jakie przyczyny?

Sine stopy mogą być przyczyną różnych zaburzeń zdrowotnych. Zasinienie utrzymujące się przez dłuższy czas powinno być skonsultowane z lekarzem, by wykonać odpowiednie badania. Sprawdź, co oznaczają u dzieci i dorosłych.
Sine stopy na śniegu
źródło:123RF
W skrócie
 • Siniejące stopy nie powinny być ignorowane, gdyż mogą być objawem poważnych chorób.
 • Leczenie siniejących stóp może polegać na przyjmowaniu leków, ale także na wykonaniu operacji. Kiedy jest ona konieczna?
 • Sinienie stóp najczęściej występuje u osób starszych, jednak dotknąć może nawet noworodki. Czy przyczyny w obydwu przypadkach są takie same?
SPRAWDŹ TEŻ: Jak leczyć sine paznokcie u rąk i stóp?
Spis treści

Jakie są przyczyny sinienia stóp?

Siniejące stopy lub sine palce u nóg to dolegliwość, na którą skarży się wiele osób, szczególnie w podeszłym wieku. Ich najczęstszą przyczyną są problemy z krążeniem. Krew przepływająca przez cały organizm człowieka ma za zadanie zaopatrywać wszystkie jego części w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wartości odżywcze oraz w tlen. 

Kiedy przepływ krwi jest ograniczony i nie dociera ona wszędzie, może dojść do niedotlenienia poszczególnych elementów organizmu. Problemy z krążeniem często w pierwszej kolejności objawiają się w obrębie kończyn, ponieważ – by dotrzeć do ich końców – krew musi pokonać najdłuższą drogę. Stąd efekt siniejących czy zimnych stóp.

Inne prawdopodobne przyczyny sinych stóp to:

 • sinica obwodowa,
 • akrocyjanoza,
 • wychłodzenie,
 • objaw Raynauda – zaburzenie naczynioworuchowe o nieznanym pochodzeniu,
 • zatrucie metalami ciężkimi;

Siniejące stopy a niewydolność żylna

Siniejące stopy mogą być objawem przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) kończyn dolnych. Jest to choroba częściej dotykająca kobiety niż mężczyzn.

Bezpośrednią przyczyną jej powstawania jest uszkodzenie naczyń odpowiedzialnych za transport krwi z nóg do mięśnia sercowego. Aby transport ten odbywał się prawidłowo, wszystkie zastawki tych naczyń muszą być w pełni sprawne.

W przeciwnym wypadku krew cofa się, zaczyna zalegać w żyłach, rozpierając je i powodując uszkodzenia i stany zapalne.

Dolegliwość ta powoduje nie tylko zasinienie stóp, ale również ich bolesność, obrzęki, uczucie ciężkości oraz uwidocznienie naczyń podskórnych (tzw. pajączki). Zaobserwowanie takiego zespołu objawów powinno zostać skonsultowane z lekarzem celem ustalenia odpowiedniego leczenia.

Leczenie niewydolności żylnej i związanych z nią sinych stóp to przede wszystkim:

 • farmakoterapia z zastosowaniem leków obkurczających naczynia i wzmacniających ich ściany,
 • terapia uciskowa – stosowanie różnego rodzaju opasek uciskowych wspierających przepływ krwi,
 • terapia zabiegowa – zabiegowe zamykanie naczyń krwionośnych z użyciem lasera;

Sine stopy przy sinicy obwodowej

Sinica jest dolegliwością spowodowaną niewiązaniem tlenu z hemoglobiną w płucach. Mówi się o niej, kiedy ilość niedotlenionej hemoglobiny przekracza 5% jej całej objętości. Krew naturalnie ma czerwoną barwę, na podstawie której można ocenić stopień dotlenienia. Im więcej tlenu, tym jaśniejsza czerwień krwi. Gdy tlenu ubywa, krew robi się ciemniejsza i stąd pojawiające się zasinienie.

Wyróżnia się dwa rodzaje sinicy:

 • centralną – atakującą usta, twarz, czasem tułów,
 • obwodową – umiejscawiającą się przede wszystkim w kończynach i płatkach uszu;

Za zasinienie stóp odpowiedzialna bywa więc sinica obwodowa. Częściej objawia się ona sinieniem paznokci lub palców, niekiedy jednak obejmuje swym zasięgiem całe stopy. 

Najczęstszymi przyczynami sinicy obwodowej są:

 • zaburzenia naczynioskurczowe,
 • niedrożność żylna,
 • niedrożność tętnic,
 • skurcze naczyń,
 • wychłodzenie organizmu;

Leczenie sinicy to właściwie leczenie jej przyczyn, dlatego, by je podjąć, niezbędna jest konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie ewentualnej diagnostyki.

