Jak wygląda egzema u niemowlaka? Objawy, leczenie naturalne

Jak wygląda egzema u niemowlaka, aby nie pomylić jej z inną chorobą? Skóra staje się zaczerwieniona, mocno przesuszona i łuszcząca. Wiele czynników powoduje taki stan chorobowy skóry. Niestety to schorzenie jest nie tylko dokuczliwe dla niemowlaka, ale też i dla całej rodziny. Dziecko jest płaczliwe, marudne, źle sypia. Szybko wprowadzone leczenie specjalistyczne oraz domowe przynosi ulgę i skutecznie walczy z chorobą.
Niemowlę z egzemą na twarzy
źrodło:123RF

Spis treści

Na egzemę choruje wiele dzieci. Sprzyja temu zanieczyszczenie środowiska i ogrom alergenów. Jednak u dzieci występuje rzadziej niż u dorosłych. Maluchy mają zdecydowanie mniejszy kontakt z substancjami chemicznymi i mocno alergizującymi. Charakterystycznymi objawami egzemy u niemowląt są zmiany skórne w różnych postaciach i mocno dręczące swędzenie. Bardzo często przyczyną są reakcje na alergeny. Ale choroba ta może mieć także podłoże niealergiczne. Rozpoznanie przyczyny to pierwszy krok w leczeniu. 

Egzema u niemowlaka

Egzema często nazywana jest wypryskiem alergicznym lub atopowym zapaleniem skóry. To dermatologiczne schorzenie, które charakteryzuje się stanem zapalnym wierzchniej warstwy skóry. Skóra niemowlaka jest wyjątkowo delikatna i cienka, a tym samym narażona na szybkie wysychanie (przesuszanie) i szkodliwe działanie różnych bakterii. Dużo czasu potrzeba, aby funkcje skóry niemowlaka były w pełni wykształcone. Na tym etapie rozwoju skóra dziecka traci więcej wody niż skóra dorosłego człowieka. Dlatego też jest tak podatna na działanie szkodliwych substancji. 

Przyczyny egzemy u niemowlaka mogą być bardzo różne:

 • genetyczne, a zatem odziedziczone po rodzicach lub innych członkach rodziny,
 • kosmetyki, używane do pielęgnacji skóry dziecka,
 • skłonności alergiczne i tym samym uczulenie na jakieś alergeny,
 • uczulenie na niektóre składniki diety,
 • uczulenie na niektóre leki,
 • osłabienie układu immunologicznego.

Zatem powierzchowny stan zapalny skóry niemowlaka może być spowodowany czynnikami zewnątrz- i wewnątrzpochodnymi. W zależności od nasilenia zmian chorobowych, można wyróżnić różne fazy rozwoju tej choroby. Faza ostra charakteryzuje się bardzo silnym rumieniem i ropiejącymi pęcherzykami. Faza podostra to lekkie złuszczenie skóry i strupy na zaczerwienionych miejscach. Faza przewlekła to długo utrzymujący się stan zapalny. Naskórek podlega bardzo silnemu złuszczeniu, a nadmierny świąd doprowadza do rozdrapywania ogniska zapalnego. 

Układ odpornościowy niemowlaka jest jeszcze nie w pełni rozwinięty i jego reakcje na alergeny są silne i dość uciążliwe. Wyprysk alergiczny w postaci egzemy jest trudniejszy do wyleczenia u dzieci niż u dorosłych. Maluchy nie potrafią zapanować nad odruchem drapania, a to powoduje dalszy rozwój choroby. 

Objawy egzemy u niemowląt

Przebieg egzemy niemowlęcej może być różny u różnych pacjentów. Zależy od rodzaju uczulenia i alergenu, wywołującego tak silną reakcję.

 Objawy egzemy u niemowlaka pojawiają się w następującej kolejności:

 • jako pierwsze powstają zaczerwienienia skóry i obrzęk,
 • z czasem te zmiany przekształcają się w czerwone plamy i grudki, wystające ponad powierzchnięskóry,
 • mogą także dodatkowo pojawiać się pęcherzyki,
 • skóra staje się mocno przesuszona i bardziej wrażliwa,
 • cały czas odczuwalne jest uczucie pieczenia i swędzenia skóry,
 • miejsca dotknięte stanem zapalnym podlegają złuszczaniu, a na rumieniu powstają strupki.

