Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Jak można usunąć czerwone rozstępy?

Czerwone rozstępy oznaczają, że można skutecznie z nimi walczyć nieinwazyjnymi metodami. Jeśli zmienią kolor na fioletowy lub perłowo-biały, ich usunięcie będzie bardzo trudne. Sprawdź, gdzie najczęściej występują rozstępy oraz w jaki sposób można się z nimi rozprawić.
Czerwone rozstępy na brzuchu
źródło:123RF
W skrócie
 • Rozstępy są nieestetycznymi, wrzecionowatymi pasmami, które powstają w wyniku jej nadmiernego rozciągania skóry.
 • Zanim rozstępy się uformują i przybiorą barwę perłowo-białą, przechodzą przez kilka faz, w trakcie których zmieniają barwę. Najpierw są czerwone, potem fioletowe, a następnie zbliżone kolorem do skóry.
 • Czerwone rozstępy można usunąć z pomocą kosmetyków. Jeśli ostatecznie się uformują, jedynym ratunkiem będzie zabieg chirurgiczny lub laserowy.
SPRAWDŹ TEŻ: Rozstępy - czym są? Jak się pozbyć?
Spis treści

Rozstępy są wrzecionowatymi pręgami, które powstają na skórze w wyniku jej nadmiernego rozciągania. Wyglądem przypominają blizny, mimo, że mechanizm ich powstawania jest odmienny. Zanim rozstępy się uformują i przybiorą barwę perłowo-białą, przechodzą przez kilka faz, w trakcie których zmieniają barwę. 

Proces tworzenia się rozstępów na skórze dzieli się na dwie fazy: zapalną i zanikową. Pierwsza jest faza zapalna, w czasie której wrzecionowate pasma dopiero zaczynają się formować. Na skórze, która uległa nadmiernemu rozciągnięciu, zaczynają pojawiać się czerwone rozstępy

Pod koniec fazy zapalnej rozstępy zmienią kolor na fioletowy. Następnie wejdą w fazę zanikową, w czasie której będą blednąć i przybierać swoją ostateczną formę. Rozstępy najczęściej powstają na udach, brzuchu, piersiach, pośladkach i ramionach. 

Reklama

Czerwone rozstępy na udach

Czerwone rozstępy na udach są przyczyną kompleksów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Generalnie w grupie wyższego ryzyka tworzenia się rozstępów są kobiety, ale jeśli występują u mężczyzn, to głównie na udach i ramionach. 

Na rozstępy na udach narażeni są najbardziej chłopcy w okresie dojrzewania, a szczególnie w czasie tzw. skoku pokwitaniowego, do którego dochodzi między 10. a 15. rokiem życia. Skok pokwitaniowy u chłopców, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się nagłym wzrostem ciała, a także przyrostem masy mięśniowej i zwiększeniem siły. Wyraźny przyrost masy mięśniowej u nastoletnich chłopców obserwuje się szczególnie w udach i ramionach. Częstym skutkiem ubocznym tego procesu są właśnie rozstępy na udach. 

Początkowo czerwone, nabrzmiałe i swędzące. Następnie świeże rozstępy będą przechodzić przez kolejne fazy i zmieniać kolor – najpierw na fioletowy, a następnie biały. 

Kolejną grupą wysokiego ryzyka formowania się rozstępów na udach są kulturyści. Czerwone rozstępy u mężczyzn uprawiających kulturystykę, powstają w czasie budowania masy mięśniowej, szczególnie jeśli do przyrostu mięśni dochodzi w szybkim czasie. Wówczas skóra rozciąga się nadmiernie w bardzo krótkim czasie, co zwiększa podatność na rozstępy. 

Co należy podkreślić, rozstępy na udach powstają także u kobiet. W grupie najwyższego ryzyka są dziewczynki w okresie dojrzewania oraz kobiety w ciąży

Reklama

Czerwone rozstępy na brzuchu

Zupełnie inaczej przedstawiają się statystyki odnośnie grup najwyższego ryzyka tworzenia się rozstępów na brzuchu. W tej kategorii przodują kobiety w ciąży, co nie jest zaskoczeniem, bo brzuszek ciążowy potrafi osiągać naprawdę duże rozmiary, zwłaszcza w przypadku ciąży mnogiej. Co więcej, obwód brzucha zwiększa się w dość krótkim czasie, co także sprzyja tworzeniu się nieestetycznych pręg. 

Czerwone rozstępy na brzuchu, ciężarne mogą zwykle zaobserwować w piątym miesiącu ciąży, kiedy przyrost wagi jest największy. Pojawienie się czerwonych pasm najczęściej jest poprzedzone swędzeniem skóry na brzuchu. Od piątego miesiąca do końca ciąży będzie trwała faza zapalna, w czasie której czerwone rozstępy będą zmieniać kolor na fioletowy, a następnie blednąć. 

Rozstępy po porodzie stają się perłowo-białe, co jest równoznaczne z tym, że proces ich kształtowania się zakończył. 

Czerwone rozstępy na piersiach

W czasie ciąży rozstępy nie tworzą się tylko na brzuchu. Mogą pojawić się niemal na wszystkich partiach ciała, jednakże przede wszystkim na piersiach, a także na udach, pośladkach, ramionach. 

Piersi w czasie ciąży także znacząco zmieniają swój rozmiar. Już w pierwszej połowie ciąży, kiedy przyrost masy ciała nie jest duży, piersi powiększają się o 300 gramów, czyli mniej o jeden rozmiar miseczki. Oznacza to, że już w pierwszej połowie ciąży mogą pojawić się czerwone rozstępy na piersiach

Co bardzo ważne, po porodzie piersi jeszcze się powiększą ze względu na laktację. Kiedy napełnią się pokarmem mogą być nawet o połowę większe niż przed ciążą, a u niektórych kobiet mogą nawet podwoić swoją wielkość, co niestety będzie sprzyjało tworzeniu się rozstępów na biuście – najpierw czerwonych, a następnie fioletowych i perłowo-białych.

Reklama

Co na czerwone rozstępy?

Wiele osób zastanawia się, czy da się usunąć rozstępy, a także co na czerwone rozstępy będzie skuteczne. Dobra wiadomość jest taka, że rozstępy w fazie zapalnej można zwalczyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji skóry, bez konieczności interwencji chirurgicznej. 

Kosmetyki będą jednak skuteczne tylko na świeże rozstępy. Co robić, żeby osiągnąć pożądany efekt? Wystarczy wcierać w skórę krem, olejek, maść lub balsam na rozstępy. Niezależnie od tego, jaką konsystencję będzie miał kosmetyk, najważniejsze są składniki. W składzie specyfiku powinny się znaleźć naturalne oleje, masła lub woski. 

Do najskuteczniejszych należą:

 • masło shea,
 • olej kokosowy,
 • masło kakaowe,
 • wosk pszczeli,
 • olejek rycynowy,
 • olejek arganowy,
 • olej ze słodkich migdałów,
 • olej jojoba,
 • olejek z kiełków pszenicy,
 • olej sezamowy,
 • olejek z opuncji figowej.

Tego typu składniki są wykorzystywane do produkcji kosmetyków, gdyż nawilżają i odżywiają skórę, a ponadto sprzyjają odbudowie włókien kolagenowych i elastynowych, które pękają pod wpływem rozciągania się skóry. 

Składnikiem pożądanym w kremie na czerwone rozstępy jest także hydroksyprolina - aminokwas, który naturalnie występuje w kolagenie i elastynie.

W walce z rozstępami można także stosować suplementy diety lub nutraceutyki (żywność medyczną), zawierające kolagen. Co warto podkreślić, preparaty apteczne mogą zawierać kolagen syntetyczny, wyprodukowany w laboratorium lub naturalny – pozyskiwany z tkanek bydlęcych, cielęcych lub rybich. Z badań wynika, że najlepsze właściwości posiada kolagen rybi, gdyż charakteryzuje się najlepszą rozpuszczalnością i jest zbliżony biochemicznie do ludzkiego [Gauza, Kubisz, Przybylski]. 

Poza kosmetykami o działaniu nawilżającym i odżywczym, warto także regularnie wykonywać peeling, który poprawi ukrwienie skóry, a także ujędrni ją i wygładzi. Peeling można kupić w drogerii lub aptece, a także wykonać go samodzielnie w domu. 

Internet pełen jest przepisów na domowe kosmetyki. Przykładowo, do wykonania domowego peelingu na rozstępy, potrzebny będzie olej, masło lub wosk. Można wykorzystać olej kokosowy, który ma silne właściwości nawilżające i odżywcze. Do niego można dodać fusy zmielonej kawy, cukier oraz cynamon. Następnie wszystkie składniki wymieszać w takich proporcjach, by uzyskać konsystencję peelingu. Peeling najlepiej wykonywać przed kąpielą lub pod prysznicem. Po osuszeniu ciała warto zaś wklepać w skórę kosmetyk o działaniu nawilżającym i odżywczym.

Reklama

Jak usunąć czerwone rozstępy? 

Jak pozbyć się czerwonych rozstępów za pomocą kosmetyków? Pielęgnację należy rozpocząć jak najszybciej. Im wcześniej, tym większe szanse na całkowite pozbycie się nieestetycznych pasm. Pielęgnację powinno się rozpocząć tuż po rozpoczęciu się fazy zapalnej, a najlepiej jeszcze zanim pojawią się czerwone rozstępy. 

Po drugie, o skórę należy dbać systematycznie. Kobietom w ciąży, młodzieży w okresie dojrzewania, kulturystom oraz osobom zmagającym się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, zaleca się zapobiegawczo wcierać w skórę kosmetyk przeciw rozstępom. Przykładowo, kobiety w ciąży powinny zacząć wcierać preparat w newralgiczne miejsca już w pierwszym trymestrze ciąży, najlepiej dwa razy dziennie. Natomiast w drugim i trzeci trymestrze powinno się go stosować kilka razy dziennie. Aplikując na skórę kosmetyk, warto wykonać masaż ciała ruchami okrężnymi. Do masażu można wykorzystać specjalną szczotkę czy rękawicę.

Poza kosmetykami warto postawić na aktywność fizyczną. Ćwiczenia poprawią bowiem krążenie krwi, co zaowocuje dotlenieniem skóry i zwiększeniem produkcji kolagenu. Kolejna zaleta ćwiczeń jest taka, że ujędrnią i uelastycznią one skórę. 

Kompleksowe podejście do rozstępów zakłada także zmianę nawyków żywieniowych oraz lepsze nawadnianie organizmu. Jeżeli chodzi o dietę, to w walce z rozstępami zaleca się wyeliminowanie z jadłospisu dań gotowych, typu fast-food, smażonych na głębokich tłuszczu. Niewskazane są także napoje gazowane oraz słodkie przekąski. Słodzone napoje powinno się zastąpić niegazowaną wodą mineralną. Najlepiej wypijać dziennie 2 litry wody w równych odstępach czasu. 

Co należy podkreślić, jedynie czerwone rozstępy można usunąć metodami nieinwazyjnymi. Jeśli jednak pręgi na skórze zaczną zmieniać kolor na fioletowy lub co gorsza, wejdą w fazę zanikową i staną się blade, ich usunięcie będzie możliwe tylko metodami inwazyjnymi. Najskuteczniejszy będzie zabieg chirurgiczny, który usuwa rozstępy w całości, jednak pozostawi po sobie blizny

W walce z tymi zmianami stosuje się także:

 • laserowe usuwanie,
 • mezoterapię,
 • karboksyterapię, 
 • radiofrekwencję mikroigłową, 
 • mikrodermabrazję,
 • peelingi chemiczne.

Za najskuteczniejszy pośród wymienionych metod uchodzi laser. Gabinety medycyny estetycznej oferują zabiegi z wykorzystaniem różnych rodzajów laserów. Do usuwania rozstępów zalecany jest jednak laser frakcyjny CO2, który odparowuje wodę z tkanek przez co odnawia naskórek oraz stymuluje do przebudowy włókien kolagenowych. Koszt jednego zabiegu, w zależności od gabinetu oraz miejsca na ciele, waha się w granicach 700-1000 złotych. Zwykle należy wykonać serię kilku zabiegów, aby osiągnąć pożądany efekt. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia 2012.
 • Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, 157–162.
 • Czubak K.A., Żbikowska H.M., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Ann. Acad. Med. Siles. 2014, 68, 4, 245–254.
 • Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2017, nr 2, s. 77-100.
 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2005, s. 318-323.
 • Piotrowski K., Ziółkowska B., Wojciechowska J., Rozwój nastolatka. Wczesna faza dorastania, Warszawa 2014.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rozstępy i blizny
Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?
Dziewczyna z bliznami po ospie
Jak wygląda blizna przerostowa i jak ją usunąć?
Blizna przerostowa na ręce
Jakie są rodzaje rozstępów na pośladkach i jak się ich pozbyć?
Kobieta z rozstępami na pośladkach
Podobne artykuły
Kobieta z blizną na plecach
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Dziewczyna z tatuażem w miejscu blizny
Tatuaż na bliźnie - czy i kiedy można go zrobić?
Kobieta z bliznami na twarzy
Jak się pozbyć blizn na twarzy?
Kobieta z bliznami po trądziku
Blizny po trądziku - co pomaga i jak usunąć? Maść, laser i domowe sposoby
Kobieta z blizną po oparzeniu na ręce
Blizna po oparzeniu – zapobieganie i usuwanie. Czym smarować?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!