Sine stopy a akrocyjanoza - co to za choroba?

Akrocyjanoza to zaburzenie naczynioruchowe obejmujące swym zasięgiem końcowe części kończyn, a więc dłonie i stopy. Przybiera ona z reguły łagodną postać, może nasilać się podczas ekspozycji kończyn na zimno. Sinienie przebiega symetrycznie, często towarzyszy mu nadmierna potliwość dłoni lub stóp.

Wyróżnia się dwa typy akrocyjanozy:

 • pierwotną, czyli samoistną,
 • wtórną – towarzyszącą innym chorobom (przy których wzmożona jest lepkość krwi), powikłaniom po odmrożeniach lub uciskowi na naczynia krwionośne;

Akrocyjanoza to przypadłość diagnozowana najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia. Jej pierwsze objawy pojawiają się nieraz już w okresie dojrzewania.

Czy sine stopy mogą być objawem nowotworu?

Utrzymujące się zasinienie stóp, a także dłoni, może być objawem nowotworu zwanego czerwienicą prawdziwą. Polega on na nadmiernym produkowaniu krwinek czerwonych, a jej przyczyny nie są znane. Prowadzi to zazwyczaj to zatorów i zakrzepów, czego wynikiem jest właśnie sinienie kończyn. Innymi objawami tej choroby są m.in. zawroty i bóle głowy, a także zburzenia widzenia.

Poza czerwienicą prawdziwą, wyróżnia się jeszcze 2 typy tej choroby:

 • czerwienicą rodzinną (wynikającą z mutacji genu odpowiedzialnego za kodowanie receptoru dla erytropoetyny);
 • czerwienicę wtórną (polegająca na zaburzeniu propocji osocza i krwinek czerownych).

Co oznaczają sine stopy u dzieci i nastolatków

Sine stopy to przypadłość, którą można zauważyć nie tylko u pacjentów dorosłych, ale także u dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Skąd się ona bierze? Dzieci w pierwszych miesiącach życia mają jeszcze nie do końca wykształcony układ oddechowy, a zatem wiązanie hemoglobiny z tlenem może być utrudnione. 

U noworodków dość często można zaobserwować nieznaczne zasinienie stóp, powinno ono jednak ustąpić samoistnie po ich delikatnym pocieraniu, masowaniu lub ogrzaniu. Wychłodzenie u najmłodszych pacjentów także szybciej prowadzi do zasinienia niż u osób dorosłych, co wynika z kolei z niewykształconego w pełni układu krążenia. 

Maluchy często noszone są z wykorzystaniem wygodnego chwytu „pod pupę”, który niekiedy może powodować ucisk i zablokowanie swobodnego przepływy krwi w kończynach dolnych dziecka. Powstałe w ten sposób zasinienie powinno jednak ustąpić zaraz po zwolnieniu ucisku.

Zdarza się też, że sine stopy lub palce u nóg u niemowlaka lub nieco starszego dziecka to skutek dłuższego ucisku, np. zbyt ciasną skarpetką czy ręką nieumiejętnie chwytającego rodzica. Niestety może być to objaw choroby.

Siniejące stopy u nastolatków natomiast wynikają najczęściej ze zmian, które zachodzą w ich organizmie. Kiedy dziecko rośnie za szybko, serce może mieć trudności z pompowaniem odpowiedniej ilości krwi, której w efekcie za mało płynie żyłami do dalszych części ciała.

Utrzymująca się siność stóp dziecka czy nastolatka musi być natychmiast skonsultowana z pediatrą, ponieważ świadczy o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Dr E. Łastowiecka-Moras, Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych, w: Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka, nr. 6, 2015
 • Rekomendacje diagnostyczne i lecznicze w chorobach żył i naczyń chłonnych. Przegląd Flebologiczny 2003; 11 (supl. 1): S1–S38.
 • Andrzej Szczeklik (red.). Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.
 • Korthuis R.J., Gute D.C. Postischemic leukocyte/endothelial cell interactions and effect of Daflon 500 mg. Int. J. Microcirc. Clin. Exp. 1997; 17 (supl. 1): 11–17.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach? Przyczyny, leczenie
Kobieta wkładająca stopy do wody
Przeczytaj artykuł
Jak pozbyć się bólu śródstopia? Do którego lekarza zgłosić?
Ból w stopie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie nóg - przyczyny. Co oznacza i jak leczyć?
Kobietę swędzą nogi
Podobne artykuły
Odciski i nagniotki - przyczyny powstawania. Jak je usunąć?
Opuchnięte kostki - przyczyny. Domowe sposoby i profilaktyka
Chód bociani to już nie problem dzięki ortezom na opadającą stopę
Recenzja kremu do stóp z Colostrum Genactiv
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!