Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak przetrwać upał? Porady z ciepłych krajów

Upały to zmora tych, którzy mieszkają w klimacie umiarkowanym. Organizm nieprzystosowany do wysokich temperatur szybciej się męczy i przegrzewa. Jak zatem z upałami radzą sobie mieszkańcy ciepłych krajów?
Spis treści

Reklama

Beduińska herbata

By zaznać latem nieco wytchnienia, pijemy schłodzone napoje, nierzadko z dodatkiem lodu. Często popełnianym błędem jest spożywanie alkoholu, kofeiny oraz słodkich, gazowanych napojów, które tylko pozornie gaszą pragnienie.

Mieszkańcu Sahary radzą sobie z upałem zupełnie inaczej. Piją gorącą, słodką herbatę. Wydaje się to dziwne? Z naukowego punktu widzenia jest to jednak w pełni uzasadnione. Ciało produkuje wówczas więcej ciepła, dzięki czemu temperatura organizmu zostaje wyrównana. Na dodatek poci się i chłodzi organizm.

Reklama

Zakrywanie ciała

Inną metodą jest zupełne zakrywanie ciała. Przewiewne, jasne, lekkie ubranie chroni ciało przed poparzeniami oraz uwalnianiem zbyt dużej ilości wody z organizmu. Zakryte ciało nie paruje zanadto, ale dzięki przewiewnym ubraniom jest w stanie oddawać ciepło.

Stąd też mieszkańcy Bliskiego czy Dalekiego Wschodu ubierają koszule z długim rękawem, spodnie i przykrywają głowy oraz twarze przewiewnymi tkaninami. Ubranie chroni nie tylko przed utratą wody, ale również przed poważnymi dla zdrowia poparzeniami skóry oraz udarami.

Reklama

Nakrycie głowy

Zakrycie całego ciała zapobiega przykrym skutkom działania słońca. Stąd nie powinno dziwić noszenie rękawiczek chroniących dłonie, a także kapeluszy i czapek, które posiadają materiał przykrywający kark. To właśnie te miejsca – kark, barki oraz dłonie – najszybciej ulegają poparzeniom.

Źrodło: Opracowanie własne

Reklama

Spanie na podłodze

Często stosowaną metodą chroniącą przed przegrzaniem organizmu jest spanie na podłodze. Chłodne powietrze jest cięższe, więc osadza się na dole pomieszczenia. Ciepłe zaś wznosi się i osadza przy suficie.

Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, sypia się na podłodze lub na matach, by ciało znajdowało się jak najbliżej chłodnego podłoża. W czasie upałów nie zaleca się natomiast spania w piętrowych łóżkach.

Reklama

Posiłki pełne warzyw

W krajach, w których wysokie temperatury są czymś normalnym, odpowiedzią na to co jeść w upały jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców.

Zaleca się zjadanie lekkich posiłków złożonych z warzyw, małej ilości mięsa i odrobiny soli. Dobrej przemianie materii oraz wyrównaniu ciepła sprzyja również spożywanie ostrych przypraw.

Do tego dodać należy częste jedzenie owoców oraz picie dużej ilości wody, by organizm nie odwodnił się. We Włoszech oraz w Izraelu powszechne jest korzystanie ze specjalnych urządzeń z wodą pitną, powszechnie dostępnych w mieście.

Reklama

Sjesta w cieniu

Mieszkańcy ciepłych krajów starają się spędzać jak najwięcej czasu w cieniu. W wielu krajach urzędy są zamykane w godzinach największych upałów, a na porządku dziennym jest urządzanie sjesty, czyli odpoczynku w ciągu dnia. Aktywne życie toczy się natomiast wieczorami, kiedy temperatura staje się znośna.

Reklama

Otwarta przestrzeń

Upały lepiej jest przeczekać nie tylko w cieniu, ale również w otwartych przestrzeniach, na przykład w pobliżu rzek. W niektórych krajach modne jest przesiadywanie w okolicy mostów. Do tego warto dodać sposób z Izraela – mieszkańcy na co dzień używają kremów z wysokim filtrem UV (50 i 60), by zapobiec poparzeniom.

Chłód w pomieszczeniach

Dobrą metodą na zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz jest zamykanie okiennic lub zasłanianie okien. Popularne jest również celowe doprowadzanie do przeciągów w domach. Ruch powietrza schładza wnętrze budynków.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Pszczoła atakująca człowieka
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!