Egzema u niemowląt pojawia się na całym ciele. Miejscami szczególnie narażonymi są łokcie, kolana, nadgarstki czy miejsca pod pachami. Bardzo często powstają zaczerwienia na buzi – wokół nosa, ust i uszu. Dzieci nie potrafią zapanować nad drapaniem swędzącej skóry. Niestety rozdrapywanie tych zmian skórnych powoduje powstawanie grudek i pęcherzyków wypełnionych wodą. Powstają rany o charakterze bakteryjnym, które są dość trudne do zabliźnienia. 

Egzemie u tak małych dzieci towarzyszą często objawy dodatkowe, takie jak wysoka gorączka, nadpobudliwość czy rozdrażnienie. Niemowlaki źle sypiają, utrudniając także życie swoim opiekunom. Żadnego z takich objawów nie można bagatelizować, a każdy powinien być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców i początkiem podjęcia specjalistycznego leczenia. 

Egzema u niemowląt – leczenie naturalne

Co na egzemę u niemowlaka? Leczenie egzemy u niemowlaka wymaga specjalistycznych środków. Tylko lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich maści i leków. Duże znaczenie ma leczenie miejscowe, które polega na smarowaniu miejsc zmienionych chorobą dość silnymi maściami. Z reguły zawierają one w swym składzie sterydy, a natężenie preparatu uzależnione jest od rodzaju zmian chorobowych na skórze dziecka. Często przy zmianach sączących stosowane są odpowiednie kremy i aerozole. Jeżeli doszło do zakażenia bakteryjnego podawane są antybiotyki.

Ogromną rolę w leczeniu egzemy u niemowląt odgrywa leczenie naturalne, czyli domowe. Tutaj chodzi przede wszystkim o przestrzeganie określonych zasad postępowania z chorym w warunkach domowych. Zasady te dotyczą codziennej pielęgnacji nad tak małym dzieckiem.

Czym charakteryzuje się leczenie naturalne?

 • stosowanie leków i maści w sposób zalecony przez lekarza,
 • prawidłowa codzienna kąpiel, z wodą o odpowiednio niskiej temperaturze, aby dodatkowo nie wysuszać skóry i eliminować swędzenie,
 • używanie specjalistycznych kosmetyków po kąpieli i w ciągu dnia, aby prawidłowo nawilżać skórę niemowlaka,
 • ubieranie dziecka tylko w delikatne, bawełniane ubranka,
 • zakładanie odzieży, która jest pozbawiona metalowych elementów (guziki czy zapięcia, które wywołują uczulenie na nikiel),
 • wprowadzenie spokojnego i regularnego trybu życia, aby dziecko nie odczuwało stresu i nadmiernego niepokoju,
 • w przypadku karmienia piersią, wyeliminowanie z diety mamy produktów alergizujących, jak mleko, jaja, cytrusy, czekolada, pomidory czy truskawki,
 • zakładanie maluchom na noc (i w miarę możliwości w ciągu dnia) bawełnianych rękawiczek, które zapobiegają drapaniu swędzących miejsc na skórze,
 • częste wietrzenie mieszkania,
 • zapewnienie suchego i wilgotnego powietrze otoczenia,
 • częste obcinanie paznokci dziecka,
 • pranie ubrań niemowlaka w delikatnych płynach czy proszkach,
 • unikanie kontaktu ze zwierzętami,
 • stosowanie na miejsca chorobowo zmienione naturalnych produktów, na przykład okładów na bazie imbiru lub kurkumy, naparów z rumianku czy aloesu

Domowe naturalne leczenie egzemy musi zawsze iść w parze z działaniami, zalecanymi przez lekarza specjalistę. Delikatna skóra niemowlaka wymaga w każdej sytuacji troskliwej i rozsądnej opieki. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • B. Klasa, E. Cichocka - Jarosz „Aktualne możliwości leczenia atopowego zapalenia skóry z perspektywy pediatry”, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Przegląd Lekarski, 2017 r.,
 • I. Lewandowska „Wyprysk czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Pielęgniarstwo Polskie, 2013 r.,
 • Z. Nowacki „Alergia pokarmowa jako przyczyna wyprysku atopowego”, Przegląd Lekarski 2013 r.

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij