Jakie są sposoby na oparzenia po radioterapii? Raport Medme.pl

Radioterapia, choć kojarzy się jednoznacznie z leczeniem chorób nowotworowych, wykorzystywana jest często w terapii skojarzonej w innych schorzeniach. Niestety pozostawia po sobie skutki uboczne, którymi są m.in. oparzenia. Zapytaliśmy naszych czytelników z jakich sposobów korzystają, aby je złagodzić. W sondzie wzięło udział prawie 100 osób.
Lekarz tłumaczy pacjentce skutki choroby
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest radioterapia?

Radioterapia to metoda leczenia wykorzystywana w leczeniu zmian onkologicznych, nienowotworowych i łagodzeniu silnego bólu. Polega na naświetlaniu miejsca zmienionego chorobowo poprzez promieniowanie jonizujące, które niszczy nieprawidłowe komórki. O takim leczeniu decydują wyspecjalizowani lekarze, dobierając odpowiednią metodę, zakres naświetlania, a także dawkę promieni.

Wyróżnia się dwie metody:

 • teleradioterapię, w której źródło promieniowania usytuowane jest w pewnej odległości od ciała pacjenta,
 • brachyterapię, gdzie promieniowanie podawane jest bezpośrednio do wnętrza ciała.

Dzięki postępowi technologicznemu radioterapia jest coraz skuteczniejsza, jednak pozostawia po sobie skutki uboczne.

Skutki uboczne radioterapii

Radioterapia jest dość bezpieczną metodą leczenia. Należy pamiętać, że promieniowanie podawane jest w specjalnych warunkach, a po zakończeniu zabiegu pacjent nie jest źródłem promieniowania.

Leczenie może powodować skutki uboczne, takie jak:

 • zmiany skórne - oparzenia, zaczerwienienie i suchość,
 • mdłości,
 • wymioty,
 • zmęczenie,
 • obrzęki
 • biegunki,
 • utrata włosów w miejscu napromieniowania,
 • duszność,
 • zmiana smaku lub jego utrata,
 • zmiany w oddawaniu moczu.

Działania niepożądane radioterapii zależne są od dawki i napromieniowanej części ciała. Większość dolegliwości ustaje w ciągu 2 miesięcy, natomiast powikłania mogą utrzymywać się dłużej – nawet do pół roku. 

Sposoby na oparzenia po radioterapii

Najczęściej występującym skutkiem ubocznym radioterapii są oparzenia i podrażnienia skórne, czyli tzw. popromienne zapalenie skóry. Jak sobie z nimi radzić? Według ankietowanych najlepszym sposobem są maści na oparzenia – stosuje je 43% badanych. Warto aby te preparaty zawierały alantoinę, która ma działanie przeciwzapalne i przyśpieszające gojenie. Łagodzi zaczerwienienie i świąd skóry, a także redukuje łuszczenie się skóry.

Znanym domowym sposobem na oparzenia są również chłodne okłady, które zmniejszają ból i pieczenie – korzysta z nich 18% ankietowanych. Należy jednak pamiętać, że po złagodzeniu dolegliwości bólowych konieczne jest nawilżenie skóry.

16% osób, które wzięło udział w sondzie odpowiedziało, że sięga po maści z antybiotykiem, aby dodatkowo zapobiegać zakażeniom, natomiast 23% nie stosuje żadnych środków i czeka, aż oparzenie zniknie samoistnie. Warto jednak łagodzić dolegliwości i zastosować bezpieczne środki, które przyśpieszą gojenie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!