NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Jak przetrwać upał? Porady z ciepłych krajów

Upały to zmora tych, którzy mieszkają w klimacie umiarkowanym. Organizm nieprzystosowany do wysokich temperatur szybciej się męczy i przegrzewa. Jak zatem z upałami radzą sobie mieszkańcy ciepłych krajów?
Spis treści

Beduińska herbata

By zaznać latem nieco wytchnienia, pijemy schłodzone napoje, nierzadko z dodatkiem lodu. Często popełnianym błędem jest spożywanie alkoholu, kofeiny oraz słodkich, gazowanych napojów, które tylko pozornie gaszą pragnienie.

Mieszkańcu Sahary radzą sobie z upałem zupełnie inaczej. Piją gorącą, słodką herbatę. Wydaje się to dziwne? Z naukowego punktu widzenia jest to jednak w pełni uzasadnione. Ciało produkuje wówczas więcej ciepła, dzięki czemu temperatura organizmu zostaje wyrównana. Na dodatek poci się i chłodzi organizm.

Zakrywanie ciała

Inną metodą jest zupełne zakrywanie ciała. Przewiewne, jasne, lekkie ubranie chroni ciało przed poparzeniami oraz uwalnianiem zbyt dużej ilości wody z organizmu. Zakryte ciało nie paruje zanadto, ale dzięki przewiewnym ubraniom jest w stanie oddawać ciepło.

Stąd też mieszkańcy Bliskiego czy Dalekiego Wschodu ubierają koszule z długim rękawem, spodnie i przykrywają głowy oraz twarze przewiewnymi tkaninami. Ubranie chroni nie tylko przed utratą wody, ale również przed poważnymi dla zdrowia poparzeniami skóry oraz udarami.

Nakrycie głowy

Zakrycie całego ciała zapobiega przykrym skutkom działania słońca. Stąd nie powinno dziwić noszenie rękawiczek chroniących dłonie, a także kapeluszy i czapek, które posiadają materiał przykrywający kark. To właśnie te miejsca – kark, barki oraz dłonie – najszybciej ulegają poparzeniom.

Spanie na podłodze

Często stosowaną metodą chroniącą przed przegrzaniem organizmu jest spanie na podłodze. Chłodne powietrze jest cięższe, więc osadza się na dole pomieszczenia. Ciepłe zaś wznosi się i osadza przy suficie.

Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, sypia się na podłodze lub na matach, by ciało znajdowało się jak najbliżej chłodnego podłoża. W czasie upałów nie zaleca się natomiast spania w piętrowych łóżkach.

Posiłki pełne warzyw

W krajach, w których wysokie temperatury są czymś normalnym, odpowiedzią na to co jeść w upały jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców.

Zaleca się zjadanie lekkich posiłków złożonych z warzyw, małej ilości mięsa i odrobiny soli. Dobrej przemianie materii oraz wyrównaniu ciepła sprzyja również spożywanie ostrych przypraw.

Do tego dodać należy częste jedzenie owoców oraz picie dużej ilości wody, by organizm nie odwodnił się. We Włoszech oraz w Izraelu powszechne jest korzystanie ze specjalnych urządzeń z wodą pitną, powszechnie dostępnych w mieście.

Sjesta w cieniu

Mieszkańcy ciepłych krajów starają się spędzać jak najwięcej czasu w cieniu. W wielu krajach urzędy są zamykane w godzinach największych upałów, a na porządku dziennym jest urządzanie sjesty, czyli odpoczynku w ciągu dnia. Aktywne życie toczy się natomiast wieczorami, kiedy temperatura staje się znośna.

Otwarta przestrzeń

Upały lepiej jest przeczekać nie tylko w cieniu, ale również w otwartych przestrzeniach, na przykład w pobliżu rzek. W niektórych krajach modne jest przesiadywanie w okolicy mostów. Do tego warto dodać sposób z Izraela – mieszkańcy na co dzień używają kremów z wysokim filtrem UV (50 i 60), by zapobiec poparzeniom.

Chłód w pomieszczeniach

Dobrą metodą na zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz jest zamykanie okiennic lub zasłanianie okien. Popularne jest również celowe doprowadzanie do przeciągów w domach. Ruch powietrza schładza wnętrze budynków.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jet lag - co to jest i jak sobie z nim radzić?
Mężczyzna z jet lagiem po długim locie samolotem
Przeczytaj artykuł
Gorączka krwotoczna - Ebola, Denga i inne. Jakie objawy?
Próbka krwi z wirusem ebola
Przeczytaj artykuł
Szczepionka na malarię - ile przed wyjazdem?
Malaria to choroba tropikalna
Podobne artykuły
Jet lag - co to jest i jak sobie z nim radzić?
Gorączka krwotoczna - Ebola, Denga i inne. Jakie objawy?
Szczepionka na malarię - ile przed wyjazdem?
Oparzenie meduzy - powikłania, objawy, leczenie. Co robić?
Karta EKUZ będzie ważna dłużej niż dotychczas. Zmiany NFZ

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Jak wyciągnąć drzazgę? Spod paznokcia, skóry i z palca
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama