Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak długo żyją plemniki? Długość życia męskich gamet w pochwie i poza nią

Odpowiedź na pytanie o to, jak długo żyją plemniki nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od jakości nasienia i warunków, w jakich plemnikom przyjdzie egzystować tuż po wydostaniu się na zewnątrz. W środowisku nieprzyjaznym plemniki mogą zginąć natychmiast - w bardziej sprzyjających okolicznościach najsilniejsze osobniki są w stanie przeżyć nawet kilka dni. Ile żyją plemniki w pochwie, a ile żyją plemniki poza organizmem?
długość życia plemników
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Plemniki to męskie gamety, czyli komórki rozrodcze. Powstają w kanalikach nasiennych jąder w procesie spermatogenezy, a czas ich tworzenia i dojrzewania wynosi 72 dni.
 • Ogólna żywotność plemników po ejakulacji jest uzależniona od wielu czynników np. stanu zdrowia mężczyzny. Poza pochwą kobiety mogą przetrwać od kilku do kilkunastu minut.
 • W pochwie czas przetrwania plemników zależy w największym stopniu do dnia cyklu menstruacyjnego, w którym do niej trafią. W dniach okołoowulacyjnych i podczas owulacji mogą żyć 3-7 dni, a poza tym okresem są dość szybko niszczone.
SPRAWDŹ TEŻ: Dawstwo - komórek jajowych i nasienia. Jak zostać dawcą?
Spis treści

Reklama

Plemnik - co to jest?

Plemnik (spermatozoid) to męska gameta, czyli komórka rozrodcza wytwarzana w procesie spermatogenezy w kanalikach nasiennych jąder. Plemnik zbudowany jest z główki, szyjki (wstawki) oraz witki, dzięki której może się poruszać. Ludzkie plemniki osiągają blisko 60 μm długości. 

Jak długo żyją plemniki?

Cykl spermatogenezy trwa 72 dni, a zanim plemnik osiągnie pełną dojrzałość, przechodzi przez kilka etapów rozwoju. Na początku rozwija się główka, a kiedy jest już odpowiednio ukształtowana, plemnik uwalniany jest do przewodów w najądrzach.

Tam spędza około trzech tygodni, podczas których ma szansę w pełni dojrzeć i nabrać zdolności do zapłodnienia. Tę zdolność i ruchliwość plemniki wykazują przez wiele dni. Jeśli jednak nie dojdzie do ejakulacji, męskie gamety tracą witalność i zanikają. 

Plemniki uwalniane są masowo podczas wytrysku nasienia. W mililitrze spermy znajduje się ich ok. 120-260 mln. Do zapłodnienia wystarczy tylko jeden. Do celu dociera najsilniejszy. Zdarza się jednak tak, że spośród wielu milionów plemników, żaden nie będzie zdolny do wyczerpującej wędrówki i zapłodnienia.

Reklama

Ile czasu żyją plemniki?

Ile plemniki żyją? Żywotność plemników jest ograniczona i zależy od wielu czynników. Po wydostaniu się na zewnątrz długość życia plemników będzie zależała przede wszystkim od ich kondycji oraz warunków, w jakich się znajdą. Na jakość nasienia wpływają m.in.:

 • stan zdrowia mężczyzny, 
 • odpowiednia ilość hormonów wytwarzana w organizmie, 
 • aktywność seksualna. 

Plemniki narażone są na śmierć niemalże od razu po wydostaniu się na zewnątrz. W niesprzyjających warunkach mogą przetrwać kilka minut, w idealnych są zdolne do przeżycia nawet kilkudziesięciu godzin. 

Ile żyją plemniki w pochwie?

Ile żyje plemnik w pochwie? Żywotność plemników w pochwie uzależniona jest przede wszystkim od dnia cyklu menstruacyjnego, w którym udało im się tam trafić. W sprzyjających warunkach, plemniki mogą przetrwać w pochwie 72 godziny, czyli trzy dni, a najsilniejsze osobniki nawet do pięciu, czy siedmiu dni.

Szanse na taki długi żywot w pochwie męskie gamety mają głównie podczas owulacji i w dniach okołoowulacyjnych. W tym czasie męskim komórkom sprzyja śluz szyjkowy, który jest wówczas przejrzysty, śliski, rzadki i elastyczny, co znacznie ułatwia plemnikom poruszanie się i dotarcie do komórki jajowej. Ponadto, tzw. śluz płodny chroni plemniki przed kwaśnym środowiskiem wnętrza pochwy oraz zawiera liczne substancje odżywcze.

Jednak inny rodzaj śluzu szyjkowego, tzw. śluz niepłodny (gestagenny), wykazuje odwrotne właściwości. Jego bardziej mętna, niekiedy biała, gęsta i kleista konsystencja oraz kwaśny odczyn pH spowalniają ruchliwość plemników i działają na nie wręcz zabójczo. Taki rodzaj śluzu nie pozwala męskim gametom dotrzeć w głąb macicy. Zdarzają się jednak wyjątkowo silne plemniki, które są w stanie przetrwać w mniej sprzyjających warunkach i wyruszyć w drogę do celu po zmianie środowiska na bardziej przyjazne.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Ile żyją plemniki na zewnątrz?

Długość życia plemnika poza organizmem mężczyzny zależy przede wszystkim od wspomnianych wcześniej czynników zewnętrznych oraz jakości nasienia. Jeśli po wytrysku sperma znajdzie się przykładowo na pościeli, ręczniku, ubraniu, czy podłodze, plemniki albo zginą natychmiast, albo mają szansę przeżyć kilka do kilkunastu minut.

Męskie gamety wolą bardziej ciepłe i wilgotne środowisko, np. okolice miejsc intymnych, powierzchnię skóry, czy ciepłą wodę o temperaturze ok. 37 stopni Celsjusza, w której mogą przetrwać nawet do kilkunastu godzin. W takich warunkach zagrożeniem dla męskich gamet mogą być detergenty lub wysoka temperatura. To, że plemniki mogą nieco dłużej egzystować w wodzie, nie oznacza, że podczas kąpieli w wannie znajdą drogę do żeńskich narządów rodnych i będą zdolne do zapłodnienia. 

Ile żyją plemniki na palcu?

Jak długo żyje plemnik na palcu i czy może być jeszcze zdolny do działania? Żywotność plemników na skórze nie jest długa. Szybko giną w suchym środowisku i jeśli od razu nie trafią do wnętrza pochwy, to zapłodnienie w wyniku przeniesienia spermy z dłoni do narządów rodnych kobiety jest bardzo mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe.

Czytaj również

Bibliografia

 • Erkiert-Kusiak, M., Słowikowska-Hilczer, J., Walczak-Jędrzejowska, R., & Marchlewska, K. (2019). Wpływ wybranych parametrów stylu życia na liczbę plemników u mężczyzn z niepłodnych par. Diagnostyka Laboratoryjna, 55(4).
 • Woźniak, P. (2013). Plemnik – jedna z najciekawszych komórek w przyrodzie. Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, (3), 23-28.
 • Laska, A. (2015). Budowa męskiego układu rozrodczego, spermatogeneza i struktura plemników u roztocza Trachygamasus sp.(Parasitiformes: Parasitidae).
 • Olbrychtowa, F., & Walkowski, L. (1959). Badania nad podniesieniem żywotności plemników. Medycyna Weterynaryjna, 15(04).
 • Nawrot, A., Jendraszak, M., Skibińska, I., Karasińska-Osmola, J. O. L. A. N. T. A., & Arasimowicz, G. (2008). Wpływ tpen na żywotność i ruch plemników ludzkich. Dwumiesięcznik Naukowy Uniwersytetu Medycznego, 77(5), 347-352.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? - techniki, porady, wskazówki
Kobieta w bieliźnie siedzi na mężczyźnie
Pozycja na jeźdźca - jak wygląda i na czym polega? Porady
Mężczyzna wyjmuje prezerwatywę z kieszeni
Pozycja na pieska - czy musi boleć? Jak wygląda?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!