Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Nadmiar wody w organizmie: objawy. Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Przyczyn nadmiaru wody w organizmie jest mnóstwo – zła dieta, problemy hormonalne, stan przedmiesiączkowy. Gdy pojawiają się obrzęki, przyszedł czas na pozbycie się nadmiaru wody w organizmie.
Zbyt wysoki poziom wody w organizmie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Nadmiar wody w organizmie pojawia się z rozmaitych przyczyn. W efekcie, pacjentów dotykają nieprzyjemne objawy.
 • Woda gromadzi się i doprowadza do obrzęków. Objawem może być też przyrost masy ciała czy poczucie ciężkości.
 • Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie Na szczęście są na to sposoby!
SPRAWDŹ TEŻ: Jak pozbyć się wody z organizmu?
Spis treści

Im jesteśmy starsi, tym wody w naszych organizmach ubywa. Po osiągnięciu dojrzałości stabilizuje się jednak, osiągąc poziom około 60-70%. Woda niezbędna jest do przeprowadzania podstawowych procesów życiowych.

Reklama

Nadmiar wody w organizmie - objawy

Zdarza się jednak, że w wyniku różnych czynników wody jest zbyt dużo. Nadmiar wody w organizmie doprowadza do nieprzyjemnych dolegliwości.

Z powodu wielu czynników woda nie zostaje wydalona przez ciało w odpowiedni sposób i gromadzi się, powodując powstawanie o obrzęków w okolicy nóg, brzucha, dłoni, piersi oraz twarzy. Do objawów zalicza się również poczucie ciężkości, bóle głowy czy nagły przyrost masy ciała o dwa-trzy kilogramy.

Reklama

Przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Do przyczyn nadmiaru wody zalicza się głównie dietę bogatą w sód, czyli inaczej sól i co za tym idzie, niedobór potasu. Nadmiar soli doprowadza do zatrzymywania wody i powstawania obrzęków.

Z obrzękiem mamy do czynienia, gdy nogi wydają nam się ciężkie, a ciało nabrzmiałe. Sól jest nieodłącznym składnikiem wielu przetworzonych produktów, dlatego należy mieć na uwadze, ile soli spożywamy w ciągu dnia.

Problemy z nadmiarem wody w organizmie mają najczęściej kobiety. Woda zatrzymuje się przed miesiączką, doprowadzając do opuchnięć i poczucia ciężkości, a nawet obrzęków piersi. Jest to częsta, normalna reakcja organizmu, która mija w pierwszych dniach krwawienia.

Zatrzymanie wody w organizmie może być również skutkiem problemów hormonalnych oraz przyjmowania doustnej antykoncepcji. Jeśli tabletki zostały źle dobrane przez ginekologa, mogą doprowadzić do zbierania się wody w organizmie.

Do gromadzenia wody wewnątrz ciała doprowadza również brak odpowiedniego nawodnienia organizmu. To tak, jakby organizm robił zapasy, w wyniku niedoboru wody. Dlatego pomimo braku pragnienia należy codziennie pić około 2 litrów wody. Nie zastępuj wody kawą, herbatą oraz alkoholem, które odwadniają.

Powstawanie obrzęków może również sygnalizować rozwój określonych chorób, takich jak: żylaki, zakrzepica żylna, choroby nerek i wątroby, niedoczynność tarczycy. Jeśli problem nie znika lub co gorsza, staje się uciążliwy, należy udać się do lekarza.

Reklama

Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Jak pozbyć się wody z organizmu? Usuwanie nadmiaru wody z organizmu wydaje się trudnym procesem, ale wystarczy zmodyfikować swoją dietę, aby zobaczyć efekty. Oto 10 popularnych sposobów na pozbycie się wody z organizmu:

 1. Zrezygnuj z dosalania potraw i jedzenia przetworzonych produktów, w których jednym z głównych składników jest sól.
 2. Pij wodę z dodatkiem cytryny. Oczyści z toksyn, nawodni organizm i przywróci prawidłową gospodarkę wodną.
 3. Jedz banany, fasolę, groch, które mają w sobie mnóstwo potasu. Niedobór tego minerału doprowadza do zbierania się wody w organizmie.
 4. Nie obawiaj się picia wody, gdy czujesz, że w organizmie jest jej za dużo. Prawidłowo nawodniony organizm szybko pozbędzie się nadmiaru wody, nie zbierając jej na zapas.
 5. Rób zimne okłady, najlepiej przy pomocy kostek lodu, w miejscach, w których wystąpił obrzęk. Możesz też wymoczyć opuchnięte części ciała w bardzo zimnej wodzie.
 6. Gdy obrzęki pojawiają się często, zrezygnuj z picia napojów gazowanych, kawy, herbaty oraz alkoholu. Płyny te odwadniają i sprzyjają gromadzeniu się wody w organizmie.
 7. Jedz moczopędne owoce i warzywa, które sprawią, że organizm w naturalny sposób pozbędzie się nadmiaru wody. Do takich produktów należą przede wszystkim: żurawina, arbuz, czereśnie, kapusta, seler, pietruszka.
 8. Gdy puchną kostki lub łydki, jak najczęściej należy siedzieć z nogami uniesionymi ku górze. Dobrze jest siedzieć z nogami opartymi o poduszkę, która lekko uniesie opuchnięte nogi.
 9. Pij herbaty ziołowe na bazie kopru włoskiego, czarnego bzu, pokrzywy, brzozy. Te zioła i rośliny działają moczopędnie. Nie stosujmy ich jednak w nadmiarze, by nie zaburzyć gospodarki wodnej organizmu.
 10. Zadbaj o aktywność fizyczną. Ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, zmotywuje organizm do pozbywania się nadmiaru wody, likwidując przy tym obrzęk i poczucie ciężkości.

Reklama

Tabletki na nadmiar wody w organizmie

Jak wspomniano wcześniej, dobrym sposobem na nadmiar wody w organizmie są napary ziołowe. Warto pamiętać, że zioła które mogą nam pomóc w tej przypadłości, występują nie tylko w takiej formie. 

Na rynku dostępne są również tabletki na nadmiar wody w organizmie. W sieci znaleźć można wiele informacji na ten temat. Opinie i rankingi pomogą wybrać najodpowiedniejszy preparat. Ważne jest jednak, by podobnie jak z naparami ziołowymi, nie przesadzić z ich dawkowaniem.

W razie wątpliwości co do tego, które tabletki na nadmiar wody w organizmie wybrać, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, który pomoże dokonać właściwego wyboru.

Czytaj również

Bibliografia

 • Agata Karowicz-Bilińska, Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekologia Polska 2011, 82, 455-459
 • Beata Łubkowska, Rola wody w życiu człowieka i środowisku, Żywienia a środowisko pod red. M. Podgórskiej, Wyższa Szkoła Zarządzania, Wydział Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu, Gdańsk 2016
 • Jarosz M. (red.): Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja. IŻŻ, Warszawa 2012
 • Ziemlański Ś. (red.): Normy żywienia człowieka. Fizjologiczne podstawy. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001
 • Marcinkowska U. i wsp.: Zmiany konsumpcji napojów wśród młodzieży. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2014, 95, 907-911
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?
Osoba korzystające z klawiterapii
Metoda Wima Hofa - ćwiczenia i techniki oddechowe. Jak je wykonywać i jakie efekty dają?
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Maść propolisowa - działanie. Na co stosować naturalny antybiotyki i jak zrobić go samodzielnie?
Maść propolisowa
Podobne artykuły
Mężczyzna sadzi rośliny
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie
Stawianie baniek bezogniowych
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?
Zastaw do aromaterapii
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!