Najzdrowsze miejsce w internecie

Ogrzewacz do rąk – jak działa? Jaki ma wpływ na zdrowie?

Ogrzewacz do rąk to niewielkie przenośne urządzenie, które wytwarza ciepło przez pewien czas. W chłodne dni podczas spacerów czy wycieczek, w trakcie zimowego wypoczynku czy długich wędrówek z pewnością przyda się każdemu. Działanie ogrzewaczy do rąk jest proste i skuteczne. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie rodzaje dostępne są na rynku i jaki mają wpływ na zdrowie.
Kobieta ogrzewa dłonie rękawiczkami
Źródło:123RF
Spis treści

Ogrzewacz do rąk ma wiele zalet. Z reguły waży niewiele i zajmuje też mało miejsca. Można go schować w torbie czy w plecaku. Niektóre z nich mieszczą się nawet w kieszeni. Jest on idealnym rozwiązaniem na zziębnięte dłonie. To przyjemne ciepło w chłodne dni nawet przy takich czynnościach jak odśnieżanie czy skrobanie zamarzniętych szyb samochodu. Wystarczy go mieć przy sobie, a zimno nie będzie już takie straszne. Oferta tych mini urządzeń jest obecnie bardzo bogata. 

Jak działa ogrzewacz do rąk?

Ogrzewacze do rąk różnie działają, w zależności od ich rodzaju. 

 • ogrzewacze żelowe – mają formę niewielkich przezroczystych torebek, wypełnionych odpowiednia cieczą (krystalicznym roztworem przesyconym), w której pływa nieduża blaszka. Delikatne zgięcie blaszki powoduje wywołanie ciepła. Ten ogrzewacz do rąk nagrzewa się do temperatury kilkudziesięciu stopni. 

Ważne: na opakowaniu jest zawsze podany rodzaj użytej substancji wewnątrz ogrzewacza, wysokość temperatury i czas grzania.

 • ogrzewacze chemiczne – swoim wyglądem przypominają torebkę od herbaty, fabrycznie zapakowaną. Po otwarciu należy potrząsnąć ogrzewaczem i potrzymać go na powietrzu przez 10 minut. Kontakt z powietrzem powoduje wytwarzanie ciepła. Temperatura grzania jest dość wysoka, ok.60°C. Ten rodzaj działa maksymalnie do 15 godzin. 
 • ogrzewacze z żarnikiem (tzw. katalityczne) – są to metalowe pojemniki, w których należy umieścić paliwo. Działają one na zasadzie utleniania się paliwa. Umieszczony przy nich zewnętrzny korek należy podgrzać (np. zapalniczką). Wywołuje to ciepło i może on działać nawet do 24 godzin. 

Jak używać ogrzewacza do rąk?

Przed użyciem któregokolwiek ogrzewacza do rąk należy przeczytać dołączoną instrukcje. Każdy rodzaj należy inaczej stosować. Te podręczne źródła ciepła niewłaściwie używane mogą nawet poparzyć. Sposób użycia jest uzależniony od rodzaju urządzenia.

 • ogrzewacz żelowy - można używać go wielokrotnie. Kiedy substancja wewnątrz pojemniczka staje się twarda i podobna do lodu oznacza to, iż urządzenie już nie działa. Ale wystarczy na kilka minut wrzucić je do wrzątku i zostaje ono zregenerowane. Można go ponownie używać i ogrzewać nim dłonie. Ten rodzaj ogrzewaczy stosuje się raczej do stacjonarnego wykorzystania (np. w czasie wypoczynku).
 • ogrzewacz chemiczny - najmniejszy i wykorzystywany w ruchu.  Można go włożyć do rękawiczek i ogrzewać w ten sposób dłonie. Jest przeznaczony do jednorazowego użytku. Ma różne kształty, przystosowane do rozmiaru dłoni

Ważne: nie należy przykładać go bezpośrednio na skórę na miejsca odmrożone (może dojść do poparzenia) 

 • ogrzewacz z żarnikiem – te tzw. ogrzewacze katalityczne można używać wielokrotnie pod warunkiem posiadania potrzebnego paliwa. Nie należy tez zapomnieć o zapalniczce lub innym zewnętrznym źródle ciepła. Wystarczy podgrzać umieszczony w nim katalizator. Ten rodzaj może być używany podczas poruszania się. 

Ważne: zawsze należy pamiętać, aby ogrzewacz ten był umieszczony w miękkim woreczku, który dołączony jest do każdego ogrzewacza z żarnikiem. 

Jak działa elektryczny ogrzewacz do rąk?

Ostatnio bardzo popularne są elektryczne ogrzewacze do rąk. Działają one jak akumulatorowy termofor. Wyposażone w ładowarkę ładują się dość krótko, przez 10 minut, a ogrzewają dłonie przez kilka godzin. Wystarczy wsunąć zimne dłonie w kieszeń ogrzewacza, a szybko poczuje się ciepło. Elektryczne ogrzewacze wykonane są z reguły z przyjemnych materiałów, miłych w dotyku, a jednocześnie wytrzymałych i bezpiecznych. To właśnie system szybkiego nagrzewania pozwala ogrzać dłonie prawie natychmiast.  Ten typ ogrzewacza zapewnia użytkownikowi pełne bezpieczeństwo. 

Ważne: elektryczny ogrzewacz do rąk posada system bezpieczeństwa, który chroni przed przegrzaniem i automatycznie się wyłącza po nagrzaniu. 

Ponieważ źródłem ciepła przy tego typu ogrzewaczach jest energie elektryczna, niezbędne jest zewnętrzne źródło zasilania jakim jest bateria.

Jak włączyć ogrzewacz do rąk?

Aby prawidłowo włączyć ogrzewacz do rąk należy zapoznać się z instrukcja, dołączoną do każdego tego typu urządzenia. Sposób uruchomienie ogrzewacza uzależniony jest od jego rodzaju. Ogrzewacze elektryczne należy naładować przy pomocy ładowarki. 

Chemicznymi wystarczy potrząsnąć na powietrzu, a żelowe przy ponownym użyciu trzeba wrzucić na kilka minut do gotującej wody. Czynność tę można powtórzyć przed każdym kolejnym użyciem. 

Jaki wpływ na zdrowie mają ogrzewacze do rąk?

Te bardzo przydatne urządzenia nie tylko ogrzewają zziębnięte dłonie, ale też działają zdrowotnie. Przede wszystkim wspomagają leczenie takich chorób, jak:

 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • reumatyzm,
 • zesztywnienia po opatrunkach gipsowych,
 • przykurcze,
 • napięcia o podłożu neurologicznym,
 • drętwienie dłoni,
 • problemy z krążeniem.

Gdy rękawiczki nie wystarczają warto korzystać z ogrzewaczy do rąk, gdyż zimno nie sprzyja dłoniom. 

Czytaj:

 

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Wirusy pod mikroskopem
Przeczytaj artykuł
Morfologia EOS – podwyższone eozynofile – co oznaczają?
Podwyższone eozynofile w badaniu krwi
Przeczytaj artykuł
Zapalenie węzłów chłonnych - szyi, pachwinowych. Objawy
Dziecko w czasie badania węzłów chłonnych
Podobne artykuły
Rak wodny - objawy u mężczyzn i kobiet. Jak wygląda?
Wstrząs septyczny – objawy i fazy. Jakie są rokowania?
Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) – zakażenie
Dwa dni w przedszkolu i infekcja gotowa. Dlaczego dzieci tak często chorują?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!