Na egzemę choruje wiele dzieci. Sprzyja temu zanieczyszczenie środowiska i ogrom alergenów. Jednak u dzieci występuje rzadziej niż u dorosłych. Maluchy mają zdecydowanie mniejszy kontakt z substancjami chemicznymi i mocno alergizującymi. Charakterystycznymi objawami egzemy u niemowląt są zmiany skórne w różnych postaciach i mocno dręczące swędzenie. Bardzo często przyczyną są reakcje na alergeny. Ale choroba ta może mieć także podłoże niealergiczne. Rozpoznanie przyczyny to pierwszy krok w leczeniu.
Egzema u niemowlaka
Egzema często nazywana jest wypryskiem alergicznym lub atopowym zapaleniem skóry. To dermatologiczne schorzenie, które charakteryzuje się stanem zapalnym wierzchniej warstwy skóry. Skóra niemowlaka jest wyjątkowo delikatna i cienka, a tym samym narażona na szybkie wysychanie (przesuszanie) i szkodliwe działanie różnych bakterii.
Dużo czasu potrzeba, aby funkcje skóry niemowlaka były w pełni wykształcone. Na tym etapie rozwoju skóra dziecka traci więcej wody niż skóra dorosłego człowieka. Dlatego też jest tak podatna na działanie szkodliwych substancji.
Przyczyny egzemy u niemowlaka mogą być bardzo różne:
- genetyczne, a zatem odziedziczone po rodzicach lub innych członkach rodziny,
- kosmetyki, używane do pielęgnacji skóry dziecka,
- skłonności alergiczne i tym samym uczulenie na jakieś alergeny,
- uczulenie na niektóre składniki diety,
- uczulenie na niektóre leki,
- osłabienie układu immunologicznego.
Zatem powierzchowny stan zapalny skóry niemowlaka może być spowodowany czynnikami zewnątrz- i wewnątrzpochodnymi. W zależności od nasilenia zmian chorobowych, można wyróżnić różne fazy rozwoju tej choroby. Faza ostra charakteryzuje się bardzo silnym rumieniem i ropiejącymi pęcherzykami. Faza podostra to lekkie złuszczenie skóry i strupy na zaczerwienionych miejscach. Faza przewlekła to długo utrzymujący się stan zapalny. Naskórek podlega bardzo silnemu złuszczeniu, a nadmierny świąd doprowadza do rozdrapywania ogniska zapalnego.
Układ odpornościowy niemowlaka jest jeszcze nie w pełni rozwinięty i jego reakcje na alergeny są silne i dość uciążliwe. Wyprysk alergiczny w postaci egzemy jest trudniejszy do wyleczenia u dzieci niż u dorosłych. Maluchy nie potrafią zapanować nad odruchem drapania, a to powoduje dalszy rozwój choroby.
Reklama
Objawy egzemy u niemowląt
Przebieg egzemy niemowlęcej może być różny u różnych pacjentów. Zależy od rodzaju uczulenia i alergenu, wywołującego tak silną reakcję.
Objawy egzemy u niemowlaka pojawiają się w następującej kolejności:
- jako pierwsze powstają zaczerwienienia skóry i obrzęk,
- z czasem te zmiany przekształcają się w czerwone plamy i grudki, wystające ponad powierzchnięskóry,
- mogą także dodatkowo pojawiać się pęcherzyki,
- skóra staje się mocno przesuszona i bardziej wrażliwa,
- cały czas odczuwalne jest uczucie pieczenia i swędzenia skóry,
- miejsca dotknięte stanem zapalnym podlegają złuszczaniu, a na rumieniu powstają strupki.
Egzema u niemowląt pojawia się na całym ciele. Miejscami szczególnie narażonymi są łokcie, kolana, nadgarstki czy miejsca pod pachami. Bardzo często powstają zaczerwienia na buzi – wokół nosa, ust i uszu. Dzieci nie potrafią zapanować nad drapaniem swędzącej skóry. Niestety rozdrapywanie tych zmian skórnych powoduje powstawanie grudek i pęcherzyków wypełnionych wodą. Powstają rany o charakterze bakteryjnym, które są dość trudne do zabliźnienia.
Egzemie u tak małych dzieci towarzyszą często objawy dodatkowe, takie jak wysoka gorączka, nadpobudliwość czy rozdrażnienie. Niemowlaki źle sypiają, utrudniając także życie swoim opiekunom. Żadnego z takich objawów nie można bagatelizować, a każdy powinien być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców i początkiem podjęcia specjalistycznego leczenia.
Reklama
Egzema u niemowląt – leczenie naturalne
Co na egzemę u niemowlaka? Leczenie egzemy u niemowlaka wymaga specjalistycznych środków. Tylko lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich maści i leków. Duże znaczenie ma leczenie miejscowe, które polega na smarowaniu miejsc zmienionych chorobą dość silnymi maściami. Z reguły zawierają one w swym składzie sterydy, a natężenie preparatu uzależnione jest od rodzaju zmian chorobowych na skórze dziecka. Często przy zmianach sączących stosowane są odpowiednie kremy i aerozole. Jeżeli doszło do zakażenia bakteryjnego podawane są antybiotyki.
Ogromną rolę w leczeniu egzemy u niemowląt odgrywa leczenie naturalne, czyli domowe. Tutaj chodzi przede wszystkim o przestrzeganie określonych zasad postępowania z chorym w warunkach domowych. Zasady te dotyczą codziennej pielęgnacji nad tak małym dzieckiem.
Czym charakteryzuje się leczenie naturalne?
- stosowanie leków i maści w sposób zalecony przez lekarza,
- prawidłowa codzienna kąpiel, z wodą o odpowiednio niskiej temperaturze, aby dodatkowo nie wysuszać skóry i eliminować swędzenie,
- używanie specjalistycznych kosmetyków po kąpieli i w ciągu dnia, aby prawidłowo nawilżać skórę niemowlaka,
- ubieranie dziecka tylko w delikatne, bawełniane ubranka,
- zakładanie odzieży, która jest pozbawiona metalowych elementów (guziki czy zapięcia, które wywołują uczulenie na nikiel),
- wprowadzenie spokojnego i regularnego trybu życia, aby dziecko nie odczuwało stresu i nadmiernego niepokoju,
- w przypadku karmienia piersią, wyeliminowanie z diety mamy produktów alergizujących, jak mleko, jaja, cytrusy, czekolada, pomidory czy truskawki,
- zakładanie maluchom na noc (i w miarę możliwości w ciągu dnia) bawełnianych rękawiczek, które zapobiegają drapaniu swędzących miejsc na skórze,
- częste wietrzenie mieszkania,
- zapewnienie suchego i wilgotnego powietrze otoczenia,
- częste obcinanie paznokci dziecka,
- pranie ubrań niemowlaka w delikatnych płynach czy proszkach,
- unikanie kontaktu ze zwierzętami,
- stosowanie na miejsca chorobowo zmienione naturalnych produktów, na przykład okładów na bazie imbiru lub kurkumy, naparów z rumianku czy aloesu.