string(8) "szukanie" Jak długo żyją plemniki - długość życia plemników

Jak długo żyją plemniki - długość życia plemników

Chociaż żywotność plemników nie jest owiana tajemnicą, często wzbudza wiele wątpliwości. Może dlatego, że odpowiedź na pytanie o to, jak długo żyją plemniki nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od jakości nasienia i warunków w jakich plemnikom przyjdzie egzystować tuż po wydostaniu się na zewnątrz.W środowisku nieprzyjaznym plemnikom, mogą one zginąć natychmiast, w bardziej sprzyjających okolicznościach, najsilniejsze osobniki są w stanie przeżyć nawet kilka dni. Ile żyją plemniki w pochwie, a ile żyją plemniki poza organizmem?
długość życia plemników
Źródło: 123RF

Spis treści

Jak długo żyją plemniki?

Plemnik, inaczej zwany spermatozoidem, to męska gameta, czyli komórka rozrodcza wytwarzana w procesie spermatogenezy w kanalikach nasiennych jąder. Plemnik zbudowany jest z główki, szyjki (wstawki) oraz witki, dzięki której może się poruszać. Ludzkie plemniki osiągają blisko 60 μm długości. 

Cykl spermatogenezy trwa 72 dni, a zanim plemnik osiągnie pełną dojrzałość, przechodzi przez kilka etapów rozwoju. Na początku rozwija się główka, a kiedy jest już odpowiednio ukształtowana, plemnik uwalniany jest do przewodów w najądrzach. Tam spędza około trzech tygodni, podczas których ma szansę w pełni dojrzeć i nabrać zdolności do zapłodnienia. Tę zdolność i ruchliwość plemniki wykazują przez wiele dni. Jeśli jednak nie dojdzie do ejakulacji, męskie gamety tracą witalność i zanikają. 

Plemniki uwalniane są masowo podczas wytrysku nasienia. W mililitrze spermy znajduje się ich ok. 120-260 mln.Do zapłodnienia wystarczy tylko jeden. Do celu dociera najsilniejszy. Zdarza się jednak tak, że spośród wielu milionów plemników, żaden nie będzie zdolny do wyczerpującej wędrówki i zapłodnienia. 

Czytaj: Układ płciowy (rozrodczy) - budowa i funkcje u kobiet i mężczyzn

Ile czasu żyją plemniki?

Ile plemniki żyją? Żywotność plemników jest ograniczona i zależy od wielu czynników. Po wydostaniu się na zewnątrz, długość życia plemników będzie zależała przede wszystkim od ich kondycji oraz warunków w jakich się znajdą. Na jakość nasienia wpływają m.in.:

  • stan zdrowia mężczyzny, 
  • odpowiednia ilość hormonów wytwarzana w organizmie, 
  • aktywność seksualna. 

Plemniki narażone są na śmierć niemalże od razu po wydostaniu się na zewnątrz. W niesprzyjających warunkach mogą przetrwać kilka minut, w idealnych są zdolne do przeżycia nawet kilkudziesięciu godzin. 

Czytaj: Badanie nasienia (seminogram) - przygotowanie, przebieg i wyniki

Ile żyją plemniki w pochwie?

Z przyczyn naturalnych najlepszym miejscem przetrwania dla plemników poza organizmem mężczyzny, są drogi rodne kobiety. Chociaż i tutaj na męskie gamety mogą czyhać zagrożenia, a droga do celu wcale nie musi być łatwa.

Ile żyje plemnik w pochwie? Żywotność plemników w pochwie uzależniona jest również od wielu czynników, ale przede wszystkim od dnia cyklu owulacyjnego, w którym udało im się tam trafić. Ile dni żyją plemniki? W sprzyjających warunkach, plemniki mogą przetrwać w pochwie 72 godziny, czyli trzy dni, a najsilniejsze osobniki nawet do pięciu, czy siedmiu dni. Szanse na taki długi żywot w pochwie męskie gamety mają głównie podczas owulacji i w dniach okołoowulacyjnych. W tym czasie, męskim komórkom sprzyja śluz szyjkowy, który jest wówczas przejrzysty, śliski, rzadki i elastyczny, co znacznie ułatwia plemnikom poruszanie się i dotarcie do komórki jajowej. Ponadto, tzw. śluz płodnychroni plemniki przed kwaśnym środowiskiem wnętrza pochwy oraz zawiera liczne substancje odżywcze. 

Przeczytaj: Seks po porodzie. Kiedy zacząć?

Jednak inny rodzaj śluzu szyjkowego, tzw. śluz niepłodny (gestagenny), wykazuje dokładnie odwrotne właściwości. Jego bardziej mętna, niekiedy biała, gęsta i kleista konsystencja oraz kwaśny odczyn pH, nie tylko zdecydowanie spowalniają ruchliwość plemników, ale działają na nie wręcz zabójczo. Taki rodzaj śluzu nie pozwala męskim gametom dotrzeć w głąb macicy, tym samym blokuje im drogę do jajeczka. Zdarzają się jednak wyjątkowo silne plemniki, które są w stanie przetrwać w mniej sprzyjających warunkach w pochwie i wyruszyć w drogę do celu po zmianie środowiska na bardziej przyjazne. Może się tak zdarzyć, gdy ejakulat znalazł się w żeńskich drogach rodnych niedługo przed owulacją. 

Przeczytaj: Naturalne planowanie rodziny - metody i zasady

Ile żyją plemniki na zewnątrz?

Długość życia plemnika poza organizmem mężczyzny zależy przede wszystkim od wspomnianych wcześniej czynników zewnętrznych oraz jakości nasienia

Najszybciej obumierają plemniki, które nie trafiają do dróg rodnych kobiety i narażone są na kontakt z powietrzem i suchą powierzchnią. Jeśli po wytrysku sperma znajdzie się przykładowo na pościeli, ręczniku, ubraniu, czy podłodze, plemniki albo zginą natychmiast, albo mają szansę przeżyć kilka do kilkunastu minut. Męskie gamety wolą bardziej ciepłe i wilgotne środowisko, np. okolice miejsc intymnych, powierzchnię skóry, czy ciepłą wodę o temperaturze ok. 37 stopni Celsjusza, w której mogą przetrwać nawet do kilkunastu godzin. W takich warunkach zagrożeniem dla męskich gamet mogą być detergenty lub zbyt wysoka temperatura wody. 

Jednak przetrwanie a możliwość zapłodnienia to dwie różne kwestie. To, że plemniki mogą nieco dłużej egzystować w wodzie, nie oznacza, że przykładowo podczas kąpieli w wannie znajdą drogę do żeńskich narządów rodnych i będą zdolne do zapłodnienia. 

Czytaj także: Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i skuteczność

Ile żyją plemniki na palcu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy może dojść do zapłodnienia, wówczas gdy plemniki najpierw trafią np. na dłoń, po czym zostaną wprowadzone do kobiecej pochwy. Jak długo żyje plemnik na palcu i czy może być jeszcze zdolne do działania? Żywotność plemników na skórze nie jest długa, ponieważ nawet te najbardziej żywotne, nie przestają być wrażliwe na warunki w jakich się znajdują poza organizmem. Szybko giną w suchym środowisku i jeśli od razu nie trafią do wnętrza pochwy, a przykładowo na palce, to zapłodnienie, a tym samym zajście w ciążę w wyniku przeniesienia spermy z dłoni do narządów rodnych kobiety jest bardzo mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe.

Oceń artykuł

(liczba ocen 42)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij