Sine stopy – przyczyny, leczenie i choroby. Co oznaczają?

Sine stopy mogą być oznaką wychłodzenia organizmu, problemów z krążeniem lub innych problemów zdrowotnych. Zasinienie utrzymujące się przez dłuższy czas powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ może wskazywać na obecność niektórych chorób w organizmie
Sine stopy na śniegu
źródło:123RF

Spis treści

Przyczyny sinych stóp

Siniejące stopy lub sine palce u nóg to dolegliwość, na którą skarży się wiele osób, szczególnie w podeszłym wieku. Ich najczęstszą przyczyną są problemy z krążeniem. Krew przepływająca przez cały organizm człowieka ma za zadanie zaopatrywać wszystkie jego części w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wartości odżywcze oraz w tlen. 

Kiedy przepływ krwi jest ograniczony i nie dociera ona wszędzie, może dojść do niedotlenienia poszczególnych elementów organizmu. Problemy z krążeniem często w pierwszej kolejności objawiają się w obrębie kończyn, ponieważ – by dotrzeć do ich końców – krew musi pokonać najdłuższą drogę. Stąd efekt zimnych czy siniejących stóp.

Inne prawdopodobne przyczyny sinych stóp to:

 • sinica obwodowa,
 •  akrocyjanoza,
 • wychłodzenie,
 •  objaw Raynauda – zaburzenie naczynioworuchowe o nieznanym pochodzeniu,
 • zatrucie metalami ciężkimi.

Sine stopy u noworodka

Sine stopy to przypadłość, którą można zauważyć nie tylko u pacjentów dorosłych, ale także u dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Skąd się ona bierze? Dzieci w pierwszych miesiącach życia mają jeszcze nie do końca wykształcony układ oddechowy, a zatem wiązanie hemoglobiny z tlenem może być utrudnione. 

U noworodków dość często można zaobserwować nieznaczne zasinienie stóp, powinno ono jednak ustąpić samoistnie po ich delikatnym pocieraniu, masowaniu lub ogrzaniu. Wychłodzenie u najmłodszych pacjentów także szybciej prowadzi do zasinienia niż u osób dorosłych, co wynika z kolei z niewykształconego w pełni układu krążenia

Zdarza się też, że sine stopy lub palce u nóg u noworodka czy niemowlaka to skutek dłuższego ucisku, np. zbyt ciasną skarpetką czy ręką nieumiejętnie chwytającego rodzica. Maluchy często noszone są z wykorzystaniem wygodnego chwytu „pod pupę”, który niekiedy może powodować ucisk i zablokowanie swobodnego przepływy krwi w kończynach dolnych dziecka. Powstałe w ten sposób zasinienie powinno jednak ustąpić zaraz po zwolnieniu ucisku. Utrzymująca się siność stóp dziecka musi być natychmiast skonsultowana z pediatrą, ponieważ świadczy o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu.

Siniejące stopy a niewydolność żylna

Siniejące stopy mogą być objawem przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) kończyn dolnych. Jest to choroba częściej dotykająca kobiety niż mężczyzn (w Polsce zapada na nią niemal 50% kobiet i 37% mężczyzn). 

Bezpośrednią przyczyną jej powstawania jest uszkodzenie naczyń odpowiedzialnych za transport krwi z nóg do mięśnia sercowego. Aby transport ten odbywał się prawidłowo, wszystkie zastawki tych naczyń muszą być w pełni sprawne. W przeciwnym wypadku krew cofa się, zaczyna zalegać w żyłach, rozpierając je i powodując uszkodzenia i stany zapalne.

Dolegliwość ta powoduje nie tylko zasinienie stóp, ale również ich bolesność, obrzęki, uczucie ciężkości oraz uwidocznienie naczyń podskórnych (tzw. pajączki). Zaobserwowanie takiego zespołu objawów powinno zostać skonsultowane z lekarzem celem ustalenia odpowiedniego leczenia.

Leczenie niewydolności żylnej i związanych z nią sinych stóp to przede wszystkim:

 • farmakoterapia z zastosowaniem leków obkurczających naczynia i wzmacniających ich ściany,
 • terapia uciskowa – stosowanie różnego rodzaju opasek uciskowych wspierających przepływ krwi,
 • terapia zabiegowa – zabiegowe zamykanie naczyń krwionośnych z użyciem lasera.

Sine stopy przy sinicy obwodowej

Sinica jest dolegliwością spowodowaną niewiązaniem tlenu z hemoglobiną w płucach. Mówi się o niej, kiedy ilość niedotlenionej hemoglobiny przekracza 5% jej całej objętości. Krew naturalnie ma czerwoną barwę, na podstawie której można ocenić stopień dotlenienia. Im więcej tlenu, tym jaśniejsza czerwień krwi. Gdy tlenu ubywa, krew robi się ciemniejsza i stąd pojawiające się zasinienie.

Wyróżnia się dwa rodzaje sinicy:

 • centralną – atakującą usta, twarz, czasem tułów,
 • obwodową – umiejscawiającą się przede wszystkim w kończynach i płatkach uszu.

Za zasinienie stóp odpowiedzialna bywa więc sinica obwodowa. Częściej objawia się ona sinieniem samych paznokci lub palców, niekiedy jednak obejmuje swym zasięgiem całe stopy. 

Najczęstszymi przyczynami sinicy obwodowej są:

 • zaburzenia naczynioskurczowe,
 • niedrożność żylna,
 • niedrożność tętnic,
 • skurcze naczyń,
 • wychłodzenie organizmu.

Leczenie sinicy to właściwie leczenie jej przyczyn, dlatego, by je podjąć, niezbędna jest konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie ewentualnej diagnostyki.

Sine stopy a akrocyjanoza

Akrocyjanoza to zaburzenie naczynioruchowe obejmujące swym zasięgiem końcowe części kończyn, a więc dłonie i stopy. Przybiera ona z reguły łagodną postać, może nasilać się podczas ekspozycji kończyn na zimno. Sinienie przebiega symetrycznie, często towarzyszy mu nadmierna potliwość dłoni lub stóp.

Wyróżnia się dwa typy akrocyjanozy:

 • pierwotną, czyli samoistną,
 • wtórną – towarzyszącą innym chorobom (przy których wzmożona jest lepkość krwi), powikłaniom po odmrożeniach lub uciskowi na naczynia krwionośne.

Akrocyjanoza to przypadłość diagnozowana najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia. Jej pierwsze objawy pojawiają się nieraz już w okresie dojrzewania.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Dr E. Łastowiecka-Moras, Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych, w: Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka, nr. 6, 2015

Oceń artykuł

(liczba ocen 7)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!