Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Skóra u osób starszych - jak ją pielęgnować

Zdrowa skóra jest niezbędna dla dobrego samopoczucia człowieka. Jej kondycja ma ogromny wpływ na ogólną jakość życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, których skóra wraz z wiekiem traci swoje właściwości i staje się bardziej podatna na wysuszenia, podrażnienia czy stany zapalne. Już w wieku 25 lat rozpoczyna się proces starzenia skóry.
Starsza kobieta trzymająca dłoń na ramieniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Starzenie się skóry

Prędkość procesu starzenia się skóry zależy od czynników zewnętrznych, takich jak:

 • ekspozycja na światło słoneczne,
 • odżywianie,
 • palenie tytoniu,
 • stres.

W wieku 70 – 75 lat fizjologiczne funkcje skóry są upośledzone, a jej mechanizmy naprawcze spowolnione. Starzejąca się skóra jest cieńsza, bardziej sucha, mniej elastyczna i staje się wrażliwsza oraz szybko reaguje na podrażnienia. Ze względu na zmniejszone wydzielanie łoju, kwaśny płaszcz ochronny jest bardziej podatny na uszkodzenia. Kwaśny płaszcz ochronny odgrywa ogromną rolę dla zdrowej skóry. Działa jak tarcza i odpiera potencjalne zagrożenia takie jak patogenne bakterie, grzyby, chroni przed infekcjami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Ta niewidzialna warstwa, pokrywająca całe ciało, ma lekko kwaśne pH o wartości 4,5 - 5,5, które wspiera odnowę procesu skóry. Zakłócenie właściwego pH powoduje utratę odporności na czynniki zewnętrzne i większy potencjał do pojawienia się podrażnień oraz stanów zapalnych skóry.

Reklama

PH skóry

Dbaj o skórę każdego dnia! Świadomie oczyszczaj i pielęgnuj swoje ciało! Kwaśny płaszcz ochronny skóry jest bardzo ważny, należy uczynić wszystko, aby uniknąć jego zniszczenia. Aby chronić płaszcz, każdego dnia należy świadomie oczyszczać oraz pielęgnować skórę kosmetykami, które są sprawdzone i bezpieczne. Korzystanie ze środków oczyszczających, które posiadają pH w przedziale 4,5–5,5 odpowiadającym naturalnemu pH skóry, pomaga zachować prawidłowe mechanizmy obronne i poprawia zdrowie skóry. „zwykłe” mydło z pH 8 –12 niszczy kwaśny płaszcz ochronny i prowadzi do wysuszania oraz podrażnień skóry. Skóra dojrzała wymaga łagodnego i delikatnego oczyszczania, większej ochrony z zewnątrz oraz dodatkowego odżywiania zapewniającego regenerację komórek od wewnątrz. Dlatego każdego dnia należy oczyszczać ją i nawilżać bezpiecznymi produktami do pielęgnacji, które przede wszystkim wspierają naturalne mechanizmy obronne skóry, posiadają komponenty pochodzenia naturalnego i nie zawierają parabenów. 

Zdrowa skóra

Twoja skóra potrzebuje wsparcia! Co należy robić, by zdrowa skóra wyglądała pięknie przez wiele lat? Skóra osób starszych nie jest w stanie zadbać o siebie sama. Wymaga dodatkowej pielęgnacji opartej na profesjonalnych i bezpiecznych kosmetykach, przebadanych oraz sprawdzonych na skórze dojrzałej. Właściwa pielęgnacja skóry osób starszych musi dostarczać:

 1. Zatrzymujące wilgoć aminokwasy w celu nawilżenia skóry i wzmocnienia jej płaszcza ochronnego.
 2. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), aby zapewnić istotne składniki do produkcji komórek.
 3. Składniki odżywcze dla metabolizmu komórkowego w celu polepszenia zdolności skóry do regeneracji.

Każdego dnia należy wspierać skórę dojrzałą używając produktów, które zawierają składniki aktywnie zapewniające zdrowie:

 • Kompleks Ochronny Nutriskin zachowuje naturalną warstwę ochronną skóry, zabezpieczając ją przed agresywnymi substancjami dzięki takim składnikom jak nawilżające aminokwasy, łagodzący olejek migdałowy, skuteczne substancje odżywcze z nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w oleju lnianym, pobudzająca kreatyna.
 • Panthenol wnika skutecznie w skórę, zwiększa zdolność do przechowywania wilgoci i w rezultacie poprawia elastyczność skóry. Ponadto, ma działanie przeciwzapalne: sprzyja gojeniu ran, regeneruję i zmniejsza swędzenie.
 • Olej migdałowy jest bogatym źródłem naturalnych niezbędnych kwasów tłuszczowych omega 6, przeciwzapalnej witaminy E i cennego kwasu oleinowego. Skutecznie uzupełnia lipidy skóry utracone podczas częstych zabiegów oczyszczających.
 • Emulsje typu woda w oleju dostarczają skórze intensywnego nawilżenia i lipidów, zapewniając większą elastyczność skóry.

zdrowa skóra

Bardzo ważne jest, aby stosować specjalistyczne kosmetyki dedykowane odpowiedniej grupie wiekowej. Należy kompleksowo i regularnie wspierać mechanizmy obronne skóry poprzez delikatne oczyszczanie oraz właściwe nawilżanie, stosując po zabiegach oczyszczających produkty, które zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie na całej jej powierzchni, regenerują oraz dostarczają lipidów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja ciała
Prosto spod igły, czyli kilka faktów o tatuażach
Golenie miejsc intymnych - czym, jak i jak często robić to bez podrażnień?
Mężczyzna w łazience przez zabiegiem golenia miejsc intymnych
Jak ujędrnić skórę w starszym wieku lub po odchudzaniu?
Kobieta z jędrnymi pośladkami
Podobne artykuły
Kobieta bierze kąpiel
Swędzenie skóry po kąpieli – czy to może być groźna choroba?
Kobieta w trakcie zabiegu depilacji laserowej
Depilacja laserowa w domu - jak ją wykonać? Czego użyć?
depilator, plastry z woskiem i różowa maszynka do golenia na biały tle
Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody
Kobieta z dojrzałą skórą na twarzy
Skóra po 60-tce – zabiegi i preparaty, które poprawią kondycję skóry dojrzałej
Proces starzenia się skóry na twarzy kobiety
Starzenie się skóry - jak je opóźnić? Sprawdzone sposoby

